Mlčící pacientka

Mlčící pacientka https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/433424/bmid_mlcici-pacientka-9kh-433424.jpg 4 1347 1347

Ticho ještě nikdy nebylo hlasitější. Psychologický thriller, který přečtete jedním dechem. Nejlepší thriller roku – vítěz Goodreads Choice Awards 2019 Celosvětově prodáno přes milion výtisků Slavná malířka Alicia Berensonová měla idylické manželství. A pak jednoho dne svého muže zastřelila. Do záhadného případu nemá kdo vnést světlo, protože Alicia od vraždy už šest let nepromluvila ani slovo. Její mlčení chce prolomit psychoterapeut Theo Faber, pro kterého se na první pohled nelogická vražda stane posedlostí. Řešení se možná skrývá v jednom z Aliciiných obrazů. Je však Theo připraven zjistit pravdu?... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Motto

The Silent Patient , 2019

katynka78
01.09.2021 4 z 5

Tak jako, fakt jsem kukala.
Na knížku jsem musela mít rezervaci, abych se k ní dostala.
Začátek malinko váznul, ale za chvíli mě to chytlo a dala jsem to za víkend.
Je to příběh malířky, která přestala mluvit poté, co byla obviněna z vraždy svého manžela.
Proč nemluví? Proč se nehájí a nebo nevysvětluje?
Kniha se odehrává převážně na psychiatrické klinice.
A vzhledem k tomu, že málokdy odhadnu kdo a co, tak byl pro mě závěr šokující.
Bylo to čtivé, žádné zbytečné pasáže a popisky. Akorát musíte vydržet pomalý rozjezd a u závěru není úplně vše přímo řečeno, ale mezi řádky je to poznat.
Paráda, moc se mi to líbilo.

magic11
31.08.2021 3 z 5

Zvláštní, pomotaná, konec to pro mě nevyřešil. Dala se číst, ale nic převratného

skalek
29.08.2021 5 z 5

Hodně, hodně zvláštní kniha...Když autor ke konci začal " rozlouskávat" příběh, musela jsem u toho hodně přemýšlet abych pochopila co chce říct...Konec mě velice překvapil...nečekala jsem že to takhle skončí

DelMar
26.08.2021 4 z 5

necekane, proc ne :)

PepkazDepka
15.08.2021 4 z 5

Stylovo velmi podobna kniha ako Fitzekov Pacient, este ten zvrat ma v tom utvrdil. Narozdiel od Fitzeka to ale nebolo tak prekombinovane a priblizuje sa to k realite :D Prva tretina pomaly rozbeh, troska som sa nutila, ale zvysok stal za to :)

vklaskova
10.08.2021 4 z 5

Neskutečně mě překvapil závěr. Super :-)

Zruza
05.08.2021 3 z 5

Wow. Konec jsem určitě nečekala. Nejsem si jistá jestli se mi kniha líbila. Moc mě nelákalo číst dál, proto mi to trvalo docela dlouho přečíst.

tabaluga
02.08.2021 3 z 5

Nevím, co si o knize myslet.. Prostě mi to do sebe nezapadalo. Přišlo mi to nelogické, vlastně ta kniha o něčem celou dobu vyprávěla a na konci se ten obraz úplně převrátil.. Vyvstávají mi v hlavě otázky, na které jsem ale v knize nedostala odpověď a z toho důvodu jenom tři hvězdy. Myslím, že nebudu mít potřebu ji číst častěji..

IvetaTerezieM
30.07.2021 5 z 5

Právě dočtená. Prvních pár stránek jsem se bála, že jsem při výběru udělala chybu a knihu odložím. Nemám to ale ve zvyku a jsem tomu ráda. Další super psychologický thriller a napínavý do konce. Asi nejsem normální, ale chvílemi se ztotožňuji se všemi hráči.

