Cinder

Cinder https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/120756/bmid_mesicni-kroniky-cinder-Uw8-120756.jpg 4 2132 478

Rušné ulice Nového Pekingu se hemží lidmi a androidy. Populaci devastuje smrtící nákaza. Z vesmíru tomu přihlížejí krutí měsíční lidé, kteří čekají na správný okamžik. Nikdo netuší, že osud Země spočívá v rukou jediné dívky... Šestnáctiletou Cinder považuje většina lidské společnosti za nepovedenou hříčku techniky a její macecha za neúnosné břemeno. Být kyborg ale má i své výhody – mozkové rozhraní poskytuje Cinder nevšední schopnost opravovat věci (roboty, vznášedla, své vlastní nefungující součástky), díky čemuž se stane nejvyhlášenější mechaničkou v Novém Pekingu. Právě tato pověst přivede k jejímu stánku prince Kaie, který potřebuje před výročním bálem opravit porouchaného androida. Princ opravu v legraci nazve otázkou národní bezpečnosti, ale Cinder má podezření, že věc je mnohem vážnější, než jí je princ ochoten prozradit. Cinder touží udělat na prince co nejlepší dojem, ale se všemi plány je konec, když se její mladší nevlastní sestra a jediná lidská přítelkyně nakazí smrtelným morem, který sužuje Zemi už celé desetiletí. Macecha obviní z dceřiny nemoci Cinder a nabídne její tělo pro výzkum moru, což je „pocta“, kterou dosud nikdo nepřežil. Ale netrvá dlouho a vědci zjistí, že jejich nové pokusné morče je zvláštní. Chirurgové, kteří proměnili Cinder v kyborga, něco skrývali. Něco cenného. Něco, kvůli čemu jsou někteří lidé ochotní zabíjet…... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Egmont (ČR)

Cinder , 2012

maruschka
21.02.2017 5 z 5

Tak tohle mě naprosto dostalo! Bez doporučení bych do toho nikdy nešla (díky, Neb!) a rozhodně nelituju! Neskutečná lehkost, úžasný gejzír nápadů a navíc moc hezký překlad. A jako třešinka na dortu napětí až do úplného konce.

pink_ivy
15.02.2017 3 z 5

Začala jsem tuto knížku číst s velkou nedůvěrou, nejsem skalní příznivce klasických pohádek, trocha obměňování mi nevadí, ale Popelka jako kyborg mi přišlo jako něco, co už překročilo všechny meze. Do knížky jsem se tak s části pustila hlavně kvůli zvědavosti.

Musím konstatovat, že hlavně v první půlce, mi to přišlo jako šílená splácanina. Postupně jsem se do toho trochu vžila a pochopila jsem, že autorka to má přece jen trošku promyšlené, což u mě knížku o něco zvedlo. Nějak se ale nemůžu zbavit dojmu, že mi tenhle dystopický svět vůbec nesedí.

Další co mě na knížce trochu odrazovalo byla hrozná předvídatelnost, všechny pohnutky se daly snadno odhadnout a žádné velké zvraty se nekonaly, protože jste už od první zmínky věděli, že tohle je tenhle a tak vás pak samotné potvrzení nešokovalo.
Pak taky stojí za zmínku postavy, které mi vůbec nepřirostly k srdci. Asi se mi vlastně nezamlouvala ani jedna.

K dobru tomu dávám, že je na tom vidět, že je to součást něčeho většího a že se to dalo docela lehce číst. A hlavně to, že se to příběhem Popelky inspirovalo jen letmo.

Pro mě je to tedy čistý průměr, šanci dalšímu dílu, ale dám.

