Láska a přátelství a jiné prózy

Láska a přátelství a jiné prózy https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29229/bmid_laska-a-pratelstvi-a-jine-prozy-iuC-29229.jpg 3 149 19

Prohnaná, ale smolařská intrikánka Laura, věčně opilá Alice, marnivá a hloupá Mary, potrhlá Eliza, drzá Cassandra.... Hrdinky osmi raných próz Jane Austenové žijí celkem obyčejnými životy, ale autorka dokáže jejich příběhy vyprávět nevšedně. S nadsázkou, ironií a v duchu parodie na dobové zamilované romány. Vítejte ve světě, kde dámy při každé vhodné příležitosti omdlévají, kde se nuda zahání vedením nudných řečí, kde chudí mladíci nezřídka bývají levobočky urozených boháčů, kde si nikdo nemůže být jist, jestli v náhodném spolucestujícím neobjeví svého příbuzného, a kde nemravové a klevetníci s oblibou nasazují masku ctnosti... Sbírka raných próz Jane Austenové s názvem Láska a přátelství je pojmenována podle novely v dopisech, která je jejím srdcem. Všechny prózy si berou na mušku dobové literární konvence. Jane Austenová je psala pro pobavení rodiny a jejich humor a styl, který již v mnohém naznačuje budoucí směřování autorky, si lze vychutnat i bez zevrubné znalosti literatury 18. století. Lásku a přátelství lze sice označit za novelu v dopisech, ovšem ve skutečnosti jde spíše o vyprávění hlavní hrdinky Laury o radostech a strastech, plynoucích z jejího manželství s mladým šlechticem, přičemž rozdělení na dopisy mělo zřejmě sloužit pro oddělení částí určených pro čtení v rodinném kruhu vždy během jednoho večera. Již v této novele, datované rokem 1790, kdy bylo autorce pouhých čtrnáct let, lze jasně identifikovat její ostrovtip a pohrdání romantismem, které se ještě zvýraznilo v jejích vrcholných dílech. I ostatní prózy ze sbírky jsou satirickými karikaturami dobových romantických i populárních heroických románů. Povídky: - Láska a přátelství (Love and Freindship) - Jack a Alice (Jack & Alice) - Frederic a Elfrida (Frederic & Elfrida) - Henry a Eliza (Henry & Eliza) - Tři sestry (The Three Sisters) - Krásná Cassandra (The Beautifull Cassandra) - Sir William Mountague (Sir William Montague) - Dobrodružství pana Harleyho (The Adventures of Mr. Harley)... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Daranus

Love And Freindship, Jack & Alice, Frederic & Elfrida, Henry & Eliza,Three Sisters Beautifull Cassandra Sir William Moun , 1861

LadyCharlene
30.10.2023 3 z 5

Jane Austen, velikánka anglické literatury a průkopnice feminismu, nám dává nahlédnout do své dětské mysli prostřednictvím kraťoučkých povídek a anekdot, které na mě působí jako takové příběhové fejetony. Kritika společnosti a vztahů je z každé povídky cítit na sto honů. Trefné sarkastické poznámky na nás lítají ze všech stran. Ano, pobavila jsem se. Je úsměvné, že už tehdy, ve svých 13 letech byla tak vnímavá a viděla absurdity tehdejší společnosti. A opět jako jiná díla Navnadilo mě to na další tvorbu Jane Austen.

Thalin
02.08.2023 3 z 5

Tahle kniha mě zaujala o něco víc než třeba Lady Susan. Ale pořád mi ta forma moc nesedla, i když tady to bylo aspoň místy protkané ironií, která je tam vcelku dobře zasazená. I když finální dvě povídky, kde je jedna rozkouskovaná do kapitol třeba o jedné větě a druhá je sotva na stránku, mě opravdu neoslovily. Neměly čím.

Marthas
09.07.2023 1 z 5

1/5 Soubor 8 ranných próz Jane Austenové pro mě začínal slibně a to povídkou Láska a přátelství, u které jsem se nejvíce nasmála až tedy do konce, který byl už ad absurdum i na mě. Mám ráda ironii a humor, proto jsem si říkala, že by se mi to mohlo líbit a když ne, tak to alespoň přežiju.. A přežila jsem. Hodnocení knihy je půl hvězdy za jméno autorky, přeci jen byly to její prvotiny, a půl hvězdy za to, že jsem se občas zasmála. Knihu jsem četla zhruba týden. Na každý den připadal zhruba jeden ironický "bonbónek" až tedy na Sira Wiliama Montagua a Dobrodružství pana Harleyho, které jsem už kvůli jejich délce ani ne stránku přečetla za jeden den. Vždy jsem si myslela, že tvorba autorky není pro mě. Myslím si to i teď. I když jedno se jí musí nechat, její dílo přežilo svou dobu, což se nepovede každému autorovi ani dnes, natož tehdy ženě autorce.

gabriela8704
21.06.2023 1 z 5

Za mě hrozný propadák. Hvězdička za nekomplikované čtení, ale zbytek hrůza.

Kabuky
21.05.2023 4 z 5

Zajímavá kniha.

SumýšIrena
17.02.2023 odpad!

I přesto, že vím, v kolika letech to autorka psala a že je to myšleno jako satira, mě kniha vůbec nebavila. Jedinou výhodou je to, že je tak krátká, že jsem se s ní trápila jen hodinu. A můžu si odškrtnout jeden bod ze čtenářské výzvy.

