Spánek

Spánek
https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/182405/bmid_spanek-182405.jpg 4 1324 1324

Murakami/Menschik série

„Je to už sedmnáct dní, co nemůžu spát,“ tak začíná příběh Harukiho Murakamiho, jehož protagonistkou je zdánlivě obyčejná žena v domácnosti. Vlivem různých nečekaných okolností připomíná její noční život výlet do mimosmyslového prostoru. Ve světě, který je naprosto odlišný od našeho, prozkoumává svou rodinu, sama sebe, i význam života a smrti. Ilustrační doprovod ke knize vytvořila známá německá grafička Kat Menschik.... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: , Odeon

眠り Nemuri , 1990

fes
včera 2 z 5

Nemůže spát. Hmm... Místo toho čte, chlastá a mezitím asi píše tuhle povídku.
Čekal jsem nějaké psycho, ale místo toho se dozvíme všelicos o jejím manželovi, jeho práci, něco málo o jejich synovi. To vše nuda, kterou nevědět, bylo by snad i líp. Poslední kapitola, kde se konečně začalo něco dít a tím to končí (domysli si, zda ji zabijí či cokoliv jiného, prostě její psaní zde končí), tak akorát naštvala.
Můj prvý Murakami...
No nic, dám šanci jeho obsáhlým dílům.

666Jitka
11.04.2024 4 z 5

Stereotypní a nudný život hlavní hrdinky, je z příběhu cítit ve všech směrech. Její nenaplněná podstata, frustrace a postupné upadání do močálu všednosti, ze kterého se nelze jen tak vyprostit, je jedním z vícero témat této novely. Už jenom fakt, že svého potomka nazývá dítě a dlouho ani nevíme jestli je to kluk nebo holka, natož abychom znali jeho jméno, je podivně nepřirozený. Není divu, že její nespavost jí přináší v jistém smyslu svobodu, energii a pocit, že opravdu žije a není pohřbená ve svém vlastním jednotvárném ubíjejícím životě. Knihu doplňují krásné ilustrace.

puczmeloun
29.03.2024 2 z 5

Pořád jsem čekal, co z toho vyjde a ono nic... Ano, není to špatně napsané, jako čtenářská jednohubka na chvíli potěší, ilustrace určitě mají něco do sebe a atmosféra zajímavá, ale těšil jsem se po tom všem alespoň na něco. Což jsem nedostal...

Vatram
12.02.2024 5 z 5

Další autorova útlá knížka, jako „Podivná knihovna". Za mě spokojenost a opět ty nádherné ilustrace jako bonus.

Pentlička
01.02.2024

"Cože?" říkám si na konci a marně hledám pokračování.
Nevím, jestli toto je ten správný Murakami, budu si muset přečíst něco dalšího.

Marti1212
26.01.2024 5 z 5

Wow, takový život by byl můj sen.

Andrea81
03.01.2024 4 z 5

Murakami.
Musím uvažovat. V klidu. Pomalu. Uvažovat. Něco je špatně.
Něco je špatně...
Prostě Murakami :-)

knihomolka27
28.11.2023 5 z 5

Opět jedna z těch výjimečných knih, které budou u každého čtenáře vzbuzovat jiné pocity a ta hodnotící škála se tím pádem může pohybovat od odpadu až po plný počet hvězdiček jako v mém případě.

Já mám tyto knihy ráda a vždycky když se ke mně taková kniha dostane, tak se jí snažím pochopit a rozkličkovat autorův záměr...a zatím se mi nestalo, že bych těmto ,, zvláštním" knihám nepodlehla, jelikož každá je výjimečná svým vlastním způsobem.

Spánek je kniha, která ve mně určitě něco zanechala a sedla mi. Je na tom znát, že autor vyhrál nebo byl nominován na cenu Kafky. Odosobněný příběh ženy, která je chycena ve stereotypu všedního života ženy a matky v domácnosti v neustále se opakujících dnech, které jsou doslova jeden jako druhý. Ale to by byla jen jedna strana mince , a jen velmi omezující pohled na to co tato kniha nabízí. Mimo jiné tu najdete téma osobního času a svobody, žití života skrz knihy, který je nám knihomolům dost známý a mnoho jiných motivů se kterými se dokážeme ztotožnit. Bylo tam velké množství zajímavých myšlenek, o kterých mě autor donutil přemýšlet.

