Půl světa

Půl světa https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/394548/bmid_pul-sveta-KOR-394548.jpg 4 207 54

Moře střepů série

Trnka se narodila, aby bojovala. Jenže když při cvičení zabije svého soupeře, zjistí, že jí všichni nadávají do vrahů. Osud vloží její život do rukou otce Jarviho, který projíždí země Moře střepů a hledá spojence proti čím dál nebezpečnějšímu nejvyššímu králi. U Jarviho se setkává s Brandem, válečníkem, který odmítá zabíjet. Oba jsou zlomení, ale oba čeká možná ve službách Jarviho vykoupení… Jenže konec konců, zbraně mají jediný účel a jejich budoucnost je rudá. Bude Trnka navždy jen nástrojem mocných, nebo je v legendách i místo pro dívku vládnoucí čepelí?... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Laser-books (Laser)

Half the World , 2015

Korsika
17.06.2021 5 z 5

Druhý díl se mi z celé série líbil nejvíc. Cestování přes "Půl světa" dodalo knize víc dynamiky než měl předchozí díl a zároveň už nebyl děj tak předvídatelný. Přibývá pletichaření a "stání ve stínu", ale ne tolik jako v závěrečném dílu. Navíc začíná člověk víc tušit o elfech, což dává knize nový zajímavý rozměr.

Konfu97
09.06.2021 4 z 5

U knihy jsem ze začátku bojovala s postavami. Hlavní hrdinka mi lezla na nervy, nyní již otec Jarvi se stal typickým politikem. Do příběhu nyní více vstupuje politika, nové postavy i předzvěst války. Třetí díl bude jistě vrchol celé série a druhý díl byl jen taková ochutnávka.

evilunicorn
26.05.2021 5 z 5

Druhý díl trilogie vnesl do příběhu trochu vážnější notu,víc politikaření a nové postavy. A byť se Trnka někdy chová jako spratek a Brand je takový Mirek Dušín z Rychlých Šípů, příběh funguje výborně a rozehrává na šachovnici děj, jenž jistě vyvrcholí ve třetím dílu. Na YA velmi dobré, pocitově bych to přirovnal k sérii Jiskra v popelu. Autor si mě svým stylem psaní získal, bavil jsem se po celou dobu čtení.

Emilie37
06.04.2021 4 z 5

Chyběl mi pohled Jarviho a přišlo mi, že si Brand mnohdy podkopává své vlastní nohy. S Trnkou jsem se ale překvapivě během děje docela sžila. Těším se na závěrečný díl.

Amole
06.04.2021 5 z 5

Dalo mi dost zabrat vžít se do nových hlavních postav a pohled Jarviho mi chyběl, ale nakonec mi i (pro mě na začátku nesympatická a arogantní) Trnka přirostla k srdci. Oproti Půl Krále je zde méně sarkasmu, alegorií a narážek, ale kniha vás stejně chytne a nepustí, ani nevíte jak. 6/6

PanKlobouk
26.02.2021 4 z 5

Chybel mi tu pohled na dej z pohledu mrzaka Yarviho, a cynismu tady na Abercrombieho taky bylo docela poskrovnu, ale i bez techto prvku to byla moc dobra kniha.

Aykiru
18.02.2021 3 z 5

První, co je třeba si uvědomit při četbě Půl světa je fakt, že celá trilogie je koncipovaná jako adult fantasy, jinými slovy fantasy pro mladší čtenáře. Není tedy divu, že postavy ani příběh není zdaleka tak složitý ani drsný, jak jsme zvyklí z jiných Abercrombieho knih.
A přesto, že čtenáře jiných jeho knih nejspíš tolik nenadchne, není to zdaleka špatný příběh. Jen je okleštěný, bohužel někdy i o věci, které dělají Abercrombieho oblíbeným. První díl byl odvážím se říct - tuctový, druhý díl ovšem začíná mít spád. Pod měkkou zeminou tradičního příběhu se začínají objevovat skalní výstupky, jako by si spisovatel připravoval své mladší čtenářstvo na jeho dospělejší knihy. Postavy se vyvíjí a možná nebudou tak černobílé, jak se to zatím mohlo zdát, dokonce ani osud by k nim nemusel být tak laskavý jako doposud. Přece jen: schyluje se k válce.
Protože vím, jak můžeme být setkání s Ambercrombiem v mladším věku zvláštní a drsné (zvlášť když čekáte prince bez bázně a hany a dostane inkvizitora Gloktu), oceňuji jeho pokus psát pro mladší publikum. Před pár lety bych si tuhle trilogii jistě zamilovala. Jenže teď už jsem starší a ... no radši toho Gloktu, Psího čumáka nebo samotnou Krvavou devítku!

