Mlčící pacientka

Mlčící pacientka https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/433424/bmid_mlcici-pacientka-9kh-433424.jpg 4 1343 433

Ticho ještě nikdy nebylo hlasitější. Psychologický thriller, který přečtete jedním dechem. Nejlepší thriller roku – vítěz Goodreads Choice Awards 2019 Celosvětově prodáno přes milion výtisků Slavná malířka Alicia Berensonová měla idylické manželství. A pak jednoho dne svého muže zastřelila. Do záhadného případu nemá kdo vnést světlo, protože Alicia od vraždy už šest let nepromluvila ani slovo. Její mlčení chce prolomit psychoterapeut Theo Faber, pro kterého se na první pohled nelogická vražda stane posedlostí. Řešení se možná skrývá v jednom z Aliciiných obrazů. Je však Theo připraven zjistit pravdu?... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Motto

The Silent Patient , 2019

Rowana
20.04.2021 4 z 5

Sama bych si tuto knížku do ruky nezvala. Nakonec jsem se odhodlala po vřelém doporučení ElissBooks a sáhla jsem po audioknížce. Namluvená je opravdu skvěle. Příběh byl vyprávěný pěkně, správná dávka napětí a nejistoty, kterou autor buduje prakticky po celou dobu, aby nám v závěru pravdu pěkně chrstl do tváře jako sklenici studené vody. Líbilo se mi i symbolické napojení na mytologii a antické tragedie.

Andulino
14.04.2021 5 z 5

(SPOILER) Kniha mě ze začátku moc do děje nevtáhla, obzvlášť kvůli popisům uměleckého díla, mytologie a historie. Byla jsem trochu zklamaná, vzhledem k faktu, že je kniha vítězem Goodreads Choice Awards 2019 v kategorii Mystery & Thriller. Někde ve čtvrtině ale vše nabralo na obrátkách a velmi dobře se mi četlo, až mě kniha přesvědčila k hodnocení 5 hvězdičkami a k motivaci ji dál doporučovat.

Theo mi už od samého začátku přišel Alicií fascinovaný, a to až nezdravě. Můj odhad byl takový, že mezi nimi došlo k nějaké aférce, kterou si Alicia kvůli traumatu nepamatuje, nebo že si Theo představuje, že Alicii vyléčí a udělá z ní následně svou partnerku. Pak jsem tento pocit jaksi zapudila a byla zmatena osobami Gabrielova bratra Maxe a Aliciina kamaráda Jean-Felixe, kteří mi přišli velmi podezřelí. Nakonec se ale ukázalo, že ačkoliv Max je poměrně perverzní nerudný muž a Jean-Felix má určitou obsesi spojenou s Alicií, autor je využil k vytvoření falešných podezřelých, a dost se mu to povedlo!

Od tří čtvrtin knihy jsem pak ale věřila, že různé drobné náznaky, spojené s mým tušením ze začátku knihy, asi nejsou náhoda. Samotný plot-twist jsem ale neodhadla, takže mě (stejně jako většinu čtenářů) docela překvapil, a vlastně posílil víru v můj šestý smysl :)

Docela ráda bych si knihu přečetla ještě jednou, vzhledem k tomu všemu, co teď vím. Třeba bych se na jednotlivé události dívala zase jinýma očima.

Někteří čtenáři píší, že jim pochopení a rozuzlení děje ztížila kombinace dvou časových období, kdy jim nebylo jasné, že se vše neděje současně. To mně samotné problém nedělalo, a v čase i prostoru jsem se zorientovala a pochopila, že je mezi příběhy časový odstup, například i díky informacím o počasí.

Jednotlivé postavy měly dle mého názoru téměř všechny určité psychologické poruchy, včetně samotého terapeuta Thea, a samotný příběh je vlastně velmi smutný a creepy. Po přečtení mě napadlo tolik otázek! Proč Theo musel zabít Alicii, i když by pravděpodobě jejím případným nařčením nikdo nevěřil? Proč byl Theo tak arogantní, že si nepřipustil, že by ho Alicia mohla poznat? Proč se Theo snažil zachovat jako bůh, jehož odpovědností je trest a otevření očí ostatním lidem?

A nejrevolučnější myšlenka ze všech, kterou nechám zaznít na konec mé recenze: Co když si Theo celou aféru vymyslel a všechno, co se stalo, včetně tolika zničených životů, tak bylo zbytečné?

elis1ě
09.04.2021 4 z 5

Tohle se mi už dlouho nestalo. Dočetla jsem a chvíli jen seděla a zírala. Prostě... Cože? Člověk si tak v klidu čte, nečeká žádný zázrak a říká si, že ať už to byl kdokoli, nemůže ho to překvapit a najednou se všechno otočí vzhůru nohama. Velmi dobrá kniha.

cukrovka
07.04.2021 3 z 5

Do knihy jsem se nemohla vůbec začíst. Přišla mi nudná. Až druhá půlka začala být trošku zajímavější, ale ani překvapivý konec můj dojem z knihy nezlepšil.

