Mstitel

Mstitel https://www.databazeknih.cz/img/books/82_/82410/mstitel-82410.jpg 4 405 70

Na stránkách nového románu Fredericka Forsytha se zprvu seznamujeme s osudy několika mužů, kteří část svého života dobrovolně zasvětili neohroženému a čestnému zápasu se zlem ve válečných konfliktech 20. století, ať už to byla druhá světová válka či válka vietnamská. V boji uzavřeli osudová přátelství, která jsou bez nadsázky na život a na smrt. Když pak jednoho z nich tragicky zasáhne krutá a bezcitná vražda, stejně nelidská, jako byly jiné zločiny spáchané na těch, kteří chtěli v devadesátých letech pomoci nešťastné Bosně, nemůže ji nechat bez odplaty. Obrací se tedy na svého dávného přítele… Po bezohledném vrahovi jako by se však slehla země. Osamělý mstitel má k dispozici jednu jedinou nejasnou stopu, ale přesto své pátrání po všeho schopném zabijákovi z bývalé Jugoslávie nevzdává. Nevědomky však vede také nerovný boj s americkými zpravodajskými agenturami, které se snaží dostat jistého islámského teroristu… Děj knihy vrcholí – nikoliv náhodou – 10. září 2001, tedy v předvečer dne, který už asi navždy zůstane v paměti celého světa zapsán jako den hrůzného zla. Zda je možné proti takovému zlu bojovat jiným zlem a jaká je ve světě plném násilí cena přátelství, to už si musí rozhodnout každý čtenář sám.... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Knižní klub

The Avenger , 2003

p248
10.05.2013 4 z 5

Miluji tyhle věci. Hodně reálně vystihuje problém války v Jugoslávii a navíc psáno brilantním pérem.

kattyV
14.02.2013 5 z 5

Forsyth je jako obvykle výborný. Mstitel je člověk, který se nechává najímat těmi, kterým bylo ublíženo, aby je pomstil - nevraždí, dopadené zločince odevzdává policii. V této knize bojuje proti odpudivému zločinci - bývalému srbskému vůdci, který v Jugoslávii nechal surově zabít mladého amerického dobrovolníka. Nyní se usadil v malém jihoamerickém státečku a cítí se tam zcela bezpečně. Dědeček zavražděného hocha si ale najme mstitele, aby ho dopadl a chlapcovu smrt pomstil. Mstitel netuší, že současně bojuje proti americké tajné službě. Ta totiž chce tohoto zločince využít k dopadení Bin Ládina. Morální otázka, zda by měly tajné služby ve jménu boje proti terorismu spolupracovat s darebáky se nese celou knihou.

mzajicek
01.08.2012 5 z 5

Pro mě je Forsythova jednička Mistr klamu, ale tohle je druhá jednička v řadě :-).

princesse
23.06.2012 5 z 5

Výborná, čtivá a perfektně napsaná. Doporučuji.

Handulenka
26.01.2012 5 z 5

Kniha se mi velmi líbila.

jprst
01.01.2012 5 z 5

Pro čtenáře Forsythových knih další TOP. A prvá část? Pro nás Evropany a takřka sousedy bývalé Jugoslávie - slušný otřes.

MoMa
13.09.2011 5 z 5

Další bezchybná Forsythovka plná napětí a s perfektním vyvrcholením. Můžu jen doporučit.

frederik
14.08.2011

Zatím žádná kniha tohoto autora nezklamala mé očekávání

Indr
10.05.2011 5 z 5

Forsyth má prostě styl!

stm01
14.04.2011 5 z 5

Dal jsem si závazek, že si postupně přečtu od určitých autorů vždy jednu knihu. U F.Forsytha jsem se rozhodl pro knihu Mstitel. Stačilo k tomu nahlédnout na první dvě strany, přečíst si pár vět a zmocnil se mě takový ten pocit, že tohle by se mi mohlo líbit! S klidným svědomím můžu říci, že jsem se nespletl a knihu vřele doporučuji všem, kteří mají F.Forsytha v oblibě, ale i těm co ho budou číst poprvé. Přestože jsem knihu četl ze zaujetím, občas se mi stávalo, že jsem měl takový zvláštní pocit z četby. Nebylo to špatným příběhem či obsahem, ale spíše tím, že F.Forsyth píše (alespoň u této knihy) takovým pro mě jiným stylem, než jsem byl zvyklý od jiných autorů. Když tak o tom přemýšlím, tak to asi bylo tím, že mi tam chybělo více dialogů na úkor popisu určitých věcí. Na druhou stranu bylo zajímavé číst vyprávění o válce ve Vietnamu, tehdejších poměrech v Jugoslávii a později v Srbsku či Bosně. Jestli autor použil úplnou fikci či některé věci (popisy způsobu rozpadu Jugoslávie, kriminalita v Jugoslávii a pozdějším Srbsku a jiné...) vycházejí ze skutečnosti nevím jistě, ale i přesto je kniha zajímavá a velice čtivá.

Bosna a Hercegovina

Frederick Forsyth