Radimka
30.09.2023 4 z 5

Asi z Murakamiho nebudu tak odvařená jako plno ostatních. Knížka je hodně surealistická, to vlastně nemusím, ale tady to bylo dost zajímavý. Otevřený konec trochu zamrzel. Krásná grafika knihy.

Yrden
14.08.2023 5 z 5

Nejlepší Murakami
Vhodná pro ty, kteří chtějí začít s Murakamim (japonskou literaturou).

Bettybook
06.07.2023 2 z 5

Tohle mi bohužel nesedlo... Doufám, že jeho romány jsou o dost lepší, než tyto ilustrované povídky.

KnihoSny
28.06.2023 3 z 5

Murakami mě asi moc neoslovil neřikam že píše zle jen mě nesedl..

Tereza226
12.06.2023 4 z 5

spánek jsem si impulzivně půjčila v knihovně díky jeho krátkosti a naprosto báječným ilustracím. úplně poprvé jsem četla murakamiho v češtině (dřív jsem ho znala jen z anglických překladů), takže to pro mě bylo něco nového, ale spánek jsem si celkově vlastně moc užila. líbil se mi odklon od typických murakamiho hlavních hrdinů, tentokrát se děj odehrával z pohledu ženy v domácnosti, která je doslova tak unavená ze svého života, že nemůže spát.

Hanncha
09.05.2023 5 z 5

Druhá (krátká) kniha, kterou jsem od Murakamiho přečetla. Předtím jsem četla jen podivnou knihovnu.
Murakamiho styl psaní se mi líbí. Líbí se mi jak mě jeho příběhy naprosto pohltí i když jsou takhle krátké. Líbí se mi jak bravurně pracuje se strachem.
Velmi zajímavý příběh a krásné ilustrace.
Ty jeho dvě povídky mě rozhodně navndaily na to, si od něj přečíst něco dělšího.

Jana512
26.04.2023 5 z 5

Je to moje první kniha tohoto autora, japonského původu. Moc dobře se četla, takže jsem ji přečetla během několika hodin. Nespavost - a co s ní? Jistě bych asi nejspíš sáhla po knize, pokud bych dlouho nemohla spát. - Tato žena je však vdaná žena, která má muže a dítě, má pro koho žít a na koho myslet, o koho se starat. Tím, že řešila vše sama, se vzdalovala svému muži a nakonec to moc slavně nedopadlo. Otevřený konec nám to nepoví, ale můžeme si domyslet zděšení jejího manžela, když ráno ženu nenašel doma... Ale věřím, že se vše vyjasnilo a jejich vztah se upevnil.

alishek
02.04.2023 3 z 5

Zvláštní kniha, ke které jsem se dostala přes čtenářský kroužek, sama bych si ji nevybrala. Zajímavé zamyšlení nad konceptem stereotypu.

sidonka
01.04.2023 3 z 5

Zajímavé čtení před spaním o nespaní a strašném stereotypu každého dne, takový život by mě taky asi přivedl k nespavosti, závěr knihy nečekaný

ArkAngel
28.03.2023 3 z 5

Zatímco se většinou Murakami zabývá osamělými muži, v novele Spánek si vzal na starost ženskou protagonistku,, která bojuje se samou podstatou spánku. Nespavost a dělání činností mimo spaní jsou tak u ní na denním pořádku a můžeme říct, že tak objevuje naprosto odlišný svět. Závěr mi nepřišel tolik silný nebo vypointovaný jako u jeho delších románů, ale pořád šlo o slušný příběh, který neurazí a zpracovává tak trochu problematiku, o níž se moc nemluví.

Monni
14.02.2023 3 z 5

Moje první kniha od Murakamiho. Kraťoučký příběh, který byl o stereotypu a v podstatě skoro o ničem. Ovšem ilustrace jsou opravdu krásné. Já to měla jako čtení do vany.

TessieB
11.02.2023 4 z 5

Od Murakamiho jsem zatím četla jen jeho dvě krátké novely Spánek a Podivná knihovna. Obě jsou vlastně "o ničem", ale zároveň se mi styl psaní líbil. Plus tedy krásné ilustrace, já jsem byla docela spokojená. Ale souhlasím, že ten konec mi k tomu moc neseděl.