Osmanský tábor

Osmanský tábor https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/140465/bmid_osmansky-tabor-tp7-140465.png 4 311 54

I když se situace v Uhrách v polovině 16. století poněkud uklidnila a Osmani na nějakou dobu přestali s útoky na území svých sousedů, objeví se jeden veliký a zdánlivě neřešitelný problém. Jde o diskrétní záležitost, která vylučuje použití vojska, a ani vyslanec českého krále v Budíně nemůže zasáhnout. Proto se královna Anna obrátí na královského písaře Jiřího Adama z Dobronína. Protože jde o nesmírně nebezpečnou misi, tentokrát nic nenařizuje, přesto jí pán z Dobronína vyhoví. Vzápětí se vydává na území nevěřících. Ale ještě dříve, než tam dorazí, dojde k první vraždě. Tenhle zločin však nemůže zdánlivě ani náznakem souviset s posláním v Uhrách. Přesto ho nesmírně zkomplikuje. Naštěstí potká královský písař dávného přítele...... celý text

jindrich7442
11.12.2018 4 z 5

Po "navratu" z Londýna opět do ciziny. Naštěstí už ne tak daleko. Od počátku zřejmé, že v tomto prostředí si je nejen autor, ale i Jiří Adam jistý v kramflecích.

SSTknihy
29.10.2018 4 z 5

Tentokrát se Jiří Adam se svým pomocníkem Petrem a po boku českých šlechticů vydává do Budína, krásného města na Dunaji, ovládaného toho času Osmany. A protože královna Anna má v Jiřího Adama bezmeznou důvěru, je jasné, že oficiální poslání se od toho soukromého poněkud liší. Takže suma sumárum – vtipné, zábavné, slušně zamotané, dobře rozmotané, lehce historické, mírně erotické - prostě takové, jaké od pana Vondrušky očekávám a ani tentokrát jsem nebyla zklamaná.

vincek1
08.07.2018 4 z 5

Jako obvykle dobře odvedená práce, ale trošku slabší než ostatní knihy s J. Adamem.
Ve skutečnosti i v přeneseném významu. Pro mne, jako fandu p. Vondrušky standart.

jaroiva
28.06.2018 4 z 5

Tentokrát celkem zábava, jedna z lepších ze série s Jiřím Adamem, i když nějaká výjimečně skvělá mi knížka nepřipadala.
A nechápu, proč u posledních knížek, co jsem četla od Vondrušky, musí být vždy alespoň nějaká narážka na homosexualitu. To byla nějaká sázka, jestli dokáže do každé knížky něco takového vecpat? Už to sleduju několikátou knížku.
A taky mě nebaví vlastnost Jiřího, že si pořád stěžuje na stáří, což mě rozčiluje jen o něco málo míň než informace, že "kaše byla výborná".

Francoa
01.05.2018 4 z 5

Zase mi spisovatel Vondruška nezklamal.Je zajímavé, i když jsou jeho příběhy dosti podobné, tak přesto jsou zábavné a zpříjemňují čtenářské chvilky.Dějiny už neprobírám a zajímá mi řešitelnost případu.Rád si zase přečtu další jeho knihu.

babystar
31.03.2018 4 z 5

Zajímavá knížka, která mne donutila zapátrat v dějinách. Vím, že pan Vondruška je historik a na jedné besedě tvrdil, že se, pokud je to možné, drží historie. Tak jsem "gůglila" a zjistila, že postavy v knize vystupující opravdu existovaly. Jan z Pernštejna (u něho souhlasí skoro i datum úmrtí). Jeho synové Vratislav (ten však nezemřel, ale byl diplomatem a stal se hlavou rodu), Jaroslav (prý byl zhýralec a zemřel v Itálii) a Vojtěch. Existoval i Jáchym z Hradce, který měl za manželku Annu z Rožmberka a zemřel tak 20 let po událostech popsaných v detektivce a byl tajným radou. Existoval také Volfgang Krajíř z Krajku, který ale byl nevyšším purkrabím. Dokonce souhlasí i popis Budína (nynější Budapešti), kde je dodnes mauzoleum derviše a samozřejmě spousta lázní. Takže bych řekla, že jako popíchnutí k seznámení se s historií dobrý!!! A milovníci detektivek a hádanek si také přijdou na své.