IvetaTerezieM
30.07.2021 5 z 5

lucie2371
28.07.2021 5 z 5

Neměla jsem tušení, zda se mi kniha bude líbit. Psychologické thrillery mi většinou nesednou ale tento byl dobrý. Čtenáře příběh nutí číst stále dál a dál aby se dozvěděl co se ve skutečnosti vlastně stalo.

kackahracka
21.07.2021 3 z 5

(SPOILER) Knížku jsem v půlce vzdala a přeskákala na konec, který mi, uznávám, vyrazil dech. Jen díky tomu dávám tři hvězdy, jinak i dvě by byly moc. Zvrat se autorovi opravdu povedl, jenže ten zbytek...
Nějak jsem postavám nedokázala věřit (manžel přijde na nevěru své ženě a zfláká se trávou, jak puberťák na tripu do Amsterdamu. Pak v slzách vyhledá svou psychoterapeutku, jedno, že je jí osmdesát let a táhne na desátou večerní. Autor nás zahltí spoustou pseudomouder z roviny psychologie (rozejdi se s ní, pravá láska za to nestojí), aby je následně popřel další vlnou mouder (nelze ji opustit, je to přece pravá láska). Mimochodem-správný psychoterapeut NIKDY klientům nepodsunuje vlastní myšlenky a dojmy, a už vůbec jim neradí CO mají dělat. Jeho úkolem je navést lidi k tomu utřídit si, co chtějí udělat sami.
Popisované situace mi přišly nereálné (mlčící pacientka napadne terapeuta a zmlátí ho do krve. Doktor celý šťastný sdělí vyšetřující komisi, že super, konečně začala komunikovat...). Jde o uměle vycucané vedení linie příběhu, přesně tak, jak se to autorovi hodí. Ale v reálu? Pacient psychiatrie rozmlátí pokoj prostě proto, že má poruchu a hrábne mu. Někdo má schizofrenii, někdo přistává s letadlem. Rozhodně tím nechce ostatní upozorňovat na to, že jim chce něco podstatného, konkrétního a hlubokomyslného říct...
A pak ty zápisky z deníku-už na ně začínám být v knížkách alergická. To si ti autoři neuvědomují, jak směšně to vyznívá? Chtěla bych vidět jednoho jediného REÁLNÉHO člověka, který si vede deník podobným stylem, který používají spisovatelé. Celé dlouhé odstavce přesného přepisu rozhovorů, slovo od slova, včetně pocitů toho druhého...
Nedá se nic dělat, nesedlo mi to.

Ivka14
19.07.2021 3 z 5

Anotace skvělá a začátek knihy taky, jenže čím víc jsem četla, tím víc moje nadšení upadalo. Neříkám, že je to špatná kniha, ale četla jsem lepší a napínavější thrillery. Konec mě překvapil, jen nemůžu říct zda pozitivně nebo negativně...
Plus dávám za to, že to rychle utíkalo a přečetla jsem knihu celkem rychle, proto moje celkové hodnocení jsou 3*

Obelix15
15.07.2021 4 z 5

Velice čtivé, autor mě mile překvapil. Zajímavé prolínání minulosti x budoucnosti, sympatické hlavní postavy a napínavý děj prakticky od začátku do konce. Snad se od autora dočkáme další tvorby.

Pavlína2019
12.07.2021 5 z 5

No - takže super. Kniha se mi četla lehce, má spád, časově se krásně prolíná, to mám ráda, trvala mi ani ne dva dny. Říkala jsem si, že mě baví, je zajímavá - napínavá. Ale teď na konci bych řekla, že nejen to! Je to skvělé čtení, parádní závěr i celý děj. Fakt šikovný autor. Rozhodně všem doporučuji!!

Anna 13
09.07.2021 5 z 5

Jsem v absolutním šoku!
Jak tohle autor udělal? Jak to jen Alex Michaelides dokázal?

Vypadá to, že mám poslední dobou štěstí na thrillery. Po bravurním Brianu Freemanovi a debutantce Ashley Audrainové je Alex Michaelides další spisovatel, který mě svým vzdušným příběhem a vypravěčským umem unášel tak, že jsem dýchat nestačila.
Opravdu nic jsem od knihy nečekala. A pak jsem zjistila, že se jí nedokážu pustit.

