Medvědín

Medvědín https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/330756/bmid_medvedin-Hgq-330756.jpg 4 2154 2154

Medvědín / Medveďovce série

Pro většinu lidí neznamená vítězství na juniorském mistrovství v ledním hokeji nic moc, ale pro obyvatele Medvědína to znamená všechno. Vítězství jako tohle by totiž mohlo přitáhnout pozornost k upadajícímu městečku: přilákat státní dotace a talentované sportovce, kteří by dali Medvědínu přednost před velkými městy v okolí. Vítězství jako tohle by rozhodně znamenalo všechno pro hubeného teenagera Amata, který je všude mimo led za vyvrhela; pro Kevina, hvězdného hráče, jenž stojí jen krůček od zářivé budoucnosti v NHL; i pro Petera, jejich obětavého generálního manažera, jehož vlastní profesionální hokejová kariéra skončila tragédií. Tým by mohl mít šanci splnit sny celého města. Ale jedné noci během zapíjení klíčového vítězství se něco stane mezi Kevinem a Peterovou dcerou — a druhý den to vypadá, že se všechno změnilo. Vznesená obvinění se šíří po celém Medvědíně jako vlny po rybníce, žádný dům nevynechají. V honbě za úspěchem týmu je složité rozpoznat hranice věrnosti a zrady. Nakonec musí jeden mladý muž najít odvahu říct nahlas pravdu, kterou, jak se zdá, nikdo nechce slyšet.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Host

Björnstad , 2016

Misi78
26.03.2018 5 z 5

Doporučuju. Přečteno za dva dny.

Lehrerin
25.03.2018 5 z 5

Nádherná knížka. Backman říká věci, které nejsou nové, ale ř8ká je tak, že vám nové začnou připadat. Už se těším na pokračování!

dagmar7365
24.03.2018 5 z 5

Medvědín je tak jiná od předchozích knih Frederika Backmana a současně je tam pořád cítit jeho rukopis a hlavně um, ve dvou větách vystihnout tak silné emoce, že bez krabice kapesníků se tato kniha nedá číst. Jako všechny jeho předchozí. Na co mnozí spisovatelé potřebují několik stránek, to Backman dokáže vložit do pár řádků. Stačí naznačit a pocit zoufalství, beznaděje, smutku, strachu, ale i naděje, úspěchu....je úplně hmatatelný. V hokejových kulisách se zde odvíjí hra, kdy oběť je označena za viníka a naopak násilník za oběť. Čtenáři znají pravdu, ale jinak je tento nerovný souboj postaven na tvrzení proti tvrzení. Obdivuji schopnost Frederika Backmana vcitít se do postavy dívky, která byla znásilněna, jejích pocitů a strachu oznámit to, protože "takto bylo ublíženo jen jí, když to řekne, tak ublíží spoustě lidí kolem sebe". Stejně tak zachycení vnitřní rozpolcenosti mezi klubovou loajalitou a pravdou.
Těším se na další jeho knihy.

kalinkacz
23.03.2018 4 z 5

Od tohoto autora jsem si chtěla už dlouho něco přečíst, ale musím říct, že tento styl nebude asi nic pro mě... Anotace zněla úžasně a navíc mám hokej ráda... Nicméně nastínění konce na začátku knihy mi vnuklo dojem, že konec bude jedna velká jízda plná odhalování toho, jak to všechno ve skutečnosti bylo... Tak takhle napínavé to teda nebylo a navíc mi kniha přišla místy hodně zdlouhavá...

Odehnalka
20.03.2018 5 z 5

No, nemám slov! Tohle jsem od Backmana nečekala, je to úplně jiné, než jeho dosavadní knihy. Kniha je velmi čtivá, napínavá, nečekaná. Nemohla jsem se od knihy odtrhnout. Těžko pro knihu hledám správná slova... Pro mě bude od Backamana top Ove, ale Medvědín slušně šlape na paty.

orson
18.03.2018 5 z 5

Je to už pátá kniha, kterou čtu od tohoto autora a myslím, že jedna z jeho nejlepších. Lepší nebo stejná je Muž jménem Ove. Hodně pěkně vykreslený příběh, uvěřitelné zápletky a svižný spád s děsivým podtextem (díky lehkému napovídání vypravěče).

