Metro 2034

Metro 2034 https://www.databazeknih.cz/img/books/88_/88195/bmid_metro-metro-2034-KdN-88195.jpg 3 1642 284

Metro série

Píše se rok 2034. Před mnoha lety jaderná válka zpustošila převážnou část světa. Lidé přežili jen v nepředstavitelně rozlehlých sítích metra ve velkoměstech. Dole v podzemí vytvořili novou jedinečnou civilizaci. Existence této civilizace je však nyní ohrožena. Na odlehlé stanici Sevastopolskaja se odehrává cosi záhadného. Její obyvatelé jsou zneklidněni, protože ze severního tunelu – jejich jediného spojení s vnějším metrem – k nim přestaly pronikat jakékoliv zprávy. Všechny průzkumné skupiny, které tam vyslali, beze stopy zmizely. V této situace se tajuplný velitel Hunter, který se na Sevastopolské objevil teprve před několika týdny, rozhodne, že přijde té záhadě na kloub… A tak začíná fantastické dobrodružství, jež vede hluboko do mýtů moskevského metra – mýtů, které rozhodují o osudu lidstva. Depresivní prostředí. Sevastopolská = Sparta, smrt je zde běžná. Smrtící vir + Hunter + Naivní holka + Homér = 2034... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Knižní klub

Метро 2034 (Metro 2034) , 2009

Peleus
19.08.2015 3 z 5

Poněkud zklamání. Navnaděný Metrem 2033 jsem musel čelit deziluzi v podobě tohoto volného pokračování. Děj je na mě příliš rozbředlý, rádoby nadčasové myšlenky nepříliš nadčasové, závěr sice správně temně krutý, ale zároveň naplněný zbytečným symbolizmem.

Ale co já vím? Třeba je kniha dobrá a pouze já jsem čekal víc.

P.S. 3* a názor, že by mělo jít o povídku, nikoli plnohodnotné dílo.

mapet85
30.07.2015 3 z 5

Metro 2034 je voľným pokračovaním knihy Metra 2033. Moja prvá otázka a šok pri čítaní bol : „Kde je Arťom ?“ Udalosti v knihe sa odohrávajú po udalostiach v Metre 2033, ale s inými postavami, aj keď jedna je dobre známa z prvej knihy. Ku koncu je mierne prepojenie s prvou knihou a vysvetlenie. Dej je popisovaný z pohľadu viacerých postáv, ale mňa kniha napriek tomu nudila. Boli tu akčné pasáže, ale na úkor častého filozofovania postáv, celé mi to nejako nesedelo, konanie postáv bolo niekedy zvláštne a čítalo sa mi to zle. Plusom je, že sa autor opäť zaoberá otázkou, kde až konanie človeka môže zájsť a naznačuje aj čo sa vlastne s civilizáciou stalo, inak neprináša oproti prvej knihe nič originálne. Knihu hodnotím troma slabšími hviezdičkami.

t_gon
05.07.2015 3 z 5

Po výborném úvodu do postapokalyptického Metra roku 2033 jsem se těšil na pokračování velice. Navíc doprovod ve formě dvou výborných PC her natěšení ještě umocnil. Glukhovsky perfektně v první knize vybudoval a přivedl k životu netradiční prostředí, ve kterém jsme sledovali životní pouť mladého Arťoma mezi zbytkem lidské populace (co se děje a zda vůbec něco za Uralem, to si můžeme jen domyslet). Od pokračování jsem tedy logicky očekával pokračování příběhu Arťoma ve chvíli, kdy se vypořádali s „hrozbou“ temných.

Místo toho se děj věnuje okrajové postavě z prvního dílu a tou je Hunter, ze kterého se bohužel pro mě (což dle komentářů ale není asi jen můj problém) stal velmi nesympatický kretén, o jehož život jsem se v průběhu čtení nemohl zajímat méně. Navíc změna psaní, kdy se do cca poloviny knihy čtenář lehce ztratí při čtení různých příběhu, které rozvíjí linky jiných charakterů, aby se v cca polovině mohli potkat, také zážitek z čtení příliš nezlepšuje. Když si k tomu přičtu ještě místy (rozuměj stanice metra) nesmyslně „božské“ a nepřemožitelné mutanty a odbytého Arťoma, ze kterého je nyní spíše takový poslíček než ostřílený veterán z prvního dílu, závěr je spíše zpackaným rychlokoncem bez žádné katarze a pořádného vyvrcholení, tak tu máme mírné zklamání. Což je škoda, neboť svět metra je v první knize výborný a dobrý autor by z tohoto prostředí vydoloval lepších příběhu spousty.

