Lovec draků

Lovec draků https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/3256/bmid_lovec-draku-2rT-3256.jpg 5 2345 433

Strhující drama ze současného Afghanistánu. Autor, kalifornský lékař, inspirován vlastními vzpomínkami, vypráví příběh osudových zvratů, jimiž jeho hrdina Amír prochází od dětství na cestě k dospělému zmoudření nejprve za mírových posledních let afghánské monarchie a poté za sovětské válečné okupace, na útěku z vlasti a při hledání nového života v emigraci. Události těžko pochopitelné krutosti i bezmezné oddanosti a očistné lásky se v tomto bravurně napsaném románu střídají bez sentimentu, bez jediného zbytečného slova. Svou opravdovostí zasáhl čtenáře ve čtyřiceti zemích světa a v milionových nákladech stále zůstává hlavní literární událostí knižních žebříčků. Román byl rovněž zfilmován režisérem Marcem Forsterem v roce 2007...... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Rozmluvy

The Kite Runner , 2003

Pentlička
04.01.2017 5 z 5

Kniha pro mě ve vzpomínkách bude představovat několik rovin a dějových linií. Na jedné straně přátelství dvou chlapců, na druhé straně průlet dějinami Afghánistánu v několika desítkách let. Nebudu se moc rozepisovat, abych neprozrazovala nic z děje, to by bylo škoda. Ale něco přece. Vždy když přečtu knihu podobného ražení, uvědomuju si, jaká je to nádhera žít tady, teď a v této době. Vážím si každé mandarinky, kterou můžu oloupat, každé porce masa, co můžu naložit na talíř, všech postelí v naší domacnosti a jsem vděčná, že žiju, že jsem.

Alaglesia
14.12.2016 3 z 5

Po přečtení Tisíce planoucích sluncí jsem s nadšením sáhla i po tomto titulu. Začátek byl vynikající a četba strhující, v půlce knihy nastal zvrat, dějová linie už neměla takový spád, byla to docela nuda. Návrat hrdiny do rodného Kábulu, a to co se tam odehrávalo, už knihu nezachránilo. Proto hodnotím pouhými 60%.

ivakola
24.11.2016 5 z 5

Já prostě nemám slov. Knížka mi ještě dlouho bude ležet v mysli. Tak lehké a čtivé psaní o tak nelehké době v tak komplikované zemi jako je Afgánistán. Již jsem od autora četla Tisíce planoucích sluncí a tehdy jsem si myslela : no to se tedy autorovi povedlo, ale nyní se jen pouze potvrzuje jak vynikající je autor těchto knih jako spisovatel. Pokud někdo takto píše, musí to být i moc dobrý člověk. No prostě, geniální.

VladkaBU
02.11.2016 4 z 5

... i já jsem čekala happyend. Ale ten zvrat nabral nový sled událostí. Zprvu mě kniha moc nebavila, četla jsem po kouskách, ale pak jsem se začetla. Život je tam krutý, tyhle věci se těžko čtou, ale číst by se měly. Spíš si pak člověk uvědomí, v jakém klidu my tady žijeme

Zůzalína
29.10.2016

Stydím se, že nevím o současném Afgánistánu skoro nic, o to víc oceňuje, že jsem se mohla dozvědět něco z jeho mladé historie. Čtivé, drsné, kruté, ale nejvíc mě znepokojuje, že události zachycené v knížce jsou z tak nedávné doby.
Doporučuji!!!

terezamarsik
22.10.2016 5 z 5

Krásný příběh, kniha je výborně napsaná a určitě doporučuji každému!

Ivana255
19.10.2016 5 z 5

Ano, skvěle napsaná kniha. Doporučuji přečíst.

jimbow
08.10.2016 5 z 5

Masakr.

Kasiopea76
26.09.2016

Výborně napsaná kniha, příběh samotný někdy dost šokuje, ale o to víc nám přibližuje afghánskou kulturu a prostředí. Autor mistrně vylíčil postoje a pocity hlavní postavy Amíra tak, že ho čtenář prostě musí mít rád a fandit mu na jeho cestě za odpuštěním. Nic není zkrášlováno, žádná červená knihovna, ani touha ohýbat realitu.
Na konci knihy jsem velmi ocenila stručný přehled afghánské historie včetně současnosti. Těším se na film:-)

zuzanice
13.09.2016 5 z 5

Velice povedená kniha, kterou jsem přečetla jedním dechem.

dulenka
04.09.2016 4 z 5

dík autorovi za pohled do zemí, kam se těžko podíváme..... krutý, smutný svět na pozadí poutavého příběhu o síle přátelství, tíze svědomí.....

