Mlčící fontány ekniha

Madrid, píše se rok 1957. Španělsko za diktatury generála Franca skrývá temné tajemství. Do země proudí turisté a zahraniční obchodníci lákáni na slunce a víno. Mezi mini je i osmnáctiletý Daniel Matheson, syn ropného magnáta, který přijede do Madridu se svými rodiči a doufá, že bude moci prostřednictvím čočky fotoaparátu poznat zemi, kde se narodila jeho matka. Fotografování - a osud - mu přivedou do cesty Anu. Překážky, jimž musí její rodina čelit, odhalují přetrvávající hrozby španělské občanské války i mrazivé rozhraní mezi štěstím a strachem. Danielovy fotky vyvolávají nepříjemné otázky. Je zahnaný do kouta složitými rozhodnutími, protože chce chránit ty, které miluje. V příběhu, kde se potkávají životy a láska s osudy, se ukáže neuvěřitelně temná stránka tohoto jinak slunného španělského města....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/456572/big_mlcici-fontany-8mz-456572.jpg 4.4739
Literatura světová, Romány, Historické romány

Vydáno: (ekniha), CooBoo

The Fountains of Silence, 2019

Kniha Mlčící fontány

Ema24
dnes

Moje v řadě třetí kniha od Ruty Sepetysové a já opět žasnu! Kniha, tentokrát nahlíží pod pokličku diktatury ve Španělsku. A já ji mohu pouze doporučit!

julanka
předevčírem

Po Soli Moře a V šedých tónech trochu zklamání..Kniha má spoustu stran, ale těch informací, obsažených v ní, je vlastně strašně málo (mimochodem - proč se pořád v dnešní době šetření zdrojů podporuje tohle umělé natahování rozsahu, kdy je v knize nová kapitola po třech odstavcích a půlku knihy zabírají prázdné stránky, řádkování co největší apod.?) Co mi v autorčiných minulých knihách přišlo jako stručné a výstižné, tak tady mi přijde prostě velmi stručné a chudé. Asi největší zklamání byl ale konec, to už bylo vážně všecko přitažené za vlasy.

hroubek

Krásná knížka. Třetí kniha od autorky a třetí trefa do černého. Už teď se moc těším na další knihy, jenž si určitě přečtu. Autorka Ruta Sepetys má dar vyprávění. Dokáže nás velmi lehce vtáhnout do děje a prodat nám hezky odvyprávěny příběh a propracované postavy. Mlčící fontány jsou zatím její nejambicióznější kniha a Sepetys jí napsala skvěle. Oprostila se od druhé světové války a vypraví příběhy o diktatuře ve Španělsku - osobně jsem o tom vůbec nic nevěděl, takže to pro mě bylo hodně zajímavé čtení, ze kterého mi nebylo místy úplně nejlépe. Velmi mi sedlo, jak je kniha pojatá a po příběhové stránce vystavěná. Sepetys k tématu přistupuje s velkou pokorou a lidskostí. Nabízelo se, aby zacházela více do detailů, popisovala útrapy Španělů, nebo se zaměřila na samotnou diktaturu, ale o tom Sepetys psát nechtěla. Chtěla psát o lásce, naději, vykoupení a dalších věcech, na které lidé v bídě myslí a modlí se k nim. Chtěla nám připomenout, že nesmíme zapomínat na špatné věci, ale taky být vděčný za to, že máme dobré lidi kolem sebe, milující rodinu a nezapomenout na své kořeny a svou zem. A tohle se Sepetys povedlo parádně. Osobně jsem si oblíbil skoro všechny postavy, líbila se mi romantická část, bál jsem se o hrdiny a ocenil jsem pointu. Jediné, co mi výrazně nesedlo byla druhá část příběhu, která byla z mého pohledu až moc přeslazená a místy nereálná. Mlčící fontány jsou moc pěkná kniha, jenž se mi hodně líbila.

pedroK

Četla jsem od Sepetys Sůl moře a V šedých tónech a to byly drsné, krásné romány. Fontány mi přišly jako lehká růžová knihovna na pozadí španělského diktátorského režimu. Čekala jsem víc drsné reality, méně amerického happyendu. Úplně mě to nenadchlo.

soukroma

Dobré: zajímavé, informativní, romantické i napínavé, čtivé. Zajímala mne doba 50. let ve Španělsku pod Francovou diktaturou, s knutou nejen politických persekucí, ale i náboženského a národnostního tlaku - země byla přednostně určena Španělům (tedy hovořícím "kastilštinou", nikoli zejména Kataláncům či Baskům se specifickou kulturou i jazykem), a to pouze katolíkům (protestanti byli pronásledování stejně jako republikáni a jejich potomci). Španělsko bylo v poválečné době osamoceno, jako jediná přeživší fašistická diktatura samozřejmě žádnou pomoc odnikud nedostalo, nicméně bylo zajímavé pro zahraniční investory, proto se jeho ekonomická situace při celé 36 let trvající diktatuře nezhoršovala natolik, aby se již v 80. letech, pár let po smrti Franca, nezvedla na západní úroveň (na rozdíl od nás, kde se vedle nesvobody a útlaku podařilo zničit vysokou prvorepublikovou ekonomickou prosperitu země). Politické doznívání období teroru prostřednictvím amnestie a paktu zapomnění neřešilo vše, jak naznačuje kniha zaměřující se na dlouholeté praktiky odebírání dětí "nevhodným" rodičům a jejich umisťování do fašisticky nakloněných rodin.
Autorce se povedlo na romantickém příběhu Američana a Španělky, jejich společně prožitého jednoho léta, ukázat realitu života a nakonec i změny po dalších 18 letech. A ještě svůj příběh zahustila náhodami ohledně adopcí.

Alena1957

Moc hezké čtení, silný příběh, historie Španělska, kniha se četla jedním dechem. Opravdu doporučuji.

Bramborak81

Tato kniha se četla úplně sama. Oceňuji důkladnou přípravu autorky a přiblížení části španělské historie, o které se tolik nepíše. Po dočtení jsem měla potřebu dohledat si ještě více informací. Bavila mě část věnovaná focení. Romantická linka byla milá, ale jednu hvězdičku dávám dolů za ten konec.

amanek

Třetí kniha od této spisovatelky a z mého pohledu trochou slabší. Silný příběh, ale ze začátku jsem se nemohla začíst a i dále mě některé pasáže bavily více, jiné méně.
Každopádně jsem se dozvěděla něco o historii Španělska.