Mlčící pacientka

Mlčící pacientka https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/433424/bmid_mlcici-pacientka-9kh-433424.jpg 4 1339 432

Ticho ještě nikdy nebylo hlasitější. Psychologický thriller, který přečtete jedním dechem. Nejlepší thriller roku – vítěz Goodreads Choice Awards 2019 Celosvětově prodáno přes milion výtisků Slavná malířka Alicia Berensonová měla idylické manželství. A pak jednoho dne svého muže zastřelila. Do záhadného případu nemá kdo vnést světlo, protože Alicia od vraždy už šest let nepromluvila ani slovo. Její mlčení chce prolomit psychoterapeut Theo Faber, pro kterého se na první pohled nelogická vražda stane posedlostí. Řešení se možná skrývá v jednom z Aliciiných obrazů. Je však Theo připraven zjistit pravdu?... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Motto

The Silent Patient , 2019

Janík511
29.03.2024

Nebavila, odložila jsem.

jiri4861
15.03.2024 3 z 5

Terapeut hrající si na detektiva, asi jsem čekal trochu víc.

TessieB
02.03.2024 3 z 5

Zhruba tak 3/4 knihy jsem se vcelku nudila. Vadilo mi, že si psychoterapeut hraje na detektiva a vlastně odvádí spíše policejní práci. Že by nikdo v léčebně nevěděl, že má Alicia deník? Nemyslím si. A celkově to bylo takové podivné. Závěr mě překvapil, to ano, ale jen díky těm posledním pár stránkám dávám tak 3-3,5*, jinak by to byly takové slušné dvě.

jarkaska
02.02.2024 5 z 5

Knihu jsem vlastně sehnala pro čtenáře do knihovny. A že jsem byla naladěna na
ty vraždy, zkusila jsem tuto knihu. Opět po dlouhé době kniha, která mě vtáhla do děje. A ten konec, no překvapil. Ale teď už si dám pěknou oddechovku.

beer.veronika
28.12.2023 3 z 5

Kniha mě bavila, ale bohužel toto téma jsem již četla u jiné propracovanější knihy..
Jak tu již v komentáři bylo zmíněno, deník Alice se v knize objevuje zbytečně, pouze vyplňuje děj a dělá knihu delší

matogeminimato
22.11.2023 4 z 5

Známa maliarka Alicia Berensonová chladnokrvne zavraždila svojho muža, ktorého nadovšetko milovala.... Odvtedy šest rokov neprehovorila ani slovo . Táto medializovaná tragédia ju neslávne preslávila a cena jej umeleckých diel po nej prudko stúpla, upadá pomaly do zabudnutia za múrmi psychiatrického ústavu.
Len psychoterapeut Theo Fabera chce urobiť všetko pre to, aby konečne po dlhých rokoch prehovorila a objasnila dôvody tejto tragédie...
A myslím že pre každého, kto túto knihu prečíta, bude koniec rovnako prekvapujúci ako pre mňa.

Burák
20.11.2023 2 z 5

(SPOILER) Nemám žádné zkušenosti s britskou ústavní psychiatrickou péčí, ale nevěřím, že se liší o tolik od té české, aby mi tenhle příběh přišel aspoň trošku realistický.

Navzdory tomu, že se to četlo lehce a nenásilnou formou bylo vysvětleno spousta psychologických a psychiatrických jevů a pojmů (což si vždycky u knih cením), tohle byla slátanina, která držela jakž takž u sebe jen díky atraktivnímu námětu. Potenciál ten příběh rozhodně měl, ale zpracování se nepovedlo.

Závěrečné šokující rozuzlení nebude úplně fungovat, pokud už jste pár knížek z tohoto žánru přečetli, nehledě na to, že tam dost hapruje logika.

