Meno ruže

Meno ruže
https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29075/bmid_meno-ruze-et4-29075.jpg 4 3832 3832

,,Písať som začal v marci 1978 a cítil som sa ako otrávený mních,"" odpovedal Umberto Eco na otázku, ako vznikla myšlienka napísať Meno ruže. Román mal pôvodne úplne inú podobu. Najskôr sa Eco pohrával s napísaním moderného detektívneho príbehu Vražda v opátstve, ale jeho záujem o stredovek bol silnejší a prinútil ho zasadiť dej do tejto doby. Román vyšiel po prvýkrát v roku 1980 a dodnes sa ho predalo 10 miliónov kusov. Po svetovom úspechu si knihu nemohli nevšimnúť ani mocní z filmového sveta, a tak francúzsky režisér J. J. Annaud začal pracovať na filmovom prepise, od ktorého sa Eco dištancoval, keď sa vyjadril: ,, To je dielo J. J. Annauda. Moje nie.""... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány Historické romány
Vydáno: , Slovart (SK)

Il nome della rosa, 1980

Petratra
31.10.2012 5 z 5

Jedna z mých oblíbených. Trochu zábava, něco informací a hodně atmoséry.

Evus
26.10.2012 5 z 5

Výborný historický příběh propojený se zajímavou detektivní zápletkou. I když kniha nebyla z nejlehčích, četla se mi poměrně dobře, protože je určená pro širší spektrum lidí tak, aby v ní každý našel to, co ho baví: historii, detektivku, náboženskou literaturu...
Takže co dodat? Snad jen:

"Obávej se, Adsone, proroků a těch, kdož jsou ochotni zemřít za pravdu, protože obvykle nechají spoustu jiných lidí zemřít s sebou, často před sebou a často místo sebe. A možná, že úkolem toho, kdo miluje lidi, je přivést je k tomu, aby se smáli pravdě, přivést pravdu k tomu, aby se smála, protože jediná pravda je osvobodit se od chorobné vášně k pravdě, abychom se nestali otroky svých přestav."

Našli by se lidé (nebo skupiny lidí), kterým by se tohle mělo říct

dezlik
25.10.2012

I když je to těžší kniha ke čtení ,tak jsem si ji přečetla ještě jednou po zhlédnutí filmu s Conerym.

mysiacik
06.10.2012 5 z 5

Výborná, zaujímavá, aj keď trochu náročnejšia knižka. Rozhodne stojí za to nájsť si na ňu čas.

Okřídlená li
13.08.2012 5 z 5

Se Jménem růže jsem se jako mnohý student setkala při tvorbě svého čtenářského deníku k maturitě. Ani v nejmenším jsem nelitovala, protože Eco je jak mistr vypravěč, tak mistr faktu a donutilo mě to najít si podrobnosti, což mi pomohlo k většímu pochopení. Obecně nemusím knihy, které jsou křesťansky zaměřené, ale jedna z hlavních postav Vilém z Baskervillu si získal mou přízeň neb to byl magor, mnichovědec a průkopník novot, i přesto, že církev v těchto dobách podobné zavírala a upalovala. Těm, co ještě nečetli mohu vzkázat jediné: Eco dokázal propojit historii s nadprůměrnou detektivní zápletkou a uspokojit širokou škálu čtenářů. Snad zapálí jiskřičku zájmu i ve vás.

mysce
09.08.2012 5 z 5

"Jméno růže" je skvělý historický román a zároveň brilantní detektivka. Bohaté opatství, tajemná knihovna, záhadné události a podivná úmrtí. Napínavý příběh zároveň objasňuje ideologické teologické spory, které předcházely konci středověku. Nezapomenutelná kniha.

mzajicek
01.08.2012 5 z 5

Snad jen, čtěte knihu! Film s Connerym je uzasný a rozhodně nadprůměrný, ale vzhledem k obsahu knihy je dobrý snad jen pro podkreslení a možná srovnání vizuálních představ s Ecovými popisy. Kniha není jen detektivka, nechte ji plynout Vašimi myšlenkami.

ValKing
22.07.2012 5 z 5

Pět hvězdiček dávám, protože jsem se od knihy nemohla odtrhnout, přesto bych však Ecovi vytkla dvě věci. První je jeho ne příliš srozumitelné (alespoň pro mě) podání informací o historickém a politickém pozadí. Pokaždé když probíhal nějaký dvanáctistránkový dialog na toto téma, zírala jsem na to podobně jako tučňák na opalovací krém. A druhou věcí jsou jeho popisovací záchvaty, které se párkrát v knize vyskytly a které mě přímo ubíjely, protože schválně zpomalovaly děj. Já vím, že Eco má opravdu obrovskou slovní zásobu, ale nemusel by mi to dokazovat tím, že bude popisovat krásné klášterní okno na tři stránky... Jinak klobouk dolů, napínavá, ponurá detektivka jako vyšitá.

emptyRow
21.07.2012 4 z 5

Ťažká kniha na čítanie obsahovo, rozsahom i štýlom akým je napísaná. Určite však patrí medzi to najlepšie čo som kedy čítal. Závidím Ecovi ako dokonale opisuje všetky historické údaje a fakty, od kacírstva, stvorenia človeka, večnosti, apokalypsy atď. Veľmi dobrou priam nezabudnuteľonu časťou sa pre mňa stal opis vyobrazenia Boha so zvieratami stvárňujúcimi štyroch evanjelistov, keď ´´sa to čo bolo len počuté stalo obrazom.´´ a ´´ dranie duše z umierajúceho cez ústa, ktorá je v podobe dieťaťa, čo bohužiaľ nebolo stvorené pre život večný.´´

honajz
11.06.2012 3 z 5

I když se zde Eco ještě krotil ve své vášni pro historické detaily a pididetaily, přesto občas není jisté, jestli člověk čte beletrii, nebo učebnici středověku. U té "učebnice" bych ocenil zkratku, vhodnou pro čtenáře neholdující historickým detailům stejně jako autor. Za beletristický příběh by však kniha měla plný počet, je úchvatný.

