Máj

Máj https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/253979/bmid_maj-oVU-253979.jpg 4 5934 635

Vrcholné dílo průkopníka novodobé poezie K. H. Máchy, lyricko-epická báseň, v níž autor oslavuje krásu přírody a ústy hrdiny pronáší svoje odvážné myšlenky o tajemství smrti a věčnosti.

eviku19
24.04.2014 5 z 5

Kam sa hrabú upokojujúce lieky a drogy na toto:D maximálne rozleje pokoj po duši:)

ladypink
13.04.2014 4 z 5

Jedním slovem....nádhera!

Beatris
02.04.2014 3 z 5

Je to asi moje chyba, poezii moc neholduji a nerozumím jí. Ale není to ošklivý, to ne, jen to už prostě nechci číst znova.

Denisa_a
31.03.2014 2 z 5

Přiznám se, že jsem tuto knihu četla z donucení, bohužel se k ní asi už nikdy nevrátím...

JakubKP
13.03.2014 3 z 5

Musím říct, že mě bohužel moc neoslovil. Možná jsem nebyl správně naladěn, zkusím přečíst prvního máje, to bude ta pravá atmosféra :-)

Sádina
17.02.2014 3 z 5

Četba k maturitě, ke které se asi nikdy nevrátím.

jarmik
16.02.2014 5 z 5

Myslím, že vedle talentu autora přispívá k odolnosti vůči času i turistické a přírodní pojetí básně: nejlepší pasáže jsou o mracích, obloze anebo měsíci. Případně o náladě, když osamělý turist sedí na vyvýšeném místě a hledí do noční severočeské krajiny; zdálky zaštěká pes, zazní trubka, pak ticho. To můžeme prožívat úplně stejně dnes, jako to prožíval p. Mácha.

Čili bych Máj p. Máchy klidně doporučil: jest kvalitním (kromě prologu tedy) a dnes již zdarma.

Manyna
13.02.2014 4 z 5

Hynku, Viléme, Jarmilo! Co víc dodávat, tohle dílo musel číst snad každý, zejména díky povinné literatuře. :-)

kacka07
12.02.2014 4 z 5

Některé pasáže jsou úžasné a zapamatovatelné, ale na některé zkrátka nejsem ten správný poeta. Kdybych měla víc času a mohla se na každou větu soustředit přes minutu, asi bych si to i mnohem víc užila. Báseň ale za přečtení určitě stojí, i kdyby to mělo být jen rychlé přelétnutí, těch pár stránek se dá zvládnout a v určitých místech se jistě budete chtít zastavit sami. Já se třeba zůstala pořádnou chvíli rozplývat nad tou neuvěřitelnou změtí úžasných oxymóronů. Ale pokud básnickým figurám až tak neholdujete, nemusíte se bát, Mácha vás sice bude strašit frází "tam žádný - žádný - žádný cíl", ale nakonec se do cíle dostanete a zjistíte, že ho vlastně už dávno znáte a je vám poměrně blízký.

Ellen16
09.02.2014 5 z 5

Na Máji se mi líbil popis krajiny a Vilémových pocitů.

tatruszka
07.02.2014 5 z 5

Máj je nádherná báseň - a asi i jediná poezie, společně s Kyticí, kterou jsem opravdu přečetla, rozumím jí a ráda se k ní vracím. Krásně popsaná krajina, pocity hlavních postav i děj. Jediné, co bych snad trošičku vytkla, je část s duchy, která mi tam při prvním čtení moc nepasovala a nelíbila se mi, beru však to, že k dílu bezpodmínečně patří a bez oné části už by to nebylo ono.

Martinka 135
07.01.2014 5 z 5

Geniální básnická skladba. Mácha používal skvostné básnické prostředku jakým není rovno. Osobně jsem četla několikrát a pokaždé uchvácena genialitou veršů. Mezizpěvy tvoří vkusné a symbolické přechody mezi jednotlivými částmi, poslední zpěv je originálním uzavřením celého příběhu. Trochu škoda, že je tolik odsuzován lidmi, kteří jej četli pouze z povinnosti k maturitě (popravdě, nechápu, jakým právem si takoví lidé, kteří čtou jen z povinnosti nárokují schopnost objektivně hodnotit knihy), myslím, že valná většina z nich děj ani nepochopila bez toho, aby si o něm přečetla nějakou anotaci na internetu. Máj není četba pro hloupé (a řekněme si upřímně, možná proto je zde tolik záporných hodnocení, protože procento lidí s touto úrovní inteligence je poměrně vysoké a paradoxně, právě ono procento má pocit, že má nejvíce co říci). Pro mě jedno z nejlepších poetických děl, které jsem kdy četla.

dieu
03.01.2014 odpad!

Ne, ne, ne a ještě jednou NE!
Omlouvám se všem příznivcům, ale tohle byly pro mě ta nejhorší a nejnudnější kniha z povinné četby k maturitě a byla pro mě opravdu za trest. Ano, vím, že sama bych nikdy nic takového nevytvořila, ale ruku na srdce, pokud by někdo napsal takový "brak" dneska, pochybuji, že by se četl a stal tak úspěšným. Za sebe samou musím dát odpad.

Ivy
21.12.2013 4 z 5

Díkybohu kratší jedna z těch zábavnějších knížek k maturitě.

Tess.96
16.12.2013 3 z 5

Od Máje jsem čekala víc. Začáteční verše, které jsem se učila na ZŠ byly snad nejhezčí z celé knihy. Zbytek jsem popravdě moc nepochopila a ani mi to edávalo velký smysl. Musela jsem si jí přečíst dvakrát, abych alespoň trochu pochopila, o co tam jde. Každopádnš Máchovo popisování krajiny České republiky mě nadchlo.

Andulik
14.12.2013 2 z 5

Kniha mě nenadchla.
Je to pouze můj osobní názor a v podstatě nemám ani právo o Máji psát ve špatném smyslu, protože bych sama nic podobného nevytvořila, avšak... Děj je celkem o ničem, popsán moc oklikou, verše jsou zbytečně složité. Dílo rozhodně není tak moc čtivé jako třeba Kytice.

Kdyby Máj vznikl dnes a ne v době NO, kdy byl nedostatek českých děl a cokoliv, hlavně když to bylo napsáno ve verších, se stalo stěžejním dílem a mnoho lidé k němu vzhlíželo, nechytl by se a rozhodně by jej nečetlo tolik lidí.

Ovšem každý má jiný styl ;)

Natique
07.12.2013 5 z 5

Máj je má srdeční záležitost. Nad něj není.

Ministr
03.12.2013 5 z 5

Vždyť je to úžasný ...

TinaBookBlog
24.11.2013 4 z 5

Kniha, kterou si podle mě člověk musí přečíst.

Adelajda_4
13.11.2013 5 z 5

Jak již zde bylo napsáno, Máj je srdeční záležitost. Můžu jen souhlasit!