Mlčící fontány

Mlčící fontány https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/451964/bmid_mlcici-fontany-kxG-451964.jpg 4 1349 356

Madrid, píše se rok 1957. Španělsko za diktatury generála Franca skrývá temné tajemství. Do země proudí turisté a zahraniční obchodníci lákáni na slunce a víno. Mezi mini je i osmnáctiletý Daniel Matheson, syn ropného magnáta, který přijede do Madridu se svými rodiči a doufá, že bude moci prostřednictvím čočky fotoaparátu poznat zemi, kde se narodila jeho matka. Fotografování - a osud - mu přivedou do cesty Anu. Překážky, jimž musí její rodina čelit, odhalují přetrvávající hrozby španělské občanské války i mrazivé rozhraní mezi štěstím a strachem. Danielovy fotky vyvolávají nepříjemné otázky. Je zahnaný do kouta složitými rozhodnutími, protože chce chránit ty, které miluje. V příběhu, kde se potkávají životy a láska s osudy, se ukáže neuvěřitelně temná stránka tohoto jinak slunného španělského města.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , CooBoo

The Fountains of Silence , 2019

jolcareads
21.01.2021 5 z 5

Slunné Španělsko pod stínem diktátorského režimu Francisca Franca. Kniha má přes 500 stran, což se jeví jako pořádná bichle, ale opak je pravdou.

Na začátku jsem měla trochu problém se v knize zorientovat, ale po pár stránkách jsem střídání hlavních postav v kapitolách brala jako plus:) Prvních 100 stránek bylo lehce nudnějších, ale potom už se příběh začal pomalu vyvíjet. Krátké kapitoly doplněné autentickými texty z novin, článků a oficiální korespondence byly dalším plusem, který mě příjemně potěšil.

Abych to shrnula, musím říct, že kniha je velmi zdařená a zaslouží si pozornost. Kniha ubíhala pod rukama a nemohla jsem se od ní odtrhnout. Od knihy nečekejte moc akce a napětí, ale spíš poodkrývání neblahé historie Španělska a suprovou atmosféru:) Pokud jste už něco od Ruty četli a nebo je to Vaše první kniha od ní, myslím, že nebudete zklamaní.

rajcatko
21.01.2021 2 z 5

Kdo si koupil Mlčící fontány v domnění, že je to tlustá bichle, která mu dlouho vydrží, asi brzy pochopil, že to tak nebude. Kapitoly jsou krátké a téměř každá končí na vrchu druhé strany. Navíc je obohacena o autentické články a oficiální korespondenci. I tak byla kniha velmi čtivá. Právě styl psaní udělal této knize mamutí službu, protože romantická linka byla hodně plochá a prakticky zastíněná tajemstvím kolem ztracených dětí. A i když se příběh odráží od utajované reality, dalo se z toho vytřískat trochu víc. Bohužel, nevzbudila ve mně potřebné emoce a nepomohl tomu ani ,,šokující" závěr.

alexis818
16.01.2021 5 z 5

Typická Ruta,prostě umí.Přiznám se,že moje znalosti španělské nedávné historie,byly pouze povrchní a jsem opravdu ráda za rozšíření obzorů.Bylo to velmi poučné čtení.

michaella03
10.01.2021 5 z 5

Komentář přidávám s odstupem času, musela jsem to v sobě ještě nějak dozpracovat :).
Kniha mě velmi zaujala svou anotací - abych pravdu řekla, o dějinách Španělska mám mizerný přehled, tedy i o situaci po 2. světové válce (abych byla úplně upřímná, domnívala jsem se, že přijalo Marshallův plán - ale ouha). Přesně o tomhle by se ale mělo ve školách mluvit.
Silný, neuvěřitelný a krásně smutný příběh.
Od této autorky to byla má první kniha, ale asi se porozhlédnu po dalších jejích dílech. Četla se úplně sama, zatajený dech jsem měla snad třičtvrtě knihy. Hlavní hrdinové mi byli velmi sympatičtí, vedlejší postavy stejně tak; charaktery vykresleny skvěle.
Tenhle typ knížek miluju. Tahle ve mně kus něčeho zanechala, a já se k ní určitě vrátím.

