Metro 2034

Metro 2034 https://www.databazeknih.cz/img/books/88_/88195/bmid_metro-metro-2034-KdN-88195.jpg 3 1642 284

Metro série

Píše se rok 2034. Před mnoha lety jaderná válka zpustošila převážnou část světa. Lidé přežili jen v nepředstavitelně rozlehlých sítích metra ve velkoměstech. Dole v podzemí vytvořili novou jedinečnou civilizaci. Existence této civilizace je však nyní ohrožena. Na odlehlé stanici Sevastopolskaja se odehrává cosi záhadného. Její obyvatelé jsou zneklidněni, protože ze severního tunelu – jejich jediného spojení s vnějším metrem – k nim přestaly pronikat jakékoliv zprávy. Všechny průzkumné skupiny, které tam vyslali, beze stopy zmizely. V této situace se tajuplný velitel Hunter, který se na Sevastopolské objevil teprve před několika týdny, rozhodne, že přijde té záhadě na kloub… A tak začíná fantastické dobrodružství, jež vede hluboko do mýtů moskevského metra – mýtů, které rozhodují o osudu lidstva. Depresivní prostředí. Sevastopolská = Sparta, smrt je zde běžná. Smrtící vir + Hunter + Naivní holka + Homér = 2034... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Knižní klub

Метро 2034 (Metro 2034) , 2009

Eidalon
08.10.2014 2 z 5

Volné pokračování apokalyptického dílka pana Glukhovského (Metro 2033) s názvem Metro 2034 mne, bohužel, velmi zklamalo.

Jak známo z první knihy, stalo se moskevské Metro se svými jedenácti trasami a nespočtem stanic jediným místem, kde přežila hrstka lidí moskevské metropole v okamžiku, kdy Moskvu vymazal z mapy jaderný výbuch. Světová válka zpustošila Zemi a jen zásluhou podzemních tunelů, stanic a protiatomových krytů pod Moskvou se podařilo části lidí přežít, aby v zápětí nastalo nové peklo, bezútěšný život v podzemí s každodenním bojem o přežití.

Pod vlivem úspěchu první knihy se autor vydal známou cestou a napsal pokračování, dokud zájem vydavatelů a čtenářů trval. Jedná se však o hodně nastavovanou kaši se slabým příběhem, žádnou pointou a nevýraznými hlavními hrdiny putování. Snaha o Homérovské filosofování či milostný trojúhelník Hunter - Saša - Leonid mne vůbec nepřesvědčil.

Kniha se více podobá PC hře ve stylu face to face, kde se máte z místa A dostat do místa B složitým labyrintem chodeb, kde na Vás za „každým rohem“ čeká lidský mutant či jiná příšera z živočišné říše a v lepším případě tvárný sliz, v nejrůznějších imaginárních silových polích Vás ovládají zlé myšlenky a vše je vyšperkováno požírači mrtvol či silnou radiací. Tu na Vás spadne trám, tu nastane sesuv a nebo Vás ohrožuje podzemní voda popř. rozjetá drezína či jen znepřátelená frakce. Metro si žije vlastním životem, najdete zde přepych vedle hladu, čistý kapitalismus vedle rudé frakce, no autor se zde opravdu vyřádil.

Jediným cílem je přežít pochod, který Vás provede Metrem, aby byla mise splněna, ale nenaplněna. Knihu doprovází rozsáhlá mapa stanic před a po apokalypse, spousta značek a pojmů se však v knize vůbec neobjeví a tak si říkáte, to přijde ještě Metro 2035 – no snad již ne.

Pokud patříte k „pařanům“ zahrejte si Metro 2034 jako hru, ale s knihou nejspíše zbytečně ztrácíte čas. Ale jsme lidé různí, tak kdo nevěří, ať si klidně počte . . .

Al.lio
31.08.2014 5 z 5

Já naopak s názory těch, kteří tvrdí, že autor své první dílo rozhodně nepřekonal, nesouhlasím. Obě knihy mi přijdou velmi odlišné. 2034 má rychlejší spád a bavila mě možná i o něco málo více. Nechci spoilerovat, takže snad jenom, nezavrhujte. Pro mě jsou oba díly sci-fi skvostem, které se nedají srovnávat. :-)
Doufám, že se brzy dočkáme 2035ky! :-)

Sarillus
29.08.2014

Metro 2034 laťku prvního dílu nepřekonalo, ale ani to nebyl žádný propadák. Doporučuju přečíst.

