Mrtvá zóna

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Když v roce 1979 vydal Stephen King román Mrtvá zóna, měl už na svém kontě několik dnes kultovních knih, které mu vysloužily přezdívku „král hororů". Příběh románu se odvíjí na pozadí skutečných historických událostí ve Spojených státech v sedmdesátých letech a od jeho běžné hororové tvorby se poněkud odlišuje. Obsahuje méně nadpřirozena a šokující brutality, a o to víc se soustředí na psychologickou stránku. Hlavní hrdina, John Smith, se jako malé dítě při bruslení ošklivě praštil do hlavy. Na záblesk jasnovidectví, který se u něj v té chvíli projevil, sice zapomene, ale tato schopnost se znovu přihlásí o mnoho let později. Na pouti, kde je se svou dívkou Sárou, nejprve zázračně vyhrává v kole štěstí, ale vzápětí ho strašlivá autonehoda uvrhne na pět let do kómatu. Když se z něj probudí, probouzí se spolu s ním i jeho jasnovidecká schopnost. John nedokáže svůj dar nijak ovládat, netuší, kdy znovu z pouhého dotyku něčí ruky dokáže odhalit minulost i budoucnost. Pro okolí se ovšem stává monstrem, příšerou vhodnou tak pro bulvární plátky, od které je lepší se držet dál. Když si jednoho dne náhodou potřese rukou s vlivným politikem, spatří budoucnost celé Ameriky, která je temná, velmi temná…, a John je postaven před nelehké rozhodnutí, co má s touto svou znalostí udělat. Román Mrtvá zóna považují Kingovi fanoušci za absolutní špičku v jeho tvorbě....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29676/mrtva-zona-2bR-29676.PNG 4.31189
Žánr
Literatura světová, Horory
Vydáno, Beta-Dobrovský
Orig. název

The Dead Zone, 1979

více informací...
Nahrávám...

Přidat zajímavost

Zajímavosti (4)

Mŕtva zóna je prvým preloženým Kingovým románom do slovenčiny a úplne prvou vydanou Kingovou knihou v bývalom Československu (1987). (Ivan F)


Knižní předloha je založena na skutečném člověku - ,,médiu" Peteru Hurkosovi, který své schopnosti měl získat pádem ze žebříku. (chaera)


V letech 2002-2007 byl natočen seriál Mrtvá zóna, který má s knihou společné základní rysy. (chaera)


Mrtvá zóna byla převedena do filmové podoby už v roce 1983. Režie se ujal David Cronenberg a hlavní postavu Johnnyho Smithe ztvárnil Christopher Walken. Film poměrně věrně kopíruje děj knihy. (chaera)