Hyacint
07.07.2020 4 z 5

Trochu se stydím, ale je to moje první a zatím jediná přečtená Austenová, i když už několik let si říkám, že na ni brzy přijde čas. No, je to v plánu. Mladá Austenová je velmi vtipná, ironická a místy celkem drsná, a pokud to budete brát opravdu jako první pokusy slavné autorky, budete se bavit a budete si, tak jako já, chtít od ní přečíst něco dalšího (ti sečtělejší samozřejmě přečíst znovu:-)).

Ennie
07.03.2020 3 z 5

Povídky jsou plné ironie, sarkasmu, utahování si z lidské hlouposti (lidského nesmyslného chování). Na knihu je nutné mít náladu, pokud očekáváte romantický příběh se špetkou ironie, tak tady nejste správně. Ale jinak kniha určitě zpříjemní večer.

Greg25
19.07.2017 4 z 5

Jane Austen byla skvělá spisovatelka už v mladistvých letech. Tolik báječné ironie, sarkasmu, nadsázky, nadhledu a brilantní parodie tehdejšího chování, konvencí a perfektního vykreslení postav, někde až na samé hranici karikatury, se kterými si ale autorka skvěle hraje a trefně se do nich strefuje. Neskutečné množství parodických narážek a utahování si z tehdejších románových postupů (ale i konkrétních literárních děl) je senzační. Stejně jako místy až překvapivá syrovost popisu postav, která je však naprosto přesná. Pro mě je Jane Austen nejoblíbenější autorkou vůbec a přečtení jejích raných prací mě utvrdilo v tom, jak výjimečná spisovatelka Jane byla. 80%

MinaHawke
27.03.2017 4 z 5

Příjemná kniha Janiných začátků.

RyxiraAmyGinger
21.01.2017 3 z 5

Tak nějak jsem to zhltla. Jestli Austenová skutečně psala svá některá z těchto dílek již v jedenácti letech, jak se uvádí v doslovu, tak opravdu smekám.

Kozel
11.07.2016 4 z 5

Velmi příjemný a zábavný soubor prvotin pubertální Austenové, u kterého jsem se od srdce pobavil. Nemohl jsem se zbavit představy, jak mladá Jana předčítá během rodinného večera řízné, chvílemi až dětské, parodie na tehdejší literární tendence a společenské konvence, kterými se tolik proslavila stejně jako světem, v nichž její příběhy probíhají.

Neboť se tahle knížka nutně řadí do kategorie čtení na jedno odpoledne, nutně se mi trochu míchaly postavy (přece jenom: Jack a Alice, Frederic a Elfrida...), což je tak jediné malé mínus, ještě zaviněné mnou samým. Jistě to nebylo naposledy, co jsem se smál nad Lauřiným vyprávněním, Sophiiným omdléváním, obyvateli Pammydiddlu, rodokmenem sira Mountague či samotnými věnováními autorky.

HanKasp
03.02.2016 5 z 5

Krásná kniha. Pro čtenáře, co znají klasické tituly J.Austenové, se jeví tato kniha překvapením. Velmi vtipné čtení a hravost příběhů.

Snad jen jsou všechny, jak se říká, na "jedno brdo". Ale na druhou stranu, příběhů není moc. Kniha se tak dá přečíst jedním dechem.

Aingeal
16.02.2015 5 z 5

Rozkošná raná dílka, do kterých jsem se ale stejně zamilovala - vtip, fantazie, nadsázka. Klobouk dolů před Jane:)!

Kaštaka
27.10.2014 4 z 5

Milé, občas i vtipné ale je vidět, že povídky jsou psány v raných letech autorčiny tvorby. Potěšilo mě zjištění, že i Austenová napsala něco jako drabble (slova jsem nepočítala, ale kolem stovky to bylo).

stefi
24.03.2014 3 z 5

Je vidět, že to bylo psáno v začátcích kariéry.

Kamiliana
19.10.2013 3 z 5

Na některých prózách je znát, že se jedná o prvotiny, ale u některých vážně lituji, že nebyly dokončeny. NIcméně téměř všechny obsahují ironii a snahu zesměšnit tehdejší konvence.

Sisi11
07.07.2013 5 z 5

Byla jsem opravdu příjemně překvapena těmito ranými prózami, které psala Jane již jako 13ti letá dívka! Příběhy jsou úchvatné, jsou o lidské hlouposti, dobrotě, lásce a přátelství. To vše je pro Jane tak typické a je velmi obdivuhodné, že již jako dívka napsala tyto krásné příběhy, kterými dále jen pokračuje ve známější díla.

kazecha
10.10.2012 2 z 5

Tato "kniha" mě neskutečně rozladila. Jane Austenová pro mě znamená "pýchu a předsudek" s postavami a dějem rozsáhlým a propracovaným. Až po přečtení doslovu jsem pochopila, že tato sbírka krátkých povídek či příběhů je jakousi prvotinou, kterou autorka psala ve svých NÁCTI letech. Příběhy byly psány pro pobavení rodinných příslušníků s ironií a neuvěřitelnými náhodami a setkáními. Nicméně nelíbily se mi vůbec autorkou prezentované názory a některé věty se navzájem popíraly, takže si čtenáři vyber ...