Karborund
25.09.2017 3 z 5

Možná se v této knize mísí historie s blízkou budoucností.Kdoví jestli za pár nebude zase vládnout nějaký sultán Sulejmán tentokrát celé Evropě.Autorův rukopis nevybočuje ze standardu, snad jen pochvala navíc za rozumný a neukvapený závěr.

Majdule
05.03.2017 3 z 5

Osmanský tábor se dosavadní sérii vymyká tím, že se jedná o jeden příběh, nikoliv tři povídky, jak jsme u Jiřího Adama z Dobronína zvyklí. Ale jinak zde Vondruška udržuje svůj velmi slušný standard.
Příběh plyne hladce, postavy naplňují naše očekávání, a byť původní úkol pana komořího spíš spadá do politických vod, i na pár vražd dojde. Nicméně na druhou stranu svůj standard autor nepřekročí. Příběh pobaví, pohladí, ale nestrhne, neuchvátí. Nezasáhne.
Na můj vkus je zde i trochu moc politikaření. Tahle knížka zajistí příjemně, byť nijak podnětně, strávený čas.
70 %

seneh
11.10.2016 4 z 5

Znáte to. Když něco nebo někoho máte rádi, snažíte se sami sebe přesvědčit, že je všechno skvělé, ikdyž to není úplně pravda. To je případ této knihy.

Shardlake
29.07.2016 2 z 5

Jiné knihy od pana Vondrušky jsou čtivější, zajímavější a nutí číst rychle do konce. U této knihy jsem tento pocit neměla.
(Budín, kde se převážná část děje odehrává je dnešní Budapešť, tehdy ještě bez Peště.)

Lenka4
10.04.2016 4 z 5

Ač se děj odehrává převážně v cizině, je to opět pěkná česká oddechová detektivka. Díky za ni.

ivoiro
25.02.2016 5 z 5

Další silný zážitek z této série.

elizabeth_ba
24.02.2016 4 z 5

Jelikož filmy a knihy se hodnotí v rámci žánru, při druhém čtení stejně jako u předchozího dílu (byť příběhy nejdou chronologicky, takže mu vlastně nepředchází) zvednuto na 4 hvězdičky. Atraktivní prostředí lázeňského multikulturního Budína (ještě tenkrát bez Pešti) a v Pernštejnech jsme si zase až takový zmatek nenadělali (viz koment k dílu VI., autor to tentokrát zvládl); rozuzlení bylo celkem originální, i když trochu překombinované. I tady došlo na Boží mlýny.

Macek58
18.01.2016 5 z 5

Výborná historická detektivka, Vondruška nikdy nesklame.

Dandulka
22.08.2015 5 z 5

Vondruška je už dlouhodobě můj velmi oblíbený autor. Jinak to nebylo ani u této knihy.

Blíženec
10.08.2015 4 z 5

Knihy pana Vondrušky jsem dříve přímo 'hltal'. Dnes sáhnu spíše pro odlehčení,vyvážení četby.
Pan Vondruška je příjemný vypravěč.

Pavlnka
28.04.2015 4 z 5

Moc pěkná oddechovka.

Vojslava
13.01.2015 4 z 5

Příjemná typická autorská detektivka na pár dlouhých zimních večerů, trochu zpestřená tím exotickým prostředím. Hezky se četlo, navíc oceňuji novou grafiku obalu, je lepší než u předchozích dílů.

čef
11.12.2014 5 z 5

Další z řady čtivých historických detektivek tentokráte o hledání svatoštěpánské koruny a s tím spojeném vraždění zúčastněných. Na rozdíl od jiných je zde fabulace mnohem více než v jiných dílech autora - zejména osudy koruny sv. Štěpána mám zafixované jinak. V této knize nelze tedy příliš spoléhat ani na ostatní dobové reálie, což je jistě pro zájemce o historii podle mne škoda. Nicméně pro chvíle nenáročného odpočinku se kniha více než dobře hodí.

Selinute
04.12.2014 4 z 5

Příjemná historická detektivka se zajímavou zápletkou. Čtivá, ale krátká.