Medvědín

Medvědín https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/330756/bmid_medvedin-Hgq-330756.jpg 4 2143 608

Medvědín / Medveďovce série

Pro většinu lidí neznamená vítězství na juniorském mistrovství v ledním hokeji nic moc, ale pro obyvatele Medvědína to znamená všechno. Vítězství jako tohle by totiž mohlo přitáhnout pozornost k upadajícímu městečku: přilákat státní dotace a talentované sportovce, kteří by dali Medvědínu přednost před velkými městy v okolí. Vítězství jako tohle by rozhodně znamenalo všechno pro hubeného teenagera Amata, který je všude mimo led za vyvrhela; pro Kevina, hvězdného hráče, jenž stojí jen krůček od zářivé budoucnosti v NHL; i pro Petera, jejich obětavého generálního manažera, jehož vlastní profesionální hokejová kariéra skončila tragédií. Tým by mohl mít šanci splnit sny celého města. Ale jedné noci během zapíjení klíčového vítězství se něco stane mezi Kevinem a Peterovou dcerou — a druhý den to vypadá, že se všechno změnilo. Vznesená obvinění se šíří po celém Medvědíně jako vlny po rybníce, žádný dům nevynechají. V honbě za úspěchem týmu je složité rozpoznat hranice věrnosti a zrady. Nakonec musí jeden mladý muž najít odvahu říct nahlas pravdu, kterou, jak se zdá, nikdo nechce slyšet.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Host

Björnstad , 2016

a.k
21.11.2019 5 z 5

Městečko Medvědín žije hokejem. Závažný skutek, který se stane, výrazně ovlivní život obyvatel a odkrývá charaktery mnohých postav.
Výborně napsaný příběh. O lidech, jací jsou a ve vyhrocených situacích mohou být.
Autor mě nepřestává překvapovat, jakým způsobem umí vyvolat emoce a jak dokáže do slov zachytit pocity, u kterých věřím, že ani slovy vyjádřit nejdou.
Doporučuji.

Hynais
17.11.2019 5 z 5

Opravdu silný zážitek! Skvěle vystavěný příběh, pořádná dávka emocí, obrovská hloubka prožitku. Ano, chvílemi je to depresivní, ale o to silnější je vždy ta naděje, která z toho pak vytryskne. A hokejové prostředí je v chování hokejových šílenců i "šílenců" popisováno naprosto věrně a uvěřitelně...

MirkaProk
17.11.2019 5 z 5

Moc hezká kniha i přesto, že chvílemi moc smutná. Chvíli mi trvalo, než jsem se začetla a ze začátku mi hokejové prostředí nesedlo, ale čím víc jsem četla, tím víc se mi kniha líbila a i přesto, že je z hokejového prostředí, tak vlastně o hokej nejde, ale jde o ukázku lidských charakterů, které v ideologii "správného chování" se chovají špatně a krutě. Doporučuji k přečtení.

Anežka524
08.11.2019 5 z 5

Není nic, co bych knize mohla vytknout. Skvělé postavy, skvělý námět, úžasně napsáno. Je to kniha, která vás donutí přemýšlet. Příběh nemá žádná hluchá místa, ani jednou jsem se při čtení nenudila. Všechny postavy jsou tak reálně vykreslené, že máte pocit, jako by doopravdy žily. Určitě doporučuji!

Lenny33
05.11.2019 4 z 5

Je to úžasně napsaná kniha, bohužel se mi zrovna netrefila do nálady a těžko jsem zpracovávala atmosféru celého příběhu a to, jak moc je kniha deprimující.

elenai
31.10.2019 4 z 5

Tak jsem asi právě objevila švédskou Ameriku. O autorovi jsem toho slyšela už hodně, a když byla možnost přečíst si Medvědín, neváhala jsem a rozhodně nelituju. Backman umí výborbě popsat to, co je zřejmé, ale člověk na to zapomíná. Z knihy pramení taková všeobecná moudrost, což mi bylo moc sympatické. Příběh se i hezky četl, jen byl na můj vkus místy dost patetický a hůře uvěřitelný. Jsem s hokejem v pohodě, ale bohužel jsem jakožto sportovní antitalent nedokázala pochopit pojmy jako sounáležitost a sportovní fanatismus. Tady se mi dostalo vysvětlení. Děkuju a doufám, že se v My proti vám dozvím to, co autor načrtl a nestihl dopovědět.

