Matka

Matka https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/49046/bmid_matka-Dd0-49046.jpg 4 2072 247

Čapkovo protiválečné drama o třech dějstvích (myšlenku napsat tuto hru vnukla Čapkovi jeho manželka, herečka Olga Scheinpflugová) patří dodnes k vrcholům české dramatické tvorby.

Divadelní hry Literatura česká
Vydáno: , Artur

Matka , 1938

ArkAngel
07.12.2021 5 z 5

Čapek opravdu ví, jak s danými tématy pracovat a příběh matky, která postupně přichází o celou rodinu, je zpracovaný na jedničku. Zatímco mnozí autoři se zaměřovali na skutečné válečné konflikty, Čapek nám ukázal pohled obyčejné ženy, jež díky válkám emocionálně trpí. Konverzace s mrtvými a jejich pohledy na danou problematiku jsou zpracovány skvěle a dobře to ukazuje mentalitu lidí, kteří jsou ochotni pro svou zemi zemřít.

Janca001
17.11.2021 4 z 5

Vůbec jsem nevěděla co mám čekat, ale moc mě kniha bavila. V podobě scénáře se to čte samo a přijde mi to možná i zábavnější než ty zdlouhavé romány (ale nemyslím si, že jsou všechny romány nudné nebo něco takového). Také se mi zde líbilo vystupování těch mrtvích. Tím to knihu dělá mnohem zajímavější. Jakožto povinnou četbu hodnotím kladně.

Adla173
17.11.2021 4 z 5

Drama o mnoha podobách hrdinství a pohledech na hrdinství. Často se setkávám s názorem, že jde o jedno z nejslabších Čapkových dramat, s čímž zásadně nesouhlasím. Ve své době muselo mít neskutečnou sílu, když zvážíme, co se v Evropě dělo.

MariN14
10.10.2021 5 z 5

Za mě nejlepší Čapkovo dílo... Líbí se mi, jak se nakonec ti synové s otcem shodnou na tom, že na jejich smrti vlastně nic hrdinského nebylo a že by radši byli ještě naživu. Protože smrt není hrdinství.

Blue
07.09.2021 4 z 5

Příliš vykonstruované na výsledný efekt, mám raději plnokrevnější "příběhy".

radusak9806
15.08.2021 5 z 5

Nevím co napsat, nevím co říci. Po dočtení mám husí kůži.

meluzena
21.07.2021 5 z 5

Obrovský konflikt dvou neslučitelných světů - mužských hrdinů (synů a manžela) a ženy-matky. Ji nezajímají jejich hrdinské činy, ona je chce mít doma, živé. Oni zase vnímají její péči jako omezující (což vlastně opravdu je).
Je určitě zajímavé srovnat tohle „staré“ uspořádání rolí s dnešní emancipací a ženami, které se chtějí samy realizovat a snaží se nějak vybalancovat svoje zájmy a péči o rodinu. Co je lepší? A pro koho? Nu, podumejte si. Ono to zdaleka není tak jednoznačné ani černobílé.
---
úryvek:
MATKA: Ať dělají něco užitečného... něco, při čem se nemusí umírat. Kdybys věděl, co jsem se nastarala, abych je mohla poslat do těch škol – A vidíš, co z nich mám!
OTEC: Nu, dušinko, myslím, že s nimi můžeš být spokojena, ne?
MATKA: Já vlastně nevím. Připadám si jako slepice, která vyseděla orly; sedím při zemi a kdákám strachy, když jeden po druhém vyletují.
(....)
OTEC: To víš, drahoušku: jsou už velcí – a mají své vlastní zájmy, ne?
MATKA: Ale já jsem měla vždycky jenom jejich zájmy, rozumíš? Vy všichni, vy jdete za svými věcmi, za svou ctí, za svým posláním, já nevím za čím velikým, já tomu ani nerozumím. Ale já jsem šla jenom za vámi. Já jsem neměla žádné jiné poslání než vás. Já vím, nebylo to nic velkého: jen se starat a milovat – Ale když jsem vám, pěti dětem, nesla na stůl mísu jídla, bylo to pro mne jako bohoslužba. Ondro, Ondro, ty nevíš, jak je tam po tobě prázdno!

