Medvědín

Medvědín https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/330756/bmid_medvedin-Hgq-330756.jpg 4 2150 2150

Medvědín / Medveďovce série

Pro většinu lidí neznamená vítězství na juniorském mistrovství v ledním hokeji nic moc, ale pro obyvatele Medvědína to znamená všechno. Vítězství jako tohle by totiž mohlo přitáhnout pozornost k upadajícímu městečku: přilákat státní dotace a talentované sportovce, kteří by dali Medvědínu přednost před velkými městy v okolí. Vítězství jako tohle by rozhodně znamenalo všechno pro hubeného teenagera Amata, který je všude mimo led za vyvrhela; pro Kevina, hvězdného hráče, jenž stojí jen krůček od zářivé budoucnosti v NHL; i pro Petera, jejich obětavého generálního manažera, jehož vlastní profesionální hokejová kariéra skončila tragédií. Tým by mohl mít šanci splnit sny celého města. Ale jedné noci během zapíjení klíčového vítězství se něco stane mezi Kevinem a Peterovou dcerou — a druhý den to vypadá, že se všechno změnilo. Vznesená obvinění se šíří po celém Medvědíně jako vlny po rybníce, žádný dům nevynechají. V honbě za úspěchem týmu je složité rozpoznat hranice věrnosti a zrady. Nakonec musí jeden mladý muž najít odvahu říct nahlas pravdu, kterou, jak se zdá, nikdo nechce slyšet.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Host

Björnstad , 2016

kaja77
21.01.2018 5 z 5

První pocit moc hokeje. Pak jsem začala obdivovat suneho moudrost a nadhled.od chvíle kdy se "to" stalo jsem knihu doslova hltala. Na podzim 2018 má být pokračování Medvědína.uz se moc těším.

Manyna
21.01.2018 5 z 5

Fredrik Backman mi prozatím v každé knize dokázal, že mezilidské vztahy jsou jeho doménou.
Ač může mít někdo problém se do této knihy začíst, doporučuji vydržet! Určitě si odnesete velký čtenářský zážitek a budete o ní dlouho přemýšlet.

gladya
20.01.2018 5 z 5

I čtvrtá knížka od Backmana mě oslovila a zaujala. Je to trochu jiný typ příběhu než Ove, Babička, nebo Britt-Marie, ale vyzařuje z něj stejná lidskost.

Postavy jsou uvěřitelné, jsou to lidé chybující, často váhající, jak se zachovat, Rozuměla jsem i těm, kteří nezachovali zrovna dobře, dokonce i těm, kdo se zachovali vysloveně odporně.

Důležitou roli v téhle knížce hraje hokej, ale i člověk, který se o hokej nezajímá a nerozumí mu si ji užije. Důležitější tam jsou lidé, vztah rodičů a dětí, přátelství, loajalita.

kalinka99
13.01.2018 5 z 5

Není snad kniha, která by mě od tohoto autora nějak nezasáhla. Tuhle knihu budu mít ještě dlouho v hlavě a myslím, že ji nic v dálné době nepřekoná. Dokonce by mi nevadilo ani kdyby byla kniha delší či pokračování.

Šánka
12.01.2018 5 z 5

Mám ráda všechny autorovy knihy, ze kterých na mne vždy dýchá ta hřejivá lidskost i jeho osobitý laskavý humor. A Medvědín to tam vše má, ale za sebe musím říci, že pro mě je tato kniha ještě o třídu výš, protože tentokrát autor otevřel vážné téma a povedlo se mu to na jedničku!!!
Myslím, že je jedno, jestli jste hokejový fanda, (třeba jen gaučový jako já :-)) nebo hokej nemusíte, mohl by to být kterýkoliv jiný sport, důležité jsou ty skvěle vykreslené nečernobílé postavy, jejich pocity, chování, či ta atmosféra malého městečka, ta krásná pestrost charakterů.
Takže, děkuji, pane Backmane, za tento krásný čtenářský zážitek.

wonika25
09.01.2018 5 z 5

Skvělá kniha, ale konec byl pro mě trochu odbytý (možná proto, že jsem čekala jiný konec).

PetK
09.01.2018 5 z 5

Netuším, jak to Backman dělá. Ale hokej vám může být úplně ukradený, a přesto si při popisu rozhodujícího utkání budete kousat nehty. Má dar dokonalého vyjádření a popisu emocí, ať už jde o nedůležitá, nebo velmi závažná témata.
K plnému počtu hvězd přispělo i audio v podání Pavla Soukupa, opravdu velmi, velmi dobré.