Opravdu nechápu proč zrovna tahle kniha získala ocenění Goodreads Choice Awards za nejlepší thriller roku.

sidonka
10.11.2023 3 z 5

Těšila jsem se na super čtení podle toho hodnocení, ale místy jsem se v příběhu ztrácela a těšila jsem se na konec, kde se nakonec začalo něco dít

Ainyska
13.10.2023 3 z 5

Skoro celá kniha se táhne jak snopel. Ale ten konec? Docela překvápko (ano, zůstala jsem civět s otevřenou pusou). Každopádně nelze hodnotit knihu jenom podle posledních 20 stran. 3,5*

Parwana
09.10.2023 1 z 5

Knihu jsem dočetla, ale nebyla to žádná velká hitparáda. Bylo to sice čtivé, ale nebyla jsem z toho tak na větvi, jak slibovala obálka, a ani rozuzlení mě nijak zvlášť nešokovalo, spíš už jsem byla ráda, že je konec.

tereziehl
22.09.2023 5 z 5

Vyborny thriller, dlouho se mi nestalo, ze bych si u neceho rekla na konci wow, i kdyz jsem od zacatku trochu cekala odkud vitr vane, nakonec to bylo jeste trochu jinak a dostalo me to. A posledni veticka jako tecka? Krasne provazani s drobnou myslenkou na zacatku. Ja jsem nadsena.

berila
03.09.2023 2 z 5

Tak já vážně nevím, proč má tento thriller tak vysoké hodnocení. Do půlky se nic neděje, částečné zlepšení ke konci. Nutila jsem se ke čtení a silou vůle jsem knihu přečetla a byla jsem ráda, že je konec.

baji42
03.09.2023 3 z 5

Tady se opět ukázalo, jak je přehnaná anotace vlastně kontraproduktivní, protože čekáte víc, než nakonec dostanete. První polovina byla taková těžkopádná, pak se to sice zlepšilo, ale stejně mi to na "zlatou medaili" nepřipadalo.

jarda155
23.08.2023 3 z 5

Zajímavý příběh z psychiatrického prostředí.Trošku hůře jsem se do něho začítal, ale zhruba od třetiny to bylo takové více přímočařejší.Díky té zlaté medaily na obálce jsem měl určitě o něco větší očekávání, než prolínání křesel pacient x doktor.
Naopak musím říct, že mě zaujala ta časová osa minulost, přítomnost.U jiných knih je to podobné a problém mi to nedělá, ale zde jsem asi vůbec neočekával, že se to protne a prostě jsem byl překvapen.

Bettybook
06.07.2023 5 z 5

(SPOILER) Mlčící pacientka se stala fenoménem na Booktoku a vyhrála mám pocit nějaké to ocenění. Bylo jasné, že tenhle rok se na ni už dostat musí. A jo, chápu ten obří hype, ale pět z pěti jsem tomu nemohla dát z jednoho prostého důvodu. A to, že mi to absolutně nedávalo smysl. Protože proč by Theo chtěl, aby promluvila, aby ji následně na to umlčel? Chápu, autor zvolil přístup alá pachatel se vrátí na místo činu, ale zde mi to vůbec nedávalo smysl. Ale na druhou stranu se mi líbilo, jak si s námi autor pěkně pohrál. V knize se postupně objevovalo více a více mužů, a aspoň jednou jsem každého obvinila ಡ ʖ ಡ
Nu, chybělo málo, abych byla stoprocentně spokojená, ale škoda toho nonsensu. Jinak knížka, která mi nejspíš ještě nějakou dobu v hlavě zůstane. Autorův styl psaní rozhodně nebyl marný. Zkusím se poohlédnout po jeho další knize, a to jsou Panny. Doufám, že už tentokráte to bude lepší. Ne, prostě dávám 4,5/5. Je to zasloužené.

murielkaa
20.06.2023

první polovina knížky je slabší, ale pak se to rozjede a je to naprosto insane. Miluju zápletku, protože ikdyz jsem čekala asi snad všechno, tohle me opravdu zaskočil hahah. musím taky ocenit krátké kapitoly nebo to, jak se příběh stáčí celou dobu jedním směrem a pak nakonci sebou prudce trhne a jde na úplně opačnou stranu. originální příběh a jelikož jsem čtenářů, který knížku hodnotí na základě čtenářského požitku, tak to můžu jedině doporučit.

