Macbeth

Macbeth
https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/371872/bmid_macbeth-v8g-371872.jpg 3 1068 1068

Sedemdesiate roky, ponuré priemyselné mesto sužuje chudoba a úpadok mravov. Zatvára sa jedna továreň za druhou, po uliciach sa potácajú narkomani a vysoko postavení občania figurujú na výplatných páskach dílerov. Macbeth je policajt s temnou minulosťou. Lady jeho milenka a majiteľka luxusného kasína. Hekate nie je bohyňa kúziel, ale mocný vodca drogového kartelu. A trojica odporných žien mieša v kotle namiesto čarovného elixíru tie najsilnejšie narkotiká... V podaní bestsellerového nórskeho spisovateľa Jo Nesboa sa miesto a postavy slávnej Shakespearovej tragédie menia, ale najdôležitejšie prísady – ambície, vášne a zrada – zostávajú rovnaké. Aj po viac ako štyroch storočiach. Z anglického překladu Dona Bartletta překlad do slovenštiny Jozef Zelizňák.... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Práh

Macbeth , 2018

hs777
01.05.2018 3 z 5

Je mi to líto, ale za mne také ne. Nesbo umí psát, ale tady jen křečovitě opisoval a šrouboval na současnost. Nepřehledný, zmatený úvod, rychlé přerody postav, nevěrohodné dialogy a celkově vlastně trápení. No nic - zapomenu a budu se těšit, na nějakou brzkou pecku ve stylu HH.

happy-smile
30.04.2018 3 z 5

Pro mě bohužel velké zklamání. Nesbo mě opravdu baví, ale tohle bylo podle mě šlápnutí vedle. Téma Macbetha zakomponované do současnosti - dobře, dejme tomu, ale ne takhle. Téma, kde se jedinec (policajt) v demokracii snaží uchvátit moc a beztrestně zabíjí ostatní policajty? Bohužel mi tato kniha vůbec nedávala smysl, toto téma do vybraného prostředí vůbec nezapadalo a působilo nesmyslně. Kdyby to bylo v nějaké diktatuře nebo království, kde má moc jedinec, tak ok, ale takto to k sobě vůbec nesedělo. Ještě by se to možná dalo nějak zkousnout, kdyby měla kniha tak polovinu stran, ale takto jsem se jenom neustále modlila, ať už je konec...

Bruklinka
29.04.2018 5 z 5

Já vím, že je to jen střílečka. Vím, že pokud znáte Shakespeara, nebudete překvapeni, žádné velké zvraty se nekonají. Ale já mám prostě pro Nesboho slabost...

Lina
29.04.2018 5 z 5

Paráda,nemá cenu to srovnávat s Harrym,je to o něčem jiném a je to stejně dobré.

sépie
28.04.2018 2 z 5

Jauví auví......a to doslova (((( dočíst tuto knihu mi dalo hodně práce a to jsem se tak strašně těšila.

Dajda
27.04.2018 5 z 5

Pěkně čtivý román založený na základní lidské podstatě: dobro a zlo..v nás.. A i když se snažíme utéct minulosti, stejně nás doběhne a vybere si svou daň, s úroky o to většími.

Susan94
27.04.2018 3 z 5

Dějová linie originálního Mackbetha byla dodržena. Ano, je to opět jiný Nesbo, který se nám představil s další detektivkou, leč Harry zůstává nedotčen na svém prvním místě. Tohle bylo jiné, trochu matečné, nějak mě nešlo se zorientovat v postavách. Nesbo se opět vrací ke svému oblíbenému tématu - drogy. Trochu jsem se cítila jako u Netopýra, dost jsem se trápila, a číst Nesba 3 týdny není můj styl. I tak se těším na další jeho knihu!