Malýmedvěd
07.01.2018 5 z 5

Backman se posunul o kus dál, lehce změnil vypravěčský styl a vytvořil moc pěknou knihu. Je možná náročnější na pozornost při čtení, protože místa a postavy se střídají rychle a bez varování. V celé knize je zase vidět lásku ke všem lidem a schopnost je pochopit a cítit s nimi. Pocity postav a nálada ve městě jsou mistrně zachyceny a vtáhnou Vás do děje. Kritika společnosti je nenásilná a přesto silná. Smekám, je to kniha, ke které se určitě vrátím a už teď vím, že si ji přečtu víckrát.

hlina
07.01.2018 5 z 5

První přečtená kniha tohoto roku. A myslím, že ostatní knihy to budou mít nesmírně těžké, aby ji překonaly, protože tohle čtení bylo naprosto dokonalé.

tlllk
05.01.2018 5 z 5

ten námet nie je zas tak originálny, myslím že som videl film ale namiesto hokeju sa to točilo okolo amerického futbalu, ale to by nebol Backman, keby to neuchopil neuveriteľne citlivo a nestvoril niečo unikátne. Spočiatku mi opäť polovica postav liezla na nervy, ale po pár stranách si človek zamiluje aj toho najväčšieho hundruša. Jeho spôsob vtiahnutia do deja je jedinečný. Len dúfam že jeho ďalšia kniha nebude o Megan L.

sadlo
03.01.2018

Jojo,
skvěla kniha. Jako ty předchozí. Hokej ale není určitě můj oblíbený sport. A jak mne příběh zaujal! Pane Backmane, již jsem se jednou zmiňovala , že s Vámi bych si ráda zašla na pivo či na kávu a popovídali si o všem možném.

ITGIF
01.01.2018 5 z 5

Přečteno jedním dechem! Je mi líto těch, co první polovinu knihy nepochopili a “nudili se”.
Backman uchopil tolik choulostivý téma s tou největší grácií a zase překonal sám sebe. Myslela sem, že na Babičku nic nemá a teď si nejsem úplně tak jistá. Benji se mi zaryl hluboko pod kůži, kluk s nejsmutnějšíma očima a nejdivočejším srdcem.

Vinca123
31.12.2017 5 z 5

Úžasná kniha!

happy-smile
30.12.2017 5 z 5

První třetinu knihy nás autor vtahuje do hokejového šílenství jednoho malého městečka. A pokud jste se o hokej (či jakýkoliv jiný sport) nikdy nezajímali, tak po tomto budete přesně vědět, jak takováto davová vášeň vypadá a jak tím ti lidí žijí. A potom přijde úder. Abyste pochopili, co se bude dít dál, jak se proti oběti postaví všichni hokejoví fanoušci, tedy celé město, musíte první prožít tu pozitivní, energií nabitou část. Potom vám ji autor vezme a až do konce se budete potýkat s nepřátelstvím a nespravedlností. Působivý příběh, od Fredrika Backmana docela netradiční, protože předchozí knihy měly vždy pozitivní vyznění.

Měňavka
30.12.2017 1 z 5

Pan spisovatel je pro mne naprostá jednička a já se třepu na každou jeho knihu až bude na pultě. Takže jsem měla samozřejmě velkou radost, když mi Medvědín nadělil Ježíšek,ale bohužel se mi potvrdilo, že když se člověk moc těší,je pak někdy dost zklamaný. Za několik posledních let se mi nestalo, že bych měla problém knihu dočíst a vyloženě se k ní vracet s nechutí. Fredrick píše výborně, má dobrá témata, výborně popisuje postavy a jejich pocity,ale tohle nebylo opravdu nic pro mne. Prvních 150 stran jsem protrpěla dlouhosáhlé kapitoly o "pitomém" hokeji, o způsobu hraní, pravidlech a všeho kolem, což bylo fakt téměř nadlidský výkon číst, když vám hokej vůbec nic neříká. Pak se děj zlomil v nečekané události, kterou jsem ale už bohužel předem nějak vytušila a tím se pro mne ztratilo kouzlo překvapení, originalita a samozřejmě i chuť pokračovat ve čtení. Dále jsem kapitoly dost přeskakovala, abych se vůbec dopracovala ke konci, který mne také dost zklamal. Bohužel dávám jen jednu hvězdičku a to jen proto, že se mi líbí jak autor píše. Velice doufám, že další kniha bude lepší.

