Mráz

Mráz https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/233093/bmid_mraz-G7y-233093.jpg 4 3014 737

Martin Servaz série

Saint-Martin-de-Comminges je malé městečko ve francouzských Pyrenejích, kde jsou zimy kruté a kde se nikdy nic moc neděje. Až dokud pracovníci vodní elektrárny nenajdou jednoho zimního dopoledne mrtvolu koně bez hlavy, částečně staženou z kůže, zavěšenou na nosném stožáru lanovky, která je jedinou přístupovou cestou na toto místo. Není to obyčejný kůň – patří totiž místnímu magnátovi Ericu Lombardovi. Martin Servaz, čtyřicetiletý velitel regionální kriminální jednotky v Toulouse, je naštvaný, že byl odvolán z vyšetřování brutální vraždy bezdomovce, aby se ujal tohoto nejpodivnějšího případu své kariéry. Ve stejnou dobu přijíždí do nedalekého Wargnierova institutu, jež se specializuje na mimořádně nebezpečné a duševně choré vrahy, psycholožka Diane Bergová, která postupně zjišťuje, že ředitel ústavu využívá neortodoxní metody. Detektiv Servaz na mrtvole koně brzy identifikuje DNA, která patří jednomu z chovanců Wargnierova institutu. Ústav je ale tak zabezpečen, že není možné, aby se někdo z chovanců mohl dostat ven. A za několik dní je nalezeno první mrtvé lidské tělo. Martin Servaz s kolegyní Irene Zieglerovou musí využít všech svých schopností k vyřešení děsivého tajemství… Vynikající kombinace série skutečně strašidelných zločinů, mrazivé atmosféry a houževnatého policisty dělá z této knihy napínavé čtení, během kterého budete až do konce hádat, kdo je vrah.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , XYZ (ČR)

Glacé , 2011

strippedd
05.08.2023 4 z 5

Tohle, ale nebylo vůbec špatné. Hned je to příjemná změna od všech těch severských detektivek. Servaz mi je sympatický už jenom tím, že to není nesmrtelný James Bond. Zápletka byla příjemně mrazivá. V určité části už jsem bohužel tušila závěr, ale nijak mi to nevadilo. Trochu na mě působí divně těhotná paní svůdnice, ale to je jen detail. Těším se na pokračování.

onyx84
03.08.2023 5 z 5

Obrovská spokojenost...Martin sympaťák,obyčejnej chlap,žádnej nesmrtelnej superhrdina...příběh měl spád,napětí,zvraty...jako úvod do série prostě super...těším se na další...

rumova_kulicka
07.07.2023 2 z 5

Asi jsem četla něco jiného než většina čtenářů, jinak si nedovedu vysvětlit to vysoké hodnocení. Jako téma asi dobré, zasazení do prostředí Pyrenejí super, ale měla jsem strašný problém se knihou prokousat. Přílíš mnoho stránek, úplně zbytečných. Vesmírně dlouhé kapitoly, půl hodiny jedna. Hlavní vyšetřovatel mi vůbec sympatický nebyl a vykreslen byl ve výsledku jako docela ňouma, nebo aspoň mně to tak přišlo. Spád nabrala kniha až ve třetí třetině, ale tam toho autor zase nacpal tolik, že to nevymyslí ani v Hollywoodu nebo na divokém Západě. A ten konec s Vánocemi, ten to zabil. No jestli někdy sáhnu po pokračování, tak jedině ve chvíli absolutní nudy.

iv.ča
30.06.2023 5 z 5

Bavilo mě to. Dobře napsaný thriller.

