Listonoš vítr

Listonoš vítr https://www.databazeknih.cz/img/books/63_/63457/bmid_listonos-vitr-mOM-63457.jpg 5 151 29

Básník Radek Malý, dnes již uznávaná osobnost mladé básnické generace, napsal pásmo nápaditých veršů o podzimu, a výtvarník Pavel Čech, uznávaná osobnost současného českého komiksu, je doprovodil svými křehkými, snovými ilustracemi. Vznikla nádherná knížka, z níž na čtenáře zavane jemný dech podzimních mlh, v nichž tančí padající listy. Verše Radka Malého jsou hravé i tesklivé, veselé i smutné, rozpustilé i nostalgické, ale vždy působivé a originální.... celý text

D.V.Spudil
15.03.2024 5 z 5

První půlka je slabší. Rytmus působí, jako by se mu mírně sypal pod rukama, rýmy průměrné.
Druhá polovina je propracovanější, rýmy zajímavější a krásné metafory.
Dal bych 4 hvězdičky, ale ilustrace Pavla Čecha to prostě na tu pátou vytáhnou.

simca9342
29.05.2023 5 z 5

Přečtená v knihovně: 1/6
Poezie pro děti o jednom z ročních období.
Krásné ilustrace a vtipné krátké básničky o tom, co nese pošťák dávají najevo krásy a pomalý běh přírody.

Jadla
08.10.2022 4 z 5

S dětmi máme rádi poezii. Od malinka čteme dětské básničky, říkanky, rýmujeme, zpíváme. Jak rostou, hledám, co číst, aby je verše bavily a aby zároveň nebyly jen pro zábavu. Listonoš vítr, básně i ilustrace, které jako by patřily neoddělitelně k sobě, patří k těm nejlepším.

Atanone
23.04.2022 5 z 5

Tak tohle je milé. Jak veršíky, tak ilustrace - dohromady to krásně funguje. Člověk se z toho tak nějak pitomoučce usmívá a má krásný pocit.
Neboli doporučuji

Karoley
01.02.2022 5 z 5

Snové obrázky Pavla Čecha se snoubí s milými verši Radka Malého. Knížka vonící podzimem. Příběh o tajemství, které šeptá vítr, o padajícím listí a kaštanech. Opět jsem nadšená!

"Listonoš vítr nosí listy,
jež adresáta nemají
a tak je chytám... přečíst místy
se dají, místy nedají..."

amejzlík
25.01.2022 5 z 5

Na knížku jsem narazila úplnou náhodou. Básničky byly milé a ilustrace naprosto kouzelné.

leleia
05.01.2022 5 z 5

Milé básničky, které voní spadaným listím, krásné ilustrace :)

MilackovaN
07.12.2021 3 z 5

Po prvním přečtení knihy od Pavla Čecha jsem si zamilovala jeho ilustrace. Nebýt jeho, tak tuhle knihu odložím hned po druhé básničce. Absolutně mi nesedly. Zajímalo by mě, jak je vnímají děti.

hrdlickova_61
19.05.2021 5 z 5

Tohle milé dílko je z těch, ke kterým se člověk chce často vracet a chce je mít doma, navzdory všem předsevzetím nenechat se knížkami vystěhovat z bytu. Pan Čech i pan Malý tohle zkrátka dokážou, takhle nás očarovat. A tak jejich obrázky a verše máme na dosah, a když je třeba takový den jako dneska, studený a deštivý, najednou si vzpomenete, všeho necháte a řeknete si s úsměvem:

„… Čách do kaluže, ať to šplíchá
na sochu paní hraběnky!
Je jak ty – nikam nepospíchá
A oba máte pláštěnky.“ : o)

Jarka_rybář
08.05.2021 5 z 5

Úžasná kniha. Krásné básně, nádherné ilustrace.

