Modlitba za Owena Meanyho

Modlitba za Owena Meanyho https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/2302/bmid_modlitba-za-owena-meanyho-sdk-2302.jpg 5 1043 174

Nové vydání v pořadí sedmého románu amerického spisovatele Johna Irvinga, autora světově proslulého bestselleru Svět podle Garpa, vypráví příběh prazvláštně nadaného chlapce Owena Meanyho, posmívaného mezi svými vrstevníky, ze kterého se však posléze stává mladík nebývalé autority, prorok, jenž prožívá absurdní novodobou paralelu s životem Ježíše Krista.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Argo

A Prayer for Owen Meany , 1989

doubravka
14.01.2014

Velmi pěkná kniha, občas trošku zdlouhavá, ale užívala jsem si Irvingův styl psaní. I přes tragické události z příběhu dýchá klid, vyrovnání s osudem, dokonce jsem se občas i velmi nasmála.

dadako
05.12.2013 5 z 5

Moje první kniha od Irvinga. Přes pomalejší rozjezd, kniha postupně s každou přečtenou stránkou víc a víc gradovala. Je to naprosto dokonalý a nezapomenutelný příběh.

vipera
07.11.2013 5 z 5

Pravá víra znamená nebát se naplnit svůj osud. To je Owen Meany...Naprosto dokonalé.

servus
07.10.2013 5 z 5

Owen Meany a jeho kamarád Johnny Wheelwright. Na tuto postavu se opravdu nedá zapomenout. Dramatický a nečekaný závěr.

cessy
26.09.2013 5 z 5

Ak zostanete na povrchu, kniha pre vás bude bizardným príbehom na hranici rozumu a viery, dokonale zapadajúcim do kontextu búrlivej spoločenskej a politickej situácie panujúcej v USA v druhej polovici 20.storočia, v duchu typických Irvingových textov nevyhýbajúci sa extrémom. Ak nahliadnete pod povrch, očarí vás priateľstvo Johna Wheelwrighta – toho, ktorý je vždy v úzadí a Owena Meanyho – toho, ktorý napriek svojmu fyzickému zjavu vždy vyniká, očarí vás príbeh o hľadaní viery, o jej strate a znovunájdení, o bigotnosti a ľudskej obmedzenosti, o nezvratnej osudovosti a rešpektovaní morálnych hodnôt. Má moc opantať aj zaťatých ateistov. Je vašou voľbou, či ho budete vnímať chladne rozumovo, alebo popustíte uzdu fantázii a poddáte sa mu, presne tak ako bolo Owenovou voľbou vzdať svoj život ako vopred prehraný boj, alebo ho prežiť čo najlepšie. Je na vás, či z príbehu budete ukrajovať po troche (ak sa vám to podarí), alebo ho zhltnene v priebehu pár dní, keďže Irving stavia text tak, aby sa s každým odhaleným čriepkom zároveň vynorilo množstvo ďalších otázok vyžadujúcich okamžitú odpoveď. Slovami Owena Meanyho: „CHCE TO ODVAHU. A VÍRU.“ Odvahu menej zdatných čitateľov nenechať sa odradiť rozsahom knihy a prehrýzť sa štatistickými časťami, a vieru všetkých čitateľov v silu príbehu, v zázraky, v nemožné. Vieru v Owena Meanyho.

LisbethSalander
22.09.2013

Vzhledem k faktu, že tato kniha je jedním z nejlépe hodnocených Irvingových děl - jediné, za co jsem se modlila, bylo - ať už jsem na konci. S vypětím všech sil jsem nakonec knihu "přeskákala" ke zdárnému konci.

tinkal
09.09.2013 2 z 5

Snažila jsem se, ale prostě to nešlo. Protrápila jsem se asi tak do půlky a pak jsem čtení této knihy vzdala. Ale na Irvinga jsem určitě nezanevřela :-)

