Mlčící pacientka

Mlčící pacientka https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/433424/bmid_mlcici-pacientka-9kh-433424.jpg 4 1339 432

Ticho ještě nikdy nebylo hlasitější. Psychologický thriller, který přečtete jedním dechem. Nejlepší thriller roku – vítěz Goodreads Choice Awards 2019 Celosvětově prodáno přes milion výtisků Slavná malířka Alicia Berensonová měla idylické manželství. A pak jednoho dne svého muže zastřelila. Do záhadného případu nemá kdo vnést světlo, protože Alicia od vraždy už šest let nepromluvila ani slovo. Její mlčení chce prolomit psychoterapeut Theo Faber, pro kterého se na první pohled nelogická vražda stane posedlostí. Řešení se možná skrývá v jednom z Aliciiných obrazů. Je však Theo připraven zjistit pravdu?... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Motto

The Silent Patient , 2019

ElissBooks
24.03.2020 4 z 5

Téma knihy mi přišlo velice originální a už od začátku jsem chtěla hrozně moc vědět, proč Alicie svého manžela zabila. Je pravda, že kniha je taková pomalá a ze začátku velmi utahaná. V první polovině knihy spíše poznáváte psychoterapeuta Thea než samotnou Alicii, což jsem trochu nechápala, ale na konci mi došlo, že je to pro celou zápletku velmi důležité. Autor vás napíná a nic vám neprozradí do poslední chvíle. Ta samotná zápletka byla fakt výborná! :-) Skvělé odhalení, které jsem nečekala a které mě překvapilo. Přesto jsou ale thrillery, které mě svým rozuzlením šokovaly mnohem víc. Ale jako tento thriller je za mě velmi povedený a autor to vymyslel úžasně. Myslím si, že skoro nikdo hlavní pointu neuhádne a že budete chtít číst dál a dál, jen abyste už konečně znali pravdu. Kniha je čtivá a musím velmi pochválit propojení se starověkým Řeckem a jejich dramaty, to bylo něco pro mě! A taky chci velmi pochválit ten náhled do psychiatrické léčebny a zdůrazňovaní toho, že s psychicky nemocnými lidmi se musí pracovat a ne je tlumit léky.

4,5⭐️/5⭐️ - Moc povedený thriller. Doporučuji!

Za knihu děkuji Albatros Media

Ivuska.09
24.03.2020 4 z 5

Za sebe musím říct, že jsem po dočtení velmi mile překvapena. Má očekávání nebyla příliš vysoká, protože jsem slyšela až příliš negativních recenzí. Ale mně se příběh líbil. Bavila mě hlavní hrdinka i její terapeut. Vůbec jsem neodhadla konec, takže i proto jsem si čtení užila. Nemám pocit, že by v knize zůstal nějaký nevyužitý potenciál.

Léňa2510
23.03.2020 4 z 5

knihu som mala prečítanú za 1 den, uplne som stratila prehlad o skutočnom svete....velmi dobra

klaraj093
22.03.2020 4 z 5

Mě se kniha líbila, sice napětí mohlo být podáno trochu víc napínavěji, ale i tak jsem si čtení užila.. Zápletka byla rozhodně zajímavá..Lehčí čtení..

prestiggio
22.03.2020 5 z 5

Premýšľam akým nedopatrením vyhrala táto kniha ocenenie na goodreads. Nič zvláštne sa tam nedeje, a aj tá trocha akcie je popísaná len tak vágne. Knihu som ale aj tak chcela dočítať. Či už kvôli ženskej zvedavosti, alebo mojej monkovskej posadnutosti dočítať každú knihu do konca som to nevzdala. A potom to prišlo. Okamih ktorý všetko vyvážil. To uvedomenie si pravdy som si musela prečítať viackrát.

lapetitedeny
17.03.2020 4 z 5

Alicia Berensonová zastřelila svého manžela a od té doby nepromluvila jediné slovo. Je to šest let a do psychiatrického zařízení, kde je Alicia zavřená, přichází Theo Faber, psychoterapeut, který je odhodlaný její mlčení prolomit a zjistit, co se ten osudný den doopravdy stalo. Opravdu to ale může dokázat?

