Metro 2035

Metro 2035 https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/255853/bmid_metro-2035-y9o-255853.jpg 4 1109 224

Metro série

< 3. díl

Třetí světová válka smazala lidstvo z tváře Země. Planeta osiřela. Velkoměsta byla obrácena v prach a popel. Železnice rezivějí. Družice se osaměle potácejí na oběžné dráze. Rozhlas na všech vysílacích frekvencích mlčí. Přežili jen ti, kteří poté, co se rozezněly poplašné sirény, stačili doběhnout ke vchodům do moskevského metra. Tady, v hloubce několika desítek metrů, na stanicích a v tunelech, se lidé snaží přečkat konec světa. Vytvořili si zde svůj mikrokosmos místo původního makrokosmu. Ze všech sil se upínají k životu a odmítají se vzdát. Sní o tom, že se vrátí na povrch – jednou, až pomine radioaktivní záření způsobené svrženými jadernými bombami. A nevzdávají se naděje, že najdou další přeživší… Metro 2035 završuje příběh Arťoma z první knihy kultovní trilogie. Na tuto knihu miliony čtenářů čekaly řadu let a zahraniční nakladatelé zakoupili práva na překlad dávno předtím, než byl román dokončen.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Knižní klub

Метро 2035 (Metro 2035) , 2015

ondrash77
06.11.2017

Nikdy jsem nečetl ruský erotický román. Vsadil bych se ale, že kromě šťavnatých postelových scén tam nebude chybět boj proti nenáviděným Američanům nebo komukoliv jinému, kdo to s Ruskem nemyslí dobře, což jsou vlastně všichni, a revoluce. Ruský člověk potřebuje k životu jedno, druhé, ideálně oboje. Nemůžeme se tedy divit, že se objevují i v post katastrofických románech, Metro 2035 nevyjímaje.

Miro.slav
24.10.2017 5 z 5

Dmitry je späť, a s ním aj Arťom. Z klaustrofobických tunelov metra sa postupne dostávame do širších súvislostí a vyliezame na povrch. Pretože..., nie je to tak, ako sa to všetko zdá a ako sa to doteraz prezentovalo. Super nepredvídateľné a napriek tomu, že je to post-apo, je to neskutočne aktuálne. Otvorené zakončenie série hodnotím ako vynikajúcu voľbu.

Aildrin
14.08.2017 4 z 5

Tenhle díl mi tak trochu připomněl knihy bratrů Strugatských. Ze všech knih Metra bylo tohle obsahově nejděsivější a nebylo k tomu zapotřebí žádných monster s pokroucenými chromozomy. Zápletka si bohatě vystačila s těmi, které mají stejnou šroubovici jako ty nebo já.. Za naložení s některými postavami by ale Dmitry zasloužil pálit cigaretou.

Sarah11
02.08.2017 1 z 5

Nuda, nuda, nuda. O chlup lepší než 2034, ale opravdu jenom o maličkatý, proto dávám, stejně jako předchozímu dílu, bohužel jen jednu hvězdu. Začátek vypadal docela slibně, ale potom se vlastně už jen omílalo pořád to samé dokola a ke konci už to byla naprostá zmatená slátanina, u které jsem často nevěděla, která bije. Dočteno jen tak z povinnosti a s velkým sebezapřením.

druzickaster
28.07.2017 5 z 5

Pokud, z mého pohledu, byl první díl čajíček, druhý instantní kávička pak tento díl byl pořádné espresso s nádheně našlehanou pěnou. Ano třetí pokračování se autorovi nadmíru povedlo a bavil mně od začátku až do konce. On i ten Arťom se dal, a hlavně to bylo ač sci-fi velmi uvěřitelné. Opravdu jsem spokojený a kldině bych i jednu * přidal. Uvidíme jak pokračování, pevně věřím, že zůstane laťka alespoň tak vysoko jako u tohoto dílu.

