Marťan

Marťan https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/408902/bmid_martan-ODw-408902.jpg 5 4256 4256

5. vydání. Je nejslavnějším mužem na Zemi. Má to však háček: není na Zemi... Mark Watney se jako jeden z prvních lidí prošel po Marsu. Zdá se však, že bude také prvním člověkem, který tam zemře. Ztratil se v prašné bouři a zbytek jeho posádky odletěl v domnění, že je mrtvý. Mark nemá jak odeslat zprávu, že přežil. A i kdyby se s lidmi na Zemi spojit dokázal, zásoby mu dojdou mnohem dřív, než by stačila dorazit pomoc. Mark se však nevzdává. Vyzbrojen svým důvtipem, technickými dovednostmi a nevyčerpatelným smyslem pro humor se pouští do tvrdošíjného boje o přežití. Jenže Mars mu přichystá nejedno překvapení...Strhující, podmanivý a přesvědčivý příběh o lidské nezdolnosti a vynalézavosti tváří v tvář beznadějné situaci obletěl celý čtenářský svět a stal se doslova hitem, robinzonádou 21. století. Zaujal i filmové tvůrce, režisér Ridley Scott natočil úspěšnou adaptaci` s Mattem Damonem v hlavní roli.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Kalibr

The Martian , 2014

bookcase
20.07.2015 5 z 5

Naprosto úchvatně napsané. Užívala jsem si cynický humor hlavního hrdiny, jakož i pasáže odborné, kterým jsem tedy ani zbla nerozuměla, ale to vůbec nevadí :). Jedna z nejlepších knih roku.

Ikkju
17.07.2015 4 z 5

Jo, bylo to fajn, podobné hodnocení jako u Sila, ale další nový bestseller už nekupuju! To si na to radši počkám do kina..

Jinak jsem knihu četl v době, kdy se ke mě dostala vesmírná simulace Celestial Command, a musím říct, že strávit pár soustředěných večerů při pokusu zachytit asteroid (on ten vesmírný pohyb je hodně neintuitivní, třeba pokud jsem letěl přímo k asteroidu, vždycky uhnul, respektive jsem zjistil, že jsem k němu zaujal jen hodně neefektivní oběžnou dráhu), vytěžit z něj led, a přeměnit ho pomocí energie ze solárních plachet na vodík a kyslík byl o dva levely autentičtější zážitek než kniha. Ale uznávám, že jsem si na ní při tom párkrát vzpomenul.

zoew
16.07.2015 3 z 5

Není to špatně napsané, ale mě tahle tématika prostě nebere.

Budulman
14.07.2015 5 z 5

Marťana jsem začal číst s nadšením a následně knížku odložil, protože mi neskutečně lezly krkem brambory... Kdo četl ví... (stejně jako potom Markovi po zbytek jeho strastiplného pobytu na Marsu)
Po nějaké době jsem se k němu zase vrátil abych ji jedním dechem dočetl.
Vysvětlování mi nepřišlo až tak přehnané, prostě mi k tomu tak nějak patřilo, spíš mi vadilo, že Mark všechno vyřešil malinko ve stylu McGyvera... no dobře, to asi trochu přeháním, ale když jde někomu takhle o život, asi nic jiného nezbyde, než vymýšlet šílená řešení neřešitelných situací.
Poslední třetina knížky už skvěle gradovala a asi o to víc jsem asi čekal na konci, že to bude ještě nějak zakončené.
Suma sumárum, na 100% doporučuji všem a už teď se těším na film, snad se ho nepodaří podělat, má to obrovský potenciál.

matej9766
13.07.2015 4 z 5

Kniha mě ze začátku dost překvapila, důrazem jaký kladla na odbornost a vědeckou přesnost. Z recenzí a proma knihy jsem čekal trochu něco jiného, ale vytrval jsem, po 60 stranách jsem se začetl a nakonec se i královsky bavil. Autor má velice svěží styl a dobrý smysl pro humor. Tato kniha je pro lidi, kteří se rádi dozví něco zajímavého o vědě, Marsu, letech do vesmíru a také pro lidi, kteří mají rádi vtipné napínavé knihy. Mně se Marťan velm líbil. Trochu mě mrzí, že konec autor nepojal více obsáhle. Jsem zvědavý, jaká bude jeho další kniha.

Zajímavé komentáře: Milda58, geimz, Ronkar, jirzej

Petrasuvicka
13.07.2015 4 z 5

Tak jsem se k někomu konečně dostala, ale musím říct, že jsem nebyla tak nadšená jak jsem si představovala. Ale dalo se.

Více mám v recenzi http://petrakutova.blogspot.cz/2015/07/knizni-recenze-martan.html

Kraken84
13.07.2015 5 z 5

U této knihy nehodnotím 5 za sloh, květnatý nebo jakkoli umělecky hodnotný druh psaní. Marťan Vás chytí díky hlavnímu hrdinovi, který se stane Marťanem chladně vědecky, lidsky, stylově i velmi vtipně. Zajímavý a překvapivý příběh s námi sdílí vypravěč nebo si ho přečteme v deníku našeho Marťana. Přiznám se : Těším se na film. Ale čtěte.

Milda58
13.07.2015 4 z 5

Po velkém očekávání nemohu tuto knihu vychvalovat do nebes. Tak trochu mě zklamalo stavění velké části děje na téměř cyklickém opakování schématu: problém – jeho vyřešení – a další průs … Co se týká někdy až sáhodlouhých technických popisů řešení problému z oblasti fyziky, chemie případně dalších věd, chápu, že to pro někoho byla nuda. Mě to až tak nevadilo, protože jsem z mého pohledu neobjevil zásadní rozpory a při čtení jsem si říkal: „Jo, tohle by asi byl problém“ nebo „jo, tak by to asi šlo řešit“. Akorát si nemohu odpustit na toto téma alespoň jeden autorův úlet a to – zajímalo by mě, jak v beztížném stavu při výrobě výbušniny přesypávali krystalový cukr :-)
Závěr: Je to celkem slušná sci-fi na letní čtení s dobrým tématem, kde nechyběl ani humor.

