Medvědín

Medvědín https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/330756/bmid_medvedin-Hgq-330756.jpg 4 2143 608

Medvědín / Medveďovce série

Pro většinu lidí neznamená vítězství na juniorském mistrovství v ledním hokeji nic moc, ale pro obyvatele Medvědína to znamená všechno. Vítězství jako tohle by totiž mohlo přitáhnout pozornost k upadajícímu městečku: přilákat státní dotace a talentované sportovce, kteří by dali Medvědínu přednost před velkými městy v okolí. Vítězství jako tohle by rozhodně znamenalo všechno pro hubeného teenagera Amata, který je všude mimo led za vyvrhela; pro Kevina, hvězdného hráče, jenž stojí jen krůček od zářivé budoucnosti v NHL; i pro Petera, jejich obětavého generálního manažera, jehož vlastní profesionální hokejová kariéra skončila tragédií. Tým by mohl mít šanci splnit sny celého města. Ale jedné noci během zapíjení klíčového vítězství se něco stane mezi Kevinem a Peterovou dcerou — a druhý den to vypadá, že se všechno změnilo. Vznesená obvinění se šíří po celém Medvědíně jako vlny po rybníce, žádný dům nevynechají. V honbě za úspěchem týmu je složité rozpoznat hranice věrnosti a zrady. Nakonec musí jeden mladý muž najít odvahu říct nahlas pravdu, kterou, jak se zdá, nikdo nechce slyšet.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Host

Björnstad , 2016

Makaja
13.09.2019 3 z 5

Poslouchala jsem audioknihu a asi to byla chyba...hned zpočátku mě to stokrát opakované prásk totálně otrávilo a pak už se to táhlo celým poslechem. Takže i když se pak děj rozjel, já už si to užít nedovedla. Vlastně většina audioknih byla zatím pro mě spíš zklamáním - ale v autobuse nemůžu číst dlouho, nedělá mi to dobře, proto dávám audiu stále nové a nové šance.

Adwil
13.09.2019 3 z 5

Za mě po Ovem trochu zklamání, některé postavy a "Skupiny" trochu přehnané do extrému, hokejové prostředí taky není můj ideál....ale kniha opět dokázala popsat různé osobnostní a povahové typologie, což mám u tohoto autora rád a proto dávám 4 hvězdy....

adelinka
10.09.2019 5 z 5

Spočiatku som si myslela, že budem čítať niečo o mladých, ale veď nevadí, dám aj to. Bola síce o mladých ľuďoch a hlavne o vzťahoch a názoroch dospelých. Pekné alebo choré, ako niekto môže žiť pre nejaký klub? Je hokejový klub viac ako rodina, či priateľstvo.....a čo nejaké predsudky. No nakoniec veľmi vydarené čítanie.

Herča76
09.09.2019 5 z 5

Naprosto luxusní čtení. Doporučuji všem, kteří hledají v knize postavy reálného života s jejich lepšími i horšími vlastnostmi. Autorův styl je překvapivě uvolněný, čtivý, osudové zvraty hezky rovnoměrně rozložené. Super.

Nerevanin
09.09.2019 5 z 5

Nejlepší kniha, jakou jsem četla za dlouhou dobu. Kniha možná nemá děj plný zvratů nebo strhující závěr, ale o to v téhle knize ani nejde. Stejně tak nejde ani o hokej, který hraje jen roli určitého společného zájmu, který stmeluje jinak různorodé postavy. Tohle je příběh o lidech, o jejich touhách a slabostech, radostech, přátelství, bratrství a sesterství, strachu, zklamání, motivech, vině, rodičovství a dilematech. O tom, jak snadné je schovat se v anonymitě davu, ale jak těžké je z něj vystoupit. Kniha sleduje děj prostřednictvím rozličných postav a jejich vnitřních úvah, epizod i vzpomínek. Jedná se o psychologický rozbor různých postojů a charakterů v uzavřené bublině jednoho města. Postavy jsou komplexní a poměrně originální, snad až na Amata, který víceméně splňuje archetyp opomíjeného hodného kluka s velkým talentem, který je zlákán na scestí, ale nakonec udělá správnou věc. Autor se nesnaží moralizovat nebo odsuzovat, spíš předkládá čtenáři složitý a realistický spletenec různých názorů a úhlů pohledů na určitou věc a nechá ho, ať si udělá názor sám. Autorovi této knihy tleskám vestoje a těším se, až si přečtu jeho další knihy.

