Láska za časů cholery

Láska za časů cholery https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/1052/bmid_laska-za-casu-cholery-M30-1052.png 4 1318 170

Déle než 51 let čekal Florentino Ariza na novou příležitost, aby mohl Fermině Dazové vyznat nekonečnou lásku, na chvíli, až její 80letý manžel, slovutný lékař, zemře. Tehdy přichází chvíle pro kdysi opuštěného milence. Než se oba staří lidé spolu vypraví po řece Magdaleně, aby nedotčeni zlobou světa vpluli do elysia své lásky, stáčí se autorův pohled do jejich minulosti plné všedních věcí i nepravděpodobné krásy. Geniální vypravěč sestupuje do nížin triviální literatury a líčí své postavy v rozmanitých podobách lásky, lásky romantické i domestikované, lásky „osamělých lovců“ i lásky manželské. Na sentimentální příběh z lidové četby navěšuje vlastní vzpomínky a sny.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

El amor en los tiempos del cólera , 1985

Meduprodavačka
14.03.2021 5 z 5

(SPOILER) Byť se to z mého shrnutí nemusí zdát, kniha mi přišla naprosto úchvatná. Marquéz je fenomenální spisovatel a jeho dílo plné symbolů, skrytých struktur a mnoha zdánlivě bezvýznamných vedlejších linek, které jsou jakési zkazky ze života, ale které nicméně dodávají dílu jistou bohatost a ještě více posilují dojem jakési (magicky) realistické kroniky ze života. K jeho kvalitám je třeba jedním dechem dodat úchvatnou jazykovou bohatost, jíž předestírá v tom nejlepším obraze překlad Blanky Stárkové, který považuji za naprosto fenomenální práci.

Při čtení díla vřele doporučuji číst velmi pozorně a s porozuměním, zakládat si stránky, vracet se a porovnávat, protože jinak budete ochuzeni o vícerozměrný záběr díla (které lze nicméně ocenit i pro příběh jako takový). Za povšimnutí stojí například paralelní popisy Florentina Arizy a Juvenala Urbina zamlada, než poznali Ferminu.

Dále pokračuje recenze, kde je odhaleno mnoho z děje, proto pokud jste zatím nečetli knihu, varuji předem.

