Marťan

Marťan
https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/408902/bmid_martan-ODw-408902.jpg 5 4265 4265

5. vydání. Je nejslavnějším mužem na Zemi. Má to však háček: není na Zemi... Mark Watney se jako jeden z prvních lidí prošel po Marsu. Zdá se však, že bude také prvním člověkem, který tam zemře. Ztratil se v prašné bouři a zbytek jeho posádky odletěl v domnění, že je mrtvý. Mark nemá jak odeslat zprávu, že přežil. A i kdyby se s lidmi na Zemi spojit dokázal, zásoby mu dojdou mnohem dřív, než by stačila dorazit pomoc. Mark se však nevzdává. Vyzbrojen svým důvtipem, technickými dovednostmi a nevyčerpatelným smyslem pro humor se pouští do tvrdošíjného boje o přežití. Jenže Mars mu přichystá nejedno překvapení...Strhující, podmanivý a přesvědčivý příběh o lidské nezdolnosti a vynalézavosti tváří v tvář beznadějné situaci obletěl celý čtenářský svět a stal se doslova hitem, robinzonádou 21. století. Zaujal i filmové tvůrce, režisér Ridley Scott natočil úspěšnou adaptaci` s Mattem Damonem v hlavní roli.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Kalibr

The Martian , 2014

hanakm
25.08.2015 4 z 5

Výborná kniha. Na mě možná byla až moc technicky zpracovaná přes všechny chemické reakce atd. Avšak je vidět, že si s tím autor opravdu dal záležet. Už teď se těším na její filmové zpracování.

bibi.r
25.08.2015 4 z 5

Wauw, už se těším na film.

Akčoli nejsem nijak zběhlá s možnostmi současné technologie a cestování vesmírem, tak bych řekla, že tak jak to autor popsal, je to vlastně uskutečnitelné. Chce to jen ty prachy, že?

Knížka byla super, i když pravda, že většině těch chemických reakcí, které tam popisoval, jsem vůbec nerozuměla a tak jsem si to nedokázala ani představit (No jo, já a chemie jsme nebyly nikdy kamarádky.).

zaluna
24.08.2015 5 z 5

Skvěle napsaný román, čte se jedním dechem. Má všechno, co má správný thriller mít, a navíc mistrný humor... Mě dostala už první věta! Doporučuju přečíst. Už se moc těším na film (česká premiéra má být koncem listopadu).

Zlord Antiježíš
20.08.2015 5 z 5

I přes nesrovnalosti (proč takovému MacGyverovi nestálo za tu minimální námahu naaranžovat znamení o přežití pro 14 družic nacházejících se na oběžné dráze? Co ten kříž jako jediný dostupný materiál který vymyslí a o 200 stran dále model z papíru?...) a přes to, že je to defakto jen moderní robinzonáda, se jednalo o svěží, čtivou, zajímavou a pohlcující žánrovou lahůdku. Jednu z těch, které je problém odložit i kvůli jídlu, wc, spánku...jen nebýt těch pracovních povinností.

Tahle kniha má, jak se říká, všech pět P...
Dnešní věda je na úrovni, kdy takové cesty na Mars nejsou nic nemožného. Jen studená válka skončila a tak nejde jen o to být tam první, ale jde i o cenu takové mise. Slovy klasika žánru (sečtělí se chytí) "Budoucnost už je tu, jen nám to ještě nedochází".
Akce i napětí jsou citlivě budovány a gradovány. Nenacházím místa která by ve mě budila pocit že jsou tu pro to, aby se čtenář nenudil. Krizí je hodně, ale přesto s čtenářským pocitem "ten kluk má štěstí že se toho neposralo ještě mnohem víc a vůbec žije".
Stejné to je s humorem, který je výraznou součástí knihy. Pár hlášek mě rozsekalo. "Dávej pozor co píšeš, je to veřejné" "Hele kozy (.Y.)"...jasně, je to blbost, ale díky tomu že humor je dávkován střídmě, funguje! Nepůsobí křečovitě, ale důvěryhodně. Sbližuje čtenáře s hlavní postavou. Člověk, který by si nedokázal zachovat jistou dávku humoru a nadhledu, by se musel v téhle situaci nevyhnutelně zcvoknout.
A konečně fakt, že můj nejoblíbenější režisér tento kousek převedl na stříbrné plátno (což je mimochodem důvod že jsem Marťana objevil a přečetl), mě rozhodně nenechává klidným. Těším se, dle trailerů se zdá že věrnost předloze bude v dostatečných mezích a má to potenciál, zařadit se po bok Vetřelce a Blade Runnera. S Prometheem to nevyšlo - kvůli scénáři. Marťan je silná látka. Do toho!!!

