Medzi odtieňmi sivej

Medzi odtieňmi sivej https://www.databazeknih.cz/img/books/89_/89666/bmid_medzi-odtienmi-sivej-ARo-89666.png 5 3764 991

V pútavom a miestami až desivo mrazivom príbehu rozpráva mladučká Lina o tom, ako sa počas stalinských deportácií Litovčanov v roku 1941 dostala spolu s matkou a bratom do pracovného tábora na ďaleký Sibír. Jej otca, univerzitného profesora, obvinili z protisovietskej činnosti a popravili vo väzení. Rodina odhodlaná nedať sa zlomiť znáša ustavičné ponižovanie, muky a trápenie dozorcov, ale aj nehostinnú zimu za polárnym kruhom, ktorej mnohí z deportovaných podľahli. Bojujú o každú omrvinku chleba, o každú vykopanú repu, aby mali čo do úst. Mnohí chorľavejú, no v blízkosti niet lekárskej pomoci. V najdrsnejších podmienkach sa postupne odhaľujú charaktery deportovaných, ale aj ich strážcov. Niektorí prejavujú ľudskosť, súdržnosť, súcit a pokoru, ďalší by radi prežili aj na úkor iných. No aj v tomto neľudskom a mrazivom prostredí vzplanie láska... Podarí sa Line, jej bratovi Jonasovi a matke prežiť, alebo sa stanú obeťami krutého zaobchádzania, hladu a vyčerpania uprostred nekonečnej ľadovej pustatiny?... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Ikar (SK)

Between Shades of Gray , 2011

slecnapeta
15.08.2023 5 z 5

Ackoli se kniha pribehove trochu prekriva s knihama z prostredi koncentracnich taboru, prinesla mi i nove poznatky. Rada se z beletrie dozvidam i realie.
V knize mi velmi vyhovovaly kratke kapitoly, diky kterym se dalo cist pri kazde volne minute.
Lina byla prijemna hlavni hrdinka, pohledy do minulosti se prirozene propletaly se soucasnosti a dej velmi dobre plynul.

Lenisk@
11.08.2023 5 z 5

R. Sepetys se dostala do žebříčku mých oblíbených autorů, jsem přesvědčena o tom, že si od ní toho ještě hodně přečtu. Píše skvěle! Píše čtivě, krátké kapitoly jsou snad až příliš krátké, stejně tak jako celá kniha. Přála jsem si s Linou strávit mnohem víc času, dozvědět se o ní a její rodině mnohem víc. Nebo jsem to možná nechtěla? Autorka tak realisticky líčí hrůzy gulagů, až jsem z toho nemohla spát. Jsem zoufalá z toho, že tyhle věci se děly a že to není tak dávno. Sepetys píše sice o smyšlených hrdinech, ale promítá do nich skutečné osudy skutečných (často i) bezejmenných hrdinů. Nesmíme na ně zapomenout.

katulkav
08.08.2023 4 z 5

Srdcervoucí příběh o zoufalství,bezmoci a utrpení. Zase trošku jiný kousek historie,který nám dohromady s jinými válečnými příběhy dává nahlédnout do světa,jakým bohužel byl před jen pár desítkami let.
Vyhovovaly mi krátké kapitoly a líbilo se mi propojení do minulosti...to,co Lina zažívala ji často asociovalo nějaký moment z jejího předchozího života v Litvě.

tinka1974
03.08.2023 4 z 5

Tuhle knížku jsem začala číst dvakrát před tím, a nikdy nedočetla, což mě velmi mrzelo. Tentokrát jsem ji našla v knihovně jako audio a poslechla během víkendu. Příběh byl psaný velmi jednoduše, hlavně z pohledu mladičké tvrdohlavé a umíněné Liny. To mi v příběhu trochu vadilo. Děj se zaměřil hlavně na cestu do gulagu a pobyt ve dvou pracovních táborech. Kromě života vězňů se autorka zaměřila i na dozorce. Jak už to u těchto příběhů bývá, krutost někdy může maskovat laskavost a soucit. Pomoc a hrdinství se objevuje na těch místech, a od těch lidí, od kterých to vůbec nečekáte. Jen ten konec mě zklamal, ale možná to tak mělo být.

Před nějakou dobou jsem četla Sůl moře, vím že prolíná s příběhem Liny. I to byl příběh hodný pozornosti. Trochu jsem ho již pozapoměla a teď bych se k němu znovu vrátila.

knidopel
01.08.2023 5 z 5

Tento příběh o litevské dívce Lině a její rodině jsem si vyslechla jako audioknihu. Je to opravdu silný příběh, který ve mně asi nějaký ten čas ještě bude rezonovat. Jsem ráda, že jsem díky knize mohla dozvědět o této části smutné historie. Je to vyprávěno drsně, surově a bez příkras, přesně tak, jak se to na Sibiři odehrávalo. Je dobře, že autorka tímto otevřela dvířka k části historie, o které se až tolik nemluví.