Magriva
26.04.2018 2 z 5

Toto byla má nejdéle čtená kniha od Nesba. Dost jsem se trápila- tématem, motivy, postavami, předvídatelností, křečovitostí apod.

kap66
26.04.2018 3 z 5

Jedu na většinové vlně. Nesbø je pro mě ztělesněním výborného, řemeslně velice zručného autora, jehož postavy jsou pro mě uvěřitelné a čtivost maximální, např. i díky velmi živým dialogům. Proto dávám dokonce 3 hvězdičky, přestože v Macbethovi to, co umí, neprodal.
Poctivě nad tím dumám, kde je zakopaný pes. Podle mě má ten pes na náhrobku jméno PROJEKT. Jen to slovo slyším, vybaví se mi úporná snaha napasovat něco na něco jiného, aby se to tvářilo - moderně? originálně? a zde - jako důstojná připomínka dramatika světového formátu? Možná tak vznikne (vznikla) opravdu i nějaká nová kvalita, nechci to aplikovat na všechny autory, kteří na projekt přistoupili.
Jenže - konkrétně k této knížce: to, co k Shakespearově dílu patří, tedy touha po moci, láska, zrada, žárlivost, pomsta, tedy všechny lidské vášně - v divadelní podobě záměrně nadsazené - vypadají v detektivce ze současnosti jinak. Macbeth se lusknutím prstů změní, a to z extrému do extrému, poctivec Banquo přistoupí na jeho děsivý návrh okamžitě, Macbeth během okamžiku vymaže svou lásku k dvěma nejbližším lidem a chce jejich hlavy (doslova),... Divadelní zkratka, která ale tady působí nevěrohodně. Další slabinou jsou teatrální dialogy, zřejmě záměrné, ale opět - nefunguje to.
Nesbø zřejmě cíl projektu naplnil. Pojal to ale tak věrně, že já osobně si příště přečtu buď přímo Shakespeara, nebo svého oblíbeného Nesbøho (ale tentokrát toho pravého).

Chaňa1
25.04.2018 3 z 5

Jsem zklamana...Co to je? Je to krecovite, nepravdepodobne...Macbeth je zpocatku vylicen jako kladas, ktery si sice prosel peklem, ale uz x let seka dobrotu. A najednou se necha ukecat k vrazde? Zacne znovu fetovat? Nesbovi to tady neverim. Porad cekam nejake vysvetleni, od mistra zapletek, stale vsak nenachazim. Ja chci zpatky Harryho!! Jsem zklamana jako po precteni Playgroundu od Kepleru.

Babouš
25.04.2018 3 z 5

Pokud máte rádi detektivky, varuju vás, tohle není detektivka, tohle je akční thriller o zkorumpovaném policajtovi. V temných kulisách noirových filmů, plný hlášek a drsných, explicitních scén. Ukazuje, jak manipulovatelní jsou lidé. Ale nemůžu si pomoct, působí to na mě nuceně a jako jedna velká póza - ve stylu "lidi jsou svině". Jenže pane Nesbo, to není novinka, to věděl velice dobře už Shakespeare před 400 lety. Opět se potvrzuje, že ať už Nesbo napíše jakýkoliv žánr, nějak si ne a ne sednout...

demlice
24.04.2018 3 z 5

Pfff... Co na to říct?? Nesbo - dokonalý muž s dokonalým smyslem pro psaní - mi udělá tohle?! Těšila jsem se na knihu jako na novou hračku, ale na konci jsem se spíš tvářila, jako by mi uplavala do kanálu... Opravdu příběh přetékal noirovskou tematikou, jak psali na přebalu. Dokonce jsem ho i viděla černobíle. Napětí bylo, drogy byly, korupce i hazard všeho druhu, krásná žena (chytrá jako opice). Co víc si přát? Tak proč jsem se tedy pořád nemohla zbavit jakési křeče při čtení??? Že by to bylo přitažené za vlasy?? Nechci to přiznat, protože od Nesba bych to nečekala, ale ANO!!! Už jsem se v tom celém vraždění a mstách a jménech ztrácela... Samo že jsem našla i to, co na jeho knihách mám ráda, ale jak už to bývá - kritika se píše lépe :-). Dávám tři hvězdy. Jednu za úctu k autorovi, druhou za nápad a třetí za to, že ho stejně miluju :-)

pobijecmuch
24.04.2018 odpad!

