Mlčící fontány

Mlčící fontány https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/456572/bmid_mlcici-fontany-8mz-456572.jpg 4 1347 356

Madrid, píše se rok 1957. Španělsko za diktatury generála Franca skrývá temné tajemství. Do země proudí turisté a zahraniční obchodníci lákáni na slunce a víno. Mezi mini je i osmnáctiletý Daniel Matheson, syn ropného magnáta, který přijede do Madridu se svými rodiči a doufá, že bude moci prostřednictvím čočky fotoaparátu poznat zemi, kde se narodila jeho matka. Fotografování - a osud - mu přivedou do cesty Anu. Překážky, jimž musí její rodina čelit, odhalují přetrvávající hrozby španělské občanské války i mrazivé rozhraní mezi štěstím a strachem. Danielovy fotky vyvolávají nepříjemné otázky. Je zahnaný do kouta složitými rozhodnutími, protože chce chránit ty, které miluje. V příběhu, kde se potkávají životy a láska s osudy, se ukáže neuvěřitelně temná stránka tohoto jinak slunného španělského města.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: ekniha , CooBoo

The Fountains of Silence , 2019

Mr.Pajek
21.03.2022 5 z 5

To bylo tak povedené. Na začátku mě těch 500 str. děsilo, ale pak mi bylo líto, že už to končí. Postavy mi hrozně sedli a forma, jakou Ruta píše je čtivá (žádné květnaté a barvité popisy nepodstatných věcí).
Ruto, chceme víc knih od vás..hned..!! :)

helča5
20.03.2022 5 z 5

Další skvělá kniha od této autorky,nemohla jsem se od ní odtrhnout,život ve Španělsku za diktatury generála Franca byl hrůzný,ale ne pro cizince.Láska Any a Daniela a jejich rodin mě zaujala.Kniha se moc dobře čte,je prostě skvělá,doporučuji.

broskev28
19.03.2022 5 z 5

Další z knih, které se podle mne velmi povedly - mimo jiné i proto, že přitáhnou k pohnuté a neuvěřitelné historii i ty, kteří by se knihám faktografickým zdaleka vyhnuli. Prostřednictvím romantické linky prožíváme příběh mnohem intenzivněji, a to určitě platí i pro mladší čtenáře, jimž je zřejmě tato kniha prvotně určena.
Takže já neřeším Danielovu dokonalost či Aninu osudovost, ale oceňuju, jak nám, lidem žijícím na východ od někdejší železné opony, autorka předložila víceméně neznámý (a zřejmě i mnohem surovější a důkladnější) španělský totalitní režim. A velmi mě překvapil Pakt zapomnění, i když jak o tom stále dokola přemýšlím, asi to bylo nejlepší ze všech nedokonalých řešení.
Moc děkuju především za komentáře Nielada, Šíša, raty, Louisareading, Mona-Lisa a kalinkacz.

"Je po válce. Musíme přijmout svůj osud a podstupovat oběti. Měj na srdci především mír a stabilitu, Julie. Na pravdu bude čas někdy daleko v budoucnosti, řekla jí tehdy matka.
Jak daleká je ta budoucnost? Je to skoro dvacet let, co válka skončila, a pravda se pořád krčí v koutě."

P.S. A vypadá to, že jsem jediná, kdo si při četbě této knihy mnohokrát vzpomněl na Hemingweyovu klasiku Komu zvoní hrana. Tady to všechno - beletristicky - začalo; kdyby Robert Jordan tušil . . .

Romča11
08.03.2022 5 z 5

Ruta Sepetys jako autorka opět nezklamala. Tohle byla výborná kniha.
Mlčící fontány věrně a krásně zachycují francovské Španělsko. Na knize je velmi vidět autorčina důkladná příprava a studium této ponuré doby ve Španělsku. Opravdu máte při čtení pocit, jakoby sama autorka v té době žila a zažila ji.
Samotný příběh je velmi zajímavý, až dechberoucí. Jediná vada na kráse pro mě byla, když jsem jeden zvrat v knize uhodla.
Velmi moc se mi líbilo propojení vášně hlavní postavy Daniela - fotografování a celkově snahy autorky vylíčit tuto ponurou dobu. Bylo to krásně zakomponované.
V příběhu samozřejmě nesměla chybět romantická linka, která ale nebyla z počátku tak přímočará a celkově do příběhu hezky zapadla. Na druhou stranu byl díky ní konec knihy velmi předvídatelný. Na další stranu to těm postavám ale budete ze srdce přát po tom, čím si prošly.
Většina postav mi byla sympatická. Obzvlášť ty hlavní.
Celkově mi kniha přišla úžasná a její čtení jsem si užívala. Pokud se chcete mnoho dozvědět o francovském španělsku a o lásce mezi Američanem a Španělkou v této době, tak doporučuju!