Morgause
10.08.2014 3 z 5

Musím souhlasit s každým, kdo tvrdí, že autor v tomto případě rozhodně nepřekonal vysoko nastavenou laťku Metra 2033. Děj není špatný, má hezký nápad (izolovaná stanice z důvodu epidemie na trati) a poměrně zdařilé postavy, nechybí ani zajímavá filosofie, ale něco mi scházelo. Možná to byla autorova úžasná práce s nevysvětlitelným strachem, která se mi tak líbila na Metru 2033? Kromě jediného úseku (průchod stanicí Nagornaja) se v Metru 2034 prakticky nevyskytuje strach z tunelů, z neznámého a nepochopitelného nebezpečí. Na čtivosti ztratila kniha také tím, že se autor pokusil splést děj z drobných nitek různých příběhů, čímž se mu ale jen podařilo roztrhat hlavní linii. Rovněž krkolomně podaný náznak milostného trojúhelníku Hunter-Saša-Leonid nepřinesl nic dobrého. Přesto se mi Metro 2034 líbilo a autorovi za něj dávám slabé čtyři hvězdičky.
V celkovém hodnocení této knihy jsem se ale rozhodla být ještě přísnější. Další hvězdu jsem ubrala za ne úplně povedený překlad a práci jazykového korektora. Nejde jen o kostrbaté věty či o zbytečné opakování stejných slov v jednom odstavci, ale i o přehlédnuté gramatické chyby, některé na úrovni žáčka základní školy. "Netvoři ležely", "lidé zmizely", "křídlo brány se začala posunovat"? Chápu, že nikdo není neomylný a korektor může být unavený, přesto by se taková nedopatření neměla vyskytovat, alespoň ne v tak vysoké míře.

zuzana4291
04.08.2014 4 z 5

Docela dobrá kniha...na začátku pro mě docela šok (předchozí díl jsem nečetla), ale nakonec to šlo....
jen to na mě působí, že mentalita Ruského národa by se nezměnila ani za těch pár desítek let.....co nejvíce vše tutlat a vše co překáží okamžitě vyhladit bez ohledu, kdo to všechno odnese

Bayern88
30.07.2014 5 z 5

Metro 2034 jsem mimoděk četla dříve než 2033 (nakupovala jsem knížky a zkusila něco nového a o tom, že je nějaké Metro 2033 jsem nevěděla) a asi z tohoto důvodu můžu říct, že se mi libí oba díly stejně.

Oproti 2033 je tu méně popsaných mutantů, ale líbí se mi například děj ve stanici Poljanka či objevení deníku radisty.
Možná bych vypustila vztah Saša-Hunter (nikoli postavy, jen krkolomné napasování náznaku romantického příběhu), přijde mi, že vztahy nejsou v tomto typu knih potřeba a spíš naopak se mi ta prvoplánovost nelíbila a ubrala místo detailnějšímu líčení ostatních skutečností.

Kniha jako celek je výborná, hlavně díky skvělé myšlence metra jako úkrytu a radiaci. Možná by to někdo zpracoval lépe a věřím, že se i někteří autoři o to pokusí, ale to už bude jen převzetí cizí myšlenky - a ta je na tom nejcennější :)

vipera
13.07.2014 3 z 5

Metro 2033 nejspíš nepřekoná žádné jeho pokračování, ale i tak bylo hezké vrátit se do mnohdy nepříliš hezkých stanic metra. Těším se na příště.

Kubino
11.07.2014 2 z 5

Docela mě překvapilo co jsem to četl, přišlo mi, jakoby to psal někdo jiný a z donucení. Pro fandy Univerza Metra slušný, pro ostatní docela odpad. Nudil jsme se od začátku o konce, nic moc hlavní postavy, pořád se různě přeskakovalo, na Metro i málo anomálií / příšer. Metro 2033 ve všech ohledech mnohem lepší kniha. Byl jsem zklamaný a do četby jsem se musel nutit.

Kykda
02.07.2014 5 z 5

Po dlouhé době kniha, která má výborné pokračování, laťka se ani nesnížila!