Přiznám se, že Nesba moc rád nemám. Jeho detektivky jsou jak na houpačce, jedna je dobrá a druhá zase slabší. Jsou to prostě studené a ledové knihy přímo ze severu. Dokonce jsem si zakázal je hodnotit, protože bych jeho fanoušky nerad zarmoutil. Tato kniha je, ale mega literární průser. Nesbovi bohužel v této knize nevěřím ani slovo. S velkým sebezapřením jsem ji nějak dočetl. Ten kdo si na tuto knihu brousí oči, tak bych raději doporučil 3. díl seriálu - Hříšní lidé města pražského, pod názvem Lady Macbeth z Vinohrad. To je rozhodně větší zábava.

sassenkka
24.04.2018 3 z 5

S těžkým srdcem, ale musím říct ne, tohle ne. Během čtení jsem pořád doufala, že to bude gradovat, že to bude lepší a lepší, že mě čeká na konci nějaká bomba, abych o knize mého oblíbeného autora mohla říct, že byla stejně skvělá jako ty ostatní. Bohužel..
Většina postav této knihy mi byla neskutečně protivná. Hlavního hrdinu ani nekomentuju. Těch pár sympatických postav bohužel dlouho nevydrželo. A to mi vadí, když v knize není nikdo, s kým bych mohla sympatizovat.
Ohledně děje, no nevím, asi mi trošku vadilo, že jsem vždy věděla, co se chystá, jak se to chystá a kde se to chystá. Já chápu, že to tak mělo být, ale asi jsem čekala, že to Nesbø trochu víc "vytuní". Líbí se mi, když čtenář "chodí" bok po boku s vrahem, ale když si vzpomenu na Syna, který byl i tak plný zvratů a napětí, musím přiznat, že Macbeth byl chvílema malinko nuda.
Takže sečteno podtrženo, třetí hvězda hodnocení byla hlavně kvůli tomu, že Nesbø... A taky ten konec to malino vylepšil. Jinak tři hvězdy, a to slabý.

zuzana4291
24.04.2018 3 z 5

Při čtení prvního dějiství, jsem chvilkama měla pocit, že tuto knihu snad ani nedočtu. Chápu, že autor chce u vést čtenáře do děje, ale myslím, že se dalo spousta věcí zkrátit. Druhé dějiství bylo nejlepší. Spousta vratů a děj nebyl vůbec nudný. Poslední dějiství, začátek dobrý, a pak musel přijít rychlý konec. Na pár stránkách se shrnulo prakticky všechno. No nevím, jestli nebylo lepší vepředu ubrat a vzadu přidat.

palec
23.04.2018 3 z 5

Můj první Jo.Macbeth se přepsat určitě dá,ale tohle bylo tak nějak moc.Drsná pohádka pro dospělé.Ale čitelné to je.Průměr.Těším se na Harryho.

Šánka
23.04.2018 3 z 5

Nevěřila bych, že to někdy řeknu, ale tento Nesbo se mi nelíbil. Ne nebavil, ale nelíbil, a když se probojujete tím akčním začátkem, tím šíleným množstvím postav, které tam můj oblíbenec napral, pak se do knihy dá začíst a fičí to ale....
Děj je napasovaný na shakespearovskou tragédii včetně jmen hlavních aktérů a před vámi se odvíjí celá plejáda těch nejhorších lidských vlastností jeho antihrdinů. Autorův výborný vypravěčský styl se ani tady nezapře, ale je to depresivní dílko, je to Macbeth zpracovaný po nesbovsku.
Nechci nikoho odrazovat, přečtěte si, já za sebe bych poprosila, pane Nesbo, vraťte se ke svým hrdinům, kteří ač nejsou dokonalí, vzbuzují ve mně sympatie, víru ve spravedlnost i dobro v lidech, a já jim můžu fandit ( Harry, vrať se!! ), a Shakespeara nechejte spát.

miskamsk
23.04.2018

Ne. Dobré i špatné. Spíše špatné. Plus za 70. léta. Škoda.

kleo9554
22.04.2018 3 z 5

Oceňuji nápad, ale to, jak začne MacBeth vraždit mi přijde takové našroubované. Jak byl vylíčen na začátku mi to k jeho myšlenkovým pochodům moc nesedí. Motivy jsou takové násilně šroubované. Ze začátku jsem se do četby nutila a teprve v druhé polovině mě to začalo víc bavit. První půlka 1*, druhá 5*.

kn23
22.04.2018

Myslim si ze to nesbo zvladol na vybornu a vystihol podstatu pribehu celeho toho projektu okolo Shakespeara.ale Harry je Harry.