Jáchymovští démoni

Jáchymovští démoni https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/294879/bmid_jachymovsti-demoni-W3S-294879.jpg 4 362 69

Letopisy královské komory série

Mladý rytíř Jiří Adam z Dobronína se stane písařem Královské komory a jeho úkolem je dohlížet na pořádek v Údolí svatého Jáchyma, kde se podařilo nalézt stříbro. Do nové osady se stahují horníci z druhé strany hor a s nimi přicházejí lidé, kteří tu hledají obživu, někteří ovšem ne vždy čestnou. Krátce po příjezdu mladého Jiřího Adama dojde k vraždě šenkýře Margolda. Zdá se, že jde o banální zločin, jenže svědci hovoří o dvou démonech. Vyjde najevo, že obdobná vražda se stala před dvěma dny, kdy zemřel řeznický mistr. A aby toho nebylo málo, později dojde k další vraždě.... celý text

Pavelpi
08.11.2019 4 z 5

První případ Jiřího Adama a docela dobré.Líbilo se mi,jak se učil pátrat a řešit případ.Dokonce byl ochotný odfárat jednu směnu s horníky v šachtě.A dokonce ho pochválil,jak mu to šlo.To se mi ale moc nezdá.Pokud někdo není zvyklý dělat a už vůbec na noční šichtě.A hlavně to,že hned po šichtě začíná okamžitě pátrat dál.

Jaruš7
12.08.2019 4 z 5

V rámci vondruškiády poslech z audiočetby pohodový, bez drastických a srdcervoucích dramat.
Čtenáři snad ani nechybí dotaz, zda denní návštěvnost šenku mohla pak ještě uživit rodinu, zda gramotnost nebyla jen klášterech, jak v tom množství jazyků dokázali porozumět královským nařízením a církevnímu diktátu, asi ano, pranýř řešil hodně.
Děj se bez hospod a řemesel - pekařství a řeznictví neobejde.
Mordy za ziskem byly a budou, jistá jistota.

knihomolka999
10.07.2019 4 z 5

Čtivá oddechová historická detektivka z počátků kriminalistické kariéry Jiřího Adama z Dobronína zasazená do hornického prostředí. Autor tentokrát nešetří užíváním slova "zvyjebanec" a opět mě udivuje ochotou ženských postav ke "zvedání suknice", což se navíc vždy děje bez následků. Jinak příjemné počtení.

jprst
07.06.2019 3 z 5

Jedno ze svých "řemesel", kterým je psaní nenáročných historických detektivek, zvládá autor dobře. I když stručně bych to hodnotil ve stylu:" Nic moc, ale dá se", i když v naší místní knihovně mají až neuvěřitelnou obrátkovost.

katka134
16.05.2019 3 z 5

Celkem dobrá historická detektivka z hornického prostředí. Pan Vondruška nezklame.

Henry_1986
22.03.2019 4 z 5

Normálně bych dal asi o hvězdu méně...je to "jen" klasická oddechovka, ale čte se to tak pěkně a rychle, člověk se v příběhu neztrácí, utíká to a není to vůbec blbý.:-) Takže 4*.

Galadwen
27.02.2019 3 z 5

Knihu jsem si vzala na odreagování bez přemýšlení po sérii prací na korekturách různých textů před vydáním, na které bylo potřeba se soustředit. Nic víc jsem od ní nečekala, nic víc jsem ani nedostala. Prostředí je docela zajímavé, ale v podstatě účelově použité (ještě jsme v hornickém městě v této sérii nebyli), jednoduchá zápletka popsaná jednoduchými větami, a nebýt neustálých zvyjebanců (předkomentátoři mají, co se týče nadužívání tohoto výrazu, fakt pravdu) a různého muchlování na potkání (jak to ty holky u pana Vondrušky dělají, že pořád nejsou "v tom"?), člověk by myslel, že je to psané pro mládež (což je problém se skoro všemi příběhy Jiřího Adama nebo Oldřicha z Chlumu). Detektiv s neuvěřitelně dlouhým vedením. Jinak standard tohoto autora.

xxtom
01.02.2019 3 z 5

Historická detektivka.

Carmen13
17.01.2019 3 z 5

Čtivý příběh, od začátku bylo jasné, kdo je pachatel a tak jediným problémem zůstalo, jak to dokázat:-)

martina9219
17.01.2019

Očekávala jsem od této knihy něco jiného

jindrich7442
14.01.2019 4 z 5

Velice zajímavé oživení návratem Jiřího Adama do let nezkušeného mladí, ve kterém sice pracuje smysl pro spravedlnost, ale postrádá bezmezné uvědomění, oddanost zásadám a zároveň se mísí najivita a mladický temperament.

SSTknihy
29.10.2018 4 z 5

Už v případě Oldřicha z Chlumu jsem ocenila občasné návraty do dob jeho mládí, aby se tak říkajíc poodhalila minulost, a tak jsem si tenhle první případ královského písaře vyloženě užívala. Na rozdíl od ctnostného Oldřicha, Jiří Adam viděl klášter ve svém mládí asi jenom, když jel okolo, takže nejen že bravurně odhalí veškeré pletichy v hornickém Jáchymově, odhalí vrahy a vyřeší svůj první případ na jedničku, ale ještě stačí pomilovat pár holek a rychle pochopit, jaké časy ho to ve státních službách v budoucnu asi čekají.

Centurion.d
27.10.2018 4 z 5

Moje první historická detektivka od autora a nezklamala.
Hezky napsane, ctive, bez nudnych pasáži, uvěřitelné.

VendulaKarlovna
02.10.2018 5 z 5

Napínavé čtení do poslední stránky.

Hotovson
29.07.2018 4 z 5

Čekal jsem oddychovou a zábavnou četbu a obojího se mi dostalo měrou více než dostačující.

Jiří Adam z Dobronína byl sympaťák :)

jaroiva
15.07.2018 4 z 5

Příjemné překvapení: Jiří Adam si nemůže stěžovat na své stáří,
trocha poučení: pro mě nové slovo "moudí",
trocha nudy: přílišný počet opakování slova "zvyjebanec".
Jinak celkem standard mezi příběhy Jiřího Adama z Dobronína. Neurazí ani výrazně nenadchne, ale poskytne příjemné oddychové čtení.
Inu, jde o začátky vyšetřování Jiřího Adama, nelze po něm ještě vyžadovat nějaký extra komplikovaný případ.

Mergirus
31.05.2018 5 z 5

Já se knížek Vlastimila Vondrušky nemohu nabažit. Přestože tu už od začátku byl znám vrah, tak i tak to pro mě byl skvělý čtenářský zážitek.

Tevik
14.03.2018 5 z 5

Co dodat další skvělí počin pana Vondrušky.

alabra
09.03.2018 3 z 5

Zábavné oddechové čtení, nic náročného, středověk dotváří trochu jinou kulisu než běžné knihy. Naše předky vykresluje ve stylu, který současné čtenáře musí pobavit.

lapagerie
06.03.2018 4 z 5

Slovo "zvyjebanec" se pro mě zařadí počtem hned za autorovým oblíbeným "zvednutím suknice"... :) Ale jinak příjemné oddechové víkendové čtení.