Marťan

Marťan
https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/408902/bmid_martan-ODw-408902.jpg 5 4259 4259

5. vydání. Je nejslavnějším mužem na Zemi. Má to však háček: není na Zemi... Mark Watney se jako jeden z prvních lidí prošel po Marsu. Zdá se však, že bude také prvním člověkem, který tam zemře. Ztratil se v prašné bouři a zbytek jeho posádky odletěl v domnění, že je mrtvý. Mark nemá jak odeslat zprávu, že přežil. A i kdyby se s lidmi na Zemi spojit dokázal, zásoby mu dojdou mnohem dřív, než by stačila dorazit pomoc. Mark se však nevzdává. Vyzbrojen svým důvtipem, technickými dovednostmi a nevyčerpatelným smyslem pro humor se pouští do tvrdošíjného boje o přežití. Jenže Mars mu přichystá nejedno překvapení...Strhující, podmanivý a přesvědčivý příběh o lidské nezdolnosti a vynalézavosti tváří v tvář beznadějné situaci obletěl celý čtenářský svět a stal se doslova hitem, robinzonádou 21. století. Zaujal i filmové tvůrce, režisér Ridley Scott natočil úspěšnou adaptaci` s Mattem Damonem v hlavní roli.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Kalibr

The Martian , 2014

witko
21.06.2015 4 z 5

Než jsem se prokousal začátkem knihy, která mi spíše připomínala lekce chemie, jsem si říkal, co jsem si to koupil za knihu. Naštěstí jsem byl zvědavej, proč má kniha takové dobré ohlasy a pokračoval ve čtení. Musím říct že jsem dobře udělal. Stálo to za to.

Lorrainee
21.06.2015 5 z 5

Proste uzasna! Cte se sama a Mark je tak uzasny vypravec ze nejde jinak nez pet. V nekterych chvilich umirate smichy a v dalsi vas pohlti beznadej a rikate si, ze tohle teda neni dobre... co ted? Ake "zadny problem neni tak velky aby ho nevyresila trocha radiace".

Mozkovna
20.06.2015 5 z 5

Naprosto úžasná knížka.
Zezačátku jsem byla skeptická ohledné složitého popisování a propočítávání (plánování), zasvěcování do světa astronauta/strojního inženýra/botanika Marka Watneyho, ale po čase jsem si na všechno to počítání, pojmy a techniku zvykla, takže to nebyl takový problém. Marka nejde nemít rád, je to ten typ chlapíka, který vychází se všemi, všude zapadne, nabudí optimismem a ještě vás u toho slušně pobaví. Milovala jsem jeho deníkové záznamy. Uvízl na Marsu s malou šancí na přežití - a stejně si zachoval smysl pro humor!
Kniha je dost zajímavá, pěkně se čte a po chvíli se vám bude zdát, jako byste byli s Watneym na Marsu. V téhle knize byla slova skafandr, Hab, rover, brambory, recyklátor vody, oxygenátor a přechodová komora napsaná víckrát, než je za celý život řeknu, a to nepočítám zkratky O2, CO2 a N2. Každopádně se moc těším na film, viděla jsem trailer a vypadá to slibně!
Další perfektní kniha, kterou můžu jedině doporučit.
P.S.: Ať žije lepící páska!

mitko
20.06.2015 4 z 5

Mark je veľký sympaťák, a tak mu veľmi prajete aby dokázal prekonať všetky problémy a vrátiť sa späť na Zem. Taktiež som sa tu dozvedel niečo nové z chémie a fyziky čo beriem ako plus. Ale postupom času mi to už prišlo dosť repetitívne, kedy sa naskytol nejaký problém, vyriešil ho, potom ďalší problém... Za to sekvencie zo Zeme ma bavili asi viacej ako z Marsu, hlavne tá ženská z NASA čo sa starala o styk z verejnosťou, mi prišla veľmi zaujímavá :D . Autor sa to tu teda snažil poňať viacej z tej vedeckej stránky, čo veľa ľudom môže vyhovovať(nieje takých kníh veľa), ale predsa len čakal som trocha viacej od deja.