Komu není PC hrací scéna cizí, tomu rozhodně doporučuji odehrát Metro: Last Light, což já osobně beru za plnohodnotné pokračování prvního dílu s Arťomem v hlavní roli.

pavel8155
27.05.2015 4 z 5

Proti Metru 2033 je 2034 slabí odvar. Po přečtení prvního dílu jsem byl v Praze a jel jsem metrem, živě jsem si představoval atmosféru Metra a měl jsem z toho husí kůži, to by mi však po přečtečení 2034 nenastalo. Příběh takový není špatný, ale jak už jsem zmiňoval mohl by se odehrávat kdekoliv jinde, protože ta pravá atmosféra Metra z něj nedýchá.

hell_boy
22.05.2015 5 z 5

Velice příjemné překvapení. Pro mě dokonce o dost lepší než 2033. Hlavní hrdinové jsou výborně napsaní a skvěle se doplňují. Navíc se chovají smysluplně a celkově má příběh mnohem víc hlavu a patu než v první knížce. Nečekaný plný počet.

BlackNapalm
27.04.2015 3 z 5

Slabší než předchozí díl, nedopracované narážky a chybející mystičnost přechozího dílu.
Jinak mne to stále zabavilo na několik hodin, které jsem strávil s Hunterem velice rád.

jan8352
04.04.2015

Pro mne to bylo véce méně zklamání...Dostanete se sice do už známého Metra ,ale už né za Arťoma, což je podle mě škoda. Noví hrdinové řeší záhadu, která znepokojuje obyvatele celé stanice. Děj knihy se autorovi ne/povedl. Ukazuje jiné stránky než první díl, a každý si to musí přebrat podle sebe,. jestli sem u to líbí nebo ne. Můj názor je však takový: Nezanechalo to na mě takový dojem jako 2033. K četbě jsem se občas musel nutit (mohli za to občas nepřehledné situace, skoky mezi událostmi a postavami, gramatické a jiné chyby) ,ale knihu jsem dočetl a nelituju toho, ikdyž moje očekávání nebyli ani z části naplněny. Avšak abych jenom nekritizoval. Kniha mne překvapila návratem Huntera, hlavní hrdina mi byl sympatický a deník spolu s psanou knihou mi přišel velice zajímavý.

výhody-líbilo se:
-Prostředí (atmosféra)
-Hunter
-Fylozofické oddíly+ všechny úryvky, které doplnily děj

nevýhody-nelíbilo se:
-Zbytečnost přeskakování mezi postavami i místy (druhá dějová linka)
-Gramatické a jiné textové chyby
-Občasná složitost textu
-Chyběl mi Arťom (jen asi 2 stránky)
-Pokus o romantiku
-Absence výpravy na povrch (1 či 2 malé)
-Absence ,,potřebného,, strachu

Zkrátka.. Metro 2034 mělo své světlé, i tmavé body. Pro fanoušky Metra je to téměř ,,nutnost,, přečíst. Osobně však doporučuji si zahrát Metro : Last Light na PC. Jde podle mne o mnohem zdařilejší pokračování v příběhu putování Arťoma (ano... jde tam o Arťoma a Temné). Všem doporučuji.
Od knihy neodradím, ale ani ji nebudu kdoví jak vychvalovat. Ať si ji každý koupí a udělá si na ni obrázek každý sám.

michalek16tr
31.03.2015 5 z 5

(SPOILER) Nenašlo se Sašiné tělo,tak aspoň že tak....už sem myslel,že to špatně dopadne..;)

Vincent12
11.03.2015 3 z 5

Podstatně vylepšená psychologie postav oproti 2033, všechny hlavní postavy mají něco do sebe. Fakt osobnosti s myšlenkama, názorama, minulostí... ne čumilové jako Arťom.
První půlka knihy má skvělý tah na bránu,(kromě vzpomínacích pasáží Sašy, ty sem přeskakoval a vyplatilo se, samé plky bez přínosu pro zápletku) Je co luštit, je co poznávat, nástrah k překonávání dostatek.
Ve druhé části už pak autor více řeší problémy postav než příběh. Ale dočíst se to dalo a závěr cosi zanechal.
Svět metra je výživný, ale s autorem se moc nekamarádím. Za zabavení děkuji :)
Minulá kniha 35%, tato 60%

danekdj
24.02.2015 4 z 5

I přes to, že byl díl trochu slabší než předchozí, připadal mi zajímavější. Výpravy na povrch nahradily vzpomínky a Arťoma nahradil Hunter. Za mě 4 hvězdy a těším se na další díl v červnu 2016 !