Láska za časů cholery. Láska jako Amazonka živena přítoky mnoha menších a větších lásek, romancí, poblouznění, románků, sňatky z rozumu, vzdoru, hlouposti… láska ve všech podobách sloužící té největší, vše okolo sebe stravující. Florentino Ariza jakožto ukázkový antihrdina “žil přesvědčen, že smlčel tolik lásky jako nikdo druhý, co svět před světem stojí.” a to byl narativ, do kterého svůj příběh celý život rámoval. Nicméně od té doby co se s protagonistou románu setkáme, nás má každá další stránka přesvědčit o tom, že tato až rytířská expozice je pouhým pozlátkem na léty prohnilé duši. Šachy byly velkým tématem románu, a byť byl jedinou mužskou postavou knihy, jež nehodlovala vášnivě partii šachu, podíváme-li se na celý jeho život, uvědomíme si, že jej hrál jako šachovou partii a každý jeho čin směrem k zisku královny byl velmi prokalkulovaný a v mezičase, pro jeho rozptýlení, po libosti užíval služeb ‘méněcenných' figurek. Přesněji řečeno 622. V průběhu románu je neustále poukazováno na jakousi neměnnost Florentina Arizy v čase. V dětství starý mladý a od určité chvíle rázem mladý starý. A skutečně, jako by zamrzl onoho odpoledne kdy uviděl Ferminu Dazovou v šicím kabinetu. Od té chvíle byl celý jeho život zaslepeným honem, lhostejným k jakýmkoli dalším událostem života. Ano, do řady svých činností vkládal velké úsilí a přinášely mu lásku i radost, ale přijímal je s lehkostí a samozřejmostí člověka, jemuž na těchto požehnáních vlastně ani za mák nezáleží, protože v nich nevidí budoucnost, a proto mu snad i vycházejí, neboť nezažívá žádnou úzkost ani hlubokou touhu k nim se vztahující - vše je vždy podřadné a blednoucí jakmile postaveno do kontrastu s ultimátním vítězstvím jímž je Fermina Dazová. Jako čtenář si ale nemohu pomoci a ptám se, zda vůbec Fermina Dazová byla láskou v pravém slova smyslu. Protože fakt je ten, že vyjma éterické krásy na ní nebylo nic tak zvláštního - dopisy mu psala s prozaickou strohostí a lásku opětovala velmi vlažně. Takže byť si léta dopisovali, mám pocit, že si ji spíše vysnil a byl se vším patosem zamilován do jekéhosi archetypu, iluze, jež mu proklouzla mezi prsty, když byl ještě plný nadějí a ideálů. Ona to jako zrající osobnost záhy pochopila a shrnula jeho charakter bez rozpaků jedním slovem dávno předtím, než si to řekl čtenář: “ubožák”! Naopak láska Juvenala Urbina byla v kontrastu velmi opravdová. Bral si Ferminu bez větších očekávání a iluzí, ale jak ji poznával, objevoval postupně její kvality a lásku, jak ostatně píše i Marquéz, společně stvořili. A jistě, čím více se o jejich vztahu dozvídáme, tím více vidíme, že byl pln úskalí, příkoří a trápení, že Urbino chyboval a ublížil, ale vždy to byl vztah založený na upřímnosti a lidskosti, jež každou chybu vykoupil konfrontací, pokáním a zušlechťováním charakteru hříšníka. Nicméně v knize není čistota ducha po zásluze odměněna, jak je tomu ostatně i mohdy v životě. Jestli se vůbec v tomto díle dá hledat nějaké poučení, pak že sladká nevědomost je někdy pro lidskou duši to nejlepší, ač to jde proti zdravému rozumu a střízlivým hodnotám. Vědět Fermina Dazová pravdu o životě Florentina Arizy, nikdy by ho přes práh nepustila. Vědět jak pěčlivě kalkuloval způsob, jakým by ji mohl v podzimu života, po dekádách pečlivého studia jejího charakteru, oslovit, přišlo by jí to odporné. V kontrastu k tomu je falešné odhalení nevěry jejího muže s nejbližší přítelkyní. Takže ve výsledku zbytek života prožila se lživou vidinou obou mužů jejího života. Takže jako čtenář jsem přirozeně zděšená jakými ležmi je Fermina Dazová na konci života obmotána a jaké si zřejmě vezme do hrobu, ale z praktického hlediska zřejmě dožila šťastnější, než kdyby zemřela jako truchlící vdova jež by znala čistou pravdu.
Pokud bych měla jednu věc zkritizovat, pak by to byla nabokovská linka s Américou Vicuñovou. Přijde mi, že to velkou část čtenářstva zbytečně znechutilo a konec knihy tak zanechal hořkou příchuť. Bez této epizody by bylo vykoupení Florentina Arizy v očích čtenáře mnohem přijatelnější a spíše bychom dokázali vidět i jeho kvality. Výsledný obrázek o něm však vyobrazuje přesně toho, kým Fermina Dazová tolik let pohrdala. Bezcharakterní stín, jejž vlastně nikdo nezná.

SidoniaL.
22.01.2021 2 z 5

Příběh lásky, která vytrvala a přečkala více než 50 let. Hezké, že? Ovšem ta nechutná, detailní líčení všech více než 600 "lásek", rozuměj sexuálních avantýr hlavního hrdiny v mezidobí 50 let, to fakt číst nemusím! Dílu to sice zvedlo popularitu... ale mně to zvedlo žaludek! Děkuji, nechci!