kofina
09.01.2021 5 z 5

Ani od čtvrté knihy autorky jsem se nemohla odtrhnout. Její knihy jsou vždy napsané příjemně jednoduchým způsobem, vyloženě na odpočinek. Naopak příběhy mají vždycky něco zajímavého, tady je to pohled na dobu za diktatury ve Španělsku. Skvělé čtení!

tittanie
09.01.2021

(SPOILER) Úžasná kniha. Strašně se mi líbila a dobře četla. Nemohla jsem se odtrhnout. Velice příjemný román, který se odehrával v době, o které se ve školách neučí. Hlavně, že známe pyramidy a Babylon. Jenom co mi přišlo divné, je že Daniel odjel a s Anou se neviděli 18 let. A pořád se milovali, to musela být láska jak kráva. :D

Ewilka
08.01.2021 5 z 5

Jen Ruta Sepetys dokáže napsat silný příběh mladé lásky na pozadí stinné části historie Španělka, ze kterého vyzařuje cit i něžnost, a přitom se nejedná o přeslazenou romanťárnu.

hanka0630
07.01.2021 4 z 5

Obdivuji autorku, že dokáže pro každou svou knihu najít málo známé, a přitom silné téma z nedávné historie.Předchozí autorčiný knihy mne zasáhly víc, ale i tak je to moc zajímavá a čtivá kniha.

LilianaFalcon
06.01.2021 3 z 5

Na můj vkus moc zdlouhavé.

Weruschka
06.01.2021 3 z 5

Po dlouhe dobe jsem se tesila na ctenarsky zazitek..silny pribeh, inspirovany dejiny Spanelska, ukradene deti,zakazana laska...bohuzel me kniha nechala zcela chladnou. Styl psani je takovy bez emoci a konec je za me taky nijaky. Skoda

Janaves
06.01.2021 5 z 5

Krásná kniha. Ruta píše nádherné příběhy, které se opírají o skutečné historické události. Doporučuji.

Lenysek
06.01.2021 5 z 5

Pro mě úžasná kniha, která mi ukázala historii jiné země o které jsem neměla ponětí. Stále se píší knihy o holocaustu a druhé světové válce, co způsobil Hitler, ale o jiných vůdcích režimu např. Mussolini nebo Franco či Stalin se moc nepíše, nebo já toho moc nepřečetla.
Děkuju Rute, že ji napsala. Její knihy by měli být zařazeny do povinné četby.

simona5r
02.01.2021 5 z 5

Neskutečně silná kniha vyprávějící blízkou (a pro mě neznámou) historii Španělska protkanou romantickou linkou.

"Zrovna když si housenka myslela, že svět končí, stal se z ní motýl."

"Dokonalé slovo je jako dokonalý záběr. Zachycuje skutečnou povahu situace. Stačí mírně překomponovat a záběr vypráví docela jiné příběhy."

bábuška
01.01.2021 5 z 5

Příběh z frankistického Španělska, kde na okraji společnosti v bídě žije rodina mladé dívky Any, její nejbližší rodina, přátelé, první láska. Záhadné dění kolem dětského domova Inclusa, doba, kdy je lépe mlčet a vyhýbat se všudypřítomným gardistům. Čteme o málo nám známém období, je to příběh čtivý a poučný.

LéňaM
01.01.2021 4 z 5

Moc pěkná kniha. Příběh skvěle napsán.
Dozvěděla jsem se opět něco nového.
Vřele doporučuji

Noeni
29.12.2020 5 z 5

Já jsem naprosto nadšená. Po delší době kniha, kterou jsem nedokázala odložit. Ruta Sepetys opět bravurním způsobem popisuje část historie, která se tolik neřeší, což je pro mě jakožto nadšence do historických románů mezi všemi těmi romány o holokaustu velmi přínosné. Bez této autorky bych nevěděla vůbec nic o tom, jak vypadalo Španělsko za vlády Franca, ani o dalších událostech, o kterých píše ve svých knihách (část historie 20. století Litvy, největší lodní katastrofa Wilhelm Gustloff...). Navíc propletení těchto historických částí láskou knihy hodně moc obohacuje. Doufám, že si brzy budu moct přečíst další knihu od této famózní autorky. Jedna z mých nejoblíbenějších.

