Musím tě zradit

Musím tě zradit https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/501986/bmid_musim-te-zradit-PuI-501986.jpeg 5 1290 346

Rumunsko, 1989. Sedmnáctiletý Cristian Florescu sní o tom, že se stane spisovatelem, ale Rumuni nemají svobodu snít. Režim diktátora Nicolaea Ceauşesca provází izolace a strach. Na Cristiana se zaměří tajná policie a nutí ho, aby donášel na své blízké. Mladík se rozhodne riskovat vše, aby odkryl pravdu o režimu a ukázal světu, co se v jeho zemi děje. Když přijde čas, dychtivě se připojí k revoluci a je odhodlaný bojovat za změnu. Jaká je však cena za svobodu?... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: ekniha , CooBoo

I Must Betray You , 2022

LenkaKa
04.12.2023 3 z 5

Téma je jistě velmi zajímavé. Do půlky mě to ale trochu nudilo, ale nakonec jsem ráda, že jsem to dočetla. O Rumunsku jsem toho moc nevěděla. Určitě jsou takové příběhy důležité, abychom nezapomněli....
Časem zkusím od autorky něco dalšího.

Kuci12
29.11.2023 5 z 5

Moje první kniha od autorky a vzala mi dech. Děkuji, bylo to strhující, poučné, reálné a bolestné.

"Ráj: Jestli je komunismus, ráj k čemu potřebujeme zdi, ploty a zákony, aby lidé neutíkali."

JJJ007
25.11.2023 5 z 5

Neskutečné a při tom tak moc pravdivé. Určitě si knihu přečtěte!! Vážíme si naší svobody?? Tento příběh nám připomene, že není svoboda samozřejmostí.

lexikon_tf
23.11.2023 5 z 5

Moje první setkání s autorkou, na které jsem se moc těšila. Věděla jsem, že mě kniha bude bavit. Ale že mě až tak moc uchvátí, to jsem nečekala!

Hlavní hrdina románu, sedmnáctiletý Cristian, sní o tom, že se stane spisovatelem. Avšak stávající režim v Rumunsku pod diktátorskou taktovkou Nicolaea Ceauşesca nedovoluje žádné sny. Všude vládne strach a vzájemná nedůvěra je pěstována v každém Rumunovi.

Cristiana si vyhlídne tajná policie a s příslibem léků pro nemocného dědečka jej donutí donášet na své nejbližší. Cristianovi se to protiví, ale chce pomoct svému dědovi, který je mu z celé rodiny nejbližší.

Ve škole, ale i ve vlastní rodině, Cristian najednou neví, komu může důvěřovat. Co když jeho nejlepší kamarád je také donašeč?

Skvěle a přesvědčivě vykreslená atmosféra popisující komunismus v Rumunsku v 80. letech, hrdinové, se kterými jsem soucítila a krátké kapitoly, které stupňují napětí - to je perfektní kombinace strhujícího románu, který mě chytnul a nepustil dokud jsem nedočetla do konce. Přiznám se, že jsem si pak dohledávala informace o tomto období v Rumunsku, jméno diktátora Ceauşesca mi sice bylo známé, ovšem detaily nikoli. Velmi doporučuji!

Susan94
20.11.2023 5 z 5

Naprostá literární senzace.... samozřejmě tak nemohu mluvit o ději. Vůbec jsem si neuvědomovala, že se taková zvěrstva děla dost blízko nás.
Autorka skvěle vše zpracovala, přečetla jsem knihu jedním dechem.
Krásné a smutné. Tuto knihu by si měl přečíst každý.

OliP
20.11.2023 5 z 5

Přečetla jsem za 2 dny, rychlé kapitoly, strhující děj popisující těžké předrevoluční časy komunistického Rumunska a následný dramatický převrat.

Safrika
13.11.2023 5 z 5

Pokazde co ctu Rutu, tak mi prijde lepsi a lepsi. O Rumunsku jsem opet nemela ani poneti, silene, jsem rada, ze se ke me kniha dostala a ze muzu povedomi predat dal.