eliska2669
30.11.2020 4 z 5

Příběh sám o sobě nepříliš zajímavý, ale rychlý spád - nezvykle rychlý na knihy podobného typu, nebo spíš co bych očekávala - , několik zajímavých myšlenek a věrohodně popsaná atmosféra města to docela zachraňují. Nemám z toho žádný úžasný zážitek, ale ani nepříjemný pocit, navzdory tomu, že Florentino Ariza se ke konci choval fakt nechutně, v podstatě zničil život vícero lidem ale pořád na něj bylo pohlíženo jako na někoho v podstatě dobrého, kdo si zaslouží ten happy end. I když je pravdou že autor nějak zvlášť nesoudí, netvrdí co bylo dobré či špatné a neříká o nikom, že by byl dobrý člověk... Ale stejně.
Taky mi přijde docela debilní ta myšlenka, jak si stačí počkat a ta žena prostě bude vaše. A nechápu, proč si Fermina vzala toho doktora, když tam v podstatě nebyl zmíněný žádný důvod, žádná pozvolná změna názorů, nesnášela ho a najednou si ho vzala, a to jen pod podmínkou že nebude muset jíst lilky a to nakonec stejně musela - tak co to jako je? A Florentino se do ní zamiloval jenom na pohled, bez jakékoliv konverzace a ničeho, to sdílím názor s dalšími komentujícími tady, to podle mě není láska ale fakt nezdravá posedlost. Jediné, co se v celé knize možná dá nazvat láskou, byly události na konci, což kdo ví, možná byl jediný autorův záměr.
Taky je fascinující, jak je celá kniha neskutečně nekorektní, černoši, Číňani, kecy můžu na jejich manželky a tak dál. Autor to v podstatě jenom zaznamenává, nehodnotí nebo neprezentuje tím svůj názor, takže by mě vlastně fakt zajímalo, jestli je to jenom věrohodný obraz doby nebo i názor autora, který je s tímto stavem spokojen.
- K těm zajímavým myšlenkám:
Při cestování si idealizujeme domov, který potom vůbec není tak nádherný jak se zdálo.
A to stejné s někým, koho milujeme nebo si myslíme, že milujeme. Ferminin přístup to docela vystihl, jak si ho zidealizovala když byla na cestách a pak ho uviděla a uvědomila si že to fakt ne.
A to, že teda to stáří taky může být docela zábava - to bylo skvělé, jak to autor popsal vlastně velice realisticky se všemi bolestmi i nechutnými problémy, a přesto to bylo dobré. Staří lidé jsou pořád stejní lidé.
A ještě tam teda na můj vkus bylo málo cholery, chtěla jsem se v tom zvráceně vyžívat, jenže pak nakonec ani nebylo v čem.

EmiClare
21.10.2020 5 z 5

Ta Kniha!

Afilada
04.09.2020 5 z 5

Jedna z nejlepších knih vůbec. Gabo G. M. je skvělý vypravěč, číst tuto knihu, to je čirá rozkoš.
Husí kůži mám ale z toho, že autor knihy byl zároveň komplic Fidela Castra, naposledy se tak projevil při vykonstruovaném stalinském (!) procesu v Havaně (1980) proti kubánskému generálovi Ochoa, kdy Gabo křičel v tamním přímém televizním (!) procesu "paredón", a také se tak stalo, nevinného generála zastřelili u zdi......

Tohru-
10.08.2020 2 z 5

Je to celkom zaujímavé, krásne napísané, ale sklamalo ma to. Láska, láska, láska... Je očividne, že v knihe vôbec nejde o lásku. Skôr o posadnutosť a popravde som si až do konca nebola istá, čo tým chcel autor povedať. Hlavný hrdina mi bol maximálne nesympatický a bol nadmieru nechutný. Po dočítaní som mala z knihy veľmi nepríjemný pocit, ktorý sa má držal dlho. Na druhej strane to bola tiež istá forma reality, neviem...

Kerolka_P.
25.06.2020 3 z 5

Skvělé téma, nicméně četlo se mi to nedobře.

laura
21.05.2020 5 z 5

Nemohla jsem se začíst. Zdálo se mi to příliš zdlouhavé a možná trošku nudné. Ale pak najednou přišel zvrat - a mě to bavilo.

Jeden z těch románů, na které nezapomenete, i když už vzpomínky na něj vyblednou. Budete si vzpomínat jen matně, budete se přehrabovat v té mlze, která vám ty vzpomínky zkalila, a budete tápat - přesto někde hluboko ve vašem srdci tenhle příběh uvízne, abyste se k němu jednou mohli vrátit. A znovu prožít lásku za časů cholery...

MayaBu
27.03.2020 2 z 5

No tedy...Márquez uměl psát, to bezesporu. Jeho květnatý styl, kdy vydatně popisuje, nebojí se zdůrazňovat krásné věci, ale ani jít až do naturalistických popisů, byl pro mě zprvu zvláštní, ale své kouzlo měl. Tím víc, když si člověk uvědomí, že si jeho postavy vystačí s minimem přímé řeči a čtenář to nikterak výrazně nepocítí.