Nikoll2
10.02.2017 5 z 5

Řeknu to asi takhle...Šla jsem spát ve čtyři ráno, protože jsem se od knihy nemohla odtrhnout a musela jsem nutně vědět, jak příběh Cinder dopadne.
Děj byl tedy velice poutavý a to od začátku až do konce. Sice jsem tak nějak tušila, jak vše dopadne, ale vůbec mi to nevadilo a nakonec jsem byla koncem překvapena. Hlavní postavy jsem si od začátku oblíbila a stejně tak spojení s pohádkou Popelka.
Knihu tedy určitě mohu doporučit!:)

Shinju
08.02.2017 5 z 5

Knihu jsem si chtěla přečíst hned, co vyšla, ale nějak se mi do toho vůbec nechtělo, až teď po pěti letech, co vyšla, jsem se do ní začetla a moc příjemně mě překvapila, krásně se četla. Zařadila bych jí k těm lepším fantasy knížkám, které určitě stojí za přečtení. Moc se těším na další díl. A doporučuji všem, kteří hledají napínavější odpočinkové čtení.

Je to jako příběh, který každá holka zná, ale přesto jinou podobu má. :)

Phewell
07.02.2017 5 z 5

Krásná obálka, krásné lehké čtení.

FreeDragon
02.02.2017 5 z 5

Po re-redingu stejné pocity, jako když jsem Cinder četla prvně.
Je úžasné, jak moc je tahle knížka čtivá (až je to na obtíž - třeba když kvůli tomu, že nemůžete přestat číst nestíháte autobus). Cinder je plná emocí, napětí a zvratů a přesto jste schopni ji přečíst jedním dechem ❤
Každopádně knihu doporučuju všem ❤

Kiwi24
02.02.2017 5 z 5

Mám celou sérii Měsíčních kronik moc ráda, a Cinder byla super začátek.

Kačí137
30.01.2017 3 z 5

Přemluvili jste mě a konečně jsem si Cinder také přečetla.Musím uznat, že se to hezky četlo, ale jak říká Lenka40, chvilku mě také trvalo, než jsem se začetla.Po různých klasických fantas a drsnějších sci-fíček celkem dobrá změna. Zajímavě vymyšleno prostředí. Kdy nám uniklo, že na měsíci je tak živo??? Ovšem první díl, zase ne až tak velký zázrak. Určitě ho podruhé číst nebudu.
Nejvíc mě překvapil ten konec. Jsem si myslela, že každá knížka bude mít alá ukončení a ono né! Takže už mám samozřejmě přečteny i další díly :-)

Lenka40
30.01.2017 4 z 5

Tak jsem se také pustila do Cinder. Musím říct ,že ze začátku jsem si říkala proč s tím všichni nadělají takové cavyky , vždytˇje to jen hezky zmodernizovaná Popelka. Je pravda ,že asi kolem 250 strany mě kniha dostala. Musela jsem číst při každé volné chvilce , abych se dozvěděla jak to dopadne . No to že tam ten konec vlastně nebyl jsem mohla předpokládat , když jsou jsou další díly :D . Takže mé shrnutí je to velmi čtivá pohádka s velice zajímavým dějem . A gratuluji paní spisovatelce , že z nás čtenářů udělala závisláky na této sérii . Dávám **** , protože mi to chvilku trvalo ,než se ze mě ten závislák stal :D

Leome
27.01.2017 4 z 5

Popravdě, scifárny z daleké budoucnosti a ještě s vlastním světem nikdy nebyly mým šálkem čaje a k Cinder jsem se uchýlila ve chvíli, kdy mi knihy došly. Nejvíce jsem se obávala nového a jiného světa, protože ne každý spisovatel či spisovatelka si dokáží poradit s tvořením něčeho nového. Byla jsem ale příjemně překvapena. Počáteční rozpaky z toho, že vůbec netušíte, která bije, vystřídalo nadšení a zápal. Autorka si se světem moc hezky vyhrála a to se mi líbí. Zezačátku sice čtenář trochu tápe v tom, co je kyborg a jestli je Cinder celá kovová, nebo jen z části a jaký je rozdíl mezi ní a Iko - ale jakmile se v tom začněte orientovat, kniha se čte jedna báseň.

I přesto dávám čtyři a ne pět hvězd. Cinder je sympatická a skvělá hlavní hrdinka, na rozdíl od mnohých jiných knižních postav se zdá i inteligentní. To ale nic nemění na tom, že příběh je docela snadno předvídatelný. Už v době, kdy Kai poprvé Cinder na ples pozval, bylo jasné, že se ukáže. Stejně tak bylo od začátku jasné, že Cinder je Selene. To bylo prostě jasné už od první zmínky o Lavinině neteři.