Zorka
20.07.2013 5 z 5

Naprosto skvělá kniha, typicky irvingovská. Jeho postmoderní styl psaní, střídání dějových linií, slohových postupů, několikavrstevnatá retrospekce, přesně takový je i příběh "malého velkého" človíčka Owena Meanyho. Irving mě prostě baví. Dokáže do knihy dostat tolik témat, je mistrem nepřímých charakteristik - na zdánlivě drobných a nepodstatných příbězích dokáže úžasně odhalit podstatu člověka, bravurně pracuje s ironií, paradoxem, kritikou společnosti, choulostivými tématy... Myslím, že přečíst Owena Meanyho jednou je málo. Věřím tomu, že kdybych četla knihu podruhé, najdu tam i další drobné významy, které mi při prvním čtení unikly. Všechny pasáže, o kterých se v komentářích píše, mají v knize svůj přesně daný význam, žádná není zbytečná. Jsou jakýmsi dílkem mozaiky, bez níž by kniha nebyla úplná.

Ameliii
17.06.2013 4 z 5

I mě trvalo více než měsíc, než jsem "jí dala".
Děj provází spousta odboček, splétá ho několik nitek, které se spojí až v samém závěru knihy.
Na vysvětlení některých momentů si musíte počkat celých 600 stran.

Záhadný Owen, věčný chlapec, s hlasivkami v trvalém výkřiku. Podivná smrt milované maminky, která zanechá spoustu nezodpovězených otázek - kým vlastně byla? Pátrání po pokrevním otci. Zamýšlení se nad vírou vymezenou církvemi. Silná kritika amerických válečných konfliktů - především Vietnamu.

Všechny tyto zdánlivě nesouvisející motivy se pojí v osobách vypravěče Johna a hlavně
jeho přítele Owena Meanyho, který mě celou dobu tak neuvěřitelně deptal, až
jsem po dočtení knihy zjistila, že mi bude chybět. :-)

Prvních 200 stran jsem přečetla jedním dechem, dalších 300 trochu utrpení, protože jsem
vážně netušila, co to všechno znamená, a proč to tak dlouho trvá, zbytek - prima. Doporučuji překonat
těžké pasáže, myslím, že to za to stojí, i když je celá zápletka tak nějak divně stavěná pro závěrečnou pasáž. A to jakože dost. :-)

Skjaninka
08.06.2013 4 z 5

"...nechci se prohlašovat za kdovíjak zbožného, jsem takový věřící paběrkář – každý týden musím svou víru záplatovat. Za víru, kterou mám, vděčím Owenu Meanymu, svému kamarádovi z dětství. Owen ze mě udělal věřícího."

Ďalšie rozsiahlejšie Irvingove dielo, ktoré som práve pred chvíľou dočítala a neviem sa rozhodnúť či si zaslúži plný počet hviezd, alebo o jednu menej.

Po dosť dlhom uvažovaní je to 4,5/5. Prečo? Asi preto, že nemám vo zvyku tak dlho čítať jednu knihu, aj keď je pravda, že zrovna toto dielo je veľmi obsiahle, a aj napriek skvelému príbehu som ju nedokázala "hltať", len si z nej po kúsku "odtrhávať", a tak sa pomaly prelúskať veľmi vláčnym začiatkom.

Dvaja kamaráti, Owen Meany a Johnny Wheelwright, dve postavy úplne neobyčajné a vystupujúce v jednom z najpodivnejších príbehov, aký je možno poznať. Celý príbeh je zahalený záhadou Owenovej abnormálnej podivnosti, ktorej zmysel vyvrcholí až na úplnom konci a tým sa stane knižnou postavou, na ktorú nie je možné už nikdy zabudnúť. Áno, Owen je neskutočný, je tak zvláštny, že vám neostane nič iné len ho milovať a jeho osud navždy uchovávať vo vašom srdci, so spomienkou, pri ktorej sa budete smiať aj plakať zároveň.
Tak ako Homer Wells, T. S. Garp, tak aj Owen Meany je jednou z najlepších Irvingových knižných postáv, vyznačujúci sa jedinečnosťou a originalitou, ktorá si zaslúži nemalú pozornosť a obdiv.

