Mrtvá zóna

Mrtvá zóna https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/415608/bmid_mrtva-zona-rvi-415608.png 4 1613 209

3. vydání Hlavní hrdina, John Smith, se jako malé dítě při bruslení ošklivě praštil do hlavy. Na záblesk jasnovidectví, který se u něj v té chvíli projevil, sice zapomene, ale tato schopnost se znovu přihlásí o mnoho let později. Na pouti, kde je se svou dívkou Sárou, nejprve zázračně vyhrává v kole štěstí, ale vzápětí ho strašlivá autonehoda uvrhne na pět let do kómatu. Když se z něj probudí, probouzí se spolu s ním i jeho jasnovidecká schopnost. John nedokáže svůj dar nijak ovládat, netuší, kdy znovu z pouhého dotyku něčí ruky dokáže odhalit minulost i budoucnost. Pro okolí se ovšem stává monstrem, příšerou vhodnou tak pro bulvární plátky, od které je lepší se držet dál. Když si jednoho dne náhodou potřese rukou s vlivným politikem, spatří budoucnost celé Ameriky, která je temná, velmi temná…, a John je postaven před nelehké rozhodnutí, co má s touto svou znalostí udělat.... celý text

Literatura světová Horory
Vydáno: , Beta-Dobrovský

The Dead Zone , 1979

zahadum
11.03.2012 5 z 5

Kóma ho obrala o skoro 5 rokov života. Nevzala mu len časť života ale aj lásku. Dej príbehu sa odohráva v 70 rokoch minulého storočia. Kniha je napísaná pútavo a nemá žiadne hluché miesta. Na jej základe bol natočený aj pomerne verne spracovaný film.

Ládja
23.12.2011 4 z 5

I když čtu už několikátou knihu od Kinga, stále jsem si nějak nezvykl na jeho výkyvy, kde se něco děje a na dalších několika stranách se děj jen pomalu vláčí. Jistě, patří to do psychologie postav, a tak dobře vykreslené postavy jako má King, jsem u mnoha autorů nenašel. Ale pořád mi v tom vadí ta rozbředlost. Strhující konec v podání Zápisků z mrtvé zóny mi hrozně připomněl Zelenou míly, ale i tak jsem měl trochu na krajíčku. Proplétání dopisů a normální děje...zajímavý zážitek.

Jack Bauer
24.11.2011 2 z 5

První kniha od S. Kinga co jsem četl a moc se mě nelíbila. Koupil jsem ji po revoluci na doporučení jako nejlepšího autora, mistra tajemna a hororů a byl jsem zklamán. Knihu jsem naštěstí hned prodal.

Gimli
08.09.2011 5 z 5

Zóna citů...
Mrtvá zóna je jeden z citově nejvypjatějších Kingových příběhů, jehož emocionální napětí bych se nebál srovnat se Zelenou mílí. Psychologický rozbor postav je pravidelným atributem Kingových románů a zde ho dovedl téměř k dokonalosti. Vzpomenu například velice sugestivně popsané pocity člověka, který se po několika letech probral z kómatu. Ve většině Kingových knih jsem měl dojem, že charakterizaci postav věnuje první půlku, zatímco v druhé polovině na tom postaví gradaci příběhu. Tady se obě poloviny velice zdařilým způsobem prolínají a vytváří pro autora docela netypický celek. Velmi vřele doporučuji!

Wewerka11
05.09.2011 3 z 5

Tahle knížka se Mistrovi nepovedla. Myslela jsem, že to bude zajímavější a že to bude mít nějaký pořádný, možná strašidelná děj... A ono nic... Připadá mi to jako odfláknutá knížka, jako by ho už nebavilo si vymýšlet a chtěl to raději utnout...

Andrew9
25.06.2011

Je to moje první knížka od S. Kinga, kterou jsem četl. Knížka je hodně dobrá, některé pasáže jsem četl se zatajeným dechem. Myslím, že stojí za to, si ji přečíst ;)

Charmedka
14.03.2011 2 z 5

Mě bohužel tato kniha zklamala,čekala jsem víc.

Minas
22.02.2011 4 z 5

Mrtvá zóna pro mne byla první a zatím i jedinou Kingovkou, kterou jsem četl. Do náruživého čtení jsem se dostal snad už kolem 30. stránky, kdy mne kniha chytla. Rád si užívám psychologické načrtávání postav a přišlo mi, že King ví jak na to. Kniha má jak dech beroucí okamžiky, tak pár docela hluchých míst, při kterých jsem se vyloženě nudil. Byl jsem nucen překousnout i slangové výrazivo při vyprávění a doufám, že je to jen bídná práce překladatele (nemluvím o přímé řeči v slangu), až přečtu jinou knihu od Kinga, budu si pak moci udělat obrázek, kde že je pro mne ta chyba.
Ale co musím Kingovi zcela jistě vytknout, je poslední čtvrtina knihy, která jde zcela proti duchu toho, co již bylo napsáno. To, co se děje v poslední části, by se dalo pochopit mnohem lépe, kdyby si King dál tu práci a vykreslil více psychologii hlavní postavy, která se rozhoduje, zda má udělat to, co udělá.
Osobně mi to přišlo, jako kdyby si hlavní hrdina řekl, že tak to prostě bude a pouze jen tak na okraj hledá záminky ve svém okolí, aby "to" mohl uskutečnit. A závěr (myšleno starostou s dítětem) mi přišel nedotažený, odfláknutý, jako kdyby si King potřeboval už jít z toho všeho psaní lehnout a ráno, když se vzbudil, sepsal závěrečnou kapitolu knihy, aby ji mohl odpoledne šoupnout do vydavatelství.
Pro mne tedy zatím na 3,5* Uvidíme na jakou stranu se ukazatel vychýlí, až si od něj přečtu něco dalšího.

Rockwood
30.11.-0001 4 z 5

S Mrtvou zónou jsem se poprvé setkal jako se seriálem, který jednu chvíli běžel na jedné nejmenované stanici. Když jsem se dozvěděl, že to je seriál na motivy stejnojmené knihy od Kinga, neváhal jsem a už jsem se zabořil do knižního příběhu. Pobavilo mě, jak téměř celý knižní příběh dokázali vtěsnat do prvního dílu seriálu. Nicméně, kniha je to skutečně zajímavá. Upoutala mě, ostatně jako většina jeho příběhů. Akorát jsem nebyl moc spokojený s koncem, přišel mi příliš jednoduchý.