Knihu odporučuji všem milovníkům fantasy, kteří chtějí najít něco nového. Autorka si se svým světem vyhrála a skvěle se jí povedl.

katkavasik2908
27.01.2017 5 z 5

Napínavé a nápadité. Je to úplně něco nového a zajímavého. Ten svět, který autorka vytvořila mě pohltil. Takže rozhodně doporučuji! :)

Blaufik
26.01.2017 5 z 5

Myslím, že i když je kniha poměrně předvídavá, tak se jedná o úžasné převyprávění skvělé pohádky. Hlavní hrdinka není hloupá, ale je cílevědomá a nebojí se umazat od motorového oleje, nebo vzít do rukou štípačky.
Svět, do kterého je celý příběh zasazený je originální a mě čtení doopravdy bavilo.

Padla Hvezda
14.01.2017 5 z 5

Kdysi dávno jsem si ji pujcovala z knihovny, ale nedokázala jsem se začíst. Ted, když vyšla Winter, jsem to s zkusila znova a jsem ráda. Nemyslím si, že jde o nejake velkolepe dilo, ale je to moc mila, hezka a ctiva knížka, i když trochu predvidatelna SPOILER (kdo je Cinder mi došlo už při první zmínce o Selene a taky jsem dobře odhadla kdo je táta Cress [BTW miluju, když mám pravdu :)]). Taky mi přišlo, že autorka někde az moc tlačí na pilu, když pise o te princezně Selene (hlavně ta první zmínka mi přijde nestastna, ale to je maličko.
Přečetla jsem ji za den a nemohla ji dát z ruky. Těším se na Scarlett. 5*

BetyN.
08.01.2017 3 z 5

Kniha je velmi čtivá a originální. Zaujala mě od první stránky. Moc se mi líbila! I když děj je dost předvídatelný. Těším se na další díly!

RosaRoses
01.01.2017 5 z 5

Tato kniha mě doopravdy bavila (což není u tohoto žánru tak běžné)! I když kdo Cinder ve skutečnosti je, je jasné už od první zmínky o ní, vůbec mi to nevadilo!
Jenom se sama sebe ptám jak je možné že jsem si začala říkat to že mi ta kniha připomíná Popelku až zhruba od 30. strany? Doporučuju!

cori
29.12.2016 3 z 5

Originální zpracování pohádky o Popelce se mi líbilo. Původ Cinder je ale jasný od první zmínky o královně, s tím si autorka mohla víc pohrát. Umělá kyborgská noha místo Popelčina střevíčku je fakt síla.

KaterinaVolhejn
22.12.2016 5 z 5

Cinder je první z knih úžasného příběhu, který mě zcela pohltil a jsem do něj totálně zažraná. Trvalo mi déle zvládnout začátek (nezvyk na modernost; obavy z toho, že je to obyčejná popelka v jiném podání), ale později jsem poznala propracovaný a úžasný děj a všem doporučuju! :)

Edona
21.12.2016 5 z 5

Nikdy bych nevěřila, že něco tak šíleného může fungovat, a ještě k tomu, že se mi to bude líbit! Ale já vám musím říct, že Měsíční kroniky mě prostě dostaly. Cinder jsem si hrozně oblíbila, bavilo mě to, je to opravdu slibný začátek scifi série, která je napsána velice poutavě. A princ Kai?? To je srdeční záležitost. :)
Určitě doporučuji!

FlakeWhite
20.12.2016 5 z 5

Naprostá krása!

Tenebien
21.11.2016 4 z 5

Chvilku to trvalo, ale nakonec mi Cinder přirostla k srdci. :-) Vypadá to, že budu se sérií muset pokračovat dál, protože ten konec.
Co mi ale dělalo problém, to byl hlavní hrdina - Asiat (nejspíš). Ne, že by na tom bylo něco špatného, ale já si nějak nedovedu představit Asiata jako 'love interest' (jak to jen říct česky?). To je jen můj osobní problém. :-)) (čteno v originále)

roboti kouzla smrt Měsíc technika nákaza kyborgové

Marissa Meyer
americká, 1984