Mlčící fontány

Mlčící fontány https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/456572/bmid_mlcici-fontany-8mz-456572.jpg 4 1347 356

Madrid, píše se rok 1957. Španělsko za diktatury generála Franca skrývá temné tajemství. Do země proudí turisté a zahraniční obchodníci lákáni na slunce a víno. Mezi mini je i osmnáctiletý Daniel Matheson, syn ropného magnáta, který přijede do Madridu se svými rodiči a doufá, že bude moci prostřednictvím čočky fotoaparátu poznat zemi, kde se narodila jeho matka. Fotografování - a osud - mu přivedou do cesty Anu. Překážky, jimž musí její rodina čelit, odhalují přetrvávající hrozby španělské občanské války i mrazivé rozhraní mezi štěstím a strachem. Danielovy fotky vyvolávají nepříjemné otázky. Je zahnaný do kouta složitými rozhodnutími, protože chce chránit ty, které miluje. V příběhu, kde se potkávají životy a láska s osudy, se ukáže neuvěřitelně temná stránka tohoto jinak slunného španělského města.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: ekniha , CooBoo

The Fountains of Silence , 2019

petrarka72
19.01.2022 5 z 5

Silné téma, dobrý příběh, poutavé zpracování. Baví mě pokora Ruty Sepetys před historií a tajemstvími, která nelze zcela odkrýt. I její schopnost podat šokující informace bez laciné senzacechtivosti. A ano - méně romantiky v poslední části by knize prospělo.

Clara_C
17.01.2022 4 z 5

Ano, možná víc romantické a romantizující než bylo nutné. Přesto velmi dobře napsané.
Je vidět, že v každé zemi s totalitním režimem se děly jiné hrůzy. Téma dětí, jejich předstíraných úmrtí a prodávání do čistých rodin, co mi to jenom... Nacismus a totalita jsou v mnoha ohledech velmi blízko. Totalita je horší v tom, že hrůzy mezi sebou provádí vlastní lidé.
Autentické prvky dodaly všemu ještě větší náboj. Španělsko, jako země, mě trochu míjelo, jsem proto za knihu vděčná. Byť by nebylo na škodu jít víc na dřeň.

Tesset
16.01.2022 5 z 5

Naprosto unikátní téma. Dokonalé zpracování. Úžasný příběh. I když jsem knížku četla v půlce ledna, cítila jsem spalující slunce Madridu. Celé to plynulo naprosto přirozeně a zapadalo do sebe. Ana s Danielem se k sobě prostě hodili. Co mě jen trochu mrzelo, bylo to, že mohly být odkryté další tajemství a příběhy. Ale stejně to byla pecka. Konec mírně hořkosladký, ale k celé knize prostě seděl.

Kerberos
10.01.2022 5 z 5

Všechny autorčiny knihy jsou dobré, ale tahle mě chytla nejvíc. Je první knihou, kterou jsem o Frankově režimu četla. Tvrdé podmínky diktatury ve střetu s americkým vnímáním světa. Velká láska, která přetrvá léta odloučení.

lištička123
07.01.2022 4 z 5

Skvělá knížka, ostatně jako každá od Ruty Sepetys.

Alizon
01.01.2022 5 z 5

Asi nebudu uplne objektivni, protoze Spanelsko miluji a myslim si, ze Ruta Sepetys zvladla atmosferu celkem dobre (takze nemam duvod se rozcilovat), i kdyz spanelsky autor by tam urcite vlozil vic "spanelske duse". Cekala jsem mozna vic momentu z prostredi toreadoru, ale kniha se nakonec venuje hlavne jinemu tematu. Celkove jsem si cteni uzila, kniha je velmi ctiva (prvni den jsem ani nevim jak zvladla mhohem vice stran nez tomu obvykle u novych knih byva). Prevazuje hlavne milostna linka mezi Danielem a Anou, ale dostane se nam i obrazku zivota obycejnych lidi v dobe Frankova Spanelska, jejich kazdenniho boje o preziti a v neposledni rade je tu i ilustrace vztahu mezi USA a Spanelskem (v podobe uryvku z rozhovoru s byvalymi diplomaty, z novinovych clanku atd. na zacatcich kapitol). Lituji jen trochu uspechaneho konce, mozna je dobre, ze je ohledne jedne veci pomerne otevreny, ale posledni kapitoly mohly byt proste delsi.

