Metro 2035

Metro 2035 https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/255853/bmid_metro-2035-y9o-255853.jpg 4 1109 224

Metro série

< 3. díl

Třetí světová válka smazala lidstvo z tváře Země. Planeta osiřela. Velkoměsta byla obrácena v prach a popel. Železnice rezivějí. Družice se osaměle potácejí na oběžné dráze. Rozhlas na všech vysílacích frekvencích mlčí. Přežili jen ti, kteří poté, co se rozezněly poplašné sirény, stačili doběhnout ke vchodům do moskevského metra. Tady, v hloubce několika desítek metrů, na stanicích a v tunelech, se lidé snaží přečkat konec světa. Vytvořili si zde svůj mikrokosmos místo původního makrokosmu. Ze všech sil se upínají k životu a odmítají se vzdát. Sní o tom, že se vrátí na povrch – jednou, až pomine radioaktivní záření způsobené svrženými jadernými bombami. A nevzdávají se naděje, že najdou další přeživší… Metro 2035 završuje příběh Arťoma z první knihy kultovní trilogie. Na tuto knihu miliony čtenářů čekaly řadu let a zahraniční nakladatelé zakoupili práva na překlad dávno předtím, než byl román dokončen.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Knižní klub

Метро 2035 (Metro 2035) , 2015

zahadum
05.07.2016 3 z 5

Tak kniha padla, posledný diel z trilógie o postapokalyptickom živote ľudí v moskovskom metre. Priznám sa zaujal ma prvý diel ktorý mal originálny nápad a nosnú myšlienku aj keď hlavná postava v podstate chodila len z A do B a naopak. Druhý diel nemá zmysel ani komentovať, slabota. Tretí diel v ktorom opustíme hlavnú postavu - Arťoma.Bolo to pre mňa problém dočítať...v prvom rade za to môže komplikovaný opis dialógov kedy nie je jasné koho slová alebo myšlienky sledujeme...ako som pozeral komentáre nie som tu sám kto mal problém poznať kto vlastne rozpráva. Okrem zmätočne pojatých dialógov je to abnormálne množstvo dejových zvratov...čo stránka dôjde k zmene...stratil som sa v tom niekde za polovicou knihy a ku koncu som bol rád,že som vedel kto je to Arťom...chaos dejových zvratov ešte umocňuje problém s hovoreným slovom a čitateľ sa stratí skoro ako v tuneloch tmavého metra. Celý čas budete tušiť ako dopadne posledné tajomstvo metra a nebudete ani trošku prekvapení. Nevravím,že koniec dopadol tak či onak...mňa neprekvapil a nehovorím,že ho budete predvídať ale je to jediný logicky koniec. Môj názor je,že ak by na svete existoval len prvý diel ( Metro 2033 ) nič by sa nestalo a ja ako čitateľ by som nemal dojem,že dva diely navyše sú ako hlavy, ruky a nohy navyše u mutanov z metra.

dozik
29.06.2016

První třetina knihy byla nudná. Ale pak se to rozjelo a nemohl jsem se od toho odtrhnout.

Jsem z té knihy smutný, beznaděj Arťoma na mě dolehla. Nakonec si ale myslím, že do Glukhovsky dobře zakončil. Určitě zde vidím odraz naší společnosti, to je pak ještě smutnější, když si to člověk uvědomí...

Chcílemi jsem se jako ostatní ztrácel v dialogu, když byl Arťom například na Cvetného bulváru.

unavensluncem
24.06.2016 4 z 5

No lepsi nez druhy dil, ale prvni jednoznace vede... Chvilema jsem nestihal ktera postava mluvi, takovy cely halucinogeni mi to prislo (a urcite to neni tim ze jsem to precetl na jeden zatah pri dlouhym letu;))

zelenoockaa
22.06.2016 5 z 5

Po druhém díle opravdu příjemné překvapení :) kniha čtivá stejně jako první díl, smysluplné zakončení celé trilogie.

coquus
20.06.2016 4 z 5

Trošku slabší než první díl, ale přesto jde o výborný příběh a více méně smysluplné zakončení celé trilogie. Oproti prvnímu dílu se v této knize trochu změnila situace na povrchu, kdy už z jakéhosi důvodu nehrozí nebezpečí mutantů, o to nebezpečnější jsou zde však samotní lidé. Nevím, zda-li to byl záměr autora, ale dost mě zaujala paralela metra se současným světem. Opravdu žijeme na zcela jiném místě než Arťom?

"A jak se dá našinci ještě vládnout? Je třeba ho neustále zabavovat, rozptylovat jeho pozornost. A přitom ho držet pěkně zkrátka. Takříkajíc ho kanalizovat. Podsouvat mu nějakou ideu. Náboženství nebo ideologii. Bezpřestání mu vymýšlet nepřátele. Bez nepřátel stojí jeho život za starou belu! Bez nepřátel je ztracený! Nedokáže sám sebe vymezit. Nic o sobě neví."