Jittka
07.03.2022 5 z 5

Děj se rozjížděl pomalu, ale Rute Sepetysova opět nezklamala, její zpracování je skvělý, oceňuji kolik si dala práce s vyhledáváním dokumentů. Je s podivem jací diktátoři se dostanou k moci a nenávratně ovlivní tolik generací.

vlasta8234
07.03.2022 5 z 5

Další kniha od Ruty Sepetys, kterou jsem nedokázala odložit ani v pozdních nočních hodinách a četla téměř non-stop. Nenechte se odradit pomalým začátkem, kniha se rozjede do neuvěřitelných otáček a budete mít v hlavě milion otázek a budete hltat každý řádek ve snaze najít odpovědi. Zase jsem se dozvěděla spoustu nového o historii poválečné Evropy, o kterých jsem neměla ani páru. Líbila se mi i milostná linka příběhu. Prostě kniha, která se vám zapíše do paměti a přinutí vás dozvědět se více o Španělsku a jeho historie. Asi vím, kam letos pojedeme na dovolenou :D

Zdenas5
27.02.2022 4 z 5

Opět kniha, která rozšiřuje moji znalost historie, tentokrát o Španělsko během Francovy diktatury. Autorka se poctivě připravovala 8 let, autentičnost podtrhují citace dobových dokumentů. Po trošku delším pomalejším úvodu se kniha parádně rozjela a donutila mě dočíst bez odložení. V knize nechybí výstižné popisy Španělska a temperamentu jeho obyvatel, býčí zapasy, obchod s dětmi, srovnání bohatstvi a chudoby, rozdílné názory na život z pohledu španělské a americké kultury, dozvíme se něco málo i o fotografování, a samozřejmě nechybí ani výrazná romantická linka. Prostě krásný čtenářský zážitek, na jaký jsme u této autorky zvyklí. Mohu jen doporučit a věřit, že i vás kniha zaujme.

Michalka98
26.02.2022 4 z 5

Ruta Sepetys je skvělá spisovatelka, u které si nesmírně vážím toho, že vytahuje na světlo opomíjenou historii. Mlčící fontány jsou dobře napsaný a propracovaný román, který ve vás zanechá emoce. Přesto musím říct, že jsem trošku zklamaná. Kniha ve mně bohužel nedokázala vyvolat tak intenzivní prožitky a souznění s postavami, které jsem cítila při čtení knihy V šedých tónech. Nevím, zda to bylo tím, že je mi tematika druhé světové války bližší, stylem psaní nebo jen tím, že jsem se těšila na výraznou romantiku, která mě nakonec příliš neoslovila. Na druhou stranu jsem po dočtení cítila potřebu zjistit si o této době něco víc, což je u knih tohoto typu jen a jen dobře. Příběhy Ruty Sepetys chci dále číst, ale musím říct, že V šedých tónech u mě zatím vede.

Arwen777
20.02.2022 4 z 5

Krásná kniha z ne příliš vzdálené španělské historie, o které se ve školách neučilo. Díky pečlivému nastudování podává autorka realistický obraz života lidí za vlády Franca, především rozpor mezi životem bohatých a chudých žijících na pokraji smrti hladem. Atmosféra strachu v totalitním režimu je vykreslena sugestivně a i dopady jakéhokoliv odporu proti režimu jsou nastíněny velice srozumitelně. Hlavní linka státem a církví podporované manipulace s dětmi je hrůzná a děsivá, stejně jako léta mlčení a utrpení celého národa. Z tohoto hlediska se jedná o skvělé dílo stejně jako předchozí knihy této autorky.
Přesto si myslím, že potenciál nebyl zcela využit a že byla až příliš velká pozornost věnována romantické lince, která dopad na emoce čtenáře poněkud zmírnila.
Kniha se četla dobře, ale kapitoly byly na můj vkus až příliš krátké, více by mi vyhovovalo méně časté přerušování jednotlivých linek.
Nicméně knihu ráda doporučím, Ruta Sepetys odvedla skvělou práci a doufám, že se budeme moci těšit na další díla.

Tabby
17.02.2022 3 z 5

Zajímavý pohled na dobu ve Španělsku za doby Franca a tvrdé diktatury, která se tam odehrávala. Španělská atmosféra, temperament a bezpráví na vás doslova dýchá z každé stránky knihy.
V několika dějových linkách se dozvídáme dost informací ze života postav a jejich život v této době. Na konci nám to dá dost komplexní náhled a vysvětlení některých situaci, skvěle se vše to propojí a vysvětlí.
Zároveň sledujeme porovnání života s Danielem, který do Španělska přijíždí, nic o situaci ve Španělsku neví a pomalu si zjišťuje všechny informace. Daniel má své problémy a starosti a také se s tim snaží vypořádat.
Měla jsem problém s romantickou složkou knihy, nějak jsem ji nevěřila, tak jak byla popsána.
Kniha byla dobrá, nebyla jsem zklamaná ale ani mě neohromila. Určitě vyzkouším i jiné knihy od autorky. :)

MayaBu
14.02.2022 3 z 5

(SPOILER) Bylo to zajímavé čtení? Bezesporu. Byla bych ale daleko spokojenější, kdyby převážila stránka zaměřující se na Španělsko za vlády Franca nad romantickou linkou? Opět - bezesporu.