laepus
26.12.2017 4 z 5

Je to klasický Backman, ve kterém převažují jeho klady nad zápory, přesto zkrátka nemůžu až na plný počet pěti hvězd. Proč? První půlka je dost roztahaná a o dost slabší než ta druhá. Pocit napětí tady jakoby navozoval jen tím, že nám doslova řekne, že se stane něco strašného, a to několikrát. Nejsem čtenář blbec, aby ke mně musel autor přímo promlouvat a vnadit mě na něco dopředu. To mě má snad navnadit samotným dějem, ne?! Stejně se tu setkáme s klasickým backmanovským spektrem postav - hejskové, imigranti, homosexuálové... Opravdu jich je v tom Švédsku tolik, že musí být i v příběhu z prťavé vesnice? Mnohokrát se taky opakuje a popisuje některé vlastnosti postav několikrát úplně stejně, jako bych asi zapomněl, že před pár desítkami stran už jsem se to stejně dozvěděl... Ale jak jsem uvedl - asi před polovinou se to zlomí a tyhle neduhy odezní a čteme drama se vším všudy - postavy už známe dobře a orientujeme se i v jejich větším než malém množství. Žádná z postav jakoby nedominovala příběhu, ale autor se poctivě věnuje všem stejnou měrou - až to vypadá, že si v téhle knize vyplácal nápady, které by mnoha jiným spisovatelům stačily na pět románů. Jak uvádí i další uživatelé, nečekejte takovou dávku humoru (a v druhé polovině už vůbec ne) jako v Ovem nebo Babičce, tady vládne stísněnost a bezmocnost. Nikdy jsem hokej moc nemusel, ale jestli je to, co se tu o hokejovém prostředí dovídám, jen z poloviny pravda, tak jsem si jen potvrdil, že všichni, kdo mají co společného s tímto "sportem", jsou naprostí magoři - až to často působí jako sonda do vymazanosti lidských charakterů - jedna diagnóza vedle druhé. Tohle by se samozřejmě nemuselo jevit jako zápor knihy, přesto to drobné minus je - autor skoro (až na asi tři výjimky) nám tak ani nedává možnost najít si nějakou příjemnou postavu, které chceme fandit a se kterou se chceme ztotožnit. Ale abych nekončil jen negativně - druhou polovinu jsem napětím slupnul jedním dechem, dokonce jsem se občas neudržel a listoval jsem dopředu, abych se uklidnil, jestli to dopře dopadne. Navíc Backman je absolutním mistrem ve vykreslení charakteru ženských postav, což už se ukázalo u předchozích knih (Babiča, Britt-Marie aj.) - v téhle knize je jich více než plno - Mira, Maya, Ramona, Fatima... (klasická švédská jména, že?). Je to výborná knížka, jen se prokousat první stovkou stran a pak je to jízda.

Lusů
25.12.2017 5 z 5

Přečteno jedním dechem! A to je mi hokej volný jako o tři čísla větší fusekle.

V28
24.12.2017 5 z 5

Skvěle napsané, asi by nevadila kratší verze, ale pár stránek navíc snad nikoho nezabije. Je znát, že v sobě Fredrik Backman má krom nadání k psaní i lásku ke sportu, jinak by spoustu věcí nedokázal tak skvěle popsat a vysvětlit. První polovina knihy musí prostě každého aspoň trochu sportovně založeného zahřát, dojmout a těm ostatním vysvětlit, proč to prostě není o tom, že chleba levnější nebude. Bohužel to je i dost pravdivá kniha a druhá polovina je drama, které jsem už nečekal. Perfektně popsané lidské povahy, pocity. Je skvělé co všechno dokáže sport a je hrozné co se sportem udělají peníze a ambice rodičů, kteří ze svých dětí vychovají někoho, kdo si myslí, že může a projde mu všechno.

zupri
20.12.2017 4 z 5

Knížka má (jako většina Backmanových knih) pomalý rozjezd. První třetinou se ti, kterým hokej nic neříká, musí doslova prokousat. Kdo to zvládne, čeká ho odměna... stojí to za to!

sioux
20.12.2017 1 z 5

Nedočteno. Ve třetině už jsem jen začal listovat, jestli se něco začne dít a v půlce jsem s tou knihou skončil. Život je příliš krátký na čtení knihy, která je divná.
Bylo to celý takový ujetý, přechytračený, zmatený. Často se mi zdálo, že autor je zamilovaný do svých vět a rád se poslouchá, takové žonglování se slovy bez ohledu na čtenáře. Už když jsem začal číst, tak jsem si říkal, kniha o hokeji? Jak může být kniha o hokeji, na hokej se rád dívám, jsem velký sportovec, ale číst o něm?
Kdybych měl hledat plusy, tak občas zajímavé úhly pohledu a poměrně dobře popsané klukovské kecy mezi mladíky. Navíc si autor nehraje na nějaké lakování idylických vztahů.