Tohle je další thriller s přesahem.
Vrhal světlo do temných koutů v mé mysli. Vzbuzoval soucit s hluboce raněnými lidmi, postiženými zlem.
Bylo krásné Mlčící pacientku číst. Jako plout na vlnách.
Těžké byly vnitřní rozhovory se sebou samou, přesvědčování a dumání o lidské podstatě. Zlu a dobru. A o tom, co je mezi nimi.
Tím chci říci, že nečtete jen o neskutečně živých postavách, nesbíráte stopy ke starému zločinu a netrnete v úzkosti z toho, jak to nakonec dopadne. Hodně přemýšlíte a dostáváte se jakoby za příběh samotný. Autor vás do toho něžně tlačí.
Je něco za příběhem i pod ním. Je toho víc, ne jen psychiatrický detenční ústav, terapeut Faber a němá malířka Alicia.
Je to úchvatné…

A ze samotného rozuzlení vám vylezou oči z důlků. Bacha na to… Jistojistě na to sami nepřijdete. Myslím, že ani nemůžete. Je to dokonalé…

Vypadá to, že se díky autorům jako je Michaelides zase začnu pomalu vracet k napínavým temným příběhům, které jsem již pomalu opouštěla. Ještě pořád se na přehlceném trhu dají vypátrat vyložené skvosty…

Jak to, že se o MLČÍCÍ PACIENTCE více nemluví?

DK197
08.07.2021 5 z 5

E-KNIHA: Mlčící pacientka mě oblafla od začátku do konce. Měla jsem dokonce tři teorie, jak to asi dopadne a tak. Žádná z nich se nesplnila a ještě mě čekal šok. Ale nejde jenom o tohle. Jakmile přelouskáte prvních pár kapitol na začátku, rozjede se příběh, který vás ve větší, či menší míře nepřestane překvapovat. Příběh nejede lineárně, v těch nejméně očekávaných situacích se objeví překvapení - menší, větší, trvalé, dočasné. Jak to jen nejlíp vysvětlit... Znáte ten pocit, když sedíte v křesle a naplánujete si, že máte na něco chuť, že se tedy zvednete a dojdete vedle do kuchyně do ledničky? Maličkost. Jenže v tomhle příběhu nevíte, jestli si pro to něco do ledničky opravdu dojdete. Může se stát, že jo. Taky si ale cestou můžete nejdřív ukopnout palec. Nebo zjistit, že pivo došlo a otevřít krabici mlíka. Nebo zazvoní zvonek dřív, než otevřete dvířka, dojdete ke dveřím, tam stojí někdo, s kým si to o pár minut později rozdáte, a na nějakou ledničku úplně zapomenete. Nebo si to cestou k ní rozmyslíte a vypadnete se najíst ven. Tenhle pocit jsem z knížky měla. K tomu mě bavil nezvyklý charakter hlavního hrdiny a jeho "pracovní" postup, který míchal lékařský román s kriminálkou. A samozřejmě jsem byla napnutá, jak to vlastně bylo a jak to dopadne. Tohle je knížka, kterou jsem si stoprocentně užila. (SPOILER: A jeden z nejlepších a nečekaných momentů je, když dostane po hlavě pálkou.) Doporučuju.

Martina166
06.07.2021 4 z 5

Velmi čtivá kniha! Mlčící pacientka mě doprovodila do prázdnin. Poslechla jsem si i ,,ochutnávku" z audioknihy. Petr Stach zvládl namluvit text výborně.

Hakate
06.07.2021 5 z 5

V průběhu čtení se mi párkrát vybavil film E.A. Poe: Podivný experiment, takže jsem tak nějak tušila, jaká bude pointa knihy.
Nicméně příběh se mi moc líbil, velmi dobře se četl a zklamána rozhodně nejsem.

dzeta
04.07.2021 5 z 5

Přečtená velice rychle, takový zvrat na konci jsem vůbec nečekala.

psychologie psychiatrické léčebny psychoterapie thrillery pro ženy

Alex Michaelides
kyperská, 1977