Marie Kristýna, nejmilejší dcera Marie Terezie

V novém historickém románu líčí oblíbený autor pohnuté, mnohdy dramatické osudy rakouské arcivévodkyně Marie Kristiny, dcery Marie Terezie a císaře Františka I. Štěpána. Přišla na svět v den pětadvacátých narozenin své matky; patrně už proto jí matka dávala přednost před svými ostatními dětmi. Půvabné dívce jako by od počátku přála šťastná hvězda. Později se provdala za muže, kterého si sama vyvolila – a s milovaným Albertem založila ve Vídni Albertinu, snad nejznámější galerii umění....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/298377/big_marie-kristyna-nejmilejsi-dcera-mar-8N7-298377.jpg 4.154

Kniha Marie Kristýna, nejmilejší dcera Marie Terezie

katka134
21.12.2021

Čtivá knížka o Marii Kristýně a ostatních dětech slavné panovnice.
Jestli však byly jejich vzájemné vztahy a city takové, to těžko říct.

Dela111
15.03.2021

Marie Kristýna, často oslovovaná Mimi, prý byla nejmilejším dítětem Marie Terezie. Narodila se v den 25. narozenin této velké panovnice a ta to pokládala za Boží znamení. K tomu byla Mimi krásná, inteligentní a navíc patřila k dětem, které to s rodiči prostě umí.

Kniha zdaleka není jen o Marii Kristýně, je i o ostatních dětech Marie Terezie a je i o panovnici samotné. Dokonce bych řekla, že je především o ní, takže tak úplně název knihy nechápu. Děj zahrnuje celé období její vlády a to je úctyhodná doba, celých čtyřicet let panovala nad habsburskou říší. Pravděpodobně hlavně proto, že byla moudrá, hovořila několika jazyky a především byla velmi pracovitá.

Na historický román mně to připadalo trochu strohé. Místo poutavého příběhu na pozadí skutečných událostí to na mě občas působilo jako literatura faktu jen částečně románově zpracovaná.
Děj zabírá velké časové období a kniha není počtem stran nijak rozsáhlá, takže žádný úsek vlády Marie Terezie ani život její dcery nemůže být zpracovaný podrobněji. Je to takový rychlý celkový přehled.
Jako vždy u tohoto autora je literární styl příjemný, kniha se lehce čte.

Hakl54
10.12.2020

Ráda se poučím o historii, kterou autor zpříjemní příběhem hlavních postav a nevadí mi, že si někdy tak trochu vymýšlí. Stejně nikdo neví jak to přesně tenkrát bylo.

Moonca
18.10.2020

Poutavě napsaná kniha, čte se velmi dobře, ani na chvíli nenudí. Hlavní hrdinkou je Marie Kristýna, ale téměř polovinu příběhu vidíme z pohledu Marie Terezie, což je pro příběh přínosné.

Oceňuji, že kniha se nevěnuje jen Marii Kristýně, ale i jejím souroznecům, jejichž osudy nejsou tak známé. Kniha se zabývá vsekrze soukromým životem, nikoli politikou, byť i tato část by mohla být zajímavá.

Navíc je nejvíc prostoru věnováno mladšímu věku, druhá půle života je jen načrtnutá, jak už to v knihách autora často bývá. V tomto případě je to docela škoda, protože hrdinka neměla nouzi o zajímavá dramata.

Noisette73
21.08.2020

Krásně napsané, zase pohled z nového úhlu, přes léto jsem jela na takové historické vlně a moc se to povedlo, měla jsem štěstí na výběr knih. Jen mě ta kniha vede k otázce jak je možné, že má matka ráda jedno dítě více než ostatní...

Anoli711
24.07.2020

Kniha mě vtáhla krásně do děje hned od začátku a byla velmi čtivá. Viděla jsem spoustu filmů o Marii Terezii a takto jsem si rozšířila obzor nejen o osudy dětí Marie Terezie, ale i některé detaily o Marii Terezii a Františku Štěpánovi více jako rodičích. Trošku jsem se ke konci ztrácela v postavách(dětech), ale to bylo zřejmě kvůli tomu, že jich Marie Terezie měla tolik.:))

cibulka 8
21.07.2020

Více se mi líbila až druhá polovina knihy. Z dějepisu jsem znala především Josefa a Marii Antonii. Ale i ostatní děti Marie Terezie měly zajímavé osudy.

Sisssi
25.05.2019

Hanibalovi se nedá upřít, že se snaží si nastudovat fakta, přesto se ale bohužel nedokáže vyhnout hrubým chybám.