Hella
16.06.2016 2 z 5

Přiznám se - nedočetla jsem. Skončila jsem kousek za Těatralnou a už mě to úplně přestalo bavit. Na první bombastický díl to myslím zdaleka nemá. A jinak lze souhlasit s připomínkami Petra-N-UL, dva roky mezi prvním a třetím dílem a taková neuvěřitelná změna?

Petr-N-UL
14.06.2016 3 z 5

Přečetl jsem radši všechny tři knihy najednou (METRO 2033-2034-2035) a docela to šlo. Jen si myslím, že lidé by neměli šanci přežít 20 let v metru pod zemí, alespoň ne v řádu tisíců. Hlad, nemoci, nedostatek léků, stres a deprese by vykonali své. Trochu jsem se ztrácel v dialozích, spousta zbytečně nedokončených vět. A nějak nerozumím té změně mezi 2033 a 2035, kdy ve 2033 téměř nebylo možné vylézt na povrch, aby člověka něco nechtělo sníst (přestože 20 let je příliš krátká doba na vývoj úplně nových živočišných druhů) a v 2035 už bylo na povrchu bezpečno.

vaclav9710
14.06.2016 4 z 5

Prvni Metro do kterého čtenář vstoupil bylo uplne jiné z mnoha hledisek než to jaké je vykreslene v posledním díle. Kniha bavila, ale přiznám se ze mi tam chyběli některé postavy z prvního dílu a trocha toho zvláštního tajemna které v ruskem postapu metru proste musí byt nebo za všechno muzou lidi a jejich hondba po moci ci majetku?

Morgause
12.06.2016 5 z 5

V posledním díle trilogie čtenář vystoupí z úplně jiného metra, než do jakého v prvním díle nastoupil. Kam zmizely krvežíznivé lidožravé okřídlené bestie, které činily povrch takřka nenavštívitelným? Kam zmizela černota a hrůza tunelů, strach z každé slepé uličky, z každého dalšího krychlového metru temnoty?

Glukhovsky v Metru 2035 jasně ukázal, že žádní mutanti nejsou potřeba, protože největší bestií je člověk. Hlavní postavy se konečně zprostily archetypů a dostaly duši, obyčejnou, lidskou, zvědavou, úplatnou. Nejvíc se mi líbila asi Sašenka, která svou zvrácenou masochistickou dobrotou oblažovala kohokoliv, kdo to zrovna potřeboval. A ostatní? Vždyť každému jde přece jen o to, aby co nejdéle spokojeně chrochtal u korýtka, byť jsou v něm jen plesnivé houby, pomeje a lejna. A když vepříka vedle vás zaříznou? Nu což, to přece není váš problém, hlavně držet hubu a krok, nic nevidět, všechno si nechat líbit, třeba vám pak dají sežrat ještě i jeho porci. Hlavně neměnit zavedené pořádky. A ti, koho nelze zastrašit, se téměř bez výjimky dají koupit - mocí, penězi, nebo jen hezkým hnízdečkem pro přežívání.

Autorovi se to navíc povedlo i velmi dobře napsat, zbytečně se to netáhlo (trochu delší popisy mi nevadily), rozhovory byly tentokrát už vesměs uvěřitelné. Například bych ráda vyzdvihla Arťomovu opileckou scénu, kdy naprosto nevěděl, kdo je, čí je, motal se, vrávoral - a celý svět se zatočil i se čtenářem... Skvělá práce, pane Glukhovsky, smekla bych, kdybych měla co - Metro 2035 ťalo do živého.

Sási
10.06.2016 4 z 5

Lepší než druhý díl. Výborně se to čte, je tam spoustu akce, zvratů a Arťom je určitě sympatičtější (snad proto, že neni kvůli každý šlamastice od hoven) ale...je vidět, že mezi prvním a posledním dílem (druhý beru spíš jako jakousi povídku, aby řeč nestála) uplynulo bajvoko 13 let. Tajemno a scifi prvky z prvního dílu se téměř vytratily a Glukhovsky promítl do posledního Metra svůj pohled na současnou politiku v Rusku, kterou velice intenzivně sleduje a komentuje (což je naprosto v pořádku, neb kritika tamního režimu se cení), avšak už to nebylo to Metro 2033, které pro mě zůstane srdcovou záležitostí a zajímavým postapokalyptickým scifi počinem....