Alex Michaelides přišel se zajímavou zápletkou, která už z anotace dokáže zaujmout a nalákat na pořádnou dávku tajemství. Začátek knihy je nicméně poměrně pomalý a chvíli to trvá, než se čtenář propracuje k samotnému tématu knihy. Nejdřív je totiž potřeba poznat Thea, z jehož pohledu je kniha vyprávěna. A když říkám poznat, myslím tím opravdu pořádně poznat od jeho nelehkého dětství přes jeho motivaci léčit Alicii Berensonovou až po vztah s jeho ženou Kathy.

Tenhle začátek může působit trochu nudně a nezajímavě. Minimálně já byla celá nedočkavá na záhadu Alicie a Theo mě zas tak nezajímal, je ale důležité myslet na to, že i on a jeho příběh mají v knize velice důležité místo. Zejména v začátcích pak byly ze všeho nejzajímavější deníkové zápisy Alicie. Ty nám poodkrývají události předcházející samotné vraždě i pocity, se kterými se žena potýkala.

Napětí ale postupně vzrůstá, jak Theo pátrá po nových faktech a Alicia se postupně začíná otevírat. S novými informacemi přichází i nové otázky a nová podezření. Urputně jsem se snažila přijít celé věci na kloub, byla jsem si jistá, že alespoň tuším, kam to celé vedle, ale pletla jsem. Autor si připravil (alespoň pro mě) šokující a hlavně velice působivý plot-twist, díky kterému všechny dílky zapadly na své místo a změnil tak náhled na celou knihu.
Na knize mě nicméně celou dobu rozčilovala jedna věc – tykání, které mi přišlo nepřirozené a nepřiměřené. S tím souvisí také některé dialogy, které byly umělé a nerealistické. Nebyly to úplně dialogy, jaké by podle mě lidé ve skutečnosti vedli.

Thrillery běžně nečtu, proto nemám s čím srovnávat, ale troufám si říct, že se pozitivním ohlasům, které kniha získává, vůbec nedivím. Mlčící pacientka má jedinečnou zápletku a naprosto skvělé zpracování, za které autorovi opravdu tleskám.
----
Kniha mi byla poskytnuta na recenzi společností Albatros Media.

Prokrastinuji
15.03.2020 5 z 5

Tak tohle bylo něco! Z počátku jsem byla hodně skeptická, protože se mi nelíbilo, že si je hlavní hrdina Theo tak jistý v kranflecích, že to jen a jen on může Alicii pomoc. Popravdě nemám tohle přílišné sebevědomí u postav ráda a nutí mě to nemít je ráda už od začátku. Jenže kolem strany 80 mě Theo dostal a já byla unášená na vlně příběhu, který je vyprávěn na dvou linkách - jednu vypráví Theo a druhá je vyprávěná skrze Aliciin deník. Autor si se čtenáři skvěle hraje a jistým způsobem zrcadlí vztahy obou hlavních postav. Musím přiznat, že nemám načteno zas tak moc thrillerů, ale tady jsem si občas říkala, že spisovatel se snaží očividně čtenáře zmást některými novými konkrétními poznatky???? Svou teorii o tom, jak to celé skončí jsem měla cca od strany sto a jistým způsobem se potvrdila, ale úplně převrácený způsobem a budu to ještě chvíli rozdýchavat. Takovýhle závěr jsem nečekala a jde vidět, že autor už pracoval na filmech, protože tohle se spíše lépe tvoří na filmovém plátně než na stránkách knih. Přesto je to do nejmenších detailů dokonalé a opravdu hodně psychologické. Čtení jsem si moc užila a myslím, že by to příjemně mohlo překvapit i zkušené čtenáře thrillerů. Nejraději bych to přirovnala k jednomu mému oblíbenému thrilleru, ale to by vám mohlo napovědět, o co v téhle knížce skutečně jde a proto už víc nehodlám prozrazovat, prostě si to přečtěte.

