Medvědín

Medvědín https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/330756/bmid_medvedin-Hgq-330756.jpg 4 2154 2154

Medvědín / Medveďovce série

Pro většinu lidí neznamená vítězství na juniorském mistrovství v ledním hokeji nic moc, ale pro obyvatele Medvědína to znamená všechno. Vítězství jako tohle by totiž mohlo přitáhnout pozornost k upadajícímu městečku: přilákat státní dotace a talentované sportovce, kteří by dali Medvědínu přednost před velkými městy v okolí. Vítězství jako tohle by rozhodně znamenalo všechno pro hubeného teenagera Amata, který je všude mimo led za vyvrhela; pro Kevina, hvězdného hráče, jenž stojí jen krůček od zářivé budoucnosti v NHL; i pro Petera, jejich obětavého generálního manažera, jehož vlastní profesionální hokejová kariéra skončila tragédií. Tým by mohl mít šanci splnit sny celého města. Ale jedné noci během zapíjení klíčového vítězství se něco stane mezi Kevinem a Peterovou dcerou — a druhý den to vypadá, že se všechno změnilo. Vznesená obvinění se šíří po celém Medvědíně jako vlny po rybníce, žádný dům nevynechají. V honbě za úspěchem týmu je složité rozpoznat hranice věrnosti a zrady. Nakonec musí jeden mladý muž najít odvahu říct nahlas pravdu, kterou, jak se zdá, nikdo nechce slyšet.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Host

Björnstad , 2016

michaela1992
11.02.2018 5 z 5

Jednoznačně kniha, po které jsem nesáhla naposled. S klidným svědomím mohu napsat, že patří do první pětky nejlepších knih, které jsem četla. Kniha je a není o hokeji. Jsem z Litvínova, tedy hokejového malého města, tohle téma mě zasáhlo, a to dost hluboce.
Kromě hokeje se zde hraje i jiná hra. Hra maskování vlastní povahy, hra charakterů. Kam až je člověk schopen zajít a jak moc jsme schopni popřít sami sebe? Co nás determinuje a co nás navždy změní?
Tato kniha má obrovský sociální přesah. Hodně jsem si pobrečela, hodně jsem se usmívala a častokrát jsem i hodně rozuměla chování hlavních protagonistů (bohužel?).
Tahle kniha se jen těžko popisuje. Musí si ji každý přečíst sám. Autora obdivuji za opravdu výborný styl psaní.
Jestli má být pokračování, jsem opravdu zvědavá.

PetraBery
11.02.2018 5 z 5

Po dlouhé době kniha, která mě nutila číst dlouho přes půlnoc, protože jsem opravdu potřebovala vědět, jak vše dopadne. A vyplatilo se. Skvěle vystavěný a vyprávěný příběh o jednom městečku, kde je hokej vlastně vše… Kniha o tom, čeho všeho jsou rodiče kvůli svým dětem schopní, kniha o přátelství, plnění snů a vině/nevině. Určitě si přečtu ostatní knihy tohoto spisovatele, neboť píše vážně skvěle. Doporučuji všem, i těm, co hokeji zrovna nefandí!

alena4154
09.02.2018 5 z 5

Už dlouho ve mě kniha nezanechala tolik pocitů. S hlavními hrdiny prostě žijete. Některé si zamilujete, jiné nesnášíte. Asi stejně jako v životě. Skvělá, čtivě psaná kniha. Určitě doporučuji, nezávisle na tom, zda máte rádi hokej či nikoliv.

zuzana2599
08.02.2018 5 z 5

Medvědín je město, ve kterém autor rozehraje životy několika rodin. Rozehraje se nejenom finálový hokejový zápas, ale i hra charakterů, citů jednotlivých postav či jejich rodin. Je to silný příběh o rodičovství, jehož láska je tak velká, že je až slepá...
Jste mistr pera, pane Backmane, nevím, zda se i Medvědín zapíše do mé mysli, ale Ove a Britt-Marie už tam dávno jsou !!

simona5r
07.02.2018 5 z 5

Posloucháno jako audiokniha. I přes pomalejší rozjezd se mi kniha již od začátku velmi dobře poslouchala a já jsem se tak na moment přenesla do jednoho hokejového městečka. Později byla kniha pro mě mrazivě smutná a beznadějná, ale ten závěr mě nakonec rozsekal.

oskli
05.02.2018 5 z 5

Miluju Backmanovy knihy! Po Ovem a Britt-Marii je v Medvědíně opačný styl - zpočátku je spousta postav sympatických, ale postupně vylézají na povrch ty horší lidské vlastnosti. Ale na druhou stranu člověk vnímá to pozadí (a rodinné vztahy), takže ačkoli s dotyčným naprosto nesouhlasí, vlastně úplně rozumí tomu, proč jedná tak, jak jedná... A ať chcete nebo ne, naprosto vás pohltí atmosféra hokejových tréninků a zápasů :-) Bylo pár kapitol, které bych klidně snesla kratší, ale jako celek knihu stejně hodnotím plným počtem hvězd. Je skvělá.

Matylda66
04.02.2018 5 z 5

Když jsem v anotaci četla, že je to příběh fiktivního hokejového městečka, netušila jsem jaký poklad v sobě knížka skrývá. Díky a smekám PANE spisovateli!

anibeni
04.02.2018 5 z 5

Další skvělá kniha od autora, který mě nepřestává překvapovat.... Výborné stupňované napětí, jednoduchý, ale dramatický příběh na pozadí jednoho zapadlého městečka žijící sportem... Super...

bruntal
03.02.2018 5 z 5

Wau! Ani nevím kolikrát se mi při čtení rozbušilo srdce, kolikrát my do očí vyhrkly slzy... Není to román, o kterém se jednou bude učit na školách, ale je to kniha, která je napsána tak strhujícím způsobem, že si budete chtít vzít dovolenou, jen aby jste se od ní nemuseli odtrhnout. Jo a jsem si jistý, že v Hollywoodu již shánějí autorská práva, doufám, že švédští filmaři se toho ujmou dřív.

