Malevil

Malevil https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/11589/mid_malevil-YhY-11589.jpg 4 2101 370

Společenská fikce světově proslulého francouzského spisovatele se odehrává převážně v 70. letech 20. století, ale končí o celá desetiletí později. Skupinka lidí shromážděných zcela náhodou ve sklepě středověké tvrze Malevil náhodou přežije výbuch atomové bomby. Děsivá katastrofa zničí valnou část lidstva i živočichů na zemském povrchu. Ti, kteří přežili, stojí před problémem, jak uspořádat svůj život ve světě, z něhož zmizely všechny vymoženosti civilizace. V primitivních podmínkách bojují o přežití i o uhájení života před lidským nepřítelem… Vědeckofantastický, podle autora futurologický román je společenskou a charakterovou studií jedné z mnoha eventualit budoucího vývoje, současně však i varováním před možným zneužitím vědy.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Československý spisovatel

Malevil , 1972

OT-PI
20.02.2013 3 z 5

Celkem dobrá kniha ale od Merleho jsem očekával víc.

kota
12.01.2013 5 z 5

Přečteno za necelých 48hodin. Co mi kniha dala: jak všichni pořád spěcháme a přitom by stačilo málo a svět bychom vnímali úplně jinak, změnily by se nám hodnoty, vztahy s lidmi, přístup k životu.. V průběhu děje jsem uvažovala, co bych já dělala v situacích, kde se hrdina ocitl, zda zůstat milý a zkusit vyjít s ostatními lidmi, kteří taky bojují o život, nebo být sobec a chránit jen sám sebe, jít na jistotu.. to nikdo nezodpoví, dokud se do takové situace nedostane a je hezké vidět předem, kam až lidi umí zajít, když jim jde o holou existenci.. Doporučuji.

BellC
30.12.2012 5 z 5

Musím se přiznat že k postapokalyptickým knihám mám trochu slabost, ale Merleho Malevil mě absolutně uhranul. Četla jsem ho pár dní před údajným koncem světa 21.12.2012, a vlastně mě hrozně zajímalo, jestli by se reálný konec světa podobal tomu knižnímu. Pokud můžu čtenářům, kteří četli Malevil doporučit podobnou knihu, je to Pulitzerovou cenou oceněná Cesta od Cormaca McCartyho.

BUCHhalteR
29.11.2012 5 z 5

celkom dobrá kniha určite by som ju doporučil

Jannnča
22.10.2012 3 z 5

Vůbec ne špatná kniha, ale v porovnání se" Smrt je mým řemeslem" pro mě slabý odvar..

Mesič
04.10.2012 5 z 5

Pro mě jedna z nejlepších postkatastrofických knih. Na toto téma to byla první kniha kterou jsem četla, tak nechává i po mnoha letech silný zážitek. Krásně popisovala změnu hodnot a postojů nové "společnosti" a bylo to velmi poutavé.

Dera
27.08.2012 2 z 5

Námět knihy sliboval zajímavé čtení. Po knize "Smrt je mým řemeslem" jsem čekal další pecku. Bohužel marně. Děj unylý, Emanuel tak naivní, že by si na hlavě nechal štípat dříví, Miette nejhloupější žena bez úsudku co znám a hádky kvůli politickému a náboženskému přesvědčení v celé skupině. Autor se snažil děj rozkmitat nájezdy divokých band, ale vše působilo nudně. Prostě nic moc, na Merleho slabota...

denuska
18.08.2012 5 z 5

Knihu jsem četla jedním dechem, určitě bych ji doporučila k přečtení, přesto jsem podle zdejších komentářů čekala ještě
o malinko víc.

Leprikon
15.08.2012 4 z 5

Klasický námět, kdy děsivá katastrofa ukončí život na zemi, tak jak jej známe, a jen malá skupina lidí díky náhodě přežije a začínají zcela od začátku. Malevil mě podobně jako McCarthyho Cesta vtáhl dovnitř děje a přiměl mě celou tu zkázu a nové začátky prožívat společně s Emanuelem a ostatními přeživšími. Někdy jsem s jejich rozhodnutími a činy ztotožňovala více, někdy méně. Občas jsem se přistihla i v zamyšlení, jak se bych v té či oné situaci chovala já. Merle se především zabývá samotnými lidmi, skvělé vystihl jejich charaktery, postoje a názory, které se náhle a někdy i trochu násilně museli přizpůsobit nově nastalé situaci. Otázky nového uspořádání společnosti, životních hodnot, morálky, mezilidské vztahy...
Jedině, co mi lehce vadilo, byla některé zbytečně dlouhé popisné pasáže, a příliš mnoho času věnovaného otázce náboženství, kdy jsem si občas připadala jako ve středověku. Ale celkově to bylo skvělé a přemýšlivé čtení, které si dle mého zaslouží čtyři hvězdy...