Phorbo
10.06.2016 3 z 5

Poslední do trojice. Máme zpátky jak Arťoma, tak Homéra. Klasický scénář. Prolézají, tentokrát společně, metrem. Jak jinak, než aby nenavštívili Hanzu, Říši i Rudou trasu. První polovina není nic zajímavého. Arťom a Homér putují z VDNCh na Těatralnou. Jak jinak přímo to nejde, a tak to kluci berou oklikou, na jakou jsme u Glukhovského Metra zvyklí. Jenže, když se Arťom setká s Ljochou, vypadnou z Říše, zzačíná to být zajímavé. Kor když vylezou na povrch a se stalkerem objeví rušičky.
Z konce jsem lehce rozpačitý. Musí se všem nechat, že je Arťom posedlý odchodem z metra a zároveň svrhnutím vlády a Besollova. Sám nic z toho nemá podložené, jen co mu řekli ostatní a sám Besolov, který mu taky mohl nakecat kopu hovadin. Jenže i ty zprávy z Jekatěrinburgu, Vladivostoku a Ameriky či Paříže, můžou být klidně past. Válka klidně může trvat, ale to si Arťom nepřipouští. Alespoň v něco věří, alespoň nechce žít v příšeří.
Glukhovskému se podařilo dokončit trilogii s grácií. Je poznat, že technika, kterou napsal 2033, je úplně jiná než tady. V rozhovorech jsem se mnohdy ztrácel - mnoho přímé řeči bez uvedení toho, kdo co říká. I ve chvíli, kdy arťom posílá Homéra tisknout pamflety, je text tak zmatečný, že jsem neměl ponětí kdo je kkde, kdo se kam snaží dostat, kdo kam dovolat, jakto že Ljocha je tak šíleně rychlý, že přišel za chvilku s Besollovem...
no i přes to přese všechno si myslím, že měl Arťom sebrat s sebou aspoň někoho ještě jiného než jenom Aňu... Ale vlastně chápu tu zarputilost lidí v metru. Proč něco měnit, když máte všechno, co potřebujete a nepotřebujete změnu...
65%

monikaKU
09.06.2016 2 z 5

Pre mna velke sklamanie.
Najviac ma bavil 1. diel, ktory bol poriadne napinavy a dost som sa pri citani bala az mi stali chlpy na rukach. Dvojka bola nudna, ale kvoli vybornym recenziam na trojku, som ju rychlo preluskala, aby som sa na posledny diel cim skor vrhla.
Trojka postrada tajomno z jednicky. Bola to sama politika a nebavilo ma to, skoda, mrzi ma to, pretoze Artom je velky sympatak.

Zoffick
02.06.2016 5 z 5

Po nezajímavé dvojce velmi příjemné překvapení. Pro mě nejlepší díl série a vůbec jedna z nejlepších sci-fi (i když ve 2035 už moc sci-fi prvků není), která kdy vyšla.

opic 12
02.06.2016 4 z 5

Kdysi dávno v jednom Metru ...

2.6.2036

Drahý ztracený Artome,kde je Ti konec,uvidím ještě někdy tvou tvář ? Snad jsi už ochutnal nějakou tu Ruskou zmrzlinu,dozajista si nepohrdnul silným čajem ze samovaru,prostě si určitě kdesi užíváš. Ale kde vlastně ? V Polis,či někde uplně jinde ?? Přečetl jsem si jak to tu kdysi bylo,jednoduše nic už není jak bývalo a navíc v Metru řádí znovu plísen na houbách. Pokavad si chmury nezapíjel pálenkou,trpěl paranoidními stavy a pídil se po podstatě skryté pravdy,nebylo to pro Tebe zrovna jednoduchý. Mrzelo Tě,když nikdo nechtěl poslouchat tvá přesvědčení o dukazech vidění tohoto světa. Není jednoduché se unášet proudem,jistě někdy musíš uznat,že je to svým zpusobem zavedeně jednoduše pohodlnější. Ty časy kdy si hleděl na kdejakou holou zadnici,ale odpověd si z ní stejně nedostal. Kdejaké výjevy kopulujících dvojic na stanicích si vstřebával pomalu,ale žit se musí i přežívat zároven kamaráde a to za každého krále. Ty si byl z těch co jim není budoucnost lhostejná.
Ten Tvuj příběh má rozhodně švih a hloubku a celému společenství Metra dává o to větší rozměr s nadějí na snad lepší zitřky. Přesně takové momenty trochu chyběly v konkurenčním silu ... ehm někdy si to přečti :-)
Dobře to Dmitry Homér o tobě pojednal a překvapivě i s celkovým vyzněním podzemního světa a jeho syrovým životem uvnitř. Zvolil dospělejší styl a nepřeháněl to s mutanty,tušil,že by se dál s nimi jen opakoval. A vubec kampak se ty čertchmanti vubec schovali ? Neschovali se vážené milé čtenářstvo - umřeli :-) Nejenom popsal nostalgii po starých časech i situaci tenkrát když ještě bylo vše ok. I tu podstatu jedince a jeho iluzorní existence,kdo tahá za šnurky,čert aby to vzal,je vubec čemu věřit ? Až ho někdy snad v BUDOUCNOSTI takhle na podzim za SOUMRAKU na povrchu potkám ...