Igwarr
07.07.2021 5 z 5

Kniha sa jednoducho čítala a prekvapilo ma, ako dobre bolo toto dielo napísané. Nesie silnú myšlienku a počas čítania je často ťažké zadržať emócie. Veľa z nás uznáva ľudí, ktorí položia život za svoje presvedčenia. Máloktorí však pomyslia na trápenie manželiek a matiek. Je to veľmi dojímavé dielo a mal by ho prečítať každý človek, ktorý si nemusí uvedomovať, aký je život z pohľadu matiek.

Lena79
21.06.2021 5 z 5

Kniha se mi dobře četla. Často oplakáváme válečné hrdiny. To je v pořádku. Ale kdo oplakává jejich matky, sestry, manželky a milé? Matka z této hry byla skutečná hrdinka.

Denny456
04.06.2021 5 z 5

Tak tohle je prostě jedna z mých oblíbených her. A první Čapek, kterého jsem v šestnácti četl. Od té doby už několikrát a pořád je co objevovat. A Čapek je jediný český autor, kterého načítám skoro celého. Na Čapkovi a tedy i na Matce je úžasné, že přestože ji aktuálně tvořil po válce a je to bezpochyby protiválečné drama, tak ve skutečnosti je strašně nadčasové a platné pořád. A navíc se rozhodně nedotýká jen protiválečné literatury, ale i obecných lidských vztahů.

Lejčís
20.05.2021 5 z 5

Do této hry jsem se pustila jako do protiválečného dramatu, ale našla jsem v ní daleko víc. Čapek velmi citlivě rozebírá sílu, hloubku a nekonečnou pravdu toho, co to znamená být matkou se všemi radostmi i strastmi, se kterými se matky v průběhu lidských dějin musejí potýkat, ačkoli jako ženy nemohou nic ovlivnit a mužskému světu, jak sám autor opakovaně zdůrazňuje, nerozumí.
Hra je vystavěna na stále se opakujících dialozích, které jsou ve své podstatě pořád o tom samém, přesto pokaždé podané jinak, přesto pokaždé hlubší, dynamičtější, citlivější a dramatičtější, a právě v tom lze spratřovat Čapkův umělecký styl. Jako spousta jiných Čapkových děl, i tohle je nesmírně nadčasové dílko a má potenciál se Vás dotknout, protože si u něj nejednou řeknete, že to, co čtete, je krutá a bolestivá pravda, lhostejno, na čí stranu argumentace se přikloníte. Čapek byl jednoznačně literární genius.

ZÓNA
12.05.2021 5 z 5

Čapkovo geniální drama...
Na miniaturní ploše se odehrává bolestivá tryzna matky, která doplácí na egoistický a hloupý mužský svět, kvůli kterému vždy trpěli a dosud trpí milióny lidí na celém světě.
Mužská ješitnost a neschopnost se domluvit bez použití zbraní, na úrovni divošských kmenů, pro které život a smrt jedno jsou.
Oproti ní stojí matka se svým ženským pojetím světa, s rodinou a láskou k životu, který žena vždy daruje a je mnohdy ochotna mu zasvětit celý svůj život a být tak šťastná...
Vyprávění formou dialogů nám dává možnost volby, přiklonit se k jedné, či druhé straně. Uvědomit si svoje vnímání světa, svůj morální kredit.
Příběh je jednoduchým příkladem mužského diletantismu, který stojí nad veškerou humánností člověka, jeho inteligencí a schopností lásky.
Text je bolavý a krutý, velice umělecky ztvárněný, ale zároveň čtivý a silný svojí zpovědí několika málo osob, stojících proti sobě v jednom zšeřelém pokoji.
Čapkova verze lidské nepokory k životu. Překonatelná jen velice těžko...
Bylo mi Vás tak moc líto, Dolores...

mishulda
12.05.2021 5 z 5

Jedna z mála knih, která vás uchvátí již od první stránky. Možná je to formou, možná tématem a možná i magickým realismem, který se v české literatuře neobjevuje příliš často.. Knihu přečtěte jedním dechem a ještě dlouho potrvá, než na ni přestane myslet..