Pavčule
09.11.2023 5 z 5

Pro mě neznámý příběh komunismu v Rumunsku . Místy mi doslova běhal mráz po zádech a to hlavně při výsleších , kterým se musely podrobit i děti . Děsivé .

Olous1
08.11.2023 4 z 5

Vše o knize napsali mí knižní přátelé. Autorka píše dobře,tato kniha je o malinko slabší. Já bych knihu klidně dala do povinné četby.85%.

SáraR.
02.11.2023 5 z 5

Tohle bylo silné, a to hodně. Musím tě zradit byla moje první kniha o boji za lidská práva a též můj první historický román. Nejsem fanda historických románů, ikdyž si myslím, že takové důležité věci bychom měli vědět, abysme tyto chyby nedělali znovu. Autorka píše příběh čtivě a srozumitelně, takže i mladší čtenáři jako já (16) všechno chápou a můžou se do příběhu naplno vžít. Realističnost ještě doplňují zprávy od informátorů a zprávy z rádia. Kniha je vyvedena do nejmenších detailů a autorčina dřina je na díle opravdu vidět. O knize jsem slýchala dlouho, ale až čtenářská výzva mě donutila si ji přečíst. Ničeho nelituji. Rozhodně si někdy přečtu i autorčina další díla. :)

Hana62
23.10.2023 5 z 5

V listopadu 1989 jsem sledovala dění v okolních státech, u nás "aktivně " prožívala. Když jsem jela trolejbusem se svými 3 dětmi na Generální stávku v Ostravě, jedna zapšklá komunista mi popřála: "kdyby je vám tam chtěli ušlapat!" Ale u nás to bylo fakt sametové. Vím, že v Rumunsku to bylo krvavé, ale ten propastný rozdíl jsem netušila. Nesmíme zapomenout!

Ambo
23.10.2023 2 z 5

Měla jsem pocit, že čtu nějakou kovbojku pro náctileté. Asi jsem sáhla vedle, forma mi nesedla.

Kokoska92
21.10.2023 5 z 5

Buď trpělivý. Buď moudrý. Odpovědi vždycky hledej sám v sobě. Jak řekl Sokrates, neprozkoumaný život nestojí za to

Příběh, ze kterého mrazí. Při čtení jsem si mnohokrát musela položit otázku, jak se něco takového vůbec mohlo dít. Oceňuji, že autorka vytahuje na světlo střípky historie, které by jinak upadly v zapomnění nebo by o nich mělo povědomí jen málo lidí. Při četbě jsem si také uvědomila, jak málo si vážím maličkostí každého dne a beru je jako úplnou samozřejmost, i když zase tak samozřejmé nejsou.

klokan.1905
20.10.2023 5 z 5

Musím tě zradit...
Od autorky jsem již před delší dobou četl knihy V šedých tónech a Sůl moře... Věděl jsem tedy, že Ruta Sepetysová umí... Po přečtení knihy Musím tě zradit mohu tato slova pouze podtrhnout...
Já sám patřím mezi Husákovy děti... V době převratu jsem byl jen o dva roky mladší než hlavní hrdina románu Cristian Florescu, kterému bylo sedmnáct.... Nedovedu si představit, že bychom doma měli v zimních měsících teplotu kolem deseti stupňů Celsia, často by nešla elektřina, neměli bychom co jíst...
Cristian Florescu přežívá v socialistickém Rumunsku za režimu diktátora Nicolaea Ceausesca... Ze všeho Vám půjde doslova mráz po zádech...

Vidíš mě?
Mhouřím oči v přítmí,
hledám klíč k zamčeným dveřím světa,
ztracen ve vlastním stínu
uprostřed říše strachu...

Cítíš mě?
Nahřívám si cihlu na teplejší spaní
a odplouvám do snů hledat sám sebe,
hledat svědomí, zemi...

Nezapomeneš na mě?
Na kluka, co má na zádech
připnutá křídla naděje,
která nikdy nemohl roztáhnout.
Už se nikdy nedozví,
čím mohl být...