Jenže příběh a jeho aktéři mě zklamali. Je to v podstatě červená knihovna a Márquez slovem "láska" vůbec nešetří a maskuje jím všechno možné. Ještě zhruba ve dvou třetinách jsem si říkala, že to není tak špatné, ale pak přišlo zjištění, že mně už tak velmi nesympatický hrdina je vlastně i pedofil...navíc autor se k této otázce staví nanejvýš lhostejně, což jen umocnilo mé znechucení. S postavou Ferminy jsem měla ten problém, že jsem ji občas naprosto chápala, ale vzápětí jsem nad jejím jednáním kroutila hlavou (a tak pořád dokola...). Úplný závěr ve mě taky žádné emoce nevyvolal (nepočítám-li tedy záchvěv úlevy, že to mám za sebou a příšerný Florentino Ariza už mě nepotká).

Mám vskutku smíšené pocity. Bylo to jako číst latinskoamerickou telenovelu, ale napsanou...no ano, laureátem Nobelovy ceny za literaturu. Zvláštní kombinace

adelagr
16.03.2020 2 z 5

Očekávala jsem něco dramatičtějšího a čtivějšího, ale příběh stylem vypravěče mě moc nebavil. Chyběly dialogy, aby byla kniha živější a napínavější. O co jde jsem pochopila až na konci :o)

LenkaKT
03.03.2020 2 z 5

Za pasáž "mýdlo tam bylo a už mě nevyháněj" bych s chutí dala všechny hvězdičky. Začátek je vážně slibný, ale pak už mi to připadalo nějak moc blízko červené knihovně. Milý zážitek, to ano. Ale ne veledílo, Sto roků samoty je mnohem lepší.

vlkcz
02.02.2020 1 z 5

Několik zajímavých okamžiků ukrytých v záplavě zbytečných slov a vedlejších příběhů. Místy mi to připomínalo Na paměť mým smutným courám, (některé motivy, myslím, použil v obou knihách) ale ty aspoň odsýpaly. Tohle bylo opravdu užvaněné. Chybí magické prvky, které ozvláštňovaly Sto roků samoty, příběh je prvoplánový, v podstatě bez překvapení. Ale kdo má rád jihoamerické telenovely, může být spokojen. Vzhledem k tomu, že já mám obecně problém s pochopením hispánské mentality, tak mě tohle "veledílo" minulo a skutečnost, že jsem ho dokázal dočíst, beru jako vykoupení z nějakých svých dřívějších menších hříšků.

Lilda
30.01.2020 5 z 5

Dočteno. Byl to krásný zážitek. Žít s jinými lidmi jejich život. Vlastně skoro celý život. Neuvěřitelný příběh. A ještě úžasnější vznosný jazyk prokládaný nespisovnými výpovědmi postav. Popisné části byly kupodivu tak akorát. Přesně tak, nakolik jsem je potřebovala, abych si situace umělá představit, i když jsem nikdy popisované jevy neviděla. A psychologie postav? Velmi zajímavá. Fermina a Florentino. Dva naprosto jiné světy. Propleteni na celý svůj život. (jak i shrnuje poslední věta). Musím přiznat, že předtím jsem dlouho žádný román nečetla, takže už jen kvůli tomuto žánru to pro mě byla příjemná změna. Ta občasná zvrhlost, obzvláště Florentina, k tomu prostě patří. A skvěle to vykresluje jeho postavu, která není ani dobrá, ani zlá. Stejně jako Fermina. Jsou to zkrátka lidé. Nedokonalí, s různými posedlostmi a utkvělými představami, kterým zasvěcují celý svůj život. Vývoj psychologie postav se mi líbil, ačkoli šlo vidět, že něco se nemění, i když člověk bilancuje všechno. Některé věci z dětství prostě zůstávají navždy. Zbývá je přijmout.

mousie265
26.01.2020 5 z 5

Ve dvaceti jsem ji odložila a pak po dvacetii letech přečetla jedním dechem. Právě tehdy jsem si uvědomila, jak se věkem a životní zkušeností mění vnímání. Od té doby se vracím k dříve odloženým knihám, ale hodně z nich odkládám i dnes, třeba za 10 let některé, za 20 další, jiné nikdy, ale kdo ví :-)

GraceC
15.12.2019 5 z 5

Jen málokdy se spisovatel odhodlá popsat celý život jednoho člověka. Je to úkol nanejvýš obtížný a pracný, ke kterému je potřeba spousta představivosti a zvlášť umění se do všech těch informací nezamotat a schopnost dát celému tomu dlouhatánskému příběhu hlavu a patu. Tato kniha ovšem představuje životy hned dva a k tomu pěknou řádku útržků dalších.