Mi--LADA
02.10.2020 5 z 5

Knížka dostala Cenu Magnesia Litera pro děti a mládež v roce 2012. Verše o podzimu od Radka Malého a kresby našeho patrně nejlepšího ilustrátora současnosti, výtvarníka Pavla Čecha, to nemohlo dopadnout špatně. U knihy se dobře podzimně sní. Předčítala jsem neteři, ještě že jí mám, měla jsem se na co vymluvit, protože tenhle vydařený svazek je určený mladším čtenářům. Ideální četba pro dnešní říjnové dny, ať je vám 8 let nebo víc.

essterkaa
04.03.2020 4 z 5

Kniha je velmi těžko hodnotitelná. Za ilustrace 5 hvězdiček, za příběh 3 hvězdičky.

katerina9455
07.01.2020 5 z 5

To je tak, když se spojí dva šikovní umělci... Radka Malého i Pavla Čecha mám moc ráda a hlavně miluji podzim. Nebudu zastírat, že v tomto případě jsem si knihu koupila hlavně kvůli Ilustracím Pavla Čecha, ale verše Radka Malého mě těší skoro stejnou měrou... Když čtu verše a koukám na ty kouzelné ilustrace cítím to podzimní slunce, přírodu hrající všemi barvami a občas se převlékající do šedého roucha s očima plných slz, cítím vítr na tváří a ve vlasech a nostalgickou náladu... Miluji podzim, miluji tuhle knihu! Rozhodně není jen pro děti. A jsem ráda, že jsem ji po dlouhém hledání konečně sehnala do své skromné knihovny.

martina9959
14.10.2019 5 z 5

Poetické propojení Radka Malého a Pavla Čecha tvoří opět geniální dílo. Nejde jen přečíst a odložit. Musíte se pořád vracet zpátky mezi ty nádherné verše a ještě nádhernější ilustrace!

Elsinor024
11.06.2019 5 z 5

Parádní spojení dvou nadaných lidí. Je to takové milé pohlazení slovy i obrazy současně. Úplně jsem před sebou chvílemi viděla ten krásný olomoucký park, kde Radkovi Malému šeptal vítr slova do básní:)

Listonoš vítr ze své brašny
už listy stihl vysypat
do každé louže, každé kašny.
Tak čtěte si... pak běžte spát

Pojedem spolu celou zimu
na oslíkovi ty a já,
budeme zpívat o podzimu
a dojedeme do jara.

Mosula
26.01.2019 3 z 5

Knížka mě zaujala svojí kouzelnou obálkou. Ilustrace jsou opravdu nádherné, ale samotné básničky mě moc nebavily, kochala jsem se jen obrázky.

Matematicka
11.11.2018 5 z 5

Krásná kniha s úžasnou podzimní atmosférou v textech básní i v ilustracích. Výborná dávka poezie pro děti, jejich rodiče a prarodiče (babičkám a dětem je věnována).

"Ty knížky raší,

a nemám s nimi strpení.

Ostříhat listy? Ale ne.
Tak zlé to přece není.
Jenom je nemám přečtené,
mám strach, že zakoření."

ivana02
24.10.2018 5 z 5

Když jsem objevila tuto nádhernou obálku, která i svým názvem slibuje podzimní čtení, hned jsem si ji musela půjčit.
Co k ní dodat - je prostě nádherná... Kouzelné podzimní obrázky doplněné básničkami. Knížka není rozhodně pouze pro děti a už je vám určitě jasné, že já ji musím mít. Jenže je tu dost velký problém - nedá se totiž nikde sehnat :-( Budu doufat, že na ní časem natrefím, nebo Albatros udělá dotisk.

Ťapulka
30.07.2018 4 z 5

Krásná hravá kniha, která mi ale vůbec nepřijde vhodná k zařazení do knih pro děti, protože z ní cítím příliš mnoho podzimní melancholie.

triatlet
02.05.2018 5 z 5

Geniální spojení ilustrátora Pavla Čecha a básníka Radka Malého umocňuje úvodní PS od Bohumily Grögerové.
Obrázky a verše, při jejichž zkoumání se doslova tají dech...
... aneb jak barevný může být podzim

Čarování
Obejmi třikrát starý strom
nevyslov hlásku
on promluví

řečí vran a hlasem stinky
slimáčí řečí
jazykem stromů

Obejmi třikrát starý buk
zleva a zprava a neptej se na nic
on odpoví