Lucii_Ami
05.04.2021 4 z 5

Právě jsem dočetla mlčící pacientku. Začátek byl poměrně pomalý až nudný, ale říkala jsem si, že chci vědět, jak to dopadne.. pro mě se děj začal hýbat až v půlce knihy, kdy jsem začala hltat stránku po stránce a říkat si : "Ten to udělal", nebo "ON je podezřelý".. nebo "Ona to udělala?". Do posledních stran jsem opravdu nevěděla, jak to dopadne. Za mě kniha sice s pomalejším začátkem, ale druhá půlka knihy, mazec! Přiznám se, že hlavní postava mě tak strašně štvala, nemám moc ráda muže co se litují.
Knihu doporučuji, jen fakt si to nenechte vyspoilerovat, protože to fakt stojí za to si to přečíst :)

Bee240
26.03.2021 4 z 5

Nejdříve Vám musím říci, že mě neskutečně iritovali postavy v knize...nebyla tam žádná která by mi přišla sympatická nebo alespoň která by mi nelezla na nervy.
A o čem tato kniha je??? Jako hlavní postava tu je mladý psychoterapeut Theo, který chce léčit proslulou vražedkyni Alicii která po vraždě svého manžela mlčí. Theo je zapálený do své práce a rozhodne se jí pomoci. Jenže Theo je prostě divný už od začátku...nejen to jak je posedlý vidinou rozmluvit Alicii, ale celkově je až moc hrrrr do práce s ní. To mi přišlo divné a říkala jsem si že to nebude asi úplně v pohodě. I když mi postava Thea úplně nesedla říkala jsem si chudák kluk jak se snaží a nic s toho nemá.....jenže jsem četla pořád dál a ono přišlo to....o můj bože.....nečekala jsem že se jeho příběh vyvine takto ale na konci to vlastně dávalo docela smysl.
Pak tu máme Alicii - mladou malířku kterou najdou nad mrtvolu svého muže a která zarytě mlčí a vypadá to že už nikdy nepromluví. Chvílemi jsem byla dost na pochybách zda opravdu tu vraždu spáchala....a takto to šlo až do konce a když vyšli najevo okolnosti a podrobnosti ohledně vraždy jejího manžela byla jsem dost překvapená.
Kniha mě že začátku moc nebavila, ale jak jsem četla dál tak se to zlepšilo a nejlepší bylo posledních pár kapitol.
Myslím si že jde o slušný thriller který má propracovaný příběh i když to tak na první pohled nevypadalo.
Docela by mě zajímalo jak by to s Theem a Alicií dopadlo kdyby měla kniha pokračování. Samozřejmě v knize bylo více postav, ale žádná nebyla tak důležitá jako tito dva...oni spojují celý příběh.
I přes trochu táhlý začátek byla kniha dobře napsaná a rozhodně stojí za přečtení.

Nelajza
23.03.2021 5 z 5

Já vím... někdo řekne, že začátek je moc pomalý, nudný atd. Ale já jsem to přečetla za dva dny a naprosto jsem si to užila. Vůbec mi to nepřišlo nudné, nebo zdlouhavé a konec jsem nečekala. Jestli čekáte násilí, nebo zvraty na každé straně, není to knížka pro vás. Pokud tomu dáte šanci, možná vás to mile překvapí... Jako mě.

bigben
22.03.2021 3 z 5

Celý koncept se mi moc nelíbil, první třetina kniha dlouhá nuda, druhá pomalý rozjezd a třetí část frčela nejvíc. Možná kdybych si přečetla jenom ten konec...ukojila bych zvědavost a stačilo by.