Elisa220
18.03.2018 5 z 5

Ten chlápek píše čím dál tím líp. Opět se tu jezdí saabem a opět je to vážně dobrý příběh. Vystavěné skvěle, vlastně všechny postavy chápete, co je na pozadí jejich chování. Nikdo není ani černý ani bílý, spektrum šedé je nezměrné. Dokonale popsaná frustrace maloměsta. Hokej tu funguje jako perfektní katalyzátor všeho. Řevnivost, kamarádství, touha vyniknout, touha uniknout, pravda, lež, odvaha a soukolí politiky. To se tady uvaří do hodně husté kaše.

Melanka
18.03.2018 4 z 5

Nejvíc pravděpodobný příběh od tohoto autora. Chvíli mi trvalo, než jsem se začetla, ale pak mě kniha nepustila ani na okamžik.

asterixka
15.03.2018 5 z 5

Jak to ten chlapík dělá, že dovede člověka rozesmát i rozplakat zároveň v každé knize.... úžasně lidské, jako vždy.

chamyl
15.03.2018 5 z 5

První setkání s Fredrikem Backmanem mě zcela pohltilo. Téměř dokonalé vykreslení charakterů, myšlení, pohnutek i konkrétních činů lidí, kteří až na výjimky nikdy nemohou při řešení jakékoliv situace překročit své možnosti narýsované strukturou maloměsta a jeho psaných i nepsaných (v tomto případě především hokejových) pravidel. Asi i kvůli svým osobním zkušenostem s životem v takovéto komunitě jsem bez nadsázky opravdu trpěl a moje pocity se při čtení blížily bodu mrazu. Což je pochopitelně míněno jako velké uznání autorovi.
Celý příběh je precizní sondou do hlubin lidské duše, která je vždy a všude rámována časoprostorem, ve kterém se vyskytuje, a to zpravidla o to silněji, čím hlasitěji toto rámování odmítá. Zároveň je napsán neuvěřitelně vyváženě a autor všem postavám poskytuje dostatečný prostor na objasnění svých postojů, pohnutek a nakonec i činů. Čtenář má dostatek materiálu pro pochopení i těch, které by původně ani chápat nechtěl, a tím dostává tento příběh z bohem zapomenutého a šedého severského kraje neuvěřitelnou barevnost.
Vina a trest. Lež a pravda. Realita a fikce. Slova, která jsou významově od sebe daleko, ale v reálném světě je od sebe často vůbec nerozeznáme. Při čtení této knihy všichni okamžitě víme, jak se to stalo, ale sledujeme klikatou cestu pravdy mezi mnoha nástrahami, překážkami i jejím překrucováním k lidem, kteří zpočátku nevědí vůbec nic a (logicky) se řídí svými pocity, sympatiemi a (často) iracionálními zvyklosti své komunity.
Výborná kniha, ve které se vše točí okolo hokeje, ale ten je zde přitom až na druhém místě.

rielle
13.03.2018 5 z 5

Tak.. měla jsem slzy v očích prakticky celou knihu.. asi ještě nikdy na mě nic tak hrozně nezapůsobilo, možná je to životním obdobím, věkem, roční dobou nebo erupcemi na slunci a jindy by se mi tak nelíbila, ale teď to sedlo.. Kina s velkým K. Nečtu hodnocení knih předem, protože jsem pak natěšená a čekám víc, než v knize je. tak nečtěte hodnocení, přečtěte si tuto knihu:) Stojí to opravdu za to.. kniha zdánlivě o ničem, ale vlastně úplně o všem. Amat a Benji - takové kamarády bych chtěla i pro svého syna.
A od Backmana chci rychle další knihu :D

Bobina74
13.03.2018 5 z 5

Tak tohle rozhodně ano. A můžu vám říct - byla jsem zklamaná. Čekala jsem knihu plnou inteligentního humoru jak už to Backman umí, vychytat tu jemnou nitku mezi tím co je vtipný a co už je trapný....a ono ejhle nic.
A můžu vám říct - byla jsem nadšená. Ach ten život lidský, stále překvapující. Ten příběh vás prostě chytne ať už chcete nebo ne.....nebraňte se tomu - pohlazení po duši je proti tomu prd.
P.s. : Celá knížka je o hokeji a celá knížka není o hokeji.

rodak
06.03.2018 5 z 5

Nemá smysl se tady o knize rozepisovat.Níže uvedené komentáře hovoří za vše.TA KNIHA JE PROSTĚ DOKONALÁ.A jedna z mála knih, která se usadi v hlavě nadlouho.