MarsyPint
08.09.2019 5 z 5

Po roce jsem se ke knize vrátila, abych si oživila postavy a příběh než začnu číst volné pokračování My proti Vám. Znovu jsem našla momenty, které mě při prvním čtení unikly a znovu jsem se při čtení musela opakovaně zamýšlet jak těžké je zůstat tzv. loajální nebo se umět postavit a říci pravdu. Příběh mě velmi zasáhl , moc se mi líbilo jak Backman lehce rozvíjí příběhy několika dospívajících dětí a se stejnou mrazivou lehkostí, jakoby na pozadí, ale o to silněji i jejich rodičů. Nádherně popsaná pouta přátelství, která se během okamžiku ztratí a už nikdy je nikdo není schopen obnovit. Takové přátele jako má člověk v patnácti už nikdy mít nebude.

Yorika
07.09.2019 4 z 5

Především.Krásná obálka knihy.Ač jsem knihu neznala, zaujala mě právě svou obálkou.
Samotný příběh je pak velmi dobře napsaný.Autor ví, kde a jak zahrát na čtenářovu citlivou strunu.Žádná z jeho postav není černobílá.Každá má v sobě kus dobrého i toho špatného.Umí rozdávat radost ale i ubližovat.
Událost, ke které v příběhu dojde, lidi v Medvědíně stmelí.Stmelí je natolik, že jednotlivci se stanou masou , neschopnou vlastního názoru.
Z toho mě studí natolik, že jsem autorovi odpustila i tu prvoplánovost, se kterou příběh napsal.

Skřítek77
01.09.2019 5 z 5

Backmanovy knihu miluju a tahle není výjimkou. Líbí se mi, jaké postavy vytváří, jsou realistické, zřídka jednoznačně kladné nebo záporné, ale vždy v sobě mají něco, co vás zaujme a za co je dokážete mít rádi, nebo aspoň pochopit jejich motivace. V porovnání s předchozími knihami je tato méně optimistická a laskavá a na konci ji nezavřete s přihlouplým úsměvem na tváři, ale spíše s hlavou plnou myšlenek. Mně pořád vrtá hlavou, jak bych se chovala já, kdybych bydlela v Medvědíně?

Agida
30.08.2019 4 z 5

První knížka od tohoto autora, moc jsem se na ni těšila a nezklamala. Jen jsem se ze začátku trošku ztrácela v těch postavách a trošku jsem si zvykala na autorův styl psaní. Samotný příběh se mi líbil a vůbec mi nevadilo, že se jednalo o hokejové prostředí. Je zde krásně popsané jak může skupina mladých lidí působit na jednotlivce, jak to vnímají samotní lidé, život v malém městě. Jsem zvědavá na pokračování.....

petra1394
24.08.2019 5 z 5

Moje první kniha tohodle autora a určitě ne poslední. Zvláštní styl psaní, takový malebný. Opravdu hezký příběh!