Příběh zachycuje, jak se dva lidé za celý život změní. Ne moc, ale přece jenom je vidět pokrok, jaký učiní v rozhodování svých životních priorit. Jediné, co zůstalo stále stejné, ačkoliv se projevuje jinou podobou, je láska.

Kniha mi svou upřímností často přišla oplzlá a nechutná. Ale tento pravdivý sloh bez předstíraného závoje kýče jsem si brzy oblíbila. Bylo zde mnoho okamžiků, které mi náhlou odpudivostí vyrazily dech. Například popis hřbitova, kde bylo pohřbeno tolik mrtvých, až zem čvachtala. Nebo mrtvoly plovoucí po řece. Popis stáří na posledních pár desítkách stran... To vše ale k příběhu, který chtěl nastínit život takový, jaký je, zkrátka patří.

Pokud nejste uspěchaný čtenář, který v knihách hledá napínavé dobrodružství, ale rádi spíš nad větami hloubáte a vychutnáváte si pomalu jednu po druhé, tohle je kniha, kterou byste si měli přečíst. A nejspíš ne jen jednou.

Hodnocení: 10/10
Poslední věta (která neuvěřitelně vystihuje celou knihu): ,,Celý život,'' řekl.

Aan
18.11.2019 3 z 5

Tahle knížka mi připadá spíš jako duch toho, čeho byl Márquez schopen v dřívějších dílech. Popis stárnutí a proměn manželského vztahu v čase je skvělý, ale rozvláčné vyprávění o různých sexuálních avantýrách Florentina je k uzoufání. Obecně by se dal ten román významně zkrátit, neuškodilo by to. Poslední kapitola s popisem zneužívání malé holky jejím starým poručníkem mě stála hodně sil, chtělo se mi zvracet. A slovo sex... ani jednou se v knize nevyskytne, přitom je ho plná. Místo toho jen eufemismus "láska".

esma
09.08.2019 5 z 5

Márquez dokáže z každé situace a ze života kterékoliv postavy vytěžit tolik uvěřitelného a pravdivého, že mě jeho spisovatelský um uhranul. Příběh sám o sobě není na první pohled ani přitažlivý : zkráceně se jedná o příběh stárnoucích lidí, a přece kromě Márqueze i Márai (Svíce dohořívají) dokázali, že z každého období lidského života se dá vytvořit literární skvost.

animovanej medv
26.07.2019 5 z 5

Márqueze mám ráda. Kdo ho zná nebude zklamán. Kdo ne, tak si přečtěte můj komentář:
Je to něžné a pomalé vyprávění o životě dvou lidí. Je to občas smutné, občas velmi vtipné a občas, což jsou moje oblíbené chvíle velmi neobvyklé. Márquez má tu schopnost vám před očima vyčarovat obrázek situace, která je tak neuvěřitelná a tak nepravděpodobná, ale tak perfektně popsaná, že před očima vidíte, co měl na mysli.
Zábavné na té knížce je, že chvíli trvá, než zjistíte, kdo je hlavní postava.

Je to zkrátka ta kniha, která vás zavede do snových kraji ještě nedávných dob pod karibské sluníčko. A nemůžete si nevzpomenout na to, jaké to bylo, když jste byli nemocní omítanou láskou a vůbec se nedivíte tomu, že tento stav je podobný smrtelné nemoci.

Ale je to kniha náročná a Vy byste to měli vědět předem. Pokud se toho bojíte, doporučuji audio verzi. I přes náročnost vyplatí se zatnout zuby a vydržet.

Opravdu krásná kniha.

Mardou19
17.04.2019 1 z 5

Nedokázala jsem ji dočíst. Prostě mě to vůbec nechytlo. Sáhla jsem asi vedle.

janulka1310
09.12.2018 3 z 5

Pro mě celkem náročné a rozvláčné..uvítala bych klidně zkrácenou verzi.