martinakraus
09.03.2020 2 z 5

Téma knihy slibovalo docela slibnou zápletku, nicméně to skončilo zklamáním. Proč?
Jako snad každý nový thriller investigativní charakteru obsahuje ke konci knihy nějaký šílený plot twist, na který čtenář netrpělivě čeká. Nicméně, pokud chcete udělat silný plot twist, potřebujete silný příběh a ideálně s co nejméně kiksy a nelogičnostmi, vycházejících ať už z podivného chování postav, nebo neznalosti prostředí psychiatrické léčebny, čehož se nám v Mlčící pacientce zcela nedostává. Před plot twistem přichází ještě několik miniaturních dějových linek, které mají podezření svést na další postavy, ale tyto linky spíše rozhodí celistvost celého příběhu a jsou často postavené na charakterech, které nejsou dostatečně rozvinuté.
Kniha je psaná kombinací deníkových zápisů a ich-formou. Z nějakého důvodu je v deníkových zápiscích přehršel přímé řeči, což mi úplně nepřijde logické, minimálně já neznám nikoho, kdo by si takto psal deník.
Charaktery také působí poněkud stereotypně, musí opravdu pokaždé neoblíbená teta hlavní postavy obézní neurotická žena, která má problém vstát z postele? Je nutné, aby byla naše malířka vyobrazená tak, že se mimo umění věnuje pouze vysedávání v kavárně do zavíračky a sexu s manželem?
Pokud chcete opravdu promyšlený thriller s investigativními prvky, je lepší sáhnout po něčem jiném, ale jako letní čtení na pláž nebo k bazénu ideální. Kniha je psaná dost čtivě a vzhledem k její délce se dá zhltnout za odpoledne.

kalinkacz
08.03.2020 3 z 5

Tohle je opravdu krásný příklad thrilleru, který čtenáře přesvědčí o jeho přečtení svou opravdu luxusně vydařenou anotací, která se tváří, že čtenář dostanu jednu mega napínavou jízdu a nebude moci knihu odložit.... Jak jsem to měla při čtení já? Má očekávání naplněna nebyla... U psychothrilleru očekávám vlnu akce, čtivost a otevřené kapitoly... Nic z toho jsem tu nedostala... Kniha se četla fajn, ale nijak si mě nezískala a kromě pár napínavých zápletek na konci jsem si při čtení nehty hrůzou fakt nekousala... Vím, že jsem četla mnohem lepší knihy v tomto žánru a tato kniha pro mě byla bohužel nevyužitým potenciálem... Prostě jen "okay"

Tereziee
27.02.2020 4 z 5

Asi tři čtvrtiny knížky jsem byla přesvědčená, že víc jak tři hvězdičky určitě nedám. Poslední stránky mi ale vyrazily dech. Ať jsem přemýšlela, jak jsem přemýšlela závěr jsem neodhadla ani náhodou. Nakonec se to celé tak dokonale rozmotalo, že jsem zůstala s otevřenou pusou. Škoda toho nudnějšího průběhu knihy, jinak bych dala i plný počet.

Astra2019
11.12.2019 5 z 5

Skvělý, rafinovaný thriller s nečekaným koncem. Zaslouženě vyhrál 1. cenu mezi thrillery v Goodreads Awards za 2019, těším se na autorovu další knihu!

Petronela16
04.12.2019 4 z 5

No velmi dobre to bolo.Pacil sa mi dej,nenudil a ten zaver bol prekvapujici.Budem sledovat,ci este nieco vyjde od autora .Slubny spisovatel.

psychologie psychiatrické léčebny psychoterapie thrillery pro ženy

Alex Michaelides
kyperská, 1977