happy-smile
19.06.2015 5 z 5

Taková zajímavá směska - dokud je Mark sám, tak je to chvílemi dost úsměvné. Potom, co se do toho přidá NASA, tak to začne být pěkně napínavé a v podstatě to tak vydrží až do konce. Popis kdejakých chemických a technických výrobních procesů byl chvílemi dost náročný na pochopení, ale nenechte se tím odradit, je to opravdu povedená knížka.

KniSKov
19.06.2015 5 z 5

Skoro celá knížka o jednom chlapovi, který uvízne na nehostinné planetě?! Ale jo. A rozhodně to není nuda. V technických a chemických procesech jsem se tedy leckdy ztrácela, ale i tak pro mě napínavé a zábavné čtení. Sympatická mi byla hrdinova nezdolná optimistická povaha a hlavně sarkastický humor, který osvěžuje celou knihu. Bavilo mě to. Snad jen ten závěr mohl být míň přitažený za vlasy (ale vzhledem ke všem ostatním událostem asi až tak zas není).

JiříŠkorpík
19.06.2015 4 z 5

Klobouk dolů před nápadem, kniha je dokonale napínavá a humorná alespoň v první polovině, potom už to autor, na můj v kus, začal přehánět až to přehnal dost. Při čtení jsem neměl ten správný pocit, že hlavní hrdina je v nebezpečí, možná proto, že jeho jediným charakterovým rysem je dělat si za každou cenu ze všeho srandu, žádné prokreslení emocí, jejich změny, samota, boj o život nic z toho se na čtenáře nepřenese, protože to tam není. Na druhou stranu za téma, první polovinu a napětí si čtyři hvězdy zaslouží a uvidím s čím Weir přijde napodruhé.

Delen
17.06.2015

čtivá, vtipná, napínavá... doporučuji

kokos1
17.06.2015 5 z 5

Na to že moc scifi nemusím mě tato kniha velmi zaujala. Přirovnal bych jí k románu Julese Vernea Tajuplný ostrov, který jsem kdysi také tak podobně hltal. Autor má odborné znalosti a tak mu nic nebránilo napsat krásnou knihu.

kktnk
15.06.2015 4 z 5

Přečtena jedním dechem, nepustila mě až do konce. Přesně v tom stylu, který je naznačen v xkcd: http://xkcd.com/1536/, plus přimíchána akorátní dávka humoru. Chybějící hvězda za závěr, který mi připadal už příliš přitažený za vlasy.

Kula
15.06.2015 3 z 5

Mám dojem, že jsem absolvovala exkurz do astrofyziky, chemie a dalších přírodních věd. A to prostřednictvím exhibujícího Amíka, co se snaží být za každou cenu vtipný a duchapřítomný. Jasně, NASA neposílá do vesmíru negramotné slabochy, ale Mark Watney mi teda pořádně lezl na nervy. Příběh celkově nic světoborného, neustále se opakující motivy. Průměr.

petrels
15.06.2015 2 z 5

Byl jsem velice zklamaný. Nedovedu si vysvětlit tolik hvězdiček od recenzentů. Ve 3/4 knížky jsem to vzdal. Nuda, nuda a nic jiného. Je to vlastně čtení z deníku které postrádá jak humor, tak napětí. S odřenýma ušima 2 hvězdičky.

mijala
13.06.2015 5 z 5

Hrozně mě mrzí, že nemůžu dát šest hvězdiček, protože když tuhle knížku porovnám s knížkami, které jsem poslední dobou četla a kterým jsem dala pět hvězdiček, tak je Marťan mnohem lepší. Nečekala jsem, že mě něco bude takhle bavit a že se budu u knížky tolik smát.