Jestliže jste od autorky ještě nic nečetli, tak to co nejdříve napravte...

knizni.taurus
16.10.2023 5 z 5

Výborná kniha. Kdo se o historii nezajímá nějak víc, tak tohle může být takový fajn způsob přiblížení historických událostí, které se u nás v Evropě staly a které by se neměly zapomenout.

Ruta píše skvěle a díky krátkým kapitolám se kniha čte rychle, i když jde opravdu o hrůzné období Rumunska. Pocity všech postav dokázala autorka zvěčnit tak, že i vám je ze situace ouzko a smutno. Taky vám téma může být blízké, protože i naše země bojovala s komunismem, cenzurou atd. Dusivá atmosféra tehdejší doby na vás hodně dolehne, tak dobře je to napsané.

Postavy jsou tady rozmanité stejně jako jejich postoj k diktátorskému režimu. Hrozně jsem si oblíbila hlavní postavu Cristina a jeho dědečka bunu. Jejich zdravá mysl bylo něco, co v těch temných dobách bylo potřeba, i když se je snažili sebevíc zlomit. Líbilo se mi jak Cristian přemýšlí a jak je odvážný, jeho dědeček byl správňacký chlap, kterého jste si hned oblíbila pro jeho upřímnost a přímost. Bylo hrozné jak tento režim fungoval a lidé žili v neustálém strachu a nemohli 100 % věřit nikomu kromě sebe. Osudy těch lidí tady nejsou hezké, diktátorský režim vám ukáže hrůzné činy, ale líbila se mi ta lidská odvaha, která je tady moc pěkně vyobrazena. Co vše je člověk ochoten udělat pro svobodu, pro své blízké a tehdy, když ho chtějí zneškodnit jen proto, že nesouhlasí se svým vůdcem.

Proč máte knihu číst? Co v ní najdete? Je to příběh o strachu, útlaku, cenzuře a nedůvěře, ale také o rodině, lásce, bojovnosti a naději. O naději, že jednou budete moct vyjít ven a nemít strach z toho, že vás někdo sleduje, o lásce ke své zemi a ke svým lidem. Je to příběh o lidskosti a o jejím nedostatku v diktátorském režimu.

Na konci jsou reálné fotografie, odkazy na zdroje ze kterých autorka čerpala a krásná autorčina poznámka. Její příběhy bychom měli číst. Tohle je má první a určitě ne poslední kniha Ruty Sepetys. Smekám před autorkou, že dokázala napsat příběh fiktivního studenta zasazeného do reálného světa tak poutavě, že knihu nebudete chtít odložit.

evask
10.10.2023 5 z 5

Tohle je všechno pravda?

PetraBery
07.10.2023 5 z 5

Autorka je sázkou na jistotu, vždy skvěle vybrané a zpracované téma. Tentokrát komunismus v Rumunsku, revoluce a naděje na svobodu. Krátké kapitoly, přesvědčivě vykreslená atmosféra i hlavní hrdinové.

Kuffenbach
05.10.2023 5 z 5

Tak teď vidím, jak jsme se měli za Komančů skvěle.

Další učebnice dějepisu, která by měla být povinnou četbou, protože historie se opakuje. Dnes to máme za pět, soudruzi.

No a najednou je mi to Rumunsko tak nějak bližší, tak jako naše, jestli mi rozumíte...

Petiz
04.10.2023 5 z 5

Skvělá knížka. Totálně čtivá, mělo to spád, bylo to napínavé, reálie odpovídají. Fakt super. Doporučuji mladým lidem. Bude se jim to dobře číst

Kristy.Seb
03.10.2023 5 z 5

Štěstí něco stojí. Smůla je zadarmo.

Každá změna, i ta vytoužená, po sobě zanechá smutek, neboť se přitom vždy vzdáváme něčeho že sebe.

Nemám slovo. To, co Sepetys dokáže dostat do příběhu, je prostě neskutečné... A velmi bolestné zjištění.