MilackovaN
28.07.2023 5 z 5

Je to moje první knížka, kterou jsem četla ve spojitosti s pracovními tábory na Sibiři. Vyhovovaly mi opravdu krátké kapitoly, které by měly být u všech knížek s tímto tématem. Jediné, co mě mrzelo, že jsem se na konci knihy dozvěděla, že postavy v knize jsou smyšlené. U těchto knížek vždy s hlavními postavami soucítím a vytvořím si k nim vztah a ráda si pak zjišťuji více o jejich životě. Tady to bohužel nešlo, ale to nijak nesnižuje kvalitu knihy.

stanislava7096
23.07.2023 5 z 5

Knihu jsem četla už před rokem a zapomněla jsem hodnotit. Některé obrazy z mojí hlavy nechtějí zmizet. I to o knize hodně vypovídá. Navíc jsem získala informace o části dějin, o které jsem neměla ani potuchy. Moc zajímavé.

Holly.W
17.07.2023 4 z 5

Další ohromně silný přiběh od této autorky. Další kus dějin této planety o kterém jsem neměla ani tušení, že se odehrál. Můj ještě větší údiv, jaké jsou lidé bestie.
Kniha mě hodně zasáhla, z každé strany čiší obrovská bolest, strach, zoufalství, ale i naděje a zoufalá snaha bojovat o svůj život.
Co mě zklamalo, byl konec. Podivně utnuté, pořádně neukončené. Kniha měla mít o 200 stran více. Vše pořádně popsat, dořešit. Hlavně příběh Liny a jejího bratra.
Ocenila bych těké lepší propracování postav. K žádné z nich jsem si nevytvořila speciální pouto. Chtělo by to prostě víc, víc se do nich vžít. Více o nich napsat. Více psychologie. Škoda

midone
10.07.2023 3 z 5

Asi jsem nedostala to, co jsem čekala. 93% od tří tisíc lidí, to udělalo své.
Jistě, bylo to velmi zajímavé téma. Většina učebnic dějepisu, nebo všeobecně historie se mnohokrát nepozastavuje nad osudy lidí z Litvy, Lotyšska a Estonska za druhé světové války. Bylo fajn se o tom něco dozvědět.
Co mi však chybělo, byly více propracované postavy. Nebo spíše myšlenky Liny. Celá kniha je psána Ich-formou, avšak tak nějak neosobně. Nedokázala jsem si nikoho zvlášť oblíbít, neměla jsem šanci je nějak více poznat a tím s nimi soucítit. Proto to pro mě nebyl tak silný zážitek, jako by měl být.

PetK
01.07.2023 4 z 5

Ruta Sepetys otevírá a přibližuje širší veřejnosti těžká a bolavá témata minulosti. Což je skvělý počin. Tento příběh mi trochu připomínal můj oblíbený román Zulejka otevírá oči. Jen si vyměňte Tatarstán za Litvu... Ty zvěrstva byly šílené a vidíme, co se stále děje dnes. Rusko je nemocné už minimálně sto let. :-( Audio bylo povedené.

Knihotyna
26.06.2023 5 z 5

Musím se přiznat, že před pár lety, kdy vycházely první knihy od Ruty Sepetys mě to nějak minulo. Zaznamenala jsem obálky v knihkupectví, ale nikdy jsem se více nezajímala.
Letos jsem konečně začala :).
Chtěla jsem si přečíst grafický román - V šedých tónech - jenže mě napadlo, že jsem nečetla knihu. Tak jsem si půjčila rovnou oboje :). A četla to zároveň :).

Co se mi líbilo:
- každý příběh, který nese poselství skutečných událostí je pro mě důležitý - Ruta Sepetys má ne jen dar psaní, ale i stylistiky - krátké kapitoly vám budou rychle ubíhat a bude chtít číst dál
- pohledy na celou situaci z očí dětí - v příběhu se jich vyskytne hned několik - nemusí být nutně hlavní postavou, abychom si dokázali představit, co cítí
- povaha a síla člověka - láska, trpělivost, víra, empatie
- lidská společnost, společenství
- lidské nápady - člověk by nevěřil, co vše dokáží lidé v potřebě nouze vymyslet, aby přežili - jak spojí síly, dokáží i nemožné
- Kreckij - ne vše je na první pohled takové, jak se zdá :)
- situace po roce 1954, utrpení lidí, které muselo po dlouhá léta zůstat tajemstvím

Kristy.Seb
22.06.2023 5 z 5

Je těžší umřít, nebo být ten, kdo přežil?