sagasir
30.10.2019 5 z 5

Poněkud vážnější

Tak nám tedy pan autor oproti jeho předešlým knihám pěkně zvážněl. Nikterak to však nevadí, ale naopak tím jen ukazuje, že umí psát i jinak a myslím, že tím nejenom u mě stoupnul v ceně. Přesto se však nebojte i v Medvědínu nějaký ten humor najdete. Jen je tedy pravda, že o dost míň, než jste u autora zvyknutí. Naopak se nemusíte bát absence dobrého příběhu, který je skvěle zpracován a velmi rychle si na změnu oproti humorné notě u autora zvyknete. Velmi musím pochválit prostředí. Na čtenáře působí tak autenticky a přitažlivě až by se tam nejraději vypravil. Na maloměstě si každý hlídá to svoje a čeká, co se bude dít a zatímco mnozí žijí svoje stereotypní životy, tak mladí pořád věří, že něco dokážou a nějak se proslaví a s tím i svoje město. Medvědín pak tuto příležitost vidí v hokeji. Očekávání jsou velká a v takové atmosféře se pak může stát ledacos a taky se stane. Každá postava se s tím pak vypořádává po svém a to nám pak dohromady vytváří krásnou směsici všemožných charakterů. Právě na nich mimoto kniha také staví a je vidět, že si na nich autor dal záležet. Rychle si mezi nimi najdete své oblíbence či dokonce se v některé z nich sami poznáte. Dále se dá říci, že se jedná o takové pohodové čtení. Příběh, jenž člověka nenudí a krásně si plyne ke svému zdárnému konci. Dokáže zaujmout a vy jste zvědaví, jak vlastně dopadne. Rozsahově opět nic nového pod sluncem. Medvědín má 399 stran. Byť se děj odehrává ve Švédsku, tak jakoby i naši čtenáři poznávali určité momenty ze života na maloměstě. Backman se prostě dokonale umí vcítit do této atmosféry a naservíruje nám ji se vším všudy. Pokud se vám pak Medvědín líbil, tak všemi deseti sáhněte i po pokračování My proti Vám. Ještě vám dlužím hodnocení této knihy. Byť o dost vážnější, tak stále skvělý Backman a stále dokazuje, že Skandinávie a hlavně Švédsko nejsou jen velice kvalitní kriminálky. Za mě plných 100 %.

klaritkaa
27.10.2019 5 z 5

Z prvních stránek jsem nevedela, co od knihy čekat. Ale pak jsem knihu přečetla jedním dechem. Zub za zub.

esma
27.10.2019 4 z 5

Určitě má každý zkušenost s tím, jak příšerně se dokážou lidi chovat : vypnou mozek, nechají se vést negativními emocemi, snadno podlehnou manipulaci. Příběh z Medvědína je ukázkový, jako okopírovaný ze skutečného života. Autor odlupuje vnější slupky jako chirurg, který se právě chystá vás rozpitvat. Vše je postupně odkryto, odhaleno, každá postava je nahá a vše do sebe zapadá. Přesto bych tuto smutnou knížku doporučila číst, najít v té mozaice lidského chování odstrašující příklady a také vzory, kterými se chceme nechat vést. Nakonec je to také jeden z důvodů, proč knížky čteme.

Standa3
26.10.2019 4 z 5

Hezká sonda do lidských duší a společnosti. Jen jsem překvapen až tak výborným hodnocením ostatních, přece jen mi to přišlo trošku jednodušší, předvídatelné a občas to s těmi "univerzálními moudry" trochu tlačilo na pilu, docela výrazná a pro někoho neatraktivní může být výrazná liberální a někdy až feministická rovina. Každopádně jako milovník hokeje jsem si knihu užil a bavila mě, výše uvedené je spíš vysvětlení proč to přece jen za mě není na plný počet hvězd :) pokračování si rozhodně nenechám ujít.

ladyka
25.10.2019 5 z 5

Teda...knížka mě naprosto dostala. I když jsem se knihám autora vyhýbala (před rokem jsem totiž jeho jednu knihu ani nedočetla,nesedl mi styl), Medvědínu jsem dala přece jen šanci a byla by velká škoda, kdybych nedala. Dostala jsem díky tomu skvělý čtenářský zážitek-nebo spíše posluchačský,protože jsem poslouchala audioknihu v podání vynikajícího Pavla Soukupa. Nechci nic vyzrazovat,protože kolem hlavní zápletky se točí všechno a ukazuje nám, co který z obyvatel Medvědína (ne)považuje na správné/špatné a za dobro/zlo-a pozor, mezi tyto pojmy nelze vždy klást rovnítko. O hokej zde sice jde až "v první řadě",ale primárně o hokeji tato kniha není-je o hodnotách, loajalitě, rodinných poutech, síle kamarádství,boji za spravedlnost a hlavně o životě. Autor to vše pojal tak komplexně a uceleně s brilantním vyústěním,že se musím nutit se hned nevrhnout na pokračování a nechat si tuto skvělou knihu zažít. Pro mě jedna z nejlepších knih,co jsem letos četla. Proto nemohu jinak než doporučit!

