Mstitel z Jenštejna

Mstitel z Jenštejna https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/410515/bmid_mstitel-z-jenstejna-QvH-410515.jpg 4 230 58

Letopisy královské komory série

Jiří Adam z Dobronína se na vyjížďce před pražskými hradbami setká s Václavem Hrzánem z Harasova, který nedávno koupil hrad Jenštejn. Ten se mu svěří s neurčitými obavami. Následujícího dne je zavražděn jeho bratr, a to přímo v budově Královské komory. Vyšetřením neslýchaného zneuctění královského úřadu je pověřen Jiří Adam z Dobronína. Zatímco ho pražský purkrabí nutí, aby pátral na Pražském hradě, zdá se, že stopy vedou spíše do okolí Jenštejna.... celý text

Vojslava
27.09.2020 4 z 5

Chytrá Rozárka, tolik dobrých nápadů do jednoho případu snad ještě nikdy nevnesla. Jinak slušný vondruškovský standard, pořád si říkám, že mám tuhle řadu čím dál tím víc raději než Oldřicha z Chlumu, a ukazuje se tu, jak důležité je býti gramotný, protože originál, kopie a kopie z kopie jsou někdy hrozně důležité... :-)

petra.kosiky
14.09.2020 3 z 5

Na knížku jsem se těšila. Atmosféra středověké Prahy z ní na mě dýchla, fantazie si popracovala, nicméně příběh byl pro mě nepřehledný a ztrácela jsem se v něm. Zkusím nějaké starší autorovo dílko.

kokrokr
21.08.2020 2 z 5

Těžko uvěřitelné a překombinované. Vrah si buduje alibi řečí na půl úst ? No, potěš koště.

Dandulka
17.08.2020 5 z 5

Paráda! Přečteno za dva dny a klidně bych dala další :-D

Shardlake
13.07.2020 3 z 5

Tentokrát mi přišlo vyšetřování nějaké rozvláčné oproti jiným příběhům...

TomHr
19.06.2020 2 z 5

Jiřího Adama z Dobronína mám opravdu rád. Jeho klidnou sílu a inteligenci. Příběhy "dobronínské" série vynikají sympatickými hrdiny, vtipnými popisy úřednického aparátu a zpravidla inteligentními zápletkami. Proto se mi tak špatně hodnotí Mstitel z Jenštejna a také to přispělo k mému nízkému hodnocení. Kniha je značně nesourodá, s nepříliš konzistentním jednáním postav. Ani mi tak nevadilo jejich množství a sáhodlouhá šlechtická jména. Spíše to, jak vyšetřovatelé chaoticky chodí sem a tam, pak sáhodlouze rozebírají nesmysly, Jiří Adam z Dobronína ostatní peskuje za konstruování nepodložených teorií, aby se vzápětí sám pustil do výmyslů a fabulací. Pan Vondruška je spisovatel velmi plodný, ale tato knížka mi připadá spíchnutá až příliš horkou jehlou a příběh jako by dál a dál nastavovaný. Hooodně by se dal proškrtat, na zhruba třetinový rozsah. A s dalšími dvěma krátkými příběhy mohl vyjít v jedné knížce, jak to bývalo kdysi na začátku série. Škoda.

Pavlnka
23.05.2020 3 z 5

Autora vyhledávám často, ale tato kniha byla zklamáním. Překombinované, nebavilo mě to. Doufám, že další kniha zaujme více.

Koudyna
04.05.2020 4 z 5

Pro mě opět potěšení.

cérka
14.04.2020 2 z 5

Asi to bude jedno z mých nejhorších hodnocení, nepíše se mi lehce, ale cítím a mám jej na jazyku už od první kapitoly této knihy.
Spisovatele Vlastimila Vondrušku jsem si velmi oblíbila, jeho knihy, obzvláště epopeje, jsem vždy hodnotila velmi kladně a všem je doporučovala a stále doporučuji. Na literárně-historickou besedu, která proběhla před lety u nás v knihovně, vzpomínám v dobrém ještě dnes a určitě bych uvítala její pokračování. Prostě, šla bych znovu :)
Sérii, Letopisy královské komory, hodnotím výborně (pěti hvězdičkami) pouze do jejího VI. dílu. Po Smrti mučednice má tato série už jen klesající tendenci, která se v současné době pohybuje na úrovni dvou hvězdiček a blíží se odpadu.
Šílená překombinovanost děje, množství postav, podobnost jmen, neuvěřitelnost náhod , složité příbuzenské vztahy a špatná charakteristika postav - to snad už není ani stejný spisovatel.
V celé sérii mi opravdu chybí posloupnost děje. V jedné knize je Rozárka vdanou ženou, v dalším vydání opět svobodnou dívkou a pak vdanou a zase svobodnou. Jednou má dítě, pak ho zase nemá....atd. Kdo se v tom má vyznat!!!
Je mi to líto, ale opravdu bych přála královskému vyšetřovateli Jiřímu Adamu z Dobronína poslední, povedený a dokonalý případ a pak už jen pokojnou smrt.
Něco krásného by skončilo a mnoho krásného by mohlo vzniknout, s novým vyšetřovatelem a jiným panovníkem. Snad k tomu nebudu muset vyměnit i spisovatele.
S hlubokým zármutkem v srdci je to dnes za dvě hvězdičky.