Afrovicz
17.01.2021 3 z 5

Poloviční Abercrombie. Říkal jsem si, že té knize něco chybí. Až když jsem jí přečetl, zjistil jsem, že je určena pro "young adult" publikum. Takže žádný sex, drogy ani rock and roll.

trudoš
15.01.2021 4 z 5

Typický druhý díl trilogie, kdy se rozvíjí zápletka předchozího dílu a připravuje se scéna pro velkolepé finále. Přesto mě to bavilo hlavně kvůli tomu, že motiv putování přes půl světa mi byl mnohem bližší, než dějově obehraný hrdinův pád na dno a jeho snaha o opětovné dobytí vrcholu (viz první kniha). Je však pravdou, že Joe Abercrombie se nesnaží zaskočit originální zápletkou a spíš spoléhá na sympatie, které buduje mezi čtenářem a protagonisty. Jde přitom na jistotu, Trnku si člověk oblíbí kvůli její divokosti, Branda zase pro jeho dobré srdce a Jarviho protože..., protože je to prostě Jarvi. Trochu mi sice lezlo krkem neohrabané tokání dvou mladých milenců, ale o to víc jsem pak prožíval moment, kdy se konečně dali dohromady. A přestože má tahle série přídomek young adult, od klasického fantasy mainstreamu ji rozeznáte těžko, snad jen, že tematicky má blízko k vikingům. Desetiletému výrostkovi bych to na čtení asi nedal, ale věk třináct až sto třicet je podle mě naprosto ideální.

peter4772
06.01.2021 5 z 5

Tenhle dil je uplny TOP!

jarynek
09.12.2020 4 z 5

První díl se mi líbil o něco více. Zaměření na mladší čtenáře je zde větší, než v úvodní knize. A není to jen tím, že hlavní postavy jsou mladší a na mnoha stranách se zde řeší jejich vzájemný vztah, ale celkově mi přišel děj více přímočarý, méně drsný. Ono to samo o sobě nemusí být na škodu, autor opět dobře pracuje s jednotlivými charaktery a dokáže zachytit jejich vývoj a celkově se to dobře čte. Bez dlouhých úvodů se rychle dostáváme do děje a ve vyprávění není moc vaty (tedy až na ten vztah mezi hlavními postavami, který bych já osobně proškrtal). Hrdinové, s nimiž jsem se seznámil v první knize, byli stále sympatičtí a byla radost se s nimi opět potkat, ale dlouho jsem se nemohl sžít s novými hlavními postavami. A to je asi hlavní důvod jedné * dolů.

Metla
23.11.2020 4 z 5

„Půl světa“ je volným pokračováním „Půl krále“, Jarvi je zde šedou eminencí poněkud v pozadí, prim hrají dva nové charaktery. Oba touží stát se bojovníky, v cestě jim však stojí nepřekonatelné překážky: Trnka postrádá patřičné pohlavní orgány a Brand má obsedantní potřebu konat dobro. Pracovně jsem si tuto dvojici překřtila na Mrchu a Balvana. Zní to nelaskavě, přesto jsem musela obdivovat odhodlání a sílu vůle prvně jmenovaného spratka, zatímco druhý svým srdcem na správném místě přirozeně vzbuzuje náklonnost – v mém případě jaksi mateřskou, mladší čtenářky se třeba zamilují.
Autor se drží přímých kolejí položených úvodní knihou: zápletka není kdovíjak složitá, intriky jsou průhledné, prostředí se nevěnuje přílišná pozornost, násilí není nadměrně pitváno (což neznamená málo krve), sex nezabíhá do extra podrobností, celkové vyznění je ve světlejších odstínech šedi, vše je zkrátka zjemněno s ohledem na cílovou skupinu dospívajících. A já bych coby náctiletá určitě byla u vytržení.
Stará Metla preferuje Abercrombieho dospělý, drsnější a důkladnější styl, ovšem u téhle série se moc příjemně odpočívá. Nenáročný, leč čtivý fantasy příběh o různých podobách války a hrdinství, soustředěný na postavy, tedy na jejich (obvykle svérázné) chování i činy. 75-80%

minde
22.11.2020 4 z 5

Půl světa se mi líbil už o něco méně než Půl krále. Nevím čím to je, možná proto, že u prvního dílu to bylo něco nového wow :-) a četla jsem to už dávno. A tady mi dlouho trvalo než jsem se pořádně začetla, ale pak už mě to chytlo a drželo až do konce:-)

Highlander
08.11.2020 5 z 5

První díl se hodně věnoval Jarvimu, proto mě trošku zklamalo, že je nyní Jarvi trošku upozaděn. Nicméně... rozhodně mi to nevadilo, Jarvi byl stále tahounem děje, jen jsme se na to dívali z trošku jiné perspektivy.
Postavy jsou jako vždy skvěle vykreslené a oblíbil jsem si snad i záporáky.

