Mrtvá zóna

Mrtvá zóna https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29676/mid_mrtva-zona-Lgj-29676.PNG 4 1613 209

Když v roce 1979 vydal Stephen King román Mrtvá zóna, měl už na svém kontě několik dnes kultovních knih, které mu vysloužily přezdívku „král hororů". Příběh románu se odvíjí na pozadí skutečných historických událostí ve Spojených státech v sedmdesátých letech a od jeho běžné hororové tvorby se poněkud odlišuje. Obsahuje méně nadpřirozena a šokující brutality, a o to víc se soustředí na psychologickou stránku. Hlavní hrdina, John Smith, se jako malé dítě při bruslení ošklivě praštil do hlavy. Na záblesk jasnovidectví, který se u něj v té chvíli projevil, sice zapomene, ale tato schopnost se znovu přihlásí o mnoho let později. Román Mrtvá zóna považují Kingovi fanoušci za absolutní špičku v jeho tvorbě.... celý text

Literatura světová Horory
Vydáno: , Beta-Dobrovský

The Dead Zone , 1979

radka8970
11.03.2018 4 z 5

Tak trochu netypická Kingovka. Žádné potoky krve, tajemno ani husí kůže, ale jednoznačně to mělo něco do sebe. Klobouk dolů před vykreslení psychologie postav. Ta byla opravdu na vysoké úrovni. A jak už to u Stephenových knih bývá opět se četla velice dobře a závěrečná část byla naprosto fenomenální.

ludek.n
11.03.2018 4 z 5

Mrtvá zóna je ve své podstatě civilním thrillerem, kde po tradičních hororových a fantaskních proprietách není ani stopy. Přesto si kniha zachovává onu Kingovu mimořádnou schopnost vzbudit a udržovat napětí stránku za stránkou. Nicméně je také nutno podotknout, že příběh trochu nečekaně vygraduje daleko před koncem knihy, aby se do finále doploužil už jen na půl plynu. Nemohu si pomoct, ale po vyřešení vražd v Castle Rocku, už mne zbytek Smithových dobrodružství ze židle nezvedl. Celkově se dá říct, že na rozdíl od jiných Kingových děl, jsem Mrtvou zónou proplul bez onoho elektrizujícího vzrušení a svíravých pocitů v krajině srdeční.

Rihatama
23.02.2018 5 z 5

Nepatřím (nepatřila jsem...) mezi zanícené čtenáře Kingových děl. Zatím. Přečetla jsem dost knih a mnohem, mnohem více jsem jich nepřečetla, vč. od Stephena Kinga. Přitom jenom přečtení všech jeho knih jednomu musí vzít hooodně času. Horor obecně není žánr, který bych zrovna vyhledávala. Jak jsem byla bláhová. Chtít zploštit a vměstnat do jedné jediné škatulky takového spisovatele. Teď už je Mrtvá zóna mou čtvrtou Kingovou knihou a určitě není poslední. V Mrtvé zóně King balancuje na pomezí politického thrilleru a psychologického románu. John Smith, který stráví roky v komatu, prožívá svůj vlastní vnitřní duševní horor, za jehož ukončení má zaplatit nejvyšší cenu. King naprosto přesvědčivě vytváří plastickou představu duševního pekla, kterým John Smith musí nevyhnutelně procházet. Děsivé. Smutné. Působivé. Do Castle Rocku se budu vracet znovu a znovu.

Peternikdy
09.02.2018

Pro mne čistá nuda. Materiál na povídku, roztažen na zrúdně dlouhý román.

stryko007
02.02.2018 5 z 5

Naprostá paráda, nejen skvělý nápad. Ale výborně napsaný příbeh, který si opět někdy přečtu znovu.

MaDia
01.02.2018 4 z 5

Kniha sa mi dosť páčila, vlastne ma príjemne prekvapila, keďže som si nič o nej nezisťovala, nečítala som si anotáciu, musím takto skúšať čítať častejšie :)

slawa.cap
17.12.2017 4 z 5

Poslouchal jsem jako audioknihu. Skvělý nápad a celkem poutavý příběh. Z mého pohledu se ale postavy chovají trochu nelogicky. Johny na pouti nechá Sáru skoro zkolabovat. Po probuzení se Johny skoro až chlubí svou schopností. Pozdější chování Sáry mě taky trochu udivuje. Celkově to je dobrá knížka, ale příběh mi přijde děravější, než je u Kinga zvykem. Zato závěr má spád a není ošizený jak u některých jiných autorových děl.

wiix
21.11.2017 3 z 5

Príbeh mal na mňa príliš dlhý rozbeh a zápletka bola vcelku plytká, inými knihami si King nasadil latku vysoko, toto na ňu ani zďaleka nesiahalo.

LPG
31.10.2017 4 z 5

Ano. Fakt dobrý. Hvězda za to, že je to KING, druhá za neuvěřitelný příběh a nápad, třetí za pomoc dostat se ze všedních dní. No a ta čtvrtá? Za to neuvěřitelné finále. Poslední strany ubíhaly tak strašně rychle. Pravidelně jsem listoval na konec a přepočítával listy. Prosil jsem aby to tak rychle neletělo. Ti, kteří nečetli se mají opravdu na co těšit. Nojo prostě Mr. KING.

marrrsch
16.10.2017 4 z 5

Příběh je na můj vkus moc rozvláčnej, jako by si King nebyl jist, co je v něm nejdůležitější. Ovšem Gregova volební kampaň, při který slibuje modrý z nebe a plnejma hrstma rozdává párky, je jak vystřižená z dnešních novin.