haki34
30.12.2021 3 z 5

(SPOILER) výprodejová....dva slaďáky po sobě (Hora mezi nám a teď toto), Zuzano, Zuzano, nepoznávám se ;) no..čím bych začla ? asi hned kritikou - kniha je zbytečně moc tlustá, vytištěná na hrubém papíře velkými písmeny. Takže počet stran mohl být klidně poloviční. Navzdory rozsahu stran přečtená za dva večery a mít víc času, postačil by jeden den (dobře, dobře, čtu rychle.) Příběh mě bavil i zaujal - výlet sympatického kovboje z Dallasu do Frankovského Španělska. Daniel odhaluje těžký život obyvatel, maskovaný před turisty. Fotí a nebojí se ptát. I tak na soustu otázek nenachází odpovědi. Velmi sympatické byly postavy Fugy a Rafy. Škoda že jsme do života toreadorů nemohli nahlédnout víc. Celou dobu jsem čekala v románu ještě více dramatična, nakonec ale Daniel navzdory všem rizikům obešel bez úhony, podobně Rafa zvládl vězení. Odhlédnouc od všech represí, nejtěžším tématem byly ztracené děti. Ukradené děti. Děti obětí režimu...A k omuto tématu mě zklamala změna Puri. Vlastně - celkově mě zklamal závěr. Námatkou jsem profičela pár komentů a odlfáknutý závěř už zmiňovali čtenáři přede mnou. Dnes jsem čtení přerušila těsně před finále, na straně 4800. A po dočtení si říkám, že to tak možná mělo zůstat.
Závěr byl až moc sladký, moc červený a moc narychlo ukuchtěný. Danovi a Aně jsem to přála. Ale jak to dopadlo , si můžeme vlastně jen domýšlet. Dostalo se mi jen takového otevřenějšího konce se skicou věcí příštích...Ztracené dvojče, v plánu test DNA, setkání starých známých, nové lásky. A nová nadějě pro Španělsko po úmrtí generalissima.
Trochu rozpačitá jsem byla z postav Nicka a Ben, tak nějak jsem pořád čekala, že se z jednoho nebo druhého vyklube padouch.
CO se ale autorce povedlo, byla atmosféra..úplně jsem cítila horký španělský vzduch. Potila se na slunci. Cítila strach. Pach krve. A také chuť fialových bonbonů z Violetty.
Lepší 3* (ale protože moje emoce pro tentokrát zůstaly v klidu,, kloním se k nižšímu hodnocení a ráda od autorky vyzkouším i něco dalšího...)

cérka
28.12.2021 2 z 5

Autorka si opět vybrala těžké, pro mě velmi citlivé téma, a já se moc těšila na kus španělské historie. Bohužel mi to tentokrát vůbec nesedlo. Pro mne byl příběh až moc naivní a zdlouhavý. Po celičkou dobu se mi nepodařilo do knihy pořádně začíst a k četbě jsem se musela nutit. Příběh ve mě nedokázal vyvolat silnější emoce, a že bych je u aspoň tak krutého zacházení s dětmi čekala. Vše mi přišlo až velmi zkratkovité, kapitoly příliš krátké a vykreslení charakterů a samotných postav velmi chabé. Myslím, že i mládež by uvítala více napětí. Za mě prostě ne, škoda :(

Anie94
25.12.2021 4 z 5

Dnes bych vam chtela predstavit dalsi roman od Ruty Sepetys, a to mlcici fontany. Tuto knizku hodnotim 4⭐/5⭐.

V knizce odkryvame nejen romanticky pribeh americana Dana a krasne spanelske pokojske Any, ale take spoustu bezpravi, ktere se za vlady diktatora Franca ve Spanelsku deje.

Je uzasne jak ma autorka nastudovanou danou dobu, o coz pribeh pusobi realisticteji.

Co urcite musim vytknout je ten konec - trosku uspechany, mozna nedotazeny a hlavne jak z cervene knihovny.

Jinak je to pribeh krasny, uveritelny, dojemny a i presto, ze ma sve chyby, urcite muzu k precteni doporucit.

PetraBery
07.12.2021 4 z 5

Dlouho jsem se na knihu chystala a ani nevím proč jsem jí odkládala... Chyba, kniha je skvělá, stejně jako další od autorky. Příběh lásky Daniela a Any, na pozadí doby pod vládou španělského diktátora. Krátké kapitoly s různými vypravěči. Láska, přátelství, poválečná doba, osudy a běžný život sirotků i celé populace ve Španělsku.

Amblyopia
30.11.2021 2 z 5

Předchozí knihy byly dobré, ale tohle mě zcela minulo. Asi už nemám ten správný věk na YA....

artlucie
27.11.2021 4 z 5

Na knihách Ruty Sepetys je nejlepší to, že vás učí historii, aniž byste si to uvědomovali. Historické romány mě povětšinou k smrti nudí, ale Ruta to píše jinak, mnohem líp. Trochu naivně místy, cílí to přeci na mládež, ale čtivě.

94_Anet
26.11.2021 5 z 5

Velmi povedená kniha, ve které se člověk nenásilně seznámí s historií Španělska a vládou diktátora Franca. Autorka motivuje člověka se o tom dozvědět více. Za mě TOP kniha.