Petass
01.03.2018 5 z 5

Neskutečné, nádherné, mrazivé, úžasné... Backmana mám ráda, myslela jsem si že Oveho nemůže nic překonat, ale to, co předvedl autor zde... Kniha má pomalý rozjezd, tak jako všechny Backmanovy knihy, chvíli asi budete přemýšlet, že jste se spletli, že tohle není pro Vás, nenechte se odradit... Pak to přijde a nebudete moct knihu odložit. Díky Bohu, že jsem onemocněla a mohla poslední třetinu dočíst jedním dechem. Co mám děti, nepodařilo se mi pročíst noc... až teď. Bušení srdce a řinoucí se slzy s každou další stránkou... Vůbec nejde o hokej, dosaďte si za něj cokoliv jiného... a vůbec nejde o Medvědín, klidně by to mohlo být u Vás na vesnici...

SPOILERY!!
Ovšem ta atmosféra... všichni se znají, všichni vědí, jak se má chovat ten druhý, všichni mlčí a tím souhlasí, lynč, davová psychóza, rodiče ženoucí své děti jen za výsledky, aniž by vůbec věděli, kdo jejich děti jsou... Na rozdíl od některých čtenářů neumím a ani nechci chování určitých postav pochopit. A taky bych chtěla poznat Benjiho, kluka se smutnýma očima a divokým srdcem.
Obdivuji autora za to, jak celý příběh vystavěl, zrychlující se tempo, střídání obrazů a ten závěr! A ač hokej a prostředí jsou jen kulisou, tak mistrně popsanou. Děkuji za zážitek a podnět k přemýšlení! Tuhle knihu jsem nečetla naposledy. Nominace na knihu roku.

Marbi
28.02.2018 5 z 5

Nikdy by mě nenapadlo, že budu s takovým nadšením číst knihu o hokeji (který mě vůbec nezajímá). Ale protože mám moc ráda všechny Backmanovy knihy, nemohla jsem si ji nechat ujít. Začátek se sice trochu vlekl, ale pak už to jelo. Skvěle nastíněné charaktery všech postav, jejich pocity a postoje k tomu, co městečko prožívá. Moc se těším na další román tohoto autora.

ollinka1989
27.02.2018 5 z 5

Super knizka, i pres to, ze k hokeji zadny vztah nemam, tak me kniha uplne pohltila. Je to napsano tak lehce, tak lidsky, ze jsem nemohla prestat cist. Tento autor ma svuj osobity styl psani, ktery do jeho knih vnasi neco nepopsatelneho.

lenka.g
23.02.2018 4 z 5

Tak úplně nevím, jak tuhle knihu hodnotit. Autora mám ráda, hokej miluju, ale nevím, jestli bych, nebýt těchto skutečností, knížku dočetla, protože první třetina knihy je poněkud zdlouhavá. Celkově je skvělá a rozhodně není jen o hokeji, ale myslím, že dost lidí ta první část může odradit.

Janis97
23.02.2018 5 z 5

Kniha s velice krásnými myšlenkami a hlubokým významem. Moc jsem si ji užila :)

Michelle93
20.02.2018 5 z 5

Páni, tak tohle byla Knížka!

Jolina
14.02.2018 5 z 5

Nejdřív jsem myslela, že to nebude úplně to nej...ale jak jsem četla hlouběji, poutaly mě postavičky, které jako na jevišti rozehrávaly svůj příběh v zastrčeném městečku, ve kterém každý zná každého a všechno se odvíjí od hokeje...hluboké postřehy, hluboké myšlenky, hloubky lidských životů, které jsou až neuvěřitelné...postrkování postav dějem stejně jako pukem po ledě...a jak to tak chodí - puk po ledě jenom neklouže, ale občas i nečekaně poskočí. Temná, hluboká kniha plná opuštěných a osamělých jedinců...paráda!