Privilegius
20.06.2023 5 z 5

Četl jsem na doporučení. Hned mě to chytlo a nešlo se odtrhnout. Už se těším na další díl.

sgjoli
18.06.2023 4 z 5

Tak tenhle thriller mne fakt dost chytil a určitě budu chtít v této sérii pokračovat. A za to jsem moc ráda, protože mi v tom závalu thrillerů, co knižní trh chrlí, je čím dál tím těžší najít něco, co jste už neviděli někde jinde. Něco, co vás chytne, nebude vás nudit, nebude působit průměrně a okoukaně.
Ten český název "Mráz" mi pro tuto knihu přijde skutečně příhodný. Není to mrazivé jen tou svou atmosférou a děsivostí celého případu, ale i tím, že se to odehrává na odlehlém mrazivém místě uprostřed hor. To prostředí tu je skvěle vykreslené. Některé scény tu jsou nejen mrazivé, ale hodně syrové, drsné, plné akce. Celkově mi to atmosférou připomínalo Purpurové řeky od J. C. Grangého - atmosférou, temností příběhu, odlehlým místem v horách.
Hlavní vyšetřovatel Servaz mi byl sympatický. Působil na mne důvěryhodně, jako že ví, co ve své práci dělá. Je uvážlivý, působí jako vyšetřovatel seriózně. Ostatní postavy z týmu vyšetřovatelů ho vcelku dobře doplňovali. I když pachatelé postupně vyplouvají na povrch, přesto jsem některé věci vůbec neodhadla - autor mne uměl překvapit, což velmi oceňuju.
Tuto knihu jsem poslouchala jako audio v interpretaci Jiřího Žáka a dost mne to bavilo. Určitě i příště sáhnu po audioknize.
Sice to není ten nejlepší thriller, co sem kdy četla/slyšela, ale 4 hvězdy jsou určitě na místě a za sebe mohu doporučit.

Lucciella_L
10.06.2023

Kniha se ke mě dostala formou štafety, za což jsem nesmírně vděčná. Četla se poměrně dobře, ale některé části byly zbytečně zdlouhavé. Třeba sexuální propletence aktérů byly naprosto zbytečné . Přesto námět byl hodně zajímavý a líbil se mi. Uvítala bych propracování jiných detailů... I přes tyto výhrady musím uznat, že se mi knížka líbila.

Layyen
30.05.2023 5 z 5

Opravdu povedená detektivka, jediný malý mínus je za povinnou dávku leseb a gayu ale holt doba je zlá..

Petr13103
08.05.2023 5 z 5

Tak to bylo něco. Zajímavé, přečíst knihu mi trvalo 2 měsíce! Tedy ne že by byla nudná ale mezitím jsem četl ještě par dalších bichlí. No rovnou ke knize: velice zajímavý příběh z Pyrenejí s hlavním vyšetřovatelem Martinem Servazem, jedna záhadná vražda koně a spoustu dalších vražd lidí. Pomsta, nebo vraždění ze zábavy? Proč ze zábavy nedaleko místa činu se totiž nachází Wargnierův ústav pro psychopaty! Všichni se shodneme, že takový počin svědčí o jisté genialitě autora. Výborná kniha, která je bestsellerem právem! Bravo! (A teď si pravděpodobně přečtu hypnotizéra od Keplera, nebo nemesis od Nesbøa:-)).

tinka1974
23.04.2023 3 z 5

Poslouchala jsem jako audio, ale moc mě to nenadchlo. Spád a můj zájem tako krimi dostala až v poslední třetině. Nevím proč, protože příběh je opravdu zajímavý

Peter74
16.04.2023 5 z 5

Taketo napätie ma prekvapilo.
Bol som v šoku, čo sa bude diať. Zápletka, akčnosť, zimomriavky až strach ako sa to skončí.

dasha0306
13.04.2023 3 z 5

Nejsem si jistá, jestli toto je můj šálek čaje. Louskala jsem to dlouho, prvních 150 stran mě málem dostalo do čtecí krize jako blázen. Rozhodně jsem neměla ni na konci pocit, že se od toho nemůžu odtrhnout, protože spád to moc nemělo, spíše to bylo velmi popisné a těch 600 stran by se dalo smrsknout v klidu na 300, ale tak to je můj vkus. Konec už oproti zbytku knihy až moc urychlený a každé lehké napětí v knize nevygradovalo do pocitu velkého napětí.

mpb1913
05.04.2023 4 z 5

Výborně zvolené prostředí. Pyreneje, vodní elektrárna, Wargnierův institut a mráz, to vše navodilo hned od začátku tísnivou atmosféru a skvěle to hrálo s temným příběhem, který nám postupně odkrývá hlavní vyšetřovatel Martin Servaz. Nakonec to vše do sebe i tak nějak pozapadalo a dalo to smysl, jen ta zbytečná divočina v závěru mi tam prostě neseděla. Kdyby to autor dojel v podobném tempu jako se nesla celá kniha dal bych i 5*.