JmenujiSeZuzla
18.03.2021 4 z 5

Od knížky jsem moc nečekala. Věděla jsem že existuje, ale nijak víc jsem se o ní nezajímala. Celou dobu jsem si při čtení říkala: dobré, dobré, dobré, fajn,....Kniha je dobře napsaná, čte se moc dobře a děj má spád. Dlouho se mi nestalo, že bych u knížky nezaznamenala 'vycpávkové' části. Mlčící pacientka je opravdu kniha jen o příběhu! Což mě na ní o to víc oslnilo.
Při čtení jsem vnímala, že je to moc dobré, ale chyběl takový ten wow moment! A ten přišel! Konec! Byla jsem dost překvapená! Co jsem nečekala, tak takovéto rozuzlení.
Častá kritika směřuje právě k překombinovanosti. Musím říct, že dokud jsem si nepřečetla pár komentářů, tak mě to ani nenapadlo. Možná to je touto dobou - mám pocit, že už mě nic nepřekvapí- ale tento problém jsem nepociťovala.
Až se divím jaký vztah jsem si ke knize udělala. Většinou jsem k bestsellerům kritická, Mlčící pacientku ale mohu jen doporučit!
Zajímal by mě pohled reálného psychologa: je to vůbec reálné? Dokázala by někdo takhle dlouho mlčet? Chová se emočně labilní člověk jako Alicie nebo je to jen knižní výmysl? Do jaké míry je to fikce a do jaké míry možná realita?
Kniha ve mě zanechala mnoho otázek, ale doufám, že se k ní zase někdy vrátím, protože se mi moc líbila. Jeden z těch lepších knižních bestsellerů.

Fortuna7
15.03.2021 4 z 5

Mlčící pacientka je neskutečně čtivý thriller. Tedy přesněji druhá polovina knihy je neskutečně čtivá. Ze začátku se kniha hodně táhne, nic moc se tam neděje a jen přibývají postavy. Pak se ale děj rozjede a já měla knihu dočtenou během pár hodin. Hlavní zápletku knihy jsem sice trochu předvídala, ale i tak mě konec dost překvapil.
Dala bych 3.5/5⭐

Biba_with_Book
15.03.2021 2 z 5

Jelikoz mam rada psychologii, namet se mi libil.
Jsem ale trosku rozcarovana, myslim, ze by se z toho dalo vymacknout trosku vic. Styl "nenadchne - neurazi", postavy nesympaticke, tahle knizka proste zapadne mezi ostatnimi. Jako kriterium v hodnoceni beru i to, jaky dojem a pocity ve mne knizka zanechala a ze na ni dlouho nemuzu zapomenout. Pocitam, ze do tydne uz zapomenu o cem to bylo. Ostatne jako vzdy u techto "bestselleru" psanych horkou jehlou.

Misoso
15.03.2021 3 z 5

Musím povedať, že kniha je napísaná veľmi dobre, no mne sa to miestami zdalo veľmi prekombinované. Čiže stránky miznú rýchlo, zápletka kvalitne napísané, no miestami prekombinované.
Prajem príjemný zvyšok dňa. :D

archivářka115
11.03.2021 3 z 5

Předpokládala jsem, že knížka bude lepší. Začátek mě nezaujal.Potom se děj zlepšil. Konec byl zvláštní.

jengibre
10.03.2021 3 z 5

Kvůli zajímavé anotaci jsem čekala mnohem víc. Závěr mě překvapil, jen si nejsem jistá, jestli příjemně. Možná to není vina knihy, ale jednoduše toho, že tohle prostě není „můj“ žánr. I tak na oddech dobré.

TomHr
09.03.2021 3 z 5

Příliš mnoho slov - to je hlavní dojem z celé knihy. Ale v psychologickém thrilleru to tak asi musí být: květnatý popis vnitřního života hrdinů. Postupné rozkrývání pohnutek a motivací jednotlivých postav; autor tady s námi tak trochu manipuluje, tuhle něco prozradí, támhle něco zamlčí, nabízí postupně hned několik nadějných kandidátů na hlavního záporáka. Něco začínáme tušit a román pomalu (fakt pomalu!) míří do finále. Pointa překvapí, ale nesmaže dojem průměrnosti z celé knihy, která je jaksi umělá, načančaná a obtížně uvěřitelná. Prostě průměr.

Ivet_V
04.03.2021 4 z 5

Ze začátku se to táhlo. Člověk musí mít trpělivost na ty psychologické řěči, ale postupně se to lepšilo. A z konce mi málem vybuchla hlava! Musela jsem přestat číst a pořádně si to projít a zrekapitulovat. Tak ohromující byl.

07hop
01.03.2021 5 z 5

fakt dobrý!

Pdede
01.03.2021 4 z 5

Napínavý příběh až do samotného konce

pakoshka
01.03.2021 2 z 5

Nemohla jsem se začíst, moc mě Mlčící pacientka nebavila, ale chtěla jsem ji do výzvy. Zas jednou kniha, která je přehajpovaná.

Tweety0207
27.02.2021 5 z 5

Úžasný a napínavý príbeh. Kniha sa čítala ľahko a rýchlo. Od prvej strany to gradovalo. A to "vysvetlenie" bolo úžasné. Uplne ma to prekvapilo.

psychologie psychiatrické léčebny psychoterapie thrillery pro ženy

Alex Michaelides
kyperská, 1977