frana.cz
24.07.2017 2 z 5

Tak jsem se těšil na skvělý závěr trilogie a místo toho přišlo VELKÉ zklamání. Dlouhé, roztahané, nudné pasáže. Arťomovo putování sem tam, odnikud nikam. Chvílemi to nemělo ani hlavu ani patu. Zmatené, divné a ujeté. To nebylo to rozjeté Metro, které se mi líbilo. A když konečně něco hlavní "hrdina" (v uvozovkách proto, že pro mě v téhle knize žádný hrdina není) objevil, tak to na konci autor zahrál do autu a nechal to vyšumět. Tady měl být velkolepý závěr a ne že všichni za pouhých 20 let v metru řeknou, že nikam nejdou, Arťom sedne do auta a konec. To neeee. Těm kterým se to líbilo se omlouvám, ale já jsem prostě čekal něco jiného.

Kaytria
21.07.2017 3 z 5

Nebyla to taková katastrofa jako druhej díl, nicméně se to stále nedalo srovnat s vynikající jedničkou. Kdyby se vytáhly pasáže, kde se děly opravdu důležité nebo dobrodružné věci, byl by to sotva padesátistránkový sešit o Arťomovi a jeho přátelích jak chodí z metra a zase zpátky dovnitř. A občas někoho z nich zmlátí nebo zastřelí.

daPhytCZ
09.07.2017 1 z 5

V první knize mě celý svět Metra doslova pohltil, a proto mě velmi mrzel nepříliš vyvedený druhý díl. Bohužel třetí díl jde svojí nezáživností a sáhodlouhými popisy ještě dál a autor jako by zapomněl na vše, čím si první Metro získalo takovou popularitu. Knihu jsem ve dvou třetinách odložil a zatím nemám v plánu se k ní vracet.

adelinka
29.06.2017 5 z 5

Prvé dve časti som nečítala, ale toto je voľné pokračovanie, tak to zrejme nevadí....Istým spôsobom som vedela ako to skončí, ale niektoré veci alebo priebeh ma zaskočil.

Bublushka
23.06.2017 5 z 5

Opravdu důstojné zakončení epické trilogie. Zprvu se mi do knihy začítalo těžko, ale potěšilo mě že je zpět Arťom kterého autor v druhém dílu z nějakého důvodu odsunul do pozadí. Ale postupem řádků začalo všechno dávat smysl i důvod proč zvolil jiný styl u druhého dílu a Arťomovo rozpačité zakončení prvního dílo náhle dostalo smysl. První dvě třetiny jsem přelouskávala trochu obtížněji, ale stále se tam táhla nitka toho, že to někam vede a Glukhovsky nezklamal. Opět se vrátil k tomu co dělalo první díl tak skvělý a Arťom byl zas ten skvělý Arťom, který jakoby zračil naději lidstva. Od chvíle kdy zjistil pravdu o povrchu najednou všechno začalo dávat smysl. Celé Metro je vlastně taková zpověď o zaslepenosti lidstva a tím že radši budou pro trochu pohodlí ovcemi se zalepenýma očima, ale že stále je v pozadí nějaká naděje v podobě lidí, kteří vidí jako je Arťom a jeho Aňa. Trochu mě při čtení tohoto dílo zamrzelo že rok Arťomova života autor trochu zazdil a nebyli jsme svědky toho jak se poznal s Aňou, ale nějaký důvod k tomu měl a vlastně se to nakonec nějak vysvětlilo a nevyřčené otázky nezůstaly. A ano jak už někdo psal, trochu zapomněl na ty děsy venku k prvního dílu- ale možná to zmizelo se zničením démonů- kdo ví-možná ani sám autor, ale vyznění příběhu to nakonec nevadilo. Bála jsem se suchého konce, ale nakonec jsem spokojena- je sice dost otázek- ale o tom život je-ale to zásadní se vysvětlilo. Tato kniha mě moc potěšila a Glukhovsky mě opět přesvědčil že to umí. Jen tak dál.