Wabinka
16.10.2019 5 z 5

Opět krása.Nebojte se anotace,že se v knize hraje hokej.O hokej jde zde totiž až v druhé řadě.Jde především o mezilidské vztahy(jako u všech Backmanových knih).

nicolettkaa
15.10.2019 5 z 5

Procházím knihovnou....a hele Medvědín od Backmana.....Babička se mi líbila, tak to zkusím taky.....
Medvědín se mi líbil ještě o chlup víc než Babička (ostatní knihy jsem zatím nečetla). Sice je kniha o hokeji a hokejistech, ale ve výsledku toho hokeje tam zase až tolik není a autor se spíše věnuje příběhu všech lidí z Medvědína a podává spoustu podnětů k zamyšlení nad tím, co je v životě opravdu důležité. Knihu doporučuji všem, ať už fandíte hokeji nebo ne, v téhle knize to není vůbec důležité.

POKUD JSTE KNIHU JEŠTĚ NEČETLI, NEPOKRAČUJTE, ZBYTEK MŮŽE OBSAHOVAT MALÝ SPOILER
Nepřišlo vám divné když po vstřeleném gólu ve třetině všichni hráči naskákali na led? Vždyť by za to tým dostal trest za zdržování hry :D

wicca.w
15.10.2019 2 z 5

Já jsem to nedočetla, prostě to nešlo, vadil mi styl psaní.

Lucka11
11.10.2019 5 z 5

Príbeh, ktorý v sebe nesie mnohé posolstvá.
Dala by som ju ako povinnú literatúru pre "premotivovaných" rodičov, ktorí nútia svoje deti k športovým činnostiam...

Lili
02.10.2019 5 z 5

Kniha, která se po přečtení zařadila mezi ty nejkrásnější.
Bála jsem se, že bude celá o hokeji, ke kterýmu mám hodně daleko, a taky že byla. Zároveň byla každou vteřinou ale i o lidech, vůli, lásce. O tom, jaké jsme povahy a podle čeho se rozhodujeme. O tom, co jeden má a neváží si toho a druhý by nadevše chtěl, ale nikdy to mít nebude. O tom, jak moc milujeme a co jsme schopni ve jménu lásky udělat...
Dlouho se mi nestalo, že bych četla tak dojemnou knihu. Bylo mi do breku z toho, jak moc je opravdová, jak moc dokázala zachytit všechny ty pravdy, jaké nejsme ani schopni vyslovit, všechny ty smutky, ve kterých žijeme.
Jestli bude někdy natočený film, zachytí příběh i zápletku, ale nikdy se neponoří tak hluboko, jak to dokázal právě autor. Backmana jsem poznala právě teď, touhle knihou a jsem za to ráda. Zároveň vím, že žádná od něj nebude taková, protože tahle byla první a udělala tak silný dojem. A je mi to jedno. Medvědín za to stál! Ze srdce děkuju, že jsou ještě takoví autoři a že jim to píše.

„Rvát se není těžké. A přesto je to občas to nejtěžší na světě.“

indyka
25.09.2019 5 z 5

Ta kniha toho obsáhla tolik! Je o spravedlnosti, morálce, moci, politice, přátelství, rodičovství, boji za své blízké, o řešení věcí "interně", dobru a zlu, mužském a ženském světě, touze někam patřit...Backman umí psát citlivě, ale zároveň o to víc bez obalu a mě se často zmocňovala tíseň při představě, že jím popisovaný uzavřený svět je vlastně tak trochu realita. Že jen popisuje, jak to chodí. Ony ty situace a myšlenky jdou až na dřeň a myslím, že každý se v něčem najde.

Za tempo knihy a načasování odhalování point (které vždy nejsou takové, jaké se zdají být) autorovi opět náleží jednička s hvězdičkou.

Určitě doporučuji. Nenechte se odradit tím, že o hokeji nevíte ani ťuk, čtenářskému zážitku to vůbec neubírá.

PetiJelinkova
19.09.2019 2 z 5

Do knížky jsem se vůbec nemohla začíst, protože hokej mě vůbec nezajímá a celkově styl psaní mě nebavil. Navíc příběh byl moc předvídatelný a jednoduchý.

Marta08
17.09.2019 5 z 5

Úžasná a silná kniha. Na začátku jsem měla trochu problém zorientovat se v množství postav, proto jsem se začetla až okolo strany 50. Je to příběh o jednom malém městečku schovaném v lesích, jehož život se točí okolo hokeje. Je to příběh o lidech, kteří v tomto městečku žijí, jejich touhách, slabostech, radostech, přátelství, strachu, zklamání, vině, rodičovství, dilematech a mnohém dalším. Žádná z postav není černobílá. Událost, ke které dojde, změní život celé komunity. Celý Medvědín se pomalu začne odhalovat se všemi klady i zápory. A těch sportovních zaslepenců tam bylo víc než dost. Dokonale jsou popsány nenaplněné ambice rodičů i síla davu. Nejdůležitější nakonec bylo rozdělit lidi na ty, kteří jsou schopni rozlišit dobro a zlo a na ty, kteří toho schopní nejsou. Jediné, co bych vytkla, byly ty narážky na budoucnost (kdyby to věděla, zůstala by doma). Určitě si přečtu pokračování My proti vám.

rieMa
16.09.2019 5 z 5

Úžasná a velmi silná kniha - a to mě hokej absolutně nebere...