Marie Kristýna, nejmilejší dcera Marie Terezie

V novém historickém románu líčí oblíbený autor pohnuté, mnohdy dramatické osudy rakouské arcivévodkyně Marie Kristiny, dcery Marie Terezie a císaře Františka I. Štěpána. Přišla na svět v den pětadvacátých narozenin své matky; patrně už proto jí matka dávala přednost před svými ostatními dětmi. Půvabné dívce jako by od počátku přála šťastná hvězda. Později se provdala za muže, kterého si sama vyvolila – a s milovaným Albertem založila ve Vídni Albertinu, snad nejznámější galerii umění....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/298377/marie-kristyna-nejmilejsi-dcera-mar-8N7-298377.jpg 442
Literatura česká, Historické romány
Vydáno, Knižní klub

Kniha Marie Kristýna, nejmilejší dcera Marie Terezie

Moonca

Poutavě napsaná kniha, čte se velmi dobře, ani na chvíli nenudí. Hlavní hrdinkou je Marie Kristýna, ale téměř polovinu příběhu vidíme z pohledu Marie Terezie, což je pro příběh přínosné.

Oceňuji, že kniha se nevěnuje jen Marii Kristýně, ale i jejím souroznecům, jejichž osudy nejsou tak známé. Kniha se zabývá vsekrze soukromým životem, nikoli politikou, byť i tato část by mohla být zajímavá.

Navíc je nejvíc prostoru věnováno mladšímu věku, druhá půle života je jen načrtnutá, jak už to v knihách autora často bývá. V tomto případě je to docela škoda, protože hrdinka neměla nouzi o zajímavá dramata.

Noisette73

Krásně napsané, zase pohled z nového úhlu, přes léto jsem jela na takové historické vlně a moc se to povedlo, měla jsem štěstí na výběr knih. Jen mě ta kniha vede k otázce jak je možné, že má matka ráda jedno dítě více než ostatní...

Anoli711

Kniha mě vtáhla krásně do děje hned od začátku a byla velmi čtivá. Viděla jsem spoustu filmů o Marii Terezii a takto jsem si rozšířila obzor nejen o osudy dětí Marie Terezie, ale i některé detaily o Marii Terezii a Františku Štěpánovi více jako rodičích. Trošku jsem se ke konci ztrácela v postavách(dětech), ale to bylo zřejmě kvůli tomu, že jich Marie Terezie měla tolik.:))

cibulka 8

Více se mi líbila až druhá polovina knihy. Z dějepisu jsem znala především Josefa a Marii Antonii. Ale i ostatní děti Marie Terezie měly zajímavé osudy.

Sisssi
25.05.2019

Hanibalovi se nedá upřít, že se snaží si nastudovat fakta, přesto se ale bohužel nedokáže vyhnout hrubým chybám.

Světlana694
09.03.2019

Poutavé čtení o životě na dvoře Marie Terezie, zaujalo mě, čtivé a poučné zároveň.

vera5841
03.03.2019

Velmi poutavé čtení nejen o Marii Kristýně, ale i o její matce Marii Terezii, opravdu úctyhodné ženě.
Dojem trochu kazí chaos. Za velké množství postav s podobnými jmény autor nemůže, ale trochu jsem se místy ztrácela i na časové ose.

Mája777
31.12.2018

Mám ráda knihy Jiřího Hanibala a ani tato mě nezklamala.

Pavoučí síť
Pavoučí síť