Hadati
12.06.2017 3 z 5

Z třetího dílu jsem na vážkách, co si o něm vlastně myslet. Je lepší než předchozí kniha, ale ne tak dobrý jako první. Autor zcela vymazal nestvůry, kterými se to v prvním díle jen hemžilo, takže když Arťom pobíhá na povrchu, tak ho žádná taková neohrožuje. Na jednu stranu to je podivná rychlá změna, na druhou to příběhu jako takovému pomohlo. Navíc, nepotřebujete fiktivní bestie, když máte lidi. První část knihy je dost ve stylu prvnho dílu, ale uprostřed knihy jsem začal skřípat zuby a měl chuť ji odložit, protože příběh začal být o ničem. Zejména styl zapisovaných rozhovorů mi lezl na nervy. S podobným problémem jsem se setkal i u jiného ruského autora mladé generace, takže to je asi u nich zvykem, takhle rozhovory zapisovat. To co ale může vypadat přirozeně v divadle nebo kině, už nevypadá dobře v knize. Podle mě je tohle to nejhorší na celé sérii – styl přímých rozhovorů. Po překonání otřesného prostředku knihy se to naštěstí překlenulo. Od okamžiku, kdy Arťom začal pobíhat po povrchu se to o dost zlepšilo. Byly tu i překvapivé zvraty, i když se přiznám, že ze závěru knihy jsem byl dost rozpačitý. Za mně tedy díky tak vysokému hodnocení knihy jako u prvního dílu dost zklamání – dávám tak 65 %.

Allebith
12.06.2017 3 z 5

I přes docela nadějní start mě kniha bohužel příliš neoslovila.. Možná je to klišé, ale potrpím si na víc epického projevu, než jen marnost a bídu.. A té že je tam hodně.

uzasna
08.06.2017 4 z 5

Dočítané ... A dojem? Za mňa dobrý. Kniha sa číta dobre, dej ,,graduje,,. Postavy sú vykreslené fantasticky. Politika? Áno, samozrejme a kde nieje ? Nehrabeme si každý na svojom piesočku? Nezatvárame oči pred tým čo nám nieje pochuti? Prijali by sme pravdu takú aká je? Alebo by sme sa zmierili s tým čo máme ?Stačí to? Vyjsť z komfortnej zóny , z toho čo nám je známe? Tieto otázky vo mne evokovala táto kniha. Je pravda že sa vytratili monštrá - no nie tak celkom - len ich nahradili tie v ,,ľudskej koži,, .

BlackNapalm
01.06.2017 3 z 5

SPOILERY:

Na začátku bych si položil základní otázku. Proč se vlastně Metro stalo bestseller.
Bylo to kvůli skvěle napsaným postavám, mysticky až temně vykreslené přechody mezi jednotlivými stanicemi, ve kterých někdo tu a tam zmizel atd. Nesmím zapomenout ani na výstupy na povrch, kde řádili mutantíci, jiní stalkeři, kteří nedali svojí kůži lacino a tak bych mohl pokračovat dále.

Tohle vše mi v této knize CHYBÍ!!! Přestupy mezi stanicemi jsou jednoduché a jediné nebezpečí, které jím hrozí je od krys. Výstupy na povrch bez nebezpečí, kde dávka z ozáření se v podstatě nijak řešit nemusí, jediné co je nebezpečné jsou petinozí přežraní psy holdující na mrtvolách dělníků atd.

