Matka

Matka https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/49046/bmid_matka-Dd0-49046.jpg 4 2072 247

Čapkovo protiválečné drama o třech dějstvích (myšlenku napsat tuto hru vnukla Čapkovi jeho manželka, herečka Olga Scheinpflugová) patří dodnes k vrcholům české dramatické tvorby.

Divadelní hry Literatura česká
Vydáno: , Artur

Matka , 1938

Ver8nika
30.07.2011

Na hrách Karla Čapka se mi nejvíc líbí styl jeho vyjadřování, žádné zbytečné okliky a při tom tolik věcí k zamyšlení. Stručnost knihy a v ní tak silný příběh, že se zamyslíte ještě na delší dobu než ji čtete.

Kvothe
08.04.2011 5 z 5

Divadelní hry Karla Čapka jsou úžasně plastické a dokáží čtenáře pohltit, i v pouze psané podobě. Jejich zpracování se však občas dostává zvláštních absurdních a tak avantgardních forem, že ztrácí svou hloubku a důraznost. Matka je do krve drásající hra, která dokáže zasáhnout pořádně hluboko. Je to v zásadě hra o jednom člověku, ale duchové jsou stejně živí jako jejich pozemská matka. Závěrečná scéna je neskutečně silný vnitřní konflikt matky, která však ví, že nemá příliš na výběr. Výborné drama od fantastického českého autora!

Honey0105
21.02.2011 4 z 5

Divadelní hry poslední dobou moc nečtu, protože mě nebaví, ale tahle mě bavila víceméně už od začátku.
Docela mě potěšily i vsuvky o tom, co která osoba právě dělá (v jiných divadelních hrách je většinou jen napsaná místnost, ale o tom, co se děje v ní už není zmíněno ani slovo).
Dlouho jsem Karla Čapka odkládala a nakonec trochu lituji, protože mě tahle kniha opravdu zaujala. Byla svým způsobem velice zvláštní, ale přesto poutavá. Každý toto dílo pochopí asi jinak a každý si z něho i něco jiného odnese. Také jsem to pochopila svým vlastním způsobem. Na jednu stranu mi to přišlo strašné a na druhou stranu mi to přišlo zajímavé.
Je pravda, že poslední rozpor byl opravdu poměrně dlouhý, ale když se vezme v potaz, že tato divadelní hra se vejde na necelých devadesát stránek, tak určitě nevadí, že se na posledních deseti řeší jedno a to samé.

Karolíí
24.01.2011 5 z 5

Kniha na mě udělala dojem,ale nelíbilo se mi ke konci to dohadování,bylo příliš zdlouhavé.

Milča
08.01.2011 5 z 5

Proto je to drama.Velmi zdařilé dílo.

pistalka
16.11.2010 3 z 5

Slabší, než jsem očekával. Postupné umíraní synů mi přišlo minimálně za vlasy přitažené. Na svou dobu odvážné a aktuální, z dnešního pohledu trochu nudné.

Alix
30.11.-0001 4 z 5

Četla jsem i viděla. Hodně depresivní.