Mezi tiárou a orlicí

Mezi tiárou a orlicí https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/2409/bmid_mezi-tiarou-a-orlici-aXA-2409.jpg 5 351 75

První český král Vratislav je osobností v české litratuře neprávem opomíjenou. Přitom právě díky jemu se české země poprvé staly významnou silou středoevropské politiky. Dramatický příběh z druhé poloviny 11. století vypráví na základě dochovaných historických pramenů o jeho dlouhém a pohnutém životě. Boj o moc, krvavé bitvy a plenění nepřátelského území se prolínají s každodenním životem přemyslovského dvora. V pestré mozaice se rozvíjejí příběhy lásky a nevěry, popisují se rytířské turnaje, korunovační oslavy a hostiny. Osudy Přemyslovců vstupují do boje císaře proti papežovi, do zápasů polského a uherského krále o moc, ale i do života předních českých velmožů. Jevištěm příběhu je celá tehdejší Evropa. Autor stejně jako ve svých předchozích knihách vykouzlil dokonalou iluzi středověkého života, zpracovanou moderním a čtivým stylem. Rozsahem a historickou věrohodností patří mezi nejzajímavější romány posledních let.... celý text

Nemerose
11.11.2013 5 z 5

Čtivá kniha, která vás vtáhne do děje, avšak když začnete Vratislava milovat, tak provede něco, za co ho začínáte nenávidět. V knize mne mrzí jedna chyba- v 11. stol. v Kroměříži bohužel hrad nebyl :( I tak kniha motivuje k četbě dalších děl pana doktora Vondrušky

Galadwen
19.10.2013

Nedokázala jsem přelouskat. Reálie vrcholného či pozdního středověku v době zcela nevhodné a na ně příliš časné a nudný úvod mě spolehlivě odpudily.

Blanchi
23.09.2013

Kdyby se takhle ucil dejepis, urcite by to bavilo vice lidi....

Bruno21
07.09.2013

Dějepis mě nikdy nebavil a hlavně jsem mu nevěřil. Po téhle knížce jsem si ale začal všímat různých náznaků historie (tu nápis, tam název po někom) a přecejen to do sebe něco má. Díky panu Vondruškovi jsou mi předkové nějak bližší a jsem jim o to raději zadkem.

tenax
17.08.2013 5 z 5

Čtivý a zajímavý román, vyniká zejména autentickým popisem reálií. Moc se mi líbil. Ne náhodou už vyšel ve třech vydáních. Přímo láká k dalším Vondruškovým knihám.

LG73
07.06.2013 4 z 5

Od Vlastimila Vondrušky jsem prozatím s velkým nadšením přečetla několik detektivních románu, jehož hlavní postavou byl Oldřich z Chlumu. Od tohoto románu jsem ovšem nevěděla, co mám očekávat, protože v podstatě pojednává o skutečném životě prvního českého krále. Ovšem autor mě opět nezklamal. Kniha je od začátku do konce napínavá a těžko se dá od ní otrhnout. A zvláště musím ocenit autorovou propojení skutečních reálií a určité míry fikce, která je zcela přirozená, protože se přece jen jedná o hodně vzdálenou historii a historické prameny, tak nemůžou doložit každý detail. Ovšem Vondruška se podle mého názoru tohoto úkolu zhostil báječně a čtěnáře svým příběhem dokáže dokonale pohltit.

vincek1
21.05.2013 5 z 5

Knihu jsem přečetl již v loňském roce, ale její příběh ve mě zanechal stopy dodnes. Až na třetí část Přemyslovské epopeje jsem přečet všechny knihy které pan Vondruška napsal a ani při jedné jsem se nenudil. Jak jsem již jednou napsal, kdyby se takhle podávaly dějiny našeho národa dětem, tak by byl dějepis nejoblíbenější předmět ve škole. V nás by se možná projevila hrdost na naše dávné předky a jejich činy. Tato kniha patří k mým nejoblíbenějším a každému bych doporučil aby si ji přečetl.

calibre44
19.05.2013 5 z 5

Knížka je prostě super, byl jsem překvapen když jsem si sháněl údaje k postavám, které v knize figurují, jak moc knížka odpovídá skutečnosti. Po jejím dočtení se mi chtělo křičet : "Pane Vondruško, a jak to bylo dál. " Bylo by krásné touto formou zpracovat celou historii naší země. Přece jen forma suchých encyklopedických údajů jakou je historie většinou prezentována nedokáže otevřít okna do minulosti tak, jak to dokáže mistr Vondruška.

Gizminek
30.04.2013 3 z 5

Autor má neskutečné znalosti o české historii a touto velice nenásilnou formou je přenáší na nás ostatní. Velice mě těší, že takovým způsobem zpopularizoval naši historii a myslím, že i například takový Masaryk by tomu byl rád (nabádal ke studiu našich dějin). Ale musím říci, že forma psaní pro mě není tak zajímavá a že pokud mám hodnotit knihu z literárního přínosu, tak mě moc neoslovila. Vnímala jsem to opravdu spíše jako velice zajímavé informace podávané v průměrném příběhu.

Jitkal
17.03.2013 5 z 5

Moje první kniha od Vlastimila Vondrušky a určitě ne poslední. Velmi poutavý příběh prvního českého krále, vůbec mi nevadil počet stránek. Doporučuji!

irousek9
21.08.2012 5 z 5

Skvěle a poutavě popsaný život Vratislava.Jsem nadšená...

renata přerovs
11.07.2012 5 z 5

Nádherná a poutavá kniha.Že je trochu obsáhlá?Pro mne by mohla být klidně i delší.

Dašička
05.06.2012 5 z 5

Další skvělá kniha od tohohle spisovatele. Já moc knihy os českých spisovatelů nečtu, ale os pana Vondrušky, čtu automaticky všechno a musim říct, že všechny knihy, které jsem od něj přečetla jsou mistrovsky zpracované. Z knihovny jsem si půjčila již 3. vydání téhle knihy. Přebal má zelenou barvu. Souhlasim s McGrinderem, že příběh se čte jedním dechem. Doporučuji všem poučit se o české historii:)))))

McGrinder
22.01.2012 5 z 5

Tuhle knihu mám od V. Vondrušky nejraději. Uživatel Lindaw píše, že mu připadla moc dlouhá. Já měl opačný problém. Otevřel jsem knihu, začal číst a najednou beng a byl konec.

Lindaw
15.05.2011 3 z 5

Jediný problém, který u tohoto románu vidím, je v jeho délce. Příběh je zbytečně uměle natahovaný, a tím se stává mírně nudícím. Jinak klobouk dolů před znalostmi autora.