Co mi výborně vyhovovalo, byly krátké kapitoly (čte se to pak skoro samo, byť jde o pětisetstránkovou bichli) a střídající se pohledy hned několika postav, protože tím člověk získal mnohem víc z atmosféry Madridu té doby. Španělsko ze stránek občas přímo dýchalo. Postava Daniela mi také přišla dobře zpracovaná (a donutila mě zjistit si kdo byl Robert Capa, takže muchas gracias, Texano).

Bohužel ale velice zajímavá témata praktik Francova režimu a života tamních lidí, která jsme spolu s Danielem objevovali očima cizince, šla někde kolem poloviny dost stranou. Samozřejmě, ona romantická linka byla jasná, ale přeci jen jsem asi doufala alespoň v jiný (ehm, trochu spoiler asi... originálnější a méně přeslazený) konec. Stejně tak mi v závěru přišla některá odhalení a propojení dějových linek jako lehce překombinovaná...

Přímo ohromena tedy nejsem (i když jsem lehce doufala, že budu), ale stále si myslím, že jde o dobrou YA, na které si Sepetys dala rešeršemi velmi záležet. A vzhledem k tomu, že Fontány byly má první kniha od této autorky, určitě se časem pustím i do dalších.

Princezna22
13.02.2022 5 z 5

Kniha docela poměrně dost tlustá, ale já bych potřebovala klidně o pár stránek více... Příběh se mi líbil. Doporučuju

Zorka
12.02.2022 4 z 5

Na začátku knihy jsem byla trochu zmatená. Rozjíždělo se několik dějových linií, které byly doplněny citacemi z různých zdrojů. Chce to ale vydržet. Příběh poté stojí za to, jen ten závěr... Bohužel stále čekám na knihu, která by dosáhla na laťku nastavenou knihou V šedých tónech. Té se dle mého názoru autorka zatím žádným ze svých dalších děl nedotkla. Nasadila si ji totiž hned první knihou opravdu hodně vysoko.

SumýšIrena
09.02.2022 5 z 5

Od začátku až do konce jsem se nemohla od knihy odtrhnout. Byla jsem velmi zvědavá, jak to dopadne. Tím spíš, že o této kapitole z historie Španělska jsem neměla vůbec tušení.

jprst
08.02.2022 3 z 5

Dost dlouho jsem se s tím pral, není to zrovna ten druh příběhů, které bych příliš vyhledával. Ale nalákalo mě slušné hodnocení na DK a také doporučování ženské části naší rodiny. Vyloženě zklamaný jsem nebyl, jde o docela poutavý příběh se slušnou řádkou reálií ze Španělska té doby, ale ten závěr ve stylu červené knihovny to tak nějak zabil. Takže mé hodnocení: Jednou a stačilo.

kaja77
31.01.2022 4 z 5

Objevné, zajímavé, poučné a obzory rozšiřující čtení, které je tedy vydatně sypané cukrkandlem... Snížila bych množství přidaného cukru a bylo by to báječné.

Irsaf
30.01.2022 5 z 5

První cca čtvrtinu knihy se mi nedařilo začíst se… Potom se to zlomilo a četlo se to moc hezky… Toto byla má první kniha autorky, ale určitě ne poslední…
Doporučuji…

JaKa1974
30.01.2022 4 z 5

Krásná kniha, překvapivé informace z dějin Španělska, o kterých jsem neměla tušení. Nedalo mně to a hodně informací jsem si dohledala i na internetu... Závěr knihy byl krásný, prostě ke knize patřil a tak to muselo skončit.

Dashow
21.01.2022

(SPOILER) Chvilku mi trvalo než jsem se začetla, ale když jsem přelouskala 1/4 už to šlo samo. Konec knihy byl z mého úhlu pohledu velmi naivní (co se těch dvou týče), ale nevadilo mi to. Jen mi to přišlo zvláštní... Jakože 18 let, nic a najednou střih a jede se dál, vše při starém, jen děti už jsou velké. Hm..

Toňula
20.01.2022 4 z 5

Skvělá kniha, která osloví silným příběhem na pozadí pohnuté španělské historie - láska, odvaha, touha vzepřít se osudu, hledání pravdy i štěstí.. Vše, co se lidském životě odehrává celé věky a co tu bude stále..