NicaCola
20.08.2015 4 z 5

"V každém člověku je základní instinkt pomáhat druhým. Když se v horách ztratí turista, lidé zorganizují pátrání. Když zemětřesení srovná nějaké město se zemí, lidé z celého světa posílají pomoc. A kvůli tomu jsem měl miliardy lidí na své straně."
"Víte, co je to nicotný čaj? Uvaříte vodu a nic do ní nedáte."

Oukej... po přečtení této knihy jsem zjistila dvě věci. Za 1) nejsem chytrá a za 2) nepřežila bych na Marsu ani půl dne. Dobře, ani půl hodiny! :-D

aslavey
18.08.2015 5 z 5

Je prostě neuvěřitelný, jak to všechno krásně funguje. A tím nemyslím jen Markův mozek a schopnosti přežít. Ale to, že ačkoli se vždycky po dobré zprávě objeví ta špatná, která má logický základ a její rozřešení taky a přitom všem technickým popisování součástek a úkonů, který Watney předvádí, se ani jednou člověk nenudí. K tomu perfektně propojené s životem na Zemi a s posádkou na Hermesu... no prostě parádička. Mám chuť na brambory...

Ebola
18.08.2015 5 z 5

No paráda, superlativy nestačí vyjádřit můj pocit z této knížky! Na tohle jsem čekal od chvíle kdy jsem přečetl Měsíční prach a to už je hodně dávno :D
Zkrátka a dobře moc jsem se u čtení bavil a to je to hlavní...takže doporučuju.

knihomolik1
17.08.2015 5 z 5

Úžasné dílo, kterému snad, dle mého skromného názoru, nechybí nic. Hlavní hrdina je naprostý sympaťák, tak trochu MacGyver, který i z "ničeho" vybuduje "něco", navíc má skvělý smysl pro humor, ačkoliv je vlastně úplně "v hajzlu". Deníková forma psaní mě bavila. Jasných pět hvězdiček a knížka zaujímá právem přední místo v žebříčku mých nejoblíbenějších.

karel.jakubec
15.08.2015 5 z 5

Neuvěřitelně čtivá, humorná a promyšlená kniha! Navíc, chladný pragmatizmus hlavního hrdiny je místy až dechberoucí :)

Melindaaaa
15.08.2015

Jednoduše nejdokonalejší kniha tohoto roku, ne-li všech let až do skonání světa! :)

cori
15.08.2015 3 z 5

Boj o přežití na pusté planetě. Mark je superman, který vše zvládne. Čekala jsem, kdy nastane nějaký moment, kdy bude totálně na dne a v depresi, ale v každé situaci se vytasil s nějakou hláškou, což ubírá na věrohodnosti. Jeho výpočty a pokusy nemůžu nijak posoudit, nerozumím ji. Narazila jsem na chybu : str.38, kde tvrdí, že nemá nic hořlavého a proto musí nařezat na třísky dřevěný křížek kolegy katolíka, ale na str.247, kdy si vyrábí cestovní ložnici,si vyrobí její model z papíru.

melanie
11.08.2015 4 z 5

Na to ze to bylo hlavne technicke sci-fi to bylo super. Nektere pasaze jsem preskakovala, protoze nejsem ani fyzik, ani chemik, ani zrejme nikdy nezustanu trcet na marsu ci jine planete. Ale ta imaginace je skvela. Markova povaha byla skvela, kvuli te hlavni postave to rozhodne stoji za to precist. Cely namet mi prisel zajimavy.

tweed
09.08.2015 5 z 5

Pobavila jsem se a zamilovala jsem se! Jak bych se mohla nezamilovat do někoho, kdo se rozhodl používat jednotku pirát-ninja???

