Listopád

Listopád https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/470116/bmid_listopad-kEI-470116.png 4 5103 5103

Ptali jste se někdy sami sebe, jaký by byl váš život, kdyby v listopadu 1989 dopadlo všechno jinak? Jaké by byly naše osudy, kdyby komunismus neskončil a my zůstali za železnou oponou oddělující nás od světa i jeden od druhého? Jedna z nejúspěšnějších českých spisovatelek Alena Mornštajnová opět překvapuje. Její nový román je dramatickým příběhem obyčejné rodiny, kterou velké dějiny jedné listopadové noci rozdělí a postaví proti sobě. Sledujeme příběh Marie Hajné, která je kvůli účasti na demonstracích zatčena a odsouzena ke dvaceti letům vězení. Ví, že už nejspíš nikdy neuvidí vyrůstat své děti, a při životě ji udržují jen dopisy. A taky naděje, že se nakonec přece jen shledají. Vedle toho se odvíjí příběh dívenky Magdaleny, která je odebrána rodičům a umístěna do „ozdravovny“, v níž se vychovávají nové komunistické kádry. Jejich osudy se jednoho dne protnou, ale zcela jinak, než si obě představovaly a přály.... celý text

hannina
13.12.2023 3 z 5

Do knížky jsem se nějak nezačetla, ale jako četbu v rozhlase jsem to dala se zaujetím. Coby - kdyby....... A že by, pokud by to tehdy v listopadu jaksi nedopadlo, mohlo následovat to, co autorka v příběhu předkládá, o tom není pochyb....

Kopta
13.12.2023

Audio ČRo: Kupodivu kniha, u které už u mě Mornštajnová naráží. Asi je tady problém v té budoucnosti, která šla udělat tak, že ani nešlo o budoucnost. Jenže pak by to byla jen další sentimentální retroslátanina, kterých do roka vyjde padesát.

ivousekk
11.12.2023 5 z 5

Výborně odvyprávěný velmi drsný příběh. A sakra uvěřitelný. To mi na tom přišlo to nejlepší a současně pěkně děsivé. Máme neskutečné štěstí, že to je jen fikce a tehdy to dopadlo, jak to dopadlo.
ČRo za 1.

kotatkoz
09.12.2023 3 z 5

Bohužel mě kniha nijak výrazně neoslovila. Námět je rozhodně zajímavý, ale to zpracování příliš rozředěné, jako kdyby bez života (ale třeba to byl záměr vzhledem k tématu). Byla to moje první kniha od této autorky, tak jí ještě někdy zkusím dát šanci s nějakou jinou knihou, ale tohle prostě nebyl můj šálek :)

lagareta
07.12.2023

To byla síla, ještě mi tečou slzy...
Bohužel, jak píše autorka, my jsme měli štěstí, ale někde se toto stále odehrává...

JHoralka
30.11.2023 5 z 5

Skvělá kniha od skvělé autorky! Četla jsem ji už dříve, jen jsem si ji znovu připomněla díky Českému rozhlasu. Skvěle napsané, skvěle pojato jako audio kniha.
A ten konec? Pokaždé čekám v lepší konec... Doporučuji všem!

Marhulka14
29.11.2023 5 z 5

Velmi silný příběh, z kterého mrazí.
Právem zasluhuje pět hvězdiček. Přečtení velmi doporučuji.

m_martina
28.11.2023 5 z 5

Knihu, kterou napsala tato paní spisovatelka, nemohu hodnotit jinak, než pěti hvězdami. Pro mne jsou její knihy vždy jedinečný zážitek a tomu tak bylo i v tomto případě. Děkuji a budu se těšit na další příběh z jejího pera.

věrapodpěra
27.11.2023 3 z 5

Řekla bych že to je nic moc kniha, málo akce, hodně “omáčky kolem, ale nenechám se odradit a zkusím i další díla paní Mornštajnové.

maja2712
26.11.2023 5 z 5

posloucháno jako audiokniha. Patřím k té skupince lidí, kterým se kniha moc líbila. Námět skvělý, myslím si, že v současné době se život ve svobodné demokratické zemi bere jako samozřejmost a pro mladou generaci jsou popisované praktiky v knize zcela nepochopitelné. Jak jsem ráda, že listopad dopadl tak, jak dopadl!

