Lov

Lov https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/487409/bmid_lov-Dka-487409.jpg 4 627 151

Martin Servaz série

Existuje temnota, kterou nerozjasní ani slunce. Sedmý případ kriminalisty Servaze. Jasná záře úplňku osvětluje hranici lesa, ze kterého se vynoří vyděšený jelen. Není to ale obyčejné zvíře… jeho oči jsou lidské. Kriminalistu Martina Servaze přivolají na místo nehody, kde auto srazilo nahého muže s jelení hlavou. Muže, který má na hrudi vypálené slovo „spravedlnost“. Ať už to znamená cokoli, jedno je jasné – v lesích francouzského Ariege se stal lovnou zvěří člověk. A to je pouze začátek děsivých událostí, které se daly do pohybu. Minierův nový thriller směřuje tentokrát ke složitým otázkám o úpadku společnosti. Martin Servaz se během vyšetřování zaplétá do velmi citlivé situace, kdy pomalu odkrývá důsledky morální, sociální, politické a zdravotní krize, kterou prochází francouzská společnost.... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , XYZ (ČR)

La Chasse , 2021

milanříský
11.03.2022 3 z 5

První thriller, který se mi dostal do ruky a do jehož děje se promítá pandemie koronaviru a policisté řeší, co dělá člověk v noci venku ve chvíli, kdy platí zákaz vycházení. K popisu postav se navíc velmi často a otravně připojuje, zda má onen výtečník nasazenou roušku.

Ze série s Martinem Servazem jsem přečetl jen pár knih a v Lovu mě nepříjemně překvapilo, jaký se z něj stal rutinér sypající z rukávu sice čtivý, ale poměrně jednoduchý text plný žánrových klišé. Nalákala mě anotace o složitých otázkách úpadku společnosti a dotýkající se morální, sociální a politické krize, ve finále jsem však dostal thriller o témata se jen velmi lehce otírající. Výrazná linka se naopak dotýká letitého problému Francie s muslimskou menšinou a otázkou nepokojů symbolizovanou hořícími auty v okrajových no-go zónách. A samozřejmě obecného vnímání policistů jako absolutních rasistů, což se Minier snaží rozbít, byť jimi nechá podusit i místního starostlivého prodavače kebabu.

Lov je ve výsledku čtivou knihou, byť postrádající jakoukoliv hloubku a po naznačených tématech spíš jen okrajově klouže. V jádru se stále jedná o hon na zločince, jejichž lídr je pouze nudnou skládačkou stokrát omletých zločineckých archetypů, samozřejmě doplněnou flashbacky do dálné minulosti, nutných k pochopení onoho vražedného citu pro spravedlnost. Ale skupinka lidí beroucí spravedlnost do vlastních rukou už tady byla mnohokrát, Minier ani tuto občanskou bojůvku, rekrutovanou z určité vrstvy společnosti, nevyužil ani jako hrůzný nástroj pomsty děsící soudem osvobozené zločince v kraji.

jana9674
10.03.2022

Moc jsem se těšila ale zatím se mi to zdá jakési slabé… navíc na každé stránce minimálně dvakrát zmínka o tom, že má někdo roušku…jako vážně? Já neříkám aby “pandemii” uplně popřel, ale vážně je třeba to v knize neustále omílat když to nemá žádnou souvislost s dějem?

petrarka72
10.03.2022 5 z 5

Mám pocit, že každý Servazův případ se odehrává v noci, ve které hoří ohně, vybuchuje násilí, je slyšet střelba, která kosí bez rozdílu, a policisté, oslepeni tmou, se potácejí od jedné překážky ke druhé... Zde navíc muži se zvířecími hlavami loví ve jménu spravedlnosti sobě rovné... A z řádků vystupuje obraz společnosti, v níž poskytovatelé informací totálně ztratili důvěru, zastánci práva a pořádku možnost prosadit spravedlnost a s tím i soudnost a nastává zatím skrytý, o to víc však brutální teror...

ddkk
09.03.2022 5 z 5

Je to trochu jiný příběh než ty Servazovy předchozí, ale stejně dobrý a napínavý, aktuální, nabitý emocemi, většinou negativními, ale se světlem naděje na konci...a také s trochu otevřeným koncem. Jakoby sám autor pochyboval o tom, co je vlastně dobře a co ne.