Merynkaw
23.08.2019 5 z 5

Člověk, jako rodič si uvědomí, co se vše může stát a že to vůbec nemůže ovlivnit. Četla jsem knihu jediným dechem.

cluci
19.08.2019 2 z 5

Prásk, prásk.. za mne opravdu ne. Poslouchala jsem jako audio knihu, neustále jsem se musela vracet i přesto, že jsem se v ději neztrácela.
1. kniha Fredrika Backmana, která mne opravdu netěšila. Až mne to mrzí, dát tak málo hvězd.
Prásk, prásk, stále slyším to samé. Vždy, když si tuto knihu jen představím. Děj z hokejového prostředí by nebyl až tak špatný, ale příběh mladých lidí a jak se k nim staví dospělí. Nevím, asi má tento mladý spisovatel jiný pohled na věc. Snažila jsem se vcítit do role, jak by mohl určitou problematiku vnímat muž. Bohužel ne, pohled mi nepřijde vyzrálý.

kiraa
16.08.2019 5 z 5

Odpouštím Backmanovi pomalej rozjezd, ze kterýho jsem byla zprvu trochu rozmrzelá a říkala si, cože vlastně všichni na něm maj. A pak to přišlo. Celej Medvědín se pomalu začal odkopávat se všemi klady i bejkárnami. A že tam těch sportovních pitomců bylo. Ten megaprůser si jen tak celou dobu visel ve vzduchu a já jen doufala ať to není úplně tak, jak si myslím. Dokonale popsaný nenaplněný ambice rodičů i síla davu. Konec nebyl závěr, ale rošambo :) Někdo už to někde psal a já stopro souhlasím. Backman je král citovejch vyděračů. Dlouho si budu tuhle parádičku pamatovat.

Vlkova.kristyna
16.08.2019 5 z 5

Excelentní příběh! Ze začátku mnoho postav, ve kterých jsem se motala. V některých možná až do konce. Nejdůležitější ale bylo rozdělit je na skupiny těch co jsou schopni rozlišit dobro a zlo a těch, kteří ne. Příběh o tom, jak může komunita ovlivnit vnímání jednotlivce a hlavně jediná událost ovlivnit život jejich účinkujících, rodiny a přátel. Smekam před F. Backmanem za vynikající příběh!!

essidaven
15.08.2019 4 z 5

Knihu jsem poslouchala jako audio, Pavel Soukup ji interpretoval velmi dobře, myslím, že některým situacím pomohlo, že je "zahrál". Vykreslení charakterů na maloměstě bylo také přesvědčivé. Ze začátku bylo náročné zorientovat se v množství postav, od kterých autor neustále odbíhá k dalším a dalším. Není čas všechny si zapamatovat a oblíbit. Ke konci jde tak daleko, že přeskakuje mezi postavami a jejich příběhem uprostřed dialogu, což sice zvyšuje napětí, ale také mě to dost vytáčelo! Dovedu si to představit ve filmu jako střih, ale v knize to rušilo. Ale celkově se jedná o dost slušný příběh, který je hlavně o lidech (a trochu o hokeji) a jejich dobrých i špatných vlastnostech. No, že bych z knihy byla naprosto paf, to asi ne, ale druhý díl si určitě poslechnu.
P.s. co je to jako za styl vyprávění..."jeden otec seděl v jednom domě na jedné židli" ...je číslovka opravdu nutná? Nebo se jednalo jen o hloupý překlad? Bylo to použito tak často, že to tahalo za uši.

jana277
13.08.2019 5 z 5

Krásna kniha. Chvíľu sa človek usmieva, chvíľu mu je do plaču. Niektoré charaktery hladia, niektoré desia. Môj muž veľa nečíta a keď tak mesiac jednu knihu. Toto zhltol za pár dní.

Tatrman
11.08.2019 5 z 5

Stručně a jednoduše - skvělá kniha. Už se těším na My proti vám.

KlariN
11.08.2019 5 z 5

Strhující, emocionálně naprosto vyčerpavájící, ale i obohacující čtení. Literární příbuzný Ledové Bouře, nebo Americké krásy. Jsem zasažen.

Hankah265
07.08.2019 5 z 5

Teď jsem knihu dočetla a nemám slov. Chvíli jsem brečela, chvíli se smála, chvíli jsem nechápala, chvíli chápala až moc... Tolik síly, pravdy... No wau, 5 hvězdiček je sakra málo!

happystar
01.08.2019 5 z 5

Nejlepší kniha,kterou jsem kdy četla!