Anavi8912
25.11.2023 5 z 5

Poslechnuto na Českém rozhlase v podání tří výborných herců - Jany Strykové, Igora Bareše a Simony Postlerové. Smyšlený příběh jedné rodiny, matky a její dcery, které doba postavila proti sobě. Člověku z toho až mrazí, velké štěstí, že vše dopadlo jinak než v tomto příběhu. Knihu si chci přečíst, protože určitě stojí za přečtení.

Re@ding_9-wine
24.11.2023 3 z 5

Za mě průměrně napsaná próza, která nenadchne/neurazí. Já jsem tu dobu sice nezažila, ale přijde mi, že alternativa polistopadového vývoje v podstatě kopíruje (a ještě posouvá o level výš) 50. léta 20. st. Za mě téma literárně skoro naprosto vyčerpané a už mě nebaví o tom pořád číst (respektive ne takto "tradičně"). Bavil mě v podstatě jen závěr knihy, jinak to bylo takové "čekání na Godota", ale jako audiokniha k procházkám s kočárkem OK.

Jara.v
24.11.2023 3 z 5

Mornštajnová píše velice dobře, ale předchozí dvě knihy, které jsem četla, mi přišly lepší. Asi tím, že působily více reálněji. Přesto to bylo děsivé, kdyby...

123.Iveetka
19.11.2023 2 z 5

Na knihu jsem se velmi těšila, všichni z okolí ji adorovali, má vysoká hodnocení. Ale já z ní tedy tak uchvácena nejsem. Zpočátku jsem se musela zorientovat v postavách, ty velké skoky v čase mně taky trochu mátly. Celkově to bylo velmi depresivní, smutné. A pravděpodobně proto, že jsem tuto dobu nezažila, nedokázala jsem pochopit, jak systém dokázal některým lidem vymýt mozek tak jako Magdě, lezla mi její postava krkem. Škoda, námět je velmi zajímavý, ale jsem ráda, že už jsem knihu dočetla.

kululinka
19.11.2023 5 z 5

Skvělý počin a přitom tak nelehké čtení. Zejména některé pasáže se mi jako matce četly velmi těžko. Zase jedna z knih, které ve mne zůstanou pěkně dlouho, ne-li navždy. Člověku se až svírá srdce z pomyšlení, že nás dělilo tak málo od toho, aby se ze smyšleného příběhu stala realita.

ka.dudk
17.11.2023 5 z 5

Další skvělá kniha autorky. Buďme rádi za to,jak všechno dopadlo. Při čtení o možné verzi našeho světa místy mrazí.

LuluBird179
17.11.2023 5 z 5

Z knihy na mě šel hrozný strach....člověk může číst desítky hororů a detektivek a pak si přečte tuto knihu a nemůže týden spát...díky Bohu, že tehdy dopadlo vše jak dopadlo

jfialova
10.11.2023 4 z 5

V našich podmínkách neotřelý námět. Mnohem lépe napsané než Slepá mapa, kterou jsem četla bezprostředně předtím. Myslím, že komornější příběhy jdou autorce jednoznačně lépe. Atmosféra knihy je opravdu ponurá a šedá, takže kdo máte podzimní depku, doporučuji odložit na příznivější dobu.

uzivatel1190
09.11.2023 5 z 5

Super, přečetla jsem jedním dechem. Byť smyšlený příběh, tak jsem si uměla představit, že by to takto bylo, kdyby k pádu komunismu nedošlo.

mila2411
07.11.2023 5 z 5

Velký respekt k autorce! Příběh alternativní historie napsán výborně. Lehce se to nečetlo, ale kdyby to bývalo tenkrát nedopadlo, nepochybuji, že by to dopadlo přesně nějak takhle...