Harry
27.07.2012 5 z 5

Kniha o skupině lidí, kteří přežili atomovou katastrofu, se mi velice líbila. Jak se asi ti lidé mohli cítit, jak se v tak mezní situaci chovali a jak společně přežívali a nakonec i umírali ...

princesse
25.06.2012 5 z 5

Výborná kniha, nejsem velký fanda sci-fi literatury, ale tohle jsem přečetla během chvíle. Úžasně čtivé a zajímavé čtení. Doporučuji přečíst.

Ječmínek
31.05.2012 2 z 5

Všichni lidé na hradě jsou čirou náhodou tak čestní a nikdy se nerozhádají, Emanuel je tak chytrý a poctivý vůdce, Miette je tak hezká a přítulná! Řeknu vám, že bych tam docela chtěl být taky. Teď ale vážně: je to podle mě takový dobrodružný román pro mládež, ale zároveň je vlastně pro mládež nevhodný, je čtivý a jsou v něm dobré věci, ale celkově mě velmi zklamal.

Horxus
06.05.2012 4 z 5

Bohužel, Roberta Merleho si velice vážím, hlavně kvůli jeho knize 'Smrt je mým řemeslem', ale kdyby byl Malevil tak o čtvrtinu kratší, možná by to bylo ještě moc. Neustále se tam opakují stejné prvky, kvůli čemuž bych knize dala 60%. Ovšem kvůli Merleho skvělému tématu, spoustě pravd na popřemýšlení a skvělému konci, se hodnocení vyšplhává na 70%.

Nibiru
27.03.2012 5 z 5

Knihu jsem četla jako mladá dívka a do dneška, kdy jsem v produktivním věku, má čestné místo v mojí knihovně.
Je to jedna z nejlepších knih, které jsem za svůj život přečetla, a že jich byly stovky!!!
Hlavní hrdina je tak sympaticky vylíčená postava, že v klasické literatuře těžko hledám konkurenta. Děj si pamatuji do dneška, což se o mnoha knihách říci nedá, a že jsem ji četla už hóóódně dávno!!!! :-))
Navíc, její děj není reálnému světu příliš vzdálen a proto mě oslovuje o to víc.
A ještě jedna důležitá poznámka: Postava Emanuela byla pro mě opravdová první velká knižní platonická láska!

dangerita
28.12.2011 4 z 5

Knihu jsem četla na střední a pamatuji si, že na mě tehdy velmi zapůsobila. Hodně mě zasáhla a já jsem s hlavním hrdinou doslova dýchala. Představovala jsem si, jaké to je, když se člověk vrátí na startovní čáru a vše se musí učit od začátku. Včetně hierarchie ve společnosti apod. Pro mě je to jednoznačně román s výtečnou atmosférou, který donutí k zamyšlení.

aliza
15.10.2011 5 z 5

Je to naprosto skvělá kniha!!! Nemohla jsem se od ní odtrhnout a dočetla jsem ji dnes ve 2 hodiny v noci. Strašně zajímavé!!! Po dlouhé době něco co ve mně asi dlouho zůstane. Určitě na ni nezapomenu. Vřele doporučuji!!!!

mutace
13.10.2011 3 z 5

Knížka to není špatná a je celkem čtivá, ale dávám tomu "jen" tři hvězdička z důvodu, že Robert Merle má o mnoho lepší knihy, např. "Smrt je mým řeneslem".

Bára1182
28.09.2011 5 z 5

Úžasná knížka s příběhem, který čtenáře naprosto pohltí. Bylo hodně těžké se od toho odlepit :)

Ikkju
15.09.2011 5 z 5

Výborná atmosféra, výborný popis hlavní postavy - člověka který dokáže tak vést (a trochu i manipulovat s lidmi), že se skoro nepozastaví nad tím v jaké šlamastice jsou...

Lamanai
07.09.2011 5 z 5

Poctivý kus literatury. Malevil mi připomněl de Exupéryho Citadelu, Camusův Mor, Tevisův Zpěv drozda nebo třeba Wyndhamův Den Triffidů. Je zajímavé, jak na "čistém listě" v "extrémních podmínkách" studie člověka vyniká. Zdařilo se to i v McCarthyho Cestě. Malevil je i přes vyslovovanou skepsi vůči liV mém žebříčku se kniha vyšplhala velice vysoko.