Tohle bylo pro mě hodně náročné čtení. A zase mě dostal tak useknnutý konce. Ale opět skvělá kniha!

Emily82
19.06.2023 5 z 5

Knihy této autorky jsem si zamilovala. Poprvé jsem se setkala s knihou Musím tě zradit, a to úplně náhodou. Příběh mě dostal natolik, že jsem sáhla i po další knize, a asi ne poslední. Autorka se zabývá ne zcela známými okolnostmi historie, o to se jeví prožitky lidí silnější.

Werčíík
13.06.2023 4 z 5

Kdyby nebylo toho uspěchaného konce, tak bych dala plný počet *, protože je to zajímavé čtení a ještě o kousku historie, který jsem doteď vůbec neznala. Doporučuji!

Adusa68
10.06.2023 5 z 5

Opět skvělá knížka se zajímavým námětem. Osudy Litevců, se kterými bylo otřesně zacházeno ze strany sovětů, to vše vyprávěno pohledem 15leté dívky. Smutný a silný příběh z prostředí pracovních táborů a gulagů na území Sovětského svazu. Škoda rychlého konce, ještě pár stránek do příběhu by se hodilo, ale na druhou stranu možná právě v tom vyznívá celé kouzlo tohoto příběhu. Skvěle zpracované a moc doporučuji!

zbožňuju_knihy
07.06.2023 5 z 5

Vždycky po přečtení těchto knih, nějak nemůžu pochopit, jak to ti lidé zvládli a jak to vůbec mohl někdo dopustit. Napadá mne současně, jestli se každý proměníme v takovou bestii, pokud máme tu moc? A nechala bych si vymýt mozek a byla také tak krutá?
Neskutečná hrůza, dnes žijeme v přepychu, luxusu, nevážíme si a stěžujeme si na hlouposti. Krásných 5*, knihu jsem přečetla jako povídku a to raz-dva.

Iki1
29.05.2023 5 z 5

Kniha se mi nečetla snadno. Přece jen, má-li člověk hodně rozvětvenou rodinu, snadno si představí, co by nás mohlo potkat, protože největší nebezpečí do našich krajin historicky přichází z východu. A navíc tu máme v současnosti hordy chcimírů, kteří by nás rádi dostali do područí Rusáků. Příběh je sestavený excelentně, děj postupně graduje, jako odlehčení pro slabší žaludky jsou zařazeny vzpomínky na dobu nedávnou, i když v sibiřském táboře smrti je vnímána jako velmi, velmi dávná. Líbil se mi i epilog, ve kterém je jasně a stručně vyjádřeno myšlení všech komunistů, kteří se kdysi spojili - pokrást, užívat cizí majetky a ty, když jsi přes všechny nástrahy přežil, nesmíš ani ceknout a hajdy mimo "normální" společnost. Výborně je také popsána úžasná spolupráce, která umožnila přežití a bohužel trochu upozaděna je problematika udavačství. Takže za mě výborně beletristicky zpracovaná část litevské historie.

Vivetkav
27.05.2023 4 z 5

Pro mě rozšíření informací ohledně litevského národa.. zatím jsem se nesetkala .. hezky zpracované ..ráda si přečtu další knihu od autorky.. silný příběh plný krutosti nelidstvi, ale i odvahy lásky a naděje

KnihoSny
25.05.2023 5 z 5

Tenhle příběh si myslím každého chytí za srdce...Příběh byl smutný silní musím se přiznat v pár momentech mi ukápla slzička... Říkám si čeho všeho byly vojáci schopni a co vše lidé vydrželi a vydržet museli musím říct že příběh se nedal odložit...

aquaver
22.05.2023 5 z 5

Druhý příběh v pořadí, co jsem četla od autorky. Z příběhu až mrazí. Ani nevím jakými všemi slovy mám knihu popsat. Z knihy jsem pak chytla menší čtecí depreso-krizi (což u mě většinou znamená, až na výjimky, že jsem si přečetla něco co mě zasáhlo a většinou se jedná o skvělou knihu). A i když jsem z autorčiných knih četla zatím jen dvě (rozhodně to chci v nejbližší době napravit), tak autorka už i tak patří mezi mé oblíbené autory. Její příběhy jsou psané, jak kdyby tam člověk sám byl (už z toho jen mrazí) a navíc se dozví něco co třeba ani neznal. A řekla bych že je to i lepší forma, než hodiny dějepisu ve škole. Určitě doporučuji.