RadeneWriter
06.06.2012 3 z 5

skvelá kniha, trochu ťažká na čítanie, ale odporúčam prečítať :D

Dandulka
21.05.2012 5 z 5

Nádherná knížka!!! Malinko možná pro někoho těžší na čtení, ale mě se moc líbila!!! Dlouho jsem ji scháněla, ale stálo to za to!!!!!!

Barbastelle
18.04.2012 3 z 5

Asi nejsem dost dobrý čtenář, ale mě tahle kniha nebavila. Živě si pamatuji prokousávání se začátkem a popisem nějakého zdobeného portálu! To byla muka. Nicméně příběh nebyl špatný, na můj vkus ale asi příliš rozvleklý. V mé hlavě to bylo snad jen o čekání na další vraždu, protože v tu chvíli děj dostával spád.
To, že má tato kniha tolik příznivců, mě nutí k tomu, že si ji ještě jednou přečtu abych zjistila, jestli jsem do ní třeba nedorostla.

Kat123
16.04.2012 4 z 5

Dobře... je to výborná kniha, napínavá, má myšlenku, filozofická atd. atd...... ale některé ty pasáže - nuda a zbytečný sáhodlouhý popis!!!

Violetti
08.04.2012 4 z 5

Prvních zhruba 60 stránek bylo utrpení a já dokonce nejednou koketovala s myšlenkou Jméno růže založit někam do hlubin. Nakonec jsem ráda, že jsem to neudělala. Je to jedinečný čtenářský zážitek, a přestože jsem se (ve snaze vyhnout se sáhodlouhým popisům) snažila na příběh dívat z povrchního hlediska, v detektivní zápletce nelze přehlédnout i mnohem zajímavější a filosofičtější pasáže o náboženství, fanatismu, kacířství. Velmi se mi líbila pasáž s inkvizičním procesem. Není to nejlepší kniha, jakou jsem četla, ale rozhodně si ji jednoho dne přečtu znova, abych nalezla další skryté významy.
P.S. Film není špatný, ale jsem vážně ráda, že kniha končí tak jak končí a ne jako film...

sgjoli
28.03.2012 5 z 5

Miluju tuhle knihu! Naprosto mne fascinuje, jak se Ecovi podařilo nenásilně do jednoho románu skloubit tolik žánrů a tolik dějových rovin. Rozhodně to není kniha, která by se dala v celé své hloubce a šíři pojmout za jedno přečtení.

vhumanik
21.03.2012 4 z 5

Výborná záležitost laděná hodně do filosofických podnětů samozřejmě týkajících se především křesťanství, přitom s dobrou a chytlavou detektivní zápletkou a příběhem. Snad jen místy trochu těžké na četní pro svou rozvláčnost...
Pokud někdo viděl celkem dobrý film s Seanem Connerym, měl by si tuto knihu každopádně přečíst, aby zjistil, jak to bylo doopravdy ;)

Langosh
11.03.2012 4 z 5

Pěkná kniha. Některé pasáže více čtivé, některé méně, hodně teologických diskusí. Některé takové diskuse nebyly na škodu, zajímavé věci, třeba zajímavý příběh fraDolcina a jeho stoupenců. Jinak film jsem viděl jen kousek, začátek a konec, a ten konec si filmaři pěkně vymysleli, úplně rozdíl oproti konci knihy.

honolulu1317
05.03.2012 5 z 5

Kompozici knihy lze přirovnat k harmonickému pohybu Foucaultova kyvadla (předmětu). V amplitudách (zdlouhavých pasážích) je tempo nejpomalejší až na okamžik jakoby zastaví. Pozorný čtenář však nezoufá, protože ví, že v tomto okamžiku získal maximální potencionální energii. Tuší, že tyto rozsáhlé a jakoby nečinně mrtvolné pasáže jsou nutné k tomu, aby pln právě získaných informací a dojmů (pln energie) zhoupnul spolu s kyvadlem do rovnovážné polohy. Zde už se vše děje velice rychle. Jako mrknutím oka se děj přenese do protější amplitudy. Urazí velký kus cesty, za malý časový okamžik. Čtenář je nadšený, protože všemu rozumí (má totiž informace, dojmy, které načerpal v amplitudě (původně jim příliš nerozuměl a byly mu nesrozumitelné, teď už ví, proč je musel vstřebat). A výsledek? Tato mistrovská (ve smyslu Viléma) kniha má tu moc, že nám podobně jako to Foucaultovo kyvadlo (stále ještě předmět) potvrdí domněnku, že naše planeta se otáčí. Navíc (na rozdíl od kyvadla) lidsky, humánně, s probouzející se renesancí. S možností vlastního výkladu, napínavě. Jsem zvědavý, jakou domněnku nám potvrdí Foucaultovo kyvadlo (tentokrát další autorova kniha)…

tikend
03.03.2012 5 z 5

Tento román je zaujímavý svojou rozsiahlosťou, vernosťou, otvorenosťou, myšlienkami, zábavnosťou, príbehom, štýlom atď. Áno, je to proste skvelé.