P-puma-
28.12.2020 3 z 5

U mluvícíchfontan mě hrozně zaujala anotace. Španělsko za Francovi diktatury. Zatím jsem nečetl knihu s podobnou tématikou a velmi mě to zaujalo. Ten příběh má obrovský potenciál. Bohužel autorka má očekávání úplně nenaplnila. V příběhu je moc vypravěčů, to vede k tomu že až do strany 150 se tam nic moc neděje. Je těžkopádné , autorka pomocí klasických klišé predhazuje různá tajemství, která nás mají napnout, ale vy hned vite kam to povede. Chyběla mi tam hloubka a síla příběhu. Bohužel konec také velmi slabí. Je to hrozná škoda, celé to mohlo byt úplně skvělé, kdyby to bylo líp napsané.

Didi15
24.12.2020 5 z 5

Parádní kniha. Budu si muset osvěžit a dohledat historii Španělska. Dojatá, a na trní, jak to dopadne, i kdyz jsem něco málo tušila. Ale Ruta prostě umí.

Adelína_čte
22.12.2020 4 z 5

4,5 hvězdičky
Španělsko. Padesátá léta. Diktátorský režim Generalissima Franca. Strach. Tři sta tisíc ukradených dětí.
Ne tak známý, ale důležitý kus historie.

Největším plusem celého příběhu pro mě byla ta mrazivě popsaná atmosféra a celkově prostředí španělského Madridu a okolí. Strašně se mi líbil kontrast všudypřítomného strachu s pocitem bezpečí v náruči někoho milovaného.
Obavy. Hlad. Chudoba. Vraždy. Krev. Útlak. Mlčení. Ticho. Tajemství.

Tempo vyprávění je příjemně svižné, i přes větší počet stránek, čemuž napomáhají i krátké kapitoly. Střídají se tu čtyři úhly pohledu, každá z postav je něčím zajímavá, autorka se výborně vypořádala s jejich psychologií, snadno se odliší, i když se jejich osudy navzájem hodně proplétají.
Musím taky vyzdvihnout krásný jazyk a překlad, autorka si čas od času skutečně nádherně pohrála se slovy. Daniel, turista z Texasu, jedna z hlavních postav, je fotografem a zejména v jeho kapitolách jsou ty nejkrásnější metafory, myšlenky a slovní spojení.

Osobně bych ocenila ještě krapet víc historie, na druhou stranu mě to však nalákalo si plno informací/kontextu dohledat. Možná by se ale z tohoto tématu dalo vytřískat víc, přála bych si víc podrobností... nicméně výpovědi z úst přímo očitých španělských svědků tehdejší doby, ze kterých autorka čerpala, dokázaly nastínit poměry ve společnosti velice, velice dobře.

Cca sto stránek před koncem se odehrál velký časový skok, skoro o dvacet let, do dne, kdy generál Franco zemřel, s následujícími událostmi poté, které příběh tak nějak nenásilně uzavřely. Samotný konec hlavní dějové linky na mě působil lehce kýčovitě a možná až příliš romanticky, ale mé srdíčko je s ním ve finále moc spokojeno.

Mlčící fontány jsou za mě opravdu velkým doporučením, šlo o mé první setkání s Rutou Sepetys, ale po dočtení téhle skvělosti vím, že určitě nebylo posledním!
Jsem si jistá, že na ně budu ještě nějaký ten čas myslet. Zasloužená nálepka 5.HumbookTip!

bosorka
18.12.2020 5 z 5

Není to čistých 5 hvězdiček, ale musím říct, že mě knížka vlastně velmi dojala. Možná je láska mezi dvěma hlavními postavami naivní, jak někteří naznačují, ale ono co... Jiná doba, místo, které mnoho let bylo svázáno danými konvencemi, kam nezasahoval vliv zvenčí, kam jinam by se hodila naivní mladická láska než sem. V uspěchaném konci roku se mi velmi líbilo číst něco tak krásně čistého, přestože tehdejší doba byla spíše ušpiněná. Jako nadstavba jednoduchému milostnému příběhu tu pak stojí Francova doba, 50. léta ve Španělsku, silný vliv diktátora, nelehký úděl jeho odpůrců, kšefty s dětmi - to mě kolikrát až přikovalo k židli. A přinutilo si o tomto španělském období přečíst víc. Bylo to krásně posmutnělé, pár slz mi ukáplo, ale zároveň plné naděje. Milostný příběh v historických kulisách, přesně takový, jako má být.