Je v něm toho spousta k zamyšlení:

"...Spravedlnost této země /Francie/ připomínala Vikingy, kteří 450 let okupovali Grónsko a kteří vymřeli proto, že se odmítli vzdát svých zásad. Mezi ně patřila skutečnost, že nejedli ryby. A tak, ačkoli je obklopovaly nevyčerpatelné zdroje potravy, vymřeli hladem kvůli svým zvykům a odmítali napodobit Eskymáky, kteří takové zásady neměli..."

"...Servaz ze své zkušenosti věděl, že když se Zlo považuje za Dobro, je to o to nebezpečnější. Žádný zločinec nevystavuje na odiv svou krutost, jen ten, který svých zločinů zneužívá a prohlašuje, že koná dobro...Protože jde o spravedlivé poslání, říkají. Kolikrát projevili lítost? Kolikrát požádali o odpuštění oběti, k nimž došlo následkem jejich nenapravitelné slepoty?"

Je to aktuálnější, než autor zřejmě původně zamýšlel. Pro mne výborná četba, kterou mohu doporučit.

astroweb
09.03.2022 5 z 5

Trochu jiný Minier, víc současný se vším všudy, za mě posunul laťku ještě výš, než jindy, skvělé !

Katulinka69
08.03.2022 3 z 5

No čekala jsem teda více. Nějak mi v tom chyběla šťáva. Každopádně, krátké kapitoly a a sladká tečka na konec. Uvidíme co bude dál

Jenny46
07.03.2022 5 z 5

Hon na muže uprostřed lesa...
Hodně aktuální téma manipulace, násilí atd. dobře zpracovaná zápletka,
Autorův styl mám ráda čte se mi dobře, velitel Servaz sympaták - 4,5*

iveta3689
07.03.2022 4 z 5

Nebylo to špatné, ale nemělo to takovou šťávu jako v minulých dílech. Zápletka byla průhlednější než obvykle. Servaz stárne. To je fajn hlavně proto, že z něj už není nezranitelný superman jako v minulých dílech. Minier skvěle popsal dobu. Se všemi covidovými omezeními, rouškami, zákazem vycházení. Stejně tak i nepokoje v ulicích, kdy jsou Francouzi schopni demonstrovat kvůli čemukoliv a často se to zvrtne v dost nehezké situace. Atmosféra popsaná suprově, děj lehce nadprůměrný, čte se dobře. Hodnotím jako slabší 4*.

Ilona
06.03.2022 5 z 5

Pro mě jeden z nejčtivějších dílů celé série, spousta nitek, které spolu zdánlivě nesouvisí, se v samotném závěru dokonale spojí. Autor na pozadí tajemných vražd připomíná citlivá celospolečenská témata. Když jsem si všechny i jen náznaky představila, běhal mi po těle slušný mráz.

encyklopedie
05.03.2022 5 z 5

...není potřeba nic psát...Servaz se vrátil v plném bojovém nasazení
100%

Dashmo
03.03.2022 1 z 5

Politika, pandémia, nepokoje, stav polície, história, trošičku vyšetrovania.. a tak stále celá kniha dokola. Veľké sklamanie. Miniera a jeho Servaza zbožňujem od prvej knihy. Ale toto čo bolo?…veľmi vzdialené predchádzajúcim častiam. Ja ani neviem, čo viac k tomu napísať. Tak 1/3 knihy tvorili reálne vyšetrovania, ak vôbec.

Bernard Minier
francouzská, 1960