Jandel
03.09.2016 5 z 5

Skvělá kniha, díky níž jsem se dozvěděla přijatelnou formou o historii a poměrech v Afgánistánu.

Peleus
24.08.2016 3 z 5

Lovec draků je dobrá kniha. Váhal jsem mezi 3mi a 4mi hvězdičkami. Důvodem mého příklonu k nižšímu ohodnocení je koncipovanost díla pro zaoceánského čtenáře.

Můžeme diskutovat, zda tomu tak skutečně je, nebo kniha takto působila pouze na mě. Ale:
- Nepřítel z dětství obdivující Adolfa Hitlera.
- Světské chování otce popíjejícího whiskey a prezentujícího dosti vlažný postoj k islámu.
- Opakování "Miluji tě!" v nejlepších tradicích amerických filmů.
- Šuravi bojující proti stejnému Tálibánu jako později koalice západních států jsou i při zpětném ohlédnutí stále agresory.
- V jistém dialogu několikeré opakování a zdůrazňování výrazu "etnické čistky" za sebou.
- Zjednodušený popis udílení amerického občanství a azylu, kdy vzniká dojem, že stačí chtít. Hodné dámy a pánové vezmou do země hojnosti v podstatě kohokoli.

Znova opakuji, je to dobrá kniha. Nicméně na můj vkus překročila hranici zjednodušování příběhu s autobiografickými prvky směrem k emoce cíleně vyvolávajícím pasážím určeným spíše pro velké plátno.

Kelderek
17.08.2016 5 z 5

Kniha bude jednou patřit do zlatého fondu americké literatury (afghánské?) - čte se poměrně snadně, příběh je dostatatečně zajímavý. Navíc ne příliš často se člověk podívá do Afghánistánu - a to ani v literární podobě. Také doporučuju filmové zpracování, které je velice vydařené a celkem věrné knižní předlloze. Neměl jsem sice tendence brečet, jako jiní zdejší přispěvatelé (přispěvatelky) - nicméně jsem hlavnímu hrdinovi Amirovi držel palce na jeho cestě za odpuštěním - sebevykoupením. A že tedy často bylo proč držet palce!

prochajda
14.08.2016 4 z 5

Skvělý příběh, sice přiznávám, že v první polovině jsem se chvílemi trochu nudila, ale druhá polovina vše vynahradila a uznávám, že i ta první polovina knihy byla důležitá. Moc dobře popsaná situace v Afghanistánu a pocity hrdiny Amíra. Podívám se ještě na film.

m.artina
11.08.2016 4 z 5

V životě jsem nepřečetla knihu takhle rychle. Opravdu jedním dechem. Nemám slov. Rozhodně stojí za přečtení!

P-puma-
09.08.2016 3 z 5

Pro mě velice zajmaví náhled do Afganské kultury a rozšíření povědomí o Afgánské historii a poměru. Bohužel pro mě měla kniha pomalejší tempo

Mrejča
26.07.2016 5 z 5

Co dodat ... u kolika knížek jsem brečela ve 4 hodiny ráno? Myslím, že tahle byla první.

Smiragl
18.07.2016 5 z 5

Knihu jsem si koupila naslepo, s tím, že když se mi nebude líbit, tak ji zase pošlu dál. Nepošlu. Moc se mi líbila - chytlavý příběh z pro mě neznámého Afghanistanu, osobní zpověď hlavní postavy, dokonce i styl, jakým je kniha napsána. Doporučuju, kudy chodím ;)

Ajrad1981
10.07.2016 4 z 5

V první fázi o málo víc než průměrný příběh o kamarádství, zbabělosti a mega podrazu, druhá část ta z Ameriky, celkem nezajímavá a třetí, od Amírova návratu do Afgánistánu, dechberoucí a napínavá. V této části bych nicméně uvítala trochu bližší popis toho, co se dělo pod Talibanem, byť by to bylo dost depresivní.
Celkově kniha k zamyšlení a nejen nad jednou otázkou...