Marika Vanova
20.11.2021 5 z 5

Opět skvělá kniha od skvělé autorky Ruty Sepetys. Cokoliv jsem si od ní přečetla, byla jsem v úžasu, že toho z historie moc nevím. Velmi čtivý příběh. Jednoznačně doporučuji a těším se na další.

Estamos más guapas con la boca cerrada.
Se zavřenou pusou jsme hezčí.

Nestorkea
19.11.2021 5 z 5

Nádherné, hluboké a srdceryvné. Na slaďáky nejsem, ale očividně jednou za čas nějaký neuškodí..

Zuknihomol
09.11.2021 5 z 5

Za mě jedna z nejlepších knih, které jsem kdy četla. Je napínavá, dech beroucí, laskavá, krutá i tajemná. A hlavně je naprosto senzačně napsaná, myslím, že se do ni zamiluje každý milovník historických románů či Ruty Sepetys. Upřímně mě nejvíce zaujal námět, jelikož jsem ještě nečetla žádnou knihu o diktátorském režimu ve Španělsku za doby generalissima Franca. Myslím si, že režim a poválečné období ve Španělsku je zahaleno pod roušky tmy a i díky Ruty Sepetys vychází pravda najevo. Pravda, kterou by miliony čtenářů bez této knihy neznalo, protože by je nenapadlo se pídit. Tímto vzdávám hold a díky autorce za její spisovatelský talent.

smrčci
07.11.2021 5 z 5

Nádherný příběh, který mě chytil za srdce. Dokonale vykreslené prostředí diktátorského řežimu, romantika, strach a bolest, to vše pod horkým madridským sluncem.

vandalindakova
05.11.2021 4 z 5

V poslední době se mi do rukou dostaly dvě knihy, které mají španělský nádech (Se špetkou skořice a tato). Ani jedna mě sice nezasáhla, jak jsem to od nich čekala, ale i přesto patří mezi knihy, které mohu doporučit.
Vykreslení španělského prostředí se mi líbilo, mělo to na mě dopad a tu atmosféru jsem v tom cítila. Taky oceňuji zobrazení jednotlivých vrstev, ať už hlavních postav, nebo i ostatních, a popis jejich rozdílů v každodenním životě.
Romantická linka tam byla pozvolná, nic nebylo na sílu, nic nebylo přehnaný, ale naopak patří mezi ty, které mě zaujaly. Příběh obsahuje jeden prvek, který se objevuje například v Cizince, a který mě zatím vždycky rozseká. Je to jako když sypete sůl do rány. Je to situace, která mě v knihách zatím hodně baví, a dává tomu sílu (minimálně tomu vztahu mezi postavami). A je to věc, která tu knihu nakonec vyhoupla v mém hodnocení o něco výš.

S čím jsem totiž měla skoro tři čtvrtě knihy problém, je to, že jsem chtěla zjistit něco o občanské válce ve Španělsku. Chtěla jsem zjistit něco o Frankovi, protože pro mě je tohle úplně neznámý břeh naší historie. Takže jsem očekávala hodně emotivní příběh, který člověka zasáhne, a ukáže mu, jak moc těžké to bylo. Jenže jsem dostala povrchní záležitost, takové pohlazení problematiky. A já chtěla něco víc, detailněji, emočněji. To jsem bohužel nedostala.

Áža707
04.11.2021 5 z 5

Představit si nějakou historickou událost nebo období je velice těžké. Autorka nás zavede do Španělska v době vlády Franca a rozhodně si myslím, že situaci vykrelila naprosto nádherně.

Kniha byla psaná naprosto skvěle a četla se lehce, největším bonusem byly články z historie, které tomu dodávaly správnou šťávu. Příběh byl strašně krásný, ale přitom děsivý, občas mi šel až mráz po zádech. Nenechte se odradit počtem stran ani počtem vypravěčů, postupně se vyprávění jednotlivých postav spojí v jeden dokonalý děj.

Postavy jsem si velice oblíbila a byla jsem zvědavá, kam se vlastně příběh bude ubírat, protože v průběhu čtení vyvstávalo plno otázek, které vás nutili se co nejdříve dostat ke konci. Rozhodně skvělé spojení dvou světu, které byli naprosto odlišné a každému bylo ukazováno jen to nejlepší.

Ten konec byl naprosto úžasný a byla jsem překvapena, že tam bylo takové časově rozpětí, ale stejně ten konec byl doopravdy skvělý.

Doporučuji všem milovníkům historických románu, protože tohle je kouzelný příběh s velmi drsným náhledem na události té doby.

⭐ 5/5

Schary
03.11.2021 3 z 5

Kniha se četla velmi dobře, téma bylo zajímavé, byla tam romantika, mírné napětí, ale něco tomu chybělo. Hrdinové byli moc dokonalí a jejich lásce jsem moc nevěřila....Co se všechno dělo ve Španělsku po 2. světové válce jsem nevěděla, to mě překvapilo. Od autorky jsem, ale četla i lepší knihy....