Lenka.Vílka
09.08.2015 5 z 5

Knihu jsem začala číst před dvěma dny s obavou, jak dlouho mi bude čtení trvat. Přemlouvání do knihy mi trvalo tři měsíce (kamarádka mi ji půjčila se slovy, že dobré, ale ty technikalie a výpočty na začátku jsou na ní moc). Začnu tím, že mě bavila forma. Deník? Dobrý. Přidává na zajímavosti a reálnosti. Navíc mi nepřišlo, že jsem poucovana. Denikova forma jako by měla sloužit k tomu (prototo jsou ta vysvětlování technikalii rozepsana jako pro "normální lidi"), aby je pochopili i oni, kdyby deník našli.

(Ačkoli jsem to mohl zvládnout rychleji, opakoval jsem si, že když člověk v uzavřeném prostoru zapaluje raketové palivo, opatrnost není na škodu.)

Kdyby se mě někdo zeptal: komu bys Marťana doporučila? Odpovim: Každému, kdo má rád dobrodružství na místě, které pro nás " zemšťany" je víc než zajímavé a zároveň nemusí mít kapacitu mozku experta na vesmírnou problematiku.

(-Zajímalo by mě, co se mu právě honí hlavou.-
-Jak může Aquaman ovládat velryby? Jsou to přece savci! Nedává to smysl.)

Nejste milovníky sci-fi? V tomhle případě souhlas, ani nemusíte a bavit se budete. A když říkám bavit, tak to doslova. Místy velice vtipné. Asi by jednomu hrablo, kdyby v situaci Marka byl vážný jako britská královna.

(Mám pocit, že zatím to vychází. Ale kdo ví? Vidím to v živých barvách: v jedné ruce držím mapu, drbu se na hlavě a snažím se přijít na to, jak jsem skončil na Venuši.)

Ještě jedna věc. Konec. Ten mě překvapil. Čekala jsem opak...

Jenom nevim, jak s filmem. Z ukázek s nejsem jistá, jak to s nim dopadne. Kniha asi bude lepší. Uvidíme...

Neemand
07.08.2015 5 z 5

Pro mě jednozačně nejlepší kniha za poslední roky co jsem četl. Dlužno podotknout, že jsem velkým fanouškem Sci-fi a fantasy, tahle kniha je přesně můj šálek kávy. Děj má úžasný spád, kniha je čtivě napasná. Mít čas, přečetl bych ji asi "na posezení a jedním dechem". Těším se na film, ale počítám, že oproti knize budu klasicky zklamán.

aktijnov
07.08.2015 4 z 5

Čekala jsem trošku víc. Ale bylo to docela příjemné čtení...

"... v každém člověku je základní instinkt pomáhat druhým. Možná to tak někdy nevypadá, ale je to pravda."

zdes
01.08.2015 5 z 5

Fantastické! Samozřejmě i "vědecko", ale rozhodně fantastické čtení. :-)

tomkoutsky
29.07.2015 5 z 5

Opravdu zajímavá, čtivá, semtam vtipná kniha, ale jen pro vybrané jedince. Umím si představit typy lidí, který by to ani nedočetli nebo dali 5% :-) Já přečetl téměř jedním dechem a dávám 98%

Mrkef16
27.07.2015 5 z 5

Super kniha! Knihu jsem doslova zhltnul. Humor skvělý. Přesně moje gusto. Doufám, že nepodělaj film.

ivousekk
27.07.2015 5 z 5

Houstone, hlásím, mise je splněna - kniha je dočtena. :)
Tahle knížka je skvělá. Fakt. A to vůbec nejsem fanda sci-fi. Nechala jsem se zlákat pozitivními komentáři a rozhodně toho nelituji. Jak už tu bylo zmíněno, jsou v knize mraky odborných věcí, termínů, postupů. Ale mě to bylo fuk. O to to možná bylo zajímavější a věrohodnější. A to, jak Mark řešil postupně problémy. Hezky jeden podruhém, žádné hroucení se pod náporem několika. To bych taky chtěla umět. A jeho humor, skvěle do příběhu sedl.
Budu se opakovat, ale tahle knížka je skvělá :)