xkarla
15.06.2023 3 z 5

V první polovině knihy jsem se vůbec nemohla začíst, pak se to zlepšilo a chytlo mě to, měla jsem velké očekávání, jak se to rozuzlí. Jenže mě konec a celý plot twist zklamal. Smysl to asi dává, ale říkala jsem si jen To jako vážně?!.. Takových protočených panenek ve mě vyvolalo jen u málo knih A teda Theo mě vůbec nebavil, ani v té druhé polovině. Thriller to ale asi nebude špatný, jen jsme si nesedli :)

krevetinka
06.06.2023 2 z 5

(SPOILER) Oceňuju krátké kapitoly, díky nimž jsem knihu přečetla na dva zátahy. Nápad byl sice trochu klišé, ale u thrillerů se dost často opakuje několik motivů dokola, takže to zase taková tragédie nebyla. S knihou mám však jiné problémy:
1. Opravdu by člověk, schopný někoho "přinutit" k vraždě, mohl dělat psychoterapeuta? Nedělají se tam snad nějaké psychotesty? A vůbec, Theovo smýšlení bylo celé dost alarmující, co se týká jeho přítelkyně. To, jak několikrát opakoval a rozváděl, že by jejího milence zabil.
2. Deník Alicie byl až na posledních pár zápisků úplně zbytečný
3. Rozvádění Theova a Aliciina dětství postrádalo smysl, nijak nezadapalo do děje, bylo tam očividně jen jako výplň, ačkoliv se tvářilo, že ne
4. Co myslela Alicia ve svých prvních zápiscích tím: "O tomto psát nebudu, nemůžu"? Ona snad měla myšlenky na vraždu už dřív?
5. Pokud je odpověď na otázku 4 "ano" - Proč? Jakto? Za jakých podmínek? Vůči komu?
6. Také souvisí s předchozími body - Opravdu by se Alicia nechala tak snadno nalákat k zabití svého manžela, kterého tolik milovala? A to jen kvůli tomu, že zjistila jeho nevěru od naprosto cizího muže, který se jí vkradl do domů, který zároveň neměl žádné důkazy a ještě jí vyhrožoval / děsil?
7. Zbytečné rozvádění snad úplně všeho - Maxovy city k Alicii, Jean-Paul, Aliciiny obrazy a hledání v nich nějakou symboliku
8. Proč Alicia mlčela jsme se stejně nedozvěděli. Teda omyl, dozvěděli, ale nedávalo to absolutně žádný smysl

Jak sem řekla, námět to nebyl špatný, ale tuším, že by to chtělo tak nějak rozepsat, dotáhnout. Spousta věcí zde byla zmíněná a rozváděná naprosto zbytečně, odvedlo to sice čtenářovu pozornost, ale při rozuzlení jsme narazili na to, že to vlastně k ničemu nebylo. A tohle není v thrillerech a detektivkách nikdy dobrý nápad, protože zde naopak náročný čtenář potřebuje, aby věci zapadly jako puzzle; ne aby se motal v labyrintu s mnoha slepými uličkami.

beruska
02.06.2023 5 z 5

Tak tohle bylo opravdu psycho :) ...
Autor nás tahá až do poslední stránky za nos :) ... Nebylo tam sice nějaké velké napětí, ale jako debut to bylo prima...
Mně se příběh líbil a ráda dám 5* :) ....

nevimcoctu
10.05.2023 3 z 5

No. Na thriller docela dobrý. Dlouho jsem si chtěla přečíst něco s tímhle typem plot twistu a ačkoli jsem vůbec nevěděla, do čeho u téhle knížky jdu, čímž se v podstatě moje dlouhodobé přání splnilo, nějak mě to vůbec nepřekvapilo. Nezasáhlo. Neměla jsem pocit šoku, katarze, rozřešení. Řekla jsem si jenom "...aha. no jasně. jak jinak." Ale možná thrillery jenom nejsou žánr pro mě.
(Malé bezvýznamné plus každé knížce, která mě jen tak mimochodem trochu přivzdělá, v tomhle případě zrovna o Alkéstis.)

psychologie psychiatrické léčebny psychoterapie thrillery pro ženy

Alex Michaelides
kyperská, 1977