matesatan
05.02.2015 5 z 5

dobrá kniha ta prví se mi líbila víc ale nebylo to špatný ale ztrácel sem se v tom trochu

Lumenn
29.01.2015 5 z 5

Jsou knihy, které čtete jedním dechem a na konci ještě chvíli hledíte na poslední tečku za větou, slzy vám kanou po tvářích a vy se nemůžete smířit s tím, že už je po všem, nemůžete nechat své hrdiny tak snadno odejít, nemůžete přijmout autorova slova a zážitek se čtení se ve vás mísí v jednom velkém kotli pocitů, které vás nakonec donutí hodinu hrát na flétnu, aby ten pocit pomalu odezněl. A takový byla i druhá kniha z postapokalyptické Moskvy.
Celá recenze: http://lumenn.blog.cz/1501/d-glukhovsky-metro-2034

Overdead
24.12.2014 4 z 5

Keď som videl túto knihu na pultoch môjho kníhkupectva tak som ju proste musel mať, ale po jej prečítaní prišlo mierne sklamanie. Atmosféra knihy nebola miestami tak dobrá ako v 2033, chýbala mi cesta na povrch, taktiež kniha obsahovala niektoré pasáže, ktoré mohol autor viac rozpísať a nakoniec čo ma asi najviac sklamalo bolo Smaragdové mesto (nechcem spoilovať, ale tí čo ste to už prečítali viete čo mám na mysli). Ale z pohľadu fanatika do tejto knižnej série a do tohto sveta musím povedať, že aj napriek niektorým chybám som s knihou spokojný. Dozvedel som sa osud jednej zaujímavej postavy, vypočul som si nové legendy z metra, spoznal nové anomálie/monštrá, a proste bolo tam toho celkom dosť, čo sa mi na tej knihe páčilo preto z mojej strany 4/5. :)

Trickmaster
17.12.2014 3 z 5

Kniha toho moc společného s prvním dílem opravdu nemá. Hunter a homér se procházejí stanicemi metra. hledají řešení a odpovědi na to, co udělat s nemocí, jenž se vyskytla na Tulské. Toť vše. Skoro žádní zmutovaní homo-tvorové, otravné plyny, paralizující jevy apod... Arťom je tak ve směs na 3. stránkách a cestování metrem s těma dvouma teploušem je fakt celkem nuda. 1. díl 5* / 2. díl bohužel jen 2*. A to jen proto, že mám rád sci-fi

CeP
11.12.2014 2 z 5

Výrazně slabší oproti 1 knize Metro.
Obehraná písnička - raději se ji vyhněte :)

wally
25.11.2014 4 z 5

Tak dočteno a musím říct, že se řadím mezi ty čtenáře, kterým se tohle pokračování líbilo o fous více než původní díl....dobrá práce!

ondrej1515
11.11.2014 3 z 5

Oproti prvnímu dílu strašná slabota. Chybí tomu spád, ňáká pointa proč to dál číst. Jak kdyby to psal někdo jiný. Neni to vyloženě brak, ale na první díl to nemá ani z daleka. Chybí tam to co chce znát fanoušek žánru: dozvědět se co nejvíc o životě po apokalypse, prozkoumat různý sekty a skupiny co tam žijou a tak dále... to tady chybí, je to jenom procházka tunelama.

Bublushka
05.11.2014 4 z 5

Od prvního dílu odvar. Ale často jsem se bála a čtivé to taky bylo dost. Jen to ztratilo tu správnou mrazivou atmosféru prohledávání tajemného metra. A pár části mi přišlo přitažených za vlasy. Ale i tak jsem si čtení užila.

OldaB
03.11.2014 4 z 5

Už ne taková pecka jako první díl, spíše rozvedená jedna možná linie. Kniha se ale lépe čte, je vidět, že se autor více vypsal. Ze začátku jsem se nemohl chytit, ale potom se to četlo samo.

Tchumatchek
22.10.2014 5 z 5

Pokračování románu mne zaujalo víc než předchozí 2033.