Jen mě štvaly výrazy typu 'Ta, jež tluče do kovadliny', Matka válka, Matka vran, Otec míru, Otec holubů...
Je to pěkný prvek 'wordbuildingu', jejich kultura... ale jelikož takový výraz byl snad na každé druhé stránce, někdy i 3 v jedné větě... velice brzy jsem dostával chuť se zahryznout do stolu.

Celkově na mě kniha působila lépe, než první díl a přečetl jsem ji opravdu rychle (ovšem taky díky tomu, že jsem na to měl čas.)

Marry123
13.10.2020 5 z 5

Půl světa byla pro mě stejná bomba jako Půl krále... Noví hrdinové ke kterým jsem si sice musela najít cestičku, ale nakonec našla. TRNKA jako malá, paličatá, sobecká, občas na presdržku "válečnice" v kterou se nakonec i opravdu stala, a že to jednoduché neměla... A BRAND, silný, dobrosrdečný trdlo, který nakonec taky dospěl v otrkanějšího muže a věřím že Otec Mír i Otec Jarvi s ním ještě jen tak neskončili... :) V neposlední řadě jsem se ráda setkala i se starýma tvářema - Jarvi, Sumael (WOW WOW :D:D pochopí co četli) a Rulf.... A už se moc těším až nám vyjde Půl války.... ????????

Turiel
01.10.2020 5 z 5

Četlo se mi to jedním dechem a moc se mi líbil příběh.

Atlantis
19.09.2020 4 z 5

Půl světa je o chlup lepší než první díl. Pořád je tady ale vidět, jak je to pro autora pouze vedlejšák a navíc takový, kde se nemůže naplno rozjet a psát tak, jak by chtěl. Celá plavba byla parádní, svižná, bavily mne jednotlivé postavy na palubě (no, i když výjimky by se našly, ehm Trnka ehm). Poslední čtvrtina se mi zdála prázdná a utahaná a šokující odhalení na závěr byla jasná od samého počátku.
Navíc nemůžu říct, že by se mi pozdávala změna Jarviho charakteru. Nevěřil jsem, že za tak krátkou dobu by z něj byl někdo tak odlišný.
Ve výsledku je Půl světa slušné fantasy, které ale nijak nevybočuje z řady a já si další díl přečtu jen v případě, že půjde o závěr tohoto příběhu.

CharlesWard
18.07.2020 1 z 5

Ne, nelíbil se mi už první díl. Ano, podle nadšených komentářů jasem doufal, že se snad Aber Honza pochlapil. Ne, nestalo se. Koukám, že velkolepý závěr této shitologie naštěstí vychází v českém překladu až někdy v průběhu příštího roku. Tak snad si odpočinu a kdo ví? Třeba na závěr udělím i to absolutní hodnocení pro tento young paskvil...

Braenn
06.07.2020 4 z 5

U této knihy už nebylo o teen zaměření pochyb. Spousta mravních poučení, skrytých, méně skrytých, i těch do očí bijících. Mladičcí hlavní hrdinové a milostná zápletka na celou knihu... A za tím vším, jak už to tak u autora bývá, přepečlivě vykreslené charaktery, které nelze nemilovat. Nebo nenávidět. A propracovaný příběh.
Příběh byl pozvolnější, což bylo oproti strhující jedničce na škodu. Zase tomu dávaly šťávu postavy z minulosti a narážky na ně.
Opět dějově předvídatelné, snad ještě více, než jednička, ale autor se to nesnažil zamaskovat: prostě komu to trochu pálí - postavám i čtenářům - tomu další vývoj záhy docvakl. Hvězdu ubírám za přebytek moralizování na konci a už zmiňovanou táhlost. Chápu, že pro určitý věk se na tom konci jedná o podstatná životní moudra, ale... ale i tak, čtyři hezké hvězdy.

P.S. Obě dvě Abercrombieho youg adult fantasy bych povinně dala přečíst všem milovníkům Sarah J. Mass a podobných hloupých plytkostí ala "hlavní superkrásná nej nej hrdinka bojuje s celým světem a milostným trojúhelníkem k tomu". A pak je těmi knihami budu mlátit po hlavě tak dlouho, dokud nepochopí rozdíl mezi fantasy a červenou knihovnou, a nepřestanou tím svinit žánrové regály v knihkupectvích. O žebříčcích oblíbenosti ani nemluvě.

Tiny24
25.05.2020 4 z 5

Pokud vám vyhovuje si čas od času přečíst něco jednoduchého, bez složitých intrik a velkých dějových zápletek, tak tahle série se k tomu přesně hodí. Já byl spokojen.