bílárůže
04.05.2021 5 z 5

Myslím si, že lepší první setkání s panem Čapkem jsem si nemohla přát, když tedy nepočítám Dášeňku čili Život štěněte. Matka je jakousi zpovědí každé ženy, která přichází o své nejbližší, o své děti. K čemu je válka, když po ní zůstane jen smutek, prázdno a uplakané matky? Karel Čapek v této kraťoulinké hře dokázal skvěle popsat bolest a utrpení při ztrátě nejbližších a také nesmyslnost války, která je vedená kvůli hrdinství. Již teď se těším na některou z dalších divadelních her pana autora, ale Matka pro mě zůstane navždy jakýmsi srdcovým dílem, tím prvním, co jsem od něj četla. Už jen těch pět písmen: MATKA mi navždy zůstane v paměti. Být matkou je radost, ale i utrpení a obětování. Nemohu jinak, než tuto divadelní hru doporučit s nejvyšším hodnocením 5/5.

ElleNora
06.04.2021 4 z 5

Mé první setkání s Čapkem a překvapilo mě, jak se mi hra líbila. Pro mě to byl emotivní příběh matky, která se nechce vzdát svých dětí a vypustit je do světa, kde se můžou zranit, dokonce zemřít. Ale chránit je donekonečna nemůže - synové chtějí prožít život po svém.

laura
19.03.2021 5 z 5

Kdysi jsem viděla inscenaci. A pak jsem hru četla. Takže jsem věděla, co mě čeká. Jenže tehdy jsem nebyla matka...

Připadám si jako slepice, která vyseděla orly, sedím při zemi a kdákám strachy, když jeden po druhém vylétají. Někdy si říkám: to nesmíš, nesmíš jim překážet... Je hrozné, co se z člověka stane, když je mámou...

Já jsem neměla žádné jiné poslání, než vás. Já vím, nebylo to nic velikého. Jen se starat a milovat...

Ten konec mě rozsekal. Kdysi to byla možná jen hra. Teď, když matka čte o matce - to byla čistá rána přímo do srdce... Protože to chápu. Protože to nechci chápat. Protože to bolí.

...řekni mi, jak se mohou lidé tak strašně nenávidět?

Nadčasové, jako všechny Čapkovy hry. Hluboce pravdivé. Bolestné. Burcující.

...já měla svůj domov - a to jste byli vy. Tak mně vyložte, proč zrovna já, proč jsem to vždycky já, proč po celé dějiny světa jsem to jenom já, já máma, já ženská, kdo musí tak hrozně platit za vaše veliké věci...

Pamima
17.03.2021 4 z 5

Nebylo to pro mě první Čapkovo drama, již dříve jsem četla Bílou nemoc. Obě díla mi připomněla, jak můžeme být rádi, že v dnešní době nemusíme čelit žádným velkým ozbrojeným konfliktům a vstup do armády, či vojska je jen dobrovolné rozhodnutí jedince. A i když jsem bohužel věděla, jak dílo končí, když jsem ho přečetla celé, stejně mě tento překvapivý konec určitým způsobem zasáhl. Takže pokud hledáte něco na povinnou četbu a můžete sáhnout po něčem z Čapkovy dílny, určitě doporučuji.

Hannibal92
01.03.2021 4 z 5

Smutne, obzvlast kdyz ma clovek deti. Ve 3. dejstvi uz me premlouvani muzskeho osazenstva zacinalo docela stvat. Proste jak s hrdosti umrit za svou (prevazne zbytecnou nebo nesmyslnou) pravdu na 100 zpusobu...

peeetta
04.02.2021 4 z 5

O tomto díle jsem se dozvěděla na Databázi, prohlížela jsem knihy, které je možné stáhnout jako eknihu. Velmi zajímavé dílo, téma je pěkně zpracované, typické rysy práce Karla Čapka - kritika války.

Lubošovo
13.01.2021 5 z 5

Z téhle hry člověka mrazí. Jednoduše geniální!!!