Marťanské písky

Román Marťanské písky patří k raným autorovým dílům, poprvé vyšel již roku 1952. Vypráví o světě, který se v nadcházejícím století možná stane realitou – o založení prvních kolonií na Marsu a o těžkém zápasu kolonistů o přežití. Napínavý příběh hrdiny Martina Gibsona však ani za několik desetiletí v ničem nezastaral a dokazuje ohromnou míru autorova talentu....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/33_/33072/martanske-pisky-33072.jpg 4.281

Vesmírná trilogie (3.)

The Sands of Mars (1951)

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Baronet

ludek.n

Raný Clarke, tak jak ho představují Marťanské písky, je oddechové, nekomplikované vědecko-fantastické čtení, které je na hony vzdáleno jeho nejvýznamnějším vesmírným opusům jako Ráma nebo Vesmírná odysea. Na rozdíl od nich zde totiž věda a technika nehrají až tak stěžejní roli, ale příběh je pojímán v lidském duchu a zabývá se spíše mezilidskými interakcemi. Z tohoto pohledu mi proto Marťanské písky přijdou tak trochu jakoby vláčné a nezaostřené. Dramatické momenty tu v podstatě nejsou a děj plyne zvolna a poklidně k závěru, který je na tom dost podobně. Netvrdím, že je to nudné čtení, ale jiné Clarkovy knihy mě vzaly za srdíčko daleko více.

MGT
18.10.2017

Krásná kniha. Nejvíce bavila část o cestě na Mars, ale ostatní části nejsou ani omylem horší. Krásný vysněný svět. Přesně tyto knihy mě baví nejvíce a tato extra mě zamrzela, když končila. Ještě bych snesla 100 stran, kde bych se dozvěděla, jak dopadl Jimmy a zda se dozvěděl tu důležitou informaci, s jakou pořídil Hatfield, co samotný Gibson a Kvík...

Antares
15.07.2016

Pekný výlet na Mars :)

woodward
20.04.2016

Mám ji doma česky i anglicky. Podle mého soudu je to jedna z nejlepších sci-fi o Marsu. Žádné děsivé záhady ani nepřátelští Marťani, Clarkovi stačí jako "nepřítel" obyčejné zapeklitosti nastražené přírodou. Jde jen o to, jak zařídit, aby tam nebyla tak svinská zima a dalo se tam dýchat. Od doby, kdy to napsal, se lidstvo jaksi opět soustředilo na vlastní pupek, a místo snění o expanzi do vesmíru, vyžívají se dnešní autoři ve vymejšlení apokalyptických pohrom, které naši zeměkuličku postihnou. Jenže, milí spisovatelé, kdo nesní o velké budoucnosti, ten se jí ani nedočká!

3DD!3
04.01.2015

Myslím, že je docela příznačné, že jsem knihou o překonávání bariér a předsudků, překonal i jeden svůj. Marťanské písky jsou první (a budou asi jedinou) knihou, kterou jsem začal číst v pevné formě a dočetl v té digitální na Kindlu (není to vůbec špatná věc). Martina Gibsona Clark jistě psal tak trochu podle sebe a radost z objevování Rudé planety je krásně čitelná. Jednoduchá linie cesty prvního turisty na Mars obohacená o rodinná témata a mystérii projektu Úsvit, chytí a nepustí, ale popravdě nic zásadního nenabízí.

Phoenix16.cz
02.01.2013

Chcete zažít výlet na nepříliš prozkoumaný Mars? Tak si přečtěte Marťanské písky. S hlavním hrdinou prožijete cestu novou vesmírnou lodí, obhlédnete první kolonii, seznámíte se s hlavními kolonizátory a možná objevíte i Marťany. Hlavně nečekejte nějakou zapeklitou zápletku, dějové zvraty, situace, z nichž není úniku apod., protože Marťanské písky jednoduše popisují "výlet na Mars" a události, které se v té době odehrály.