čef
13.10.2017 5 z 5

Pro nás pamětníky je to trochu nostalgické vzpomínání na sedmdesátá léta , kdy byl autor ještě mladý, ale už si dokázal představit co vše je v sázce a jak by asi musel jednat, kdyby si byl budoucností stoprocentně jistý tak, jako jeho hrdina. Dodnes je kniha naprosto aktuální ať už v popisu voleb (staří troubové ven, mladí dovnitř) nebo v úvahách o odvaze a možnostech něco měnit. Dojemné, hluboké, čisté čtení.

evvva
29.08.2017 4 z 5

další z "dobrých" Kingovek, míň krve a husí kůže, ale v žádném případě horší než předešlé...

Jarpájda
28.08.2017 5 z 5

Slza na konci ukápla..... dobře tekly proudem, nádherný příběh a dost možná nejlepší kingovka co jsem kdy četl. Johnny Smith je pro mě jednoznačně nejlepší hlavní hrdina z knih od pana Kinga.

nefernefer
14.06.2017 5 z 5

Není to úplně typická kingovka. Žádné tajemno, žádná husí kůže a chlupy po těle naježené hrůzou. Je to o mladém muži, jenž dostal „dar od Boha“. Ačkoli o tom „daru“ se dá s úspěchem polemizovat, záleží to na úhlu pohledu. Ve skutečnosti je to možná spíš boží trest, přestože si ho za nic nezasloužil. Měl úspěšně našlápnuto do pěkného příjemného života a během okamžiku přišel o všechno, co pro něj bylo do té doby důležité, a získal něco, o co vůbec nestál. Přestože hlavní hrdina dostal něco navíc, co je jiným upřeno, je tahle kniha vlastně o ztrátách. O ztracené lásce, rodině, o ztracených mezilidských vazbách. O tom, že lidé, kteří vás dřív měli rádi, z vás najednou mají strach. O osamocení, o tíze jinakosti. Vlastně to nebylo moc veselé čtení, ale to neznamená, že se mi kniha nelíbila. Naopak. Líbila se mi moc. I když jsem hrdinovi přála lepší konec.

MikeDV3
20.05.2017 4 z 5

Psychologie postav byla vykreslena na velice dobré úrovni a kniha se velice dobře četla. Moc se mi líbila část, ve které autor líčí náboženský fanatismus Johnyho matky. Jedinou výtku mám ke konci, který byl podle mě trochu nedodělaný. Něco mi tam prostě chybělo.

tlllk
11.05.2017 4 z 5

Klasický KING, zmes mystiky, hororu a dobre napísaných postav , pre mňa veľmi slušný oddych...

BlackBlade
27.04.2017 3 z 5

Zajímavý příběh ze sféry jasnovidectví a vizionářství, který mi ale přišel jako několik slepených povídek, která na sebe plynule navazovaly. Chybělo mi tam trochu lepší tempo knihy (za to hvězda dolů).
A pak mi přišla až trapná scéna se střílením z balkonu. Na to, jak byl Johnny chytrý, tak tam se choval nelogicky a divně. Nebudu to více popisovat, abych nespoiloval, ale za tuto scénu také hvězda dolů.

Jaruš7
30.03.2017 5 z 5

Úžasné, snad působivější díky poslechu, tahle je jaksi co do síly hororových zážitků pro mě přijatelnější, přistihla jsem se, že sedím, mám hlavu v dlaních a dech skoro nepotřebuji jen zírám jaksi nikam a sleduji ten melodický hlas vyprávějící pozoruhodný příběh, skutečnost ,fikce, vize, zde spolu s politickým děním má i po 37 letech působnost. Pan S.King má věhlas a jeho knihy mají váhu. I nyní po nástupu nového prezidenta D.T. je reportéry vyhledávaný pro porovnávání některých momentů v jeho románu s realitou soudobé politiky USA. (viz Google). K zamyšlení o tom co s nevysvětlitelnou jasnozřivostí - ( božím požehnáním -prokletím ) a jak ji přijmout, či utopit v zóně zapomnění - mrtvé, když se vám to štěstí - neštěstí stane. Vnímavost je nám daná, ale jde o to jakou spoušť to zanechá a jak s tím žít, aby to nebylo k nežití. Tohle se mi líbilo moc.

Roxik
29.03.2017 4 z 5

Kniha byla skvělá, hlavní osobu jakou je John Smith si prostě musíte zamilovat, líbilo se mi jak se pral se svým životem a osudem i když byl smutný,jediné co mi v knize vyloženě vadilo byl ten politický kontext, který byl součást knihy. Nevím co si mám myslet o pocitech,které ve mě kniha zanechala, asi jen rozpolcenost a nespravedlnost nad osudem Johna Smitha. Rozhodně stojí za přečtení.

Tereza.K91
05.02.2017 2 z 5

Od knihy jsem čekala trošku víc napětí. Byla to moje první kniha od Kinga. Určitě dám šanci další a uvidím. Třeba to není můj šálek kávy.