Evina74
01.02.2018 5 z 5

Fredrik Backman je prostě můj spisovatel! Ač hokeji zrovna neholduju, začátek byl pro mě dost krušný, věděla jsem, že to nesmím vzdát a dobře jsem udělala! Backman je prostě úžasný vypravěč, který vnímá krásy života s moudrostí sobě vlastní a šíří svůj nadhled dál.

Clara_C
31.01.2018 5 z 5

Nejsem ještě ani na té 150 stránce, ale tu knihu miluju. Nechápu, jak se někdo, tak relativně mladý, může dokonale vcítit do pocitů lidí bez ohledu na jejich věk. Všechny knihy pana Backmana jsou tolik emotivní, ale tohle je za mně zatím nej. Je to sice o hokeji, který je mimochodem vykreslen naprosto bravurně, se svými klady a zápory, ale stejní lidé jsou kdekoliv na světě...Každá věta v té knížce má svůj smysl a už se moc těším na další stránky, které budu z příběhu číst, je to nádherný příběh..

gecko
30.01.2018 5 z 5

Parádní kniha z hokejového prostředí, která vlastně není o hokeji. Takže kdo se bojí přílišné sportovní tématiky, bojí se zbytečně. Skvělý příběh!

bigben
29.01.2018 3 z 5

Něco se začne dít až po 150 stránkách, pak už má knížka švih. HLP s dobrým koncem až bych řekla happy-endem:-)

Lotka
25.01.2018 5 z 5

I když byla kniha hlavně o hokeji, především byla o životě. A zase mě Backman dokázal neuvěřitelně dojmout.

MajaHA
24.01.2018 5 z 5

Moja prvá kniha od tohto autora a musím povedať že pre mňa výborná ...plus preto ,lebo môj mladší syn hráva hokej a vo veľa veciach som sa našla :o))

Mermaida
23.01.2018 5 z 5

Třešně voní vždycky po třešních! Zvlášť v hokejových městech!
Parádní kniha a to mi hokej nic neříká (i když jako malá, jsem na hokej koukala s tátou v TV daleko raději než na fotbal. Tím narážím na jinou knihu od F.B. z prostředí sportu). Příběhem jsem byla naprosto pohlcena. Kniha mě nadchla a to jsem se dlouho domnívala, že Babičku (Babička pozdravuje a omlouvá se) nic nepředčí, ale mýlila jsem se! Babička byla sice kouzelná, rozplakala i rozesmála, ale tohle....tohle byl parádní zážitek. A ten konec?!?
Backmane, smekám!

Zorka
23.01.2018 4 z 5

Že Fredrik Backman umí, o tom žádná. Jen kdyby mi to téma hokeje nebylo tak cizí. Jak mně ty móresy některých hokejistů - pánů světa, a fanoušků podléhajících davové psychóze lezou na nervy - a že je autor popsal dost věrně. Stejně jako "civilní životy" trenérů, ředitelů, hráčů, jejich učitelů - jimž hokej, chtě nechtě, ovlivňuje i soukromí. Někomu dává, někomu bere, někoho stmeluje, jiné rozděluje. Osudy lidí z Medvědína autor popsal skvěle. Mojí favoritkou byla Ramona - věčně trochu opilá a přece jen ve finále jediná, která si dokázala zachovat zdravý rozum a nenechala se strhnout davem k lynčování těch, kteří týmu "pokazili" vítězství. Každý si musí zamilovat rebela, a přece nejzranitelnějšího kluka týmu, Benjiho. A na pozadí příběhu se jen tak mimochodem vyskytuje ten nejdůležitější člověk - moudrý Sun, který často nepozorován ovlivnil životy mnoha lidí a dokázal vždycky jednat s rozvahou a správně. Oceňuji také Backmanův styl psaní - postupné krácení vstupů o jednotlivých hrdinech v souvislosti s tím, jak příběh gradoval. Až se mu pak jeden pán, jedna slečna, jeden celý příběh jednoho města po x letech vešel na posledních několik řádků.

sachista
21.01.2018 5 z 5

Naprosto zasloužených 93 procent a zcela jednoznačně jedna z nejlepších knih loňského roku. Má totiž vše, co kvalitní a mimořádný román má mít - na půdorysu fiktivního maloměsta se rozehrává řada aktuálních společenských témat, láska, přátelství, nenávist, zrada, předsudky, arogance, davové chování, vina, trest, nadhled, lidskost a další. A samozřejmě se vše točí kolem hokeje, takže hokejové národy, mezi něž Češi patří, román obzvlášť ocení. Nezapomenutelný čtenářský zážitek, mí přátelé jsou odsouzeni k tomu, že budou Medvědínem obdarováni :-)

Zůzalína
21.01.2018 4 z 5

Už dlouho mě nezaujala knížka, tak že bych v sobotu večer přečetla zbývajících 140 stran v kuse... můžu jen doporučit.

nemer
21.01.2018 1 z 5

Obrovské zklamání, neustálé omílání téhož rychle unaví, absentuje spád i zajímavé postavy. Vyprávění je poněkud plytké a unylé, připomíná mi to nekonečnou Ulici tv Nova. Nenacházím důvody, proč vůbec knihu dočítat. Tohle že napsal stvořitel Oveho?