IgorGebiza
27.03.2023 4 z 5

Celkom fajn francúzska kriminálka aj keď ten záver mi prišiel zbytočne prekombinovaný.

TessieB
25.03.2023 3 z 5

Začátek a prostředek docela nuda, až jsem přemýšlela, jestli ji vůbec dočtu. Vadil mi styl psaní. Postupem času jsem si na to docela zvykla, ale i tak jsem z knihy nebyla kdovíjak unešená. Rozhodně jsem už četla lepší kousky, ale v konečném součtu to nebylo zas až tak hrozné.

Ivushaak
02.03.2023 5 z 5

Na autora jsem narazila čistě náhodou díky diskuzi na FB skupince. Jsem milovnicí knih od Chrise Cartera, tak jsem neodolala a čekání na jeho novou knihu jsem se rozhodla zkrátit právě Mrázem. Ze začátku jsem se nemohla pořádně začíst, děj se rozjíždí poměrně zlehka, trošku jsem se i bála rozsahu knihy, přeci jenom více než 600 stránek je poměrně dost. Ke všemu hlavní postava Martin Servaz je tak trošku mimoň (bojí se koní, výšek, rychlosti, atd...). Naštěstí jsem ale knihu neodložila a najednou "Kurde, to už jsem vážně na straně 500?" Jakmile se začtete, tak nebudete moci přestat, kniha není (aspoň na můj vkus) nijak extra drsná, nejsou tu žádné prázdné pasáže, postavy nejsou žádní nepřemožitelní superhrdinové a postupem jsem si tak nějak oblíbila i postavu Martina.
Knihu bych hodnotila 90 % a určitě se vrhnu na další díly série.

Kopretinka784
01.03.2023 4 z 5

Tak se mi konečně dostal do rukou první díl "Martinovy" série. Přestože tloušťka knihy by některé čtenáře mohla odradit, mě neodradila. A vyplatilo se. Při čtení některých míst jsem si říkala - no tam musí být krásně. Ale v určitých místech (pohyb na opuštěných místech,...) bych zase být nechtěla. Skvěle popsáno. Člověk pak při čtení v noci poslouchá každý podezřelý zvuk v bytě.
Hodnocení prvního dílu série bych shrnula jednoduše:
"Vlak s prvním vagónem" se rozjel a já se už teď těším na další "vagón".

Filomena1961
20.02.2023 5 z 5

Díky databázi knih jsem narazila na tohoto autora, kniha se mi líbila čtivá, děj měl spád, dobře vykreslena charakteristika jednotlivých postav, všechno zasazeno do nádherného prostředí pyrenejských hor, detektivka plná zvratů, sympatický detektiv a překvapivé rozuzlení. Už se těším na další knihu.

Zorka
19.02.2023 3 z 5

Detektivky nejsou úplně můj šálek kávy. Nicméně dala jsem knize šanci v rámci čtenářské výzvy a úplně zklamaná nebyla. Co mi ale hodně vadilo, byla snaha dostat do knihy trochu násilně různá témata - například téma homosexuality (které mě jinak zajímá, pokud je dobře zpracované) se v knize objevilo opakovaně a z mého pohledu hodně komerčně. Mám pocit, že ne vždy je nutné mít v knize všechna v současné době trochu "módní" témata.

rilajaan
17.02.2023 4 z 5

Kniha se četla dobře, příběh zajímavý. I když je kniha hodně obsáhlá, ocenila bych více informací - hlavně z minulosti.