Tazz1
12.06.2015 5 z 5

Super nápad, dobře popsané a strhující závěr. Na to, že to je autorova prvotina, klobouk dolů. Jen občas jsem se už v těch činnostech hlavního hrdiny trochu ztrácel. Ale moc se těším na film.

smallycz
12.06.2015 5 z 5

Super příběh, bavilo mě to. Těším se na filmové zpracování.

Ronkar
11.06.2015 5 z 5

Pro mě obrovské překvapení. Ano, slyšel jsem, že je to dobré a stojí to za přečtení, ale že to bude až takhle dobré, jsem rozhodně nečekal! Kvalitě nahrává zvolený styl, při kterém vám oči prostě bez námahy sami kloužou po řádcích. Žádné sentimentální okecávání ani filosofování nad nekonečností universa a malostí člověka. Tohle je "materiální" survival tak trochu ve stylu Apolla 13 s příjemnou dávkou science fiction blízké budoucnosti. Marťan má navíc jedno velké plus - výborně napsaného sympaťáka v ústřední roli. Právě díky němu jsem si tu strastiplnou cestu po rudé planetě náramně užil. A to říkám navzdory tomu, že je kniha přeplněná hromadou povídání o fyzice, chemii a informatice, které mě obyčejně vůbec netáhne. Díky "deníkovým záznamům" Marka, při kterých se naplno projevuje jeho zručnost, inteligence a humor, mi to ale vůbec nevadilo a kolikrát jsem se hlasitě nasmál (ano, i v MHD, kde na mě lidi čuměli jako na debila :D). Jistě, je to vlastně příběh "o chlápkovi co se snaží přežít v kritických podmínkách", ale tak perfektně podaný, že se podivuji nad tím, jak moc mě to chytlo. Doporučuji nejen scifistům, ale zkrátka všem milovníkům dobrých příběhů! Bylo by tak na 90% = tady plná pálka hvězdiček :) PS: Těším se na filmovou verzi.

nemer
11.06.2015 5 z 5

Konečně opět dobře napsané sci-fi, které se čte samo. Vtipná oddechová kniha, neskutečně sympatický hlavní hrdina (zatím si dost dobře neumím představit, jak může být Mark důstojně převeden na filmové plátno) Zdůraznila bych oddechová četba, nenajdete zde žádné filozofické a hlubokomyslné úvahy o UFO nebo vzniku vesmíru :), přesto velmi osvěžující a optimistické čtení, jehož finálním poselstvím je víra v člověka, vědecko-technický pokrok a vítězství tvořivých sil nad destruktivními. Mmch. pro mladší čtenáře výborná motivace ke studiu přírodních věd. Dlouho se mi žádná sci-fi tak dobře nečetla. (Hodnotím slovenský překlad)

Leiko
11.06.2015 5 z 5

Už dlouho se mi nestalo, že bych se nahlas smál jako pitomec uvnitř přeplněného vlaku. Tohle je hlavní hrdina podle mého gusta.

babyboar
11.06.2015 5 z 5

Jednoslovné hodnocení: nadšení! Hlavní hrdina je velký sympaťák, ačkoli nejde o červenou knihovnu. Nejsem pravidelný čtenář scifi, ale s Marťanem mi bylo líto se rozloučit. Markovi jsem fandila, aby to všechno nakonec zvládnul, prožívala jsem vše, co se mu přihodilo. Četba této knihy mi krásně vyšla těsně po návštěvě výstavy Gateway to space, která mě naladila na vesmírné lety.Sice jsem spoustě věcí nerozuměla a nenapadlo by mne pátrat nad tím, co všechno je technicky možné a co ne, ale knihu jsem si užila až do posledního písmenka. Těším se na filmové zpracování a doufám, že z toho nebude obyčejný béčkový film.

dusan8210
09.06.2015 5 z 5

Nevíte, kdo je znázorněn na titulní straně knihy?