Zklamalo mne to :( Začátek parádní, Arťom hledal nové lidi parádní námět, v půlce kdy se začal opakovat děj první knihy (zajetí, nucené práce, překvapivý útěk a náhodné setkání s nějakou důležitou osobou) a to mne už skoro na motivovalo knížku odložit, protože jsem čekal nějaké krásné finále (k čemuž mne namotivovaly rušičky vysílání) a čekal jsem, že vlastně všichni ostatní mají pravdu a jen Arťom je fakt blázen. Ale zase ne, konec zase mizernej stejně jako v Soumraku, kdy je zase mizernej rozhovor s někým kdo si hraje na Boha. A Arťom to se svojí láskou přežije a odjede do nové obydlené oblasti. Místo toho, aby se ukázalo, že je to jen blbé děcko, které odhalilo polohu a zaplatilo za to cenu nejvyšší.
A to nový raketový útok na Moskvu, která Metro pohřbí pod nové sutiny za další lidskou nerozvážnost. ( a tyto narážky prostředního článku řetězu Autor použival celou knižku) Zklamalo mne to :(
1 * za Arťoma
2 * za nápad
3 * ze slušnosti, protože jsem se na to moc těšil

PeterPetrik
25.05.2017 5 z 5

Druhý diel sa mne osobne nepáčil a tak som pristupoval k finále s obavami. Dej knihy postupne gradoval. Keď som sa dostal za polovicu, knihu som neodložil kým som ju nedočítal. Koniec potešil.

raffi
25.05.2017 2 z 5

Tento tretí diel snáď autor písal v delíriu alebo nejakom inom halucinogénnom stave. A tak by možno aj mňa viac bavilo čítať, keby som u toho popíjala. Nie, naozaj sa mi kniha nepáčila, chaotické chovanie postáv, chaotické dialógy, v ktorých sa každý zákonite stratí, príliš veľa dejových zvratov... Zrazu zmizli všetky potvory, mutanti a nie je problém vyliezť na povrch a najväčším nebezpečenstvom sa stali terénne autá (a ľudia v nich)? Celú knihu sprevádza naštvanosť, hnev a hlavne myšlienka, že za všetkým hľadaj politiku. Naviac ukončenie celej trilógie je ako z prvotriedneho braku - veľké uzmierenie, hop do auta a cesta v ústrety krásnym zajtrajškom...

danca83
24.05.2017 3 z 5

První díl skvělý, druhý nebyl špatný, ale třetí jsem četla jen, abych věděla jak to celé dopadne. Rozhodně mi chyběla atmosféra temnoty a monster.

missana
10.05.2017 3 z 5

Spousta nedořešených otázek a úplně jiná atmosféra. To co mě na prvním díle oslovilo a překvapilo, to mi v dalších hodně chybělo. Žádné příjemné mrazení a nervozita z metra samotného, jenom znechucení z politiky a z lidí. Vždyť to je na denním pořádku i v reálném světě - možná bylo právě účelem na to upozornit... Ale na mě toho bylo trochu moc. Dočetla jsem na*raná na všechny a na všechno :D Navíc zase sem tam nějaká chyba, nepřehlednost a vůbec, chvílemi mi to připadalo jako nějaká šílená halucinace...
Kdyby přede mnou 2034 a 2035 někdo ukryl, možná bych byla spokojenější ;)

wildavk
19.04.2017 3 z 5

První díl ( Metro 2033) mě uplně dostal.
Byl jsem v roce 2015 v Moskvě a projížděl jsem se metrem a měl jsem takový zvláštní pocit jako bych to metro znal...a takový zvláštní pocit i trochu strašidelný...a pak jsem si uvědomil, že jsem četl Metro 2033. Tak jsem chtěl tento pocit zažít v dalších dílech, ale už se to neopakovalo.
Druhý díl ( Metro 2034) mě zklamal. Třetí díl mi připadal něco mezi. Pochopil jsem , že každá kniha je jiná protože ji vypráví pokaždé jiný spisovatel. Překvapilo mě že ve třetím díle se vůbec nevyskytovali, žádní mutanti, přitom první díl byl věčný boj s nimi. Konec mě zklamal. A tak bych nakonec doporučil jen přečíst Metro 2033.

Detroit
10.04.2017 4 z 5

Konec, jaký si tato trilogie zasloužila. Arťom je již zkušený voják a tak se nemůže leknout kdejakýho prdu co zaslechne v tunelu. Strach musí mít jen a pouze z lidí.