... to už je však zase jiný příběh a ti co vstoupili do temných tunelu pod Moskvou již dvakrát si to jistě užijí i na potřetí a třeba právě tak možná tentokrát ještě o něco víc.

Steew
30.05.2016 5 z 5

Zpočátku jsem se bál, že po fiasku s Metrem 2034, bude další fiasko, ale Glukhovsky velmi příjemně překvapil! Arťom je zpět! Zápletka se mi velmi líbila a celkově se mi to četlo dobře. Jen trošku zamrzí, že vymizeli mutanti, zrůdy z povrchu, ale to nevadí. Možná, že některé části jsou trochu odrazem současné ruské politiky a vůbec dění ve světě? Nějaké náznaky jsem zahlédl. Každopádně doporučuji všem, kteří četli 2033!

Zahonek
29.05.2016 5 z 5

Tak se mi trochu zdá, že Dmitry knihu Metro 2035 napsal tak, aby dějem navazovala za obě počítačové hry, hlavně tu druhou. Kniha taky poukazuje, občas mezi řádky, občas přímo, na problémy v dnešním světě. Například to, že naše životy a děj ve světě ve skutečnosti ovládá a řídí někdo jiný, než se na první pohled zdá. Že prezident a vláda jsou vlastně jen loutky. Že vše směřuje k tomu, aby lidi byli jen tupé ovce bez názoru, co patří do ohrady. A že když člověk projeví svůj názor, nebo zjistí že pravda je úplně někde jinde, je hned označen za blázna a nepohodlného. Také vzestup extrémismu, nebo problém migrace. Nakonec poukáže na strach z nových věcí. Že radši zůstaneme v zažitém a stereotypním. První část je psaná zvláštním stylem, takovým nevyzrálým a vynuceným, občas zbytečně vulgárním. Pak se děj rozjede a styl se změní k lepšímu. I když tentokrát nejsou přítomni zvířecí mutanti, lidských zvířat je tu víc než dost. Celkově je příběh Metra 2035 zajímavý, i když mu chybí epickost prvního dílu.

mijala
22.05.2016 5 z 5

Pro mě rozhodně nejlepší díl série. Předchozím dílům jsem dávala čtyři hvězdičky (vím, ukamenujte mě :D), ale tomuhle už musím dát pět. Nejdříve jsem se bála změny žánru, jak to sám nazval Glukhovsky, ale možná to bylo lepší. I když na druhou stranu by tam trocha menšího nadpřirozena neuškodila. Tento díl mi hodně připomíná také výborně napsanou sérii Silo a to hlavně svou atmosférou v druhé půlce knihy. Škoda, že už nebude další díl, protože Arťom je výborná postava a jeho příběh by mě zajímal dál. Ale kdo ví, třeba se jednou dočkáme nějakých dodatečných povídek, které nám vše uzavřou.

Jiří.H
13.05.2016 4 z 5

1.díl = podzemí + oškliví mutanti + floutek Arťom
2.díl = podzemí + divná nemoc + žádný Arťom
3.díl = podzemí/povrch + nejedno překvapení + drsňák Arťom

1+2+3= METRO !

Sittas
11.05.2016 5 z 5

Naprosto senzační, příběh mě bavil od začátku do konce, dějové zvraty byli úžasné, je mi líto že to už končí, ale byla to super jízda. Mohu jen doporučit, po metru 2034 opět o level výš, návrat k Arťomovi se povedl, Arťom už není takové ucho jako v prvním dílu a to se mi strašně líbilo, zkrátka ostřílený veterán. Knihu si určitě přečtěte ikdyž vás třeba Metro 2034 odradilo.

honza7843
25.04.2016 5 z 5

Tímto dílem mi mistr Glukhovský naprosto vytřel zrak, jak si v řádcích pohrává se čtenářem různými zvraty je až neskutečné, nemůžu si pomíct, ale když tak nad tím přemýšlím, tak ty nejlepší momenty těchto knih jsou na povrchu. A to mi u 2. dílu strašně chybělo. První díl pyl parádní, druhým dílem mi dal trochu odpočinout, aby mi tím třetím mohl naprosto vyrazit dech, doporučuju nevím co víc napsat abych tu zbytečně nevyzrazoval, prostě další a bohužel i poslední parádní jízda Moskvou...nemůžu nic než doporučit...