Ardein
18.04.2014 4 z 5

Trošku slabší než první díl, ale nepřišlo mi to tak markantní, jak tu někteří tvrdí. U knížky jsem se bavil až do konce a hlavně skupinka hlavních postav byla perfektně nesourodá. Opravdu jsem si návrat do Metra užil, i když to nebylo s takovou pompou, s jakou na mě vlítnul díl první.

Doporučuji! :)

reccal
26.02.2014 4 z 5

Stejně chytlavé, jako jednička, ale v půlce knihy příběh trochu ztrácí dech. Nicméně čím blíže jsem byla konci, tím více mi bylo jasné, že na záchranu je pozdě.
Nebude další díl? Chci se znovu vydat do pulzujících a dýchajících tunelů plných beznaděje, černočerné tmy a jak nebezpečných mutantů, tak ještě nebezpečnějších lidí.
Jedinou výhradu mám ke korektuře překladu. "Netvoři vyčkávaly"??? Hrubka jak od děcka za základní školy.

nishen
25.02.2014 2 z 5

Pro mě dost velké zklamání. Knížku jsem si odkládala pár měsíců, abych se pořád měla na co těšit, ale dělat jsem to nemusela. Děj mi vůbec neutíkal, teď 2 měsíce po přečtení si nepamatuju, o čem to vlastně bylo. Škoda promarněného potenciálu.

Chipsonator
23.02.2014 4 z 5

Tak já vám nevím, ale mě se snad 2034 líbila i víc než 2033. Je to svižnější, je to akčnější, hlavních postav je tu více a dohromady tvoří zajímavou a nesourodou sebranku, navíc Hunter je prostě parádní řezník a to já můžu a znovu setkání s Arťomem velice fajn. Už teď jsem zvědavý a vcelku natěšení na pokračování. 85% PS: 90 Nejhorší kniha? Ale no ták.

TessDragon
10.02.2014 5 z 5

Jak to tak vidím, budu z té menšiny, kterým se Metro 2034 líbilo ba dokonce se mi líbilo více než 1.díl. Metro 2034 mi nepřišlo zbytečně tak roztahané jako 1.díl a přišlo mi i reálnější. Sice začátkem jsem se musela prokousávat, ale poté jsem se nemohla od knihy odtrhnout. Hunter a Saša byli úžasné charaktery a držela jsem jim spolu s Homérem a Leonidem palce + mé oblíbené postavě z předchozího dílu. V závěru Metro 2034 rozhodně doporučuji, běhal mi z ní úplný mráz po zádech a ten epický konec......

DreamR
11.12.2013 4 z 5

Druhý díl mě oproti prvnímu docela zklamal. Zpočátku to vypadalo zajímavě ale na první díl to prostě nemá.

Master Mind
18.11.2013 4 z 5

Vcelku slušné pokračování, nicméně kvalit předchozího titulu nedosahuje, nicméně doplňuje univerzum Metra :)

yank3e
20.10.2013 4 z 5

Nakonec docela dobrá knížka, hlavně v závěru, tak špatné hodnocení si nezaslouží. Příjemně a nenásilně navazuje na první díl. Stejně jako v prvním díle je ale v českém překladu spousta chyb a překlepů.

Hella
12.10.2013 2 z 5

No teda bída s velkým B...! Namlsaná fantastickým prvním dílem jsem čekala něco podobně poutavého i u dvojky a ono ne.... nejvýstižnější výraz, který mě napadá, je rozplizlost a nuda...

smnpka
16.09.2013 3 z 5

Příběh mi nepřišel slabší oproti prvnímu dílu. Problém je pro mě v tom, že jsem nebyl schopen rozeznat náhlou změnu vyprávění o jiné osobě. V tom jsem se trošku neorientoval a ubíralo to na zážitku. Na druhou stranu když jsem se prokousal nečekaným přerušením, děj mě hned zase chytl a hned po tom se zase skočilo jinam. Škoda, kniha mohla být záživnější už na začátku a ne až na úplném konci. Možná je to tím, že jsem se nesoustředil, ale u jiné knihy se mi tohle nestalo.

avel
15.09.2013 1 z 5

S prvním dílem se to nedá srovnávat. Knihu jsem po pár desítkách stránek odložila.