Máj

Máj https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/253979/bmid_maj-oVU-253979.jpg 4 5929 635

Vrcholné dílo průkopníka novodobé poezie K. H. Máchy, lyricko-epická báseň, v níž autor oslavuje krásu přírody a ústy hrdiny pronáší svoje odvážné myšlenky o tajemství smrti a věčnosti.

vlkove
22.09.2015 5 z 5

Krátké, výstižné, citlivé a krásné...

warca
13.09.2015 5 z 5

máj jsem přečetla vážně rychle. Nejvíc se mi líbil ten začátek. To je tak úžasně napsané!!!

iClaire
09.09.2015 4 z 5

Dlouhou dobu jsem se nutila do čtení Máje. Teď jsem ale ráda, že jsem si ji přečetla. Knížka se mi moc líbila. Akorát jediná věc mi hrozně vadí. To, že jsem ji přečetla za pouhých patnáct minut. Je škoda, že jsem u ni nestrávila víc času. Jinak super kniha, doporučuji :)

Alpasstyle
01.09.2015 3 z 5

Kniha mě moc neohromila, ale máme jí k povinné četbě k maturitě. Není nejhorší knihou, to rozhodně ne, ale raději si z poezie 19. století sáhnu po Kytici od Karla Jaromíra Erbena.

Zoufalka22
21.08.2015 4 z 5

V době, kdy jsem si Máj přečetla, jsem ho neměla v povinné četbě, ale měla jsem v povinné četbě Kytici. Doma máme jediné vydání Kytice a to jest svazek spolu s Májem. Jakmile jsme dočetla Kytici, začala jsem číst i Máj. Knihu jsem si zamilovala a přečetla ji na jeden nádech. Nedokázala jsem ji odložit, četla jsem bez ustání celou noc, dokud jsem nedočetla poslední stranu. Nádherný děj líčen ještě nádhernějšími slovy. Jak ráda bych Máchovi řekla své díky...

Peleus
19.08.2015 5 z 5

Knihu jsem objevil na půdě u rodičů během vyklízení starého harampádí. Začetl jsem se a nechal se okouzlit!

Věřte mi, že nejde vyjádřit slovy, jak jsem doposud rád, že se tak stalo dřív, než se začal probírat na gymnáziu v hodinách literatury.
V těch dávných časech, kdy nás češtinářka doslova nutila psát citáty, rozebírala každý odstavec a nutila k diskuzím, z nichž nám začínalo být zle. Máj, Jarmila a spol. se staly tématy nehezkých vtipů a narážek na okolí.

"Teď z mala města bran vojenský pluk vychází, povolným krokem on zločince doprovází, jenž v středu jeho jde..." Bože! Už se mi začínají vybavovat úryvky!!! Nééé!

Končím příspěvek.

woodward
17.08.2015 5 z 5

Destilovaná krása nebeské češtiny. Nevím, jestli někdo jiný dovedl český jazyk jako hudební nástroj k větší dokonalosti - nebo jestli to někdo dokáže v budoucnu.

MarekG
05.08.2015 3 z 5

Čekal jsem trochu víc, ale i přesto, je to pro mě druhý nejlepší počin české poezie 19. století, po Erbenově Kytici.

ElissAnn
24.07.2015 3 z 5

Asi nemám smysl pro poezii.... docela mě to mrzí, jelikož je to klasika české literatury. No Kájo promiň, ale hold si určitě počítal s tím, že ne každému čtenáři se bude tvá poezie líbit. Tak snad jindy :)

Póžislava
09.07.2015 2 z 5

Myslím, že tuto knihu by si určitě měl přečíst každý, kdo chce mít pocit, že zná českou literaturu. Na mě až moc lyrické, ale Máchu určitě obdivuji za toto dílko :)

cat5
02.07.2015 5 z 5

Máj je má srdcová záležitost. Nikdy nepřestanu Máchu obdivovat, protože sepsat takové mistrovské dílo si opravdu zaslouží nejvyšší míru obdivu.

lushi
19.06.2015

Poezie mě nikdy příliš nebavila, celkově Máj není můj šálek čaje. Nicméně i pro mě, neznalkyni poezie, je čtení Máje srozumitelné a pochopitelné. Druhá věc je, jestli překousnete to množství lyriky...