exitus
18.04.2013 4 z 5

Trochu jsem se bála náboženského ladění, nicméně pro mne se Owen Meany stal především příběhem o krásném přátelství. Perfektní vykreslení postav, dobrý humor, čtivost a občasná irvingovská absurdita z toho dělají pěkné počtení. Jen jsem se přistihla při přemýšlení, zda mi Owen Meany byl sympatický, či nikoliv. PS. Scéna s VW Brouk je klenot!

zoyana
08.04.2013 5 z 5

Tuto knížku jsem si poprvé četla asi před deseti lety a už tenkrát jsem si říkala, že je to Irvingova nejlepší knížka. Postupně jsem přečetla všechny jeho knihy a znovu se vrátila k této. Nezklamala mě ani podruhé...naopak.

vlcka
24.03.2013 5 z 5

na tuhle knihu nedám dopustit, podle mě je skvělá

avel
14.03.2013 3 z 5

Rovněž jsem knihu nedočetla :/
Napsané pěkně, ale prostě už mi ke konci přestalo záležet na tom, jak kniha skončí..

asterixka
08.03.2013

Bohužel dočteno jen do půlky, pak pro mě kniha začala být spíš trápením, než potěšením...

hoopoo
18.02.2013 5 z 5

Motlitba za Owena Meanyho patří k těm lepším dílům Johna Irvinga. život zláštní chlapce Owena, kolem kterého se celý příběh točí, je popisován očima jeho kamaráda. Klasické mnohavrstvé Irvingovo dílo, u kterého se pobavíte, potěšíte, popřemýšlíte o smyslu živaota a duchovnu.

Renava
29.12.2012 5 z 5

Owen Meany je postava, ktorú jednoducho nie je možné nemať rád. A to so všetkými jej svojráznymi črtami, rovnako fyzickými ako charakterovými.
Nezabudnuteľný príbeh plný ľudskosti, ktorým sa autor prihovára snáď každému, bez rozdielu vyznania, veku, presvedčenia, orientácie a neverím, že sa nájde niekto, koho by nechal chladným. Mnohí sa pri Irvingových knihách nechávajú odradiť košatosťou jeho rozprávania, ktorá je preňho typická a v prípade tejto knihy to platí rovnako. Je to určite veľká chyba, toto rozvádzanie deja do množstva maličkých, na prvý pohľad slepých uličiek, mu práve pridáva na podmanivosti a celkovo krásne dotvára atmosféru. Modlitba za Owena Meanyho zarezonuje vašim vnútorným svetom a dojmy budú doznievať tak dlho a pomaly, ako dobrej knihe prislúcha.
Kto čítal Hosseiniho Majstra šarkanov, možno mi dá za pravdu, že medzi hlavnými postavami (v obidvoch prípadoch výrazne atypickými) sa nájde istá jemná paralela. A aj kvôli nej sú mi obidve diela mimoriadne sympatické.

"Naveky mi bude súdené spomínať na chlapca s čudným hlasom - nie pre ten hlas, alebo preto, že to bol najmenší človek, akého som kedy poznal, a ani preto, že bol nástrojom smrti mojej matky, ale preto, lebo jeho zásluhou verím v Boha: Som kresťanom vďaka Owenovi Meanymu"
............
"...netvrdím, že som bohvieako zbožný. Moja viera je ako z bazáru - každý týždeň ju treba plátať. Za vieru, ktorú mám, vďačím Owenovi Meanymu, svojmu kamarátovi z detstva. Owen zo mňa urobil veriaceho."

Atuin
24.10.2012 5 z 5

Modlitba za... se těší u mě největší oblibě co se Irvinga týká, snad je to tím že byla první,snad tím co sama vypraví a dobře to vypráví.

Shardlake
11.09.2012

Je to má první kniha, kterou jsem četla od tohoto autora a její obsah byl zajímavý, chvílemi napínavý. Kniha se mě dobře četla.

inganga
04.09.2012 5 z 5

Od Irvinga nejlepší kniha. Čtenář téměř od začátku tuší, že se něco přihodí, že kniha směřuje k velkému finále.