Slanka
12.07.2015 5 z 5

Geniální, jedním slovem.
Miluju ji se vším všudy. I s tou matematikou a fyzikou a se všemi příklady a ponaučeními, kterých je v knize opravdu požehnaně ;op
Víc než doporučuji, kniha je skvělá!!!!!!!!!!

Vilas1979
10.07.2015 5 z 5

Na to, že to je autorova prvotina – smekám! Některým, i ve výsledku velmi dobrým knihám, trvá déle, než čtenáře chytnou, než si zvykne na styl vyprávění, než se příběh rozjede. Marťan tímto absolutně netrpí, od první věty, od první stránky chcete vědět, co bude dál, jak to dopadne. Mark je skvělý vypravěč s obrovským smyslem pro humor a vy mu prostě fandíte a říkáte si: „Jo tak s tímhle chlapíkem bych rád zašel na pivo.“ Situace, kdy se tolik lidí na Zemi snaží bez ohledu na peníze zachránit jednoho člověka na Marsu je až dojemná, ale tak to prostě je, většina lidí je slušných a slušní lidé si navzájem pomáhají. To je poselství této knihy.

bapi
07.07.2015 5 z 5

Ideální čtení na léto.

gladya
07.07.2015 5 z 5

Skvělá knížka. Moje znalosti chemie, fyziky a biologie sice nestačily na to, abych posoudila reálnost některých situací, ale působilo to dost věrohodně.
Za nepravděpodobný v daných podmínkách považuji až neskutečný smysl pro humor a optimismus hlavního hrdiny, no nejsem psycholog.
Zdálo se mi, že v příběhu je příliš nepříznivých i příznivých náhod. Ale to jsou jen drobnosti, jako celek je Marťan skvělý.

geimz
05.07.2015 4 z 5

Solídna robinsonáda, ktorá ma však občas dokázala uzívať vďaka nekonečným technickým popisom hlavného hrdinu, ktoré tvoria valnú väčšinu knihy, takže to neviem tak celkom odpustiť. Napätia a vynaliezavosti tu však človek nájde mraky, spolu s prekvapivo dobrým zmyslom pre humor. Na druhú stranu mierne utnutý koniec pôsobí rušivo a druhé prečítanie naozaj nehrozí. Pohodové víkendové čítanie, na ktoré však zrejme veľmi rýchlo zabudnem.

Sanders sa obrátil aj so stoličkou a pozrel na oblohu za oknom. Sadala noc. „Aké to asi je?“ premýšľal nahlas. „Ostal tam trčať. Myslí si, že je celkom sám – že to s ním všetci vzdali. Aký dopad to môže mať na ľudskú psychiku?“
Obrátil sa naspäť k Venkatovi. „Ktovie, na čo práve myslí.“

MARŤANSKÝ DENNÍK: SOL 61

Ako môže Akvaman ovládať veľryby? Sú predsa cicavce! Nedáva to zmysel.

kuba3954
03.07.2015 5 z 5

Naprosto super!

Air15
02.07.2015 4 z 5

Rychlé a zábavné čtení. V technických detailech jsem se sice ztrácel, ale by to napsané uvěřitelné. Hlavní hrdina je sympaťák, kterému nejde nefandit. Nevěřím ale, že by člověk byl schopný udržet optimismus a aspoň na chvíli nepropadnout depresi, v takové situaci a po tak dlouhou dobu.

Eleanorra
01.07.2015 5 z 5

Na začátku velmi slibné, ale celá situace včetně všech technických detailů byla popsána velmi reálně, zatímco hlavní hrdina se choval zcela nerealisticky - v některých velmi stresujících situacích se choval až příliš pragmaticky a dělal si ze všeho legraci, i když byl na okraji fyzických sil (není nad pozitivní přístup, že? :) technicky orientovaní lidé si možná knížku užijí o něco víc. Lehký nadprůměr, 3,5 hvězdičky.

iferdai
23.06.2015 5 z 5

Nejrychleji přečtená kniha vůbec, prostě paráda. Podobně jako Navi01 jsem se neudržel a smál se na celé kolo, tak tedy - Koukněte! Kozy! - (.Y.)

kokina74
22.06.2015 5 z 5

Dlouho se mi nestalo, že bych knihu zhltla během víkendu a parádně si ji užila. Jednoznačně super

Nelmal
21.06.2015 2 z 5

Perfektní kniha pro milovníky chemie, fyziky, kosmonautiky... no takže nuda. Zdejší hodnocení nalákalo, realita dost zklamala. Sice jsem to dočetla, ale hóodně jsem vynechávala ty nezáživné pasáže, což skoro nikdy nedělám.

creckx
21.06.2015 5 z 5

Knihu jsem si užil a poslední třetinu projel jedním dechem. Hrozně mi sedl způsob vyprávění. Nejsou to jen deníky, ale střídá se tam ich/er forma, pár pasáží je ze země a autor občas vypráví o kusu plátna či šroubu, což pak zapojí do děje. Kniha se snaží být vědecky přesná, takže věřím, že místy může být pro někoho i nudná. Nicméně na rozdíl od jiných sci-fi, jsem tady neměl pocit, že by hlavní hrdina měl vždy po ruce něco, co mu vyřeší aktuální problém - takové to "Došel nám benzín, ještě že jsme zrovna parkovali u pumpy". Takže pět hvězd :-)