Cusco
08.06.2015

"Máj věnoval Mácha "mnohováženému pánu a panu Hynkovi Kommovi". Hynek Komm (1790 - 1875) byl pražský vlastenecký měšťan, pekařský mistr, majitel domu na Malé Straně. S Máchovým otcem Antonínem byl pravděpodobně v obchodním styku, oba se znali ještě z dob, kdy Máchův otec stárkoval ve Schwarzenberském mlýně na Malé Straně. Navíc Kommova první žena Marie Natali (1786 - 1874) byla příbuzná rodiny Alexandra Natali, souseda Máchových na Dobytčím trhu. Pan Natali byl svědkem o bydlišti Máchových při připravované svatbě K. H. Máchy s Lori Šomkovou. Máchova dedikace Kommovi je zřejmě výrazem úcty, kterou Hynek Komm po dlouhá léta u Máchových požíval." :)

(doslov: "Máj, člověk a jeho svět", napsal: Pavel Vašák, kniha: Máj, 194. vydání, 1983)

Misha11
23.05.2015 5 z 5

Naprostá klasika, kterou mám moc ráda. Nedostala jsem se k této knížce skrze školní četbu, ale sama, někdy snad v deseti letech - líbil se mi obal knížky. :)
Od té doby jsem Máj přečetla mockrát a čím jsem starší, tím víc v této knize nacházím.
A ač je to poezie, kterou téměř vůbec nečtu, pokaždé si jeho čtení moc a moc užívám (pravidelně vždy na 1.máje).
Filmové zpracování jsem taktéž viděla /v rámci školní výuky/, příliš mě nevzalo, ale líbil se mi soundtrack od SL.

Sstankova
24.04.2015 2 z 5

Rozhodně by si Máj měl každý čech přečíst. Patří k dílům, která utvářela naší literární historii, proto bychom ho skutečně měli znát. Na druhou stranu mne kniha nijak neoslovila a byla to spíše povinnost, než radost z četby, co mne nutilo Máj dočíst.

SuperFrankie
22.04.2015 3 z 5

''Ach v zemi krásnou, zemi milovanou,
v kolébku svou i hrob svůj, matu svou,
v vlasť svou jedinou i v dědictví mu danou,
v šírou tu zemi, zemi jedinou,
v matku svou, v matku svou, krev syna teče po ní.''

Musím se přiznat, že mě Máj opět moc nenadchl. Nacionální romantismus je naší specialitou a Máj je už tak zprofanovaný, že si ho asi nedokážu pořádně užít. Nejvíce se mi líbilo první intermezzo se zpěvem duchů. Možná to bude tím, že moderní člověk už docela ztratil kontakt s přírodou, nevím, možná to jednou pochopím lépe.

juliekrocova
15.04.2015 2 z 5

Máj opravdu nemám ráda, styl, kterým je napsaný mi vůbec nevyhovuje - nemyslím ti češtinu jako takovou, ale spíš přeskakování, divně používané metafory a další.. Máj si určitě víckrát nepřečtu a do seznamu knih v maturitě ho už určitě nezařadím..

Adiee
29.03.2015 5 z 5

Možná, že když vyloženě nemáte rádi romantismus, tak tuto knihu ani neotevírejte, protože vám nic moc nepřinese. Mě osobně pohladila po duši neuvěřitelným způsobem, jako už dlouho žádná kniha ne.

Adele02
18.03.2015 5 z 5

Já vážně nevím, jak tuto knihu okomentovat, protože K. H. Mácha vytvořil tak úžasné dílo, že bych tu hrdost nevypsala dostatečně.

true.penny
13.03.2015 5 z 5

Můžeme být jen a jen hrdí, že něco tak úžasného jako je Máj bylo napsáno rukou českého básníka.
Nedokáži pochopit, jak někdo může toto skvostné dílo hanit. Ba naopak si troufnu říct, že něco tak nádherného už nikdy nikdo nenapsat nedokáže.