Kami33
13.03.2020 5 z 5

Mám Vondrušku ráda. Příjemná, oddechová četba. Za mě ok.

Opatov
01.03.2020 3 z 5

No nevím jestli už těch historických detektivek není moc. Příliš mnoho postav a podobných jmen a divně prekombinovano. Můj dojem z audioknihy nemohl zlepšit ani pan Hyhlík, který opět skvěle načetl.

13werka
25.02.2020 3 z 5

Řekla bych, že se jedná o takový lepší průměr mezi Vodnruškovými historickými detektivkami. Zdála se mi čtivější než předchozí dva příběhy s Oldříchem z Chlumu (Právo první noci a Duch znojemských katakomb). Možná je to tím, že mne v nich už trochu otravuje záletný Ota, co pátrá v ložích sklepnic, zatímco zde se pomocník Petr drží v tomto směru víc zpátky, protože má svou Rozárku. Co rozhodně musím knížce přiznat je pěkný obal - obrázek hradu na deskách se mi moc líbí.

hapac
18.02.2020 4 z 5

No, zkrátka takové vondruškovské - a to myslím v dobrém - čtivá historická detektivka.

mr.Zdenek
16.02.2020 4 z 5

Oddechové čtení, dobře napsané, nezklame.

wooloong
16.02.2020 3 z 5

Tak tentokrát žádná velká sláva. Obrovské množství postav se jménem, příjmením i přídomkem - Václav Hrzán z Harasova, Jan Hrzán z Harasova, Adam Hrzán z Harasova, Adam z Říčan ... a ještě asi tucet dalších. Téměř žádná postava není řádně charakterizována, a tak se mi neustále pletly. Navíc jsou propleteny složitými příbuzenskými vztahy, a v tom je teprve ten pravý hokej. Aby toho nebylo málo, děj se neustále točí kolem dopisů s jedenácti řádky, s dvanácti řádky, milostného dopisu a opisů dopisu s jedenácti řádky a s dvanácti řádky. Jiří Adam se svými pomocníky neustále někde pobíhají, něco zkoumají, někoho vyslýchají, a pak o tom donekonečna diskutují a rozvíjejí různé teorie. Takové to shrnutí toho, co zatím víme, a co si myslíme, že se stalo, je v naprostém pořádku, jen se to nesmí opakovat příliš často a ty teorie nesmí být úplně nesmyslné. Stejně nesmyslné mi nakonec vlastně přišlo i chování zločinců. Navíc téměř chybí obvyklé historické reálie (snad jenom ta s cestovní lžící mě zaujala). Ne, tentokrát jsem si opravdu dobře nepočetla.

kuruteku
07.02.2020 4 z 5

Taková ta rychlodetektivka na pár hodin, rozložená do dvou, tří dnů. Nezarmoutila, ale ztrácela se mi tam doba. Jinak všechno, co u Vondrušky je - jídlo, láska, intriky, přátelství, tajemno, které je odhaleno.

pepa3rd
31.01.2020 5 z 5

Opět super jednohubka, kdy jsem ve čtení pokračoval i dlouho po té, co jsem si četl v autobuse cestou z práce. Děj se vrací před události některých již vydaných knih, na což jsem už u autora zvyklý a vlastně je docela zábavné si je časově zařazovat. Detektivní příběh na pozadí historické Prahy je uvěřitelný, stejně jako vyšetřování zločinu, kde se tentokrát zapojují všichni pomocníci pána z Dobronína, každý svým specifickým způsobem. Poslední dobou dávám téhle sérii přednost před Oldřichem a trochu doufám, že se ještě znovu podíváme do mladších let Jiřího Adama. 90 %

TeaPeter
26.01.2020 5 z 5

Ano, tentokrát byl autor opravdu ve formě. Po několika knihách, kde jsem pochyboval, zda je psal sám, je tu opět plnokrevná kniha se vším všudy. Takové knihy mám opravdu rád.

jindrich7442
22.01.2020 5 z 5

Pokaždé, když si dám od Vondrušky pauzu zjístím, že jen málo autorů mě umí vtáhnout do děje takovým způsobem.

Dae
13.01.2020 5 z 5

Musím konstatovat, že mám poslední dobou raději Adama